Themes - Twenty Twenty-Four - en to pt translation catalogue (326 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Four is designed to be flexible, versatile and applicable to any website. Its collection of templates and patterns tailor to different needs, such as presenting a business, blogging and writing or showcasing work. A multitude of possibilities open up with just a few adjustments to color and typography. Twenty Twenty-Four comes with style variations and full page designs to help speed up the site building process, is fully compatible with the site editor, and takes advantage of new design tools introduced in WordPress 6.4.
pt: O tema Twenty Twenty-Four foi desenhado para ser flexível, versátil, e aplicável a qualquer site. A sua colecção de modelos e padrões está à medida das diferentes necessidades, como apresentar um negócio, blogging e escrever, ou mostrar um portfólio de trabalho. Uma multitude de possibilidades abrem-se com apenas alguns ajustes à cor e tipografia. O Twenty Twenty-Four vem com variações de estilo e full page designs para ajudar a acelerar o processo de construção de um site, é inteiramente compatível com o editor do site, e toma partido das novas ferramentas de design introduzidas no WordPress 6.4.

[ctx: Pattern description]
en: A centered text statement with a large amount of padding on all sides.
pt: Uma declaração de texto centrada com uma grande quantidade de espaçamento em todos os lados.

[ctx: Pattern title]
en: Posts heading
pt: Título dos conteúdos

[ctx: Pattern description]
en: A title, a paragraph and a CTA button on the left with an image on the right.
pt: Um título, um parágrafo e um botão CTA à esquerda com uma imagem à direita.

[ctx: Pattern description]
en: A text-only section for project details.
pt: Uma secção apenas de texto para detalhes do projecto.

[ctx: Pattern description]
en: A feature grid of 2 rows and 3 columns with headings and text.
pt: Uma grelha de funcionalidades com 2 linhas e 3 colunas, com cabeçalhos e texto.

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Who is behind Études?
pt: Quem está por detrás da Études?

[ctx: Pattern description]
en: A FAQ section with a large FAQ heading and a group of questions and answers.
pt: Uma secção de perguntas frequentes com um título grande e um grupo de perguntas e respostas.

[ctx: Pattern description]
en: A centered italic text statement with compact padding.
pt: Uma declaração de texto centrada, em itálico, com espaçamento compacto.

[ctx: Pattern description]
en: A text section, then a two-column section with text in one column and an image in the other.
pt: Uma secção de texto, seguida de uma secção de duas colunas com texto numa e imagem na outra.

[ctx: Pattern description]
en: A centered testimonial section with an avatar, name, and job title.
pt: Uma secção de testemunhos centrada, com um avatar, nome e cargo.

[ctx: Pattern description]
en: A team section, with a heading, a paragraph, and 4 columns for team members.
pt: Uma secção de equipa, com um cabeçalho, um parágrafo e 4 colunas para os membros da equipa.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts without images, 1 column.
pt: Uma lista de artigos sem imagens, 1 coluna.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 4 columns.
pt: Uma lista de artigos apenas com imagens em destaque, 4 colunas.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 3 columns.
pt: Uma lista de artigos apenas com imagens em destaque, 3 colunas.

[ctx: Pattern description]
en: A grid of posts featuring the first post, 2 columns.
pt: Uma grelha de artigos com o primeiro em destaque, 2 colunas.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns.
pt: Uma lista de artigos, 3 colunas.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column.
pt: Uma lista de artigos, 1 coluna.

[ctx: Pattern description]
en: A full portfolio page with a section for project description, project details, a full screen image, and a gallery section with two images.
pt: Uma página de portefólio com uma secção para descrição do projeto, detalhes do projecto, uma imagem em ecrã inteiro e uma secção de galeria com duas imagens.

[ctx: Pattern description]
en: A block with a newsletter subscription CTA for a landing page.
pt: Um bloco com uma CTA de subscrição de newsletter, para uma landing page..

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio home page with a description and a 4-column post section with only feature images.
pt: Uma página inicial de portefólio com uma descrição e uma secção de artigos em 4 colunas apenas com imagens destacadas.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio home page that features a gallery.
pt: Uma página inicial de portefólio que contém uma galeria.

[ctx: Pattern description]
en: A business home page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
pt: Uma página inicial comercial com uma secção hero, uma secção de texto, uma secção de serviços, uma secção de equipa, uma secção de clientes, uma secção de FAQ e uma secção de CTA.

[ctx: Pattern description]
en: A blogging home page with a hero section, a text section, a blog section, and a CTA section.
pt: Uma página inicial de blog com uma secção hero, uma secção de texto, uma secção de blog e uma secção de CTA.

[ctx: Pattern description]
en: A business about page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
pt: Uma página sobre comercial com uma secção hero, uma secção de texto, uma secção de serviços, uma secção de equipa, uma secção de clientes, uma secção de perguntas frequentas e uma secção de CTA.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with a project layout with 2 images.
pt: Uma secção de galeria com um layout de projecto com 2 imagens.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 4 columns and offset images.
pt: Uma secção de galeria com 4 colunas e imagens desfasadas.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 3 columns and offset images.
pt: Uma secção de galeria com 3 colunas e imagens desfasadas.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 2 columns and offset images.
pt: Uma secção de galeria com 2 colunas e imagens desfasadas.

[ctx: Pattern description]
en: A cover image section that covers the entire width.
pt: Uma secção de imagem de capa que cobre toda a largura.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 4 columns.
pt: Uma secção de rodapé com um cólofon e 4 colunas.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 3 columns.
pt: Uma secção de rodapé com um cólofon e 3 colunas.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a centered logo, navigation, and WordPress credits.
pt: Uma secção de rodapé com um logótipo centrado, navegação e créditos do WordPress.

[ctx: Pattern description]
en: Subscribers CTA section with a title, a paragraph and a CTA button.
pt: Secção de chamada para acção para subscritores com um título, um parágrafo e um botão de chamada à acção.

[ctx: Pattern description]
en: An image, title, paragraph and a CTA button to describe services.
pt: Uma imagem, título, parágrafo e um botão de chamada para acção, para descrever serviços.

[ctx: Pattern description]
en: A large RSVP heading sideways, a description, and a CTA button.
pt: Um título RSVP rodado, uma descrição e um botão de chamada para acção.

[ctx: Pattern description]
en: A pricing section with a title, a paragraph and three pricing levels.
pt: Uma secção de preços com um título, um parágrafo e três níveis de preços.

[ctx: Pattern description]
en: A title, paragraph, two CTA buttons, and an image for a general CTA section.
pt: Um título, um parágrafo, dois botões de chamada para acção e uma imagem para uma secção geral de chamada para acção.

[ctx: Pattern description]
en: Project description section with title, paragraph, and an image.
pt: Secção de descrição do projecto com título, parágrafo e uma imagem.

[ctx: Pattern description]
en: A hero section with a title, a paragraph, a CTA button, and an image.
pt: Uma secção hero com um título, um parágrafo, um botão de chamada para acção e uma imagem.

en: Contact Us
pt: Contacte-nos

en: Terms and Conditions
pt: Termos e condições

en: Privacy Policy
pt: Política de privacidade

en: Careers
pt: Carreiras

en: History
pt: História

en: Team
pt: Equipa

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
pt: Lista de artigos sem imagens, 1 coluna

en: I’m <em>Leia Acosta</em>, a passionate photographer who finds inspiration in capturing the fleeting beauty of life.
pt: Chamo-me <em>Leia Acosta</em>, sou uma fotógrafa apaixonada que encontra inspiração em captar a beleza fugaz da vida.

en: A collection of full page layouts.
pt: Uma colecção de layouts de página inteira.

[ctx: Block pattern category]
en: Pages
pt: Páginas

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
pt: Conteúdo com barra lateral

[ctx: Custom template name]
en: Page with Wide Image
pt: Página com imagem larga

[ctx: Custom template name]
en: Page with Sidebar
pt: Página com barra lateral

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
pt: Página sem título

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
pt: Metadados de artigo

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
pt: Barra lateral

[ctx: Template part name]
en: Footer
pt: Rodapé

[ctx: Template part name]
en: Header
pt: Cabeçalho

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to white
pt: Vertical brusco de estanho para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard mint to white
pt: Vertical brusco de menta para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sage to white
pt: Vertical brusco de sálvia para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to white
pt: Vertical brusco de ferrugem para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sandstone to white
pt: Vertical brusco de grés para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to white
pt: Vertical brusco de bege para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to white
pt: Vertical suave de estanho para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft mint to white
pt: Vertical suave de menta para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sage to white
pt: Vertical suave de sálvia para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft rust to white
pt: Vertical suave de ferrugem para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sandstone to white
pt: Vertical suave de grés para branco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft beige to white
pt: Vertical suave de bege para branco

[ctx: Duotone name]
en: Black and pastel blue
pt: Preto e azul pastel

[ctx: Duotone name]
en: Black and sage
pt: Preto e sálvia

[ctx: Duotone name]
en: Black and rust
pt: Preto e ferrugem

[ctx: Duotone name]
en: Black and sandstone
pt: Preto e grés

[ctx: Duotone name]
en: Black and white
pt: Preto e branco

[ctx: Color name]
en: Base / 2
pt: Base/2

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to beige
pt: Vertical brusco de ferrugem para bege

[ctx: Gradient name]
en: Vertical rust to beige
pt: Vertical de ferrugem para bege

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard transparent rust to beige
pt: Vertical brusco de ferrugem translúcida para bege

[ctx: Gradient name]
en: Vertical transparent rust to beige
pt: Vertical de ferrugem translúcida para bege

[ctx: Duotone name]
en: Dark rust to beige
pt: Ferrugem escuro a bege

[ctx: Style variation name]
en: Rust
pt: Ferrugem

[ctx: Color name]
en: Accent / Five
pt: Realce/Cinco

[ctx: Color name]
en: Accent / Four
pt: Realce/Quatro

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
pt: Realce/Três

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
pt: Realce/Dois

[ctx: Color name]
en: Accent
pt: Realce

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to dark gray
pt: Vertical brusco de estanho para cinzento escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard steel to dark gray
pt: Vertical brusco de aço para cinzento escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard olive to dark gray
pt: Vertical brusco de oliva para cinzento escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard cinnamon to dark gray
pt: Vertical brusco de canela para cinzento escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard walnut to dark gray
pt: Vertical brusco de nogueira para cinzento escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to dark gray
pt: Vertical brusco de bege para cinzento escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to dark gray
pt: Vertical suave de estanho para cinzento escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft steel to dark gray
pt: Vertical suave de aço para cinzento escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft olive to dark gray
pt: Vertical suave de oliva para cinzento escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft cinnamon to dark gray
pt: Vertical suave de canela para cinzento escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft walnut to dark gray
pt: Vertical suave de nogueira para cinzento escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft driftwood to dark gray
pt: Vertical suave de madeira envelhecida para cinzento escuro

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and steel
pt: Cinzento escuro e aço

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and olive
pt: Cinzento escuro e oliva

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and cinnamon
pt: Cinzento escuro e canela

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and walnut
pt: Cinzento escuro e nogueira

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and white
pt: Cinzento escuro e branco

[ctx: Style variation name]
en: Onyx
pt: Ónix

[ctx: Style variation name]
en: Mint
pt: Menta

[ctx: Color name]
en: Contrast / 3
pt: Contraste / 3

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ocean
pt: Vertical brusco de cinzento escuro azulado para oceano

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to slate
pt: Vertical brusco de oceano para ardósia

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ice
pt: Vertical brusco de cinzento escuro azulado escuro para gelo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to ice
pt: Vertical brusco de oceano para gelo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard slate to ice
pt: Vertical brusco de ardósia para gelo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ice to azure
pt: Vertical brusco de gelo para azul claro acinzentado

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ocean
pt: Vertical de cinzento escuro azulado para oceano

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to slate
pt: Vertical de oceano para ardósia

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ice
pt: Vertical de cinzento escuro azulado para gelo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to ice
pt: Vertical de oceano para gelo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical slate to ice
pt: Vertical de ardósia para gelo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical azure to ice
pt: Vertical de azul claro acinzentado para gelo

[ctx: Style variation name]
en: Ice
pt: Gelo

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
pt: Extra extra grande

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
pt: Extra grande

[ctx: Font size name]
en: Large
pt: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
pt: Médio

[ctx: Font size name]
en: Small
pt: Pequeno

[ctx: Color name]
en: Contrast / Three
pt: Contraste/Três

[ctx: Color name]
en: Contrast / Two
pt: Contraste/Dois

[ctx: Style variation name]
en: Fossil
pt: Fóssil

[ctx: Color name]
en: Base / Two
pt: Base/Dois

[ctx: Color name]
en: Contrast
pt: Contraste

[ctx: Color name]
en: Contrast / 2
pt: Contraste/2

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to sable
pt: Vertical brusco de ébano para cinzento escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to taupe
pt: Vertical brusco de cinzento escuro para taupe

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to beige
pt: Vertical brusco de ébano para bege

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to beige
pt: Vertical brusco de cinzento escuro para a bege

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard taupe to beige
pt: Vertical brusco de taupe para bege

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to linen
pt: Vertical brusco de bege para linho

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to sable
pt: Vertical de ébano para cinzento escuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to beige
pt: Vertical de ébano para bege

[ctx: Gradient name]
en: Vertical sable to beige
pt: Vertical de cinzento escuro para bege

[ctx: Gradient name]
en: Vertical taupe to beige
pt: Vertical de taupe para bege

[ctx: Gradient name]
en: Vertical linen to beige
pt: Vertical de linho para bege

[ctx: Duotone name]
en: Orange and white
pt: Laranja e branco

[ctx: Style variation name]
en: Ember
pt: Brasa

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
pt: Sobre nós

[ctx: Description for the About pattern]
en: Leaving an indelible mark on the landscape of tomorrow.
pt: Deixando uma marca indelével na paisagem de amanhã.

[ctx: Headline for the About pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
pt: Études oferece soluções completas de consultoria, design, projecto e investigação. Cada projecto de arquitectura é uma oportunidade para moldar o futuro.

[ctx: Pattern title]
en: Title text and button on left with image on right
pt: Texto do título e botão à esquerda com imagem à direita

[ctx: Descriptive text for the feature area]
en: The revitalized Art Gallery is set to redefine the cultural landscape of Toronto, serving as a nexus of artistic expression, community engagement, and architectural marvel. The expansion and renovation project pay homage to the Art Gallery's rich history while embracing the future, ensuring that the gallery remains a beacon of inspiration.
pt: A Galeria de Arte revitalizada está preparada para redefinir a paisagem cultural de Toronto, servindo como um nexo de expressão artística, envolvimento da comunidade e maravilha arquitectónica. O projecto de expansão e renovação presta homenagem à história rica da Galeria de Arte, ao mesmo tempo que abraça o futuro, assegurando que a galeria continua a ser um farol de inspiração.

[ctx: Descriptive title for the feature area]
en: With meticulous attention to detail and a commitment to excellence, we create spaces that inspire, elevate, and enrich the lives of those who inhabit them.
pt: Com uma atenção meticulosa aos detalhes e um compromisso com a excelência, criamos espaços que inspiram, elevam e enriquecem as vidas daqueles que os habitam.

[ctx: Title text for the feature area]
en: The revitalized art gallery is set to redefine cultural landscape.
pt: A galeria de arte revitalizada está pronta para redefinir a paisagem cultural.

[ctx: Pattern title]
en: Project details
pt: Detalhes do projecto

[ctx: Sample content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
pt: Experimente a fusão da imaginação e da experiência com a Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample heading]
en: Architectural Solutions
pt: Soluções de arquitectura

[ctx: Sample feature heading]
en: Project Management
pt: Gestão de projectos

[ctx: Sample feature heading]
en: Consulting
pt: Consultoria

[ctx: Sample feature heading]
en: App Access
pt: Acesso à aplicação

[ctx: Sample feature heading]
en: Continuous Support
pt: Suporte permanente

[ctx: Sample feature content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
pt: Experimente a fusão da imaginação e da experiência com a Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample feature heading]
en: Renovation and restoration
pt: Renovação e restauro

[ctx: Sub-heading of the features]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
pt: O nosso vasto conjunto de serviços profissionais destina-se a uma clientela diversificada, desde proprietários de casas a promotores comerciais.

[ctx: Heading of the features]
en: A passion for creating spaces
pt: Uma paixão pela criação de espaços

[ctx: Pattern title]
en: Feature grid, 3 columns
pt: Grelha de destaque, 3 colunas

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Can I apply to be a part of the team or work as a contractor?
pt: Posso candidatar-me para fazer parte da equipa ou trabalhar como empreiteiro?

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: I'd like to get to meet fellow architects, how can I do that?
pt: Gostaria de conhecer outros arquitectos, como posso fazê-lo?

[ctx: Answer in the FAQ pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Our vision is to be at the forefront of architectural innovation, fostering a global community of architects and enthusiasts united by a passion for creating spaces. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
pt: Études oferece soluções completas de consultoria, gestão, design e investigação. A nossa visão é estar na vanguarda da inovação arquitectónica, fomentando uma comunidade global de arquitectos e entusiastas unidos pela paixão pela criação de espaços. Cada projecto de arquitectura é uma oportunidade para moldar o futuro.

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: What is your process working in smaller projects?
pt: Qual é o seu processo de trabalho em projectos mais pequenos?

[ctx: Heading of the FAQs]
en: FAQs
pt: Perguntas frequentes

[ctx: Name of the FAQ pattern]
en: FAQs
pt: Perguntas frequentes

[ctx: Pattern title]
en: FAQ
pt: Perguntas frequentes

en: <em>Études</em> is not confined to the past—we are passionate about the cutting edge designs shaping our world today.
pt: <em>Études</em> não se limita ao passado - somos apaixonados pelos designs de vanguarda que moldam o nosso mundo actual.

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement
pt: Declaração centrada

note: Translators: About text placeholder
en: I write about finance, management and economy, my book “%1$s” is out now.
pt: Escrevo sobre finanças, gestão e economia. O meu livro "%1$s" já está disponível.

note: Translators: About link placeholder
en: Money Studies
pt: Estudos financeiros

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement, small
pt: Declaração centrada, pequena

[ctx: Sample list item]
en: Exclusive access to design insights.
pt: Acesso exclusivo a informações sobre design.

[ctx: Sample list item]
en: Case studies that celebrate architecture.
pt: Estudos de casos que celebram a arquitectura.

[ctx: Sample list item]
en: A world of thought-provoking articles.
pt: Um mundo de artigos de reflexão.

[ctx: Sample heading]
en: Études Newsletter
pt: Newsletter Études

en: Windows of a building in Nuremberg, Germany
pt: Janelas de um edifício em Nuremberga, Alemanha

en: Tourist taking photo of a building
pt: Turista a tirar uma fotografia de um edifício

[ctx: Sample list heading]
en: Études Architect App
pt: Aplicação Études Architect

[ctx: Sample subheading content]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
pt: O nosso vasto conjunto de serviços profissionais destina-se a uma clientela diversificada, desde proprietários de casas a promotores comerciais.

[ctx: Sample heading content]
en: An array of resources
pt: Um conjunto de recursos

[ctx: Pattern title]
en: Text with alternating images
pt: Texto com imagens alternadas

[ctx: Name of testimonial citation group]
en: Testimonial source
pt: Origem do testemunho

[ctx: Testimonial Text or Review Text Got From the Person]
en: “Études has saved us thousands of hours of work and has unlocked insights we never thought possible.”
pt: "A Études poupou-nos milhares de horas de trabalho e desbloqueou conhecimentos que nunca pensámos serem possíveis."

[ctx: Name of testimonial pattern]
en: Testimonial
pt: Testemunho

[ctx: Pattern title]
en: Centered testimonial
pt: Testemunho centrado

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio single post template
pt: Modelo de conteúdo de portefólio

[ctx: Pattern title]
en: Blogging search template
pt: Modelo de pesquisa de blog

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio search template
pt: Modelo de pesquisa de portefólio

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio index template
pt: Modelo de índice de portefólio

[ctx: Pattern title]
en: Blogging index template
pt: Modelo de índice de blog

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home template with post featured images
pt: Modelo de página inicial de portefólio com imagens de destaque dos conteúdos

[ctx: Pattern title]
en: Business home template
pt: Modelo de página inicial de negócios

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home template
pt: Modelo de página inicial de blog

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio archive template
pt: Modelo de arquivo de portefólio

[ctx: Pattern title]
en: Blogging archive template
pt: Modelo de arquivo de blog

[ctx: Sample role of a team member]
en: Project Manager
pt: Gestor de projectos

[ctx: Sample role of a team member]
en: Architect
pt: Arquitecto

[ctx: Sample role of a team member]
en: Engineering Manager
pt: Director de engenharia

[ctx: Sample role of a team member]
en: Founder, CEO & Architect
pt: Fundador, director executivo e arquitecto

[ctx: Sample descriptive text of the team pattern]
en: Our comprehensive suite of professionals caters to a diverse team, ranging from seasoned architects to renowned engineers.
pt: O nosso vasto leque de profissionais permite-lhe ter uma equipa diversificada, desde arquitectos experientes a engenheiros de renome.

[ctx: Sample heading for the team pattern]
en: Meet our team
pt: A nossa equipa

[ctx: Name of team pattern]
en: Team members
pt: Membros da equipa

[ctx: Pattern title]
en: Team members, 4 columns
pt: Membros da equipa, 4 colunas

[ctx: Pattern title]
en: Offset posts with featured images only, 4 columns
pt: Artigos desfasados apenas com imagens em destaque, 4 colunas

[ctx: Pattern title]
en: Posts with featured images only, 3 columns
pt: Conteúdos apenas com imagens de destaque, 3 colunas

en: Watch, Read, Listen
pt: Veja, leia, ouça

[ctx: Pattern title]
en: Grid of posts featuring the first post, 2 columns
pt: Grelha de conteúdos com o primeiro em destaque, 2 colunas

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 3 columns
pt: Lista de conteúdos, 3 colunas

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
pt: Lista de conteúdos, 1 coluna

en: Green staircase at Western University, London, Canada
pt: Escadaria verde na Western University, Londres, Canadá

[ctx: Name of RSVP landing page pattern]
en: RSVP Landing Page
pt: Página de destino de RSVP

[ctx: Pattern title]
en: RSVP landing
pt: Destino de RSVP

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio project overview
pt: Vista geral de projecto do portefólio

[ctx: Sample content for newsletter subscribe button]
en: Sign up
pt: Registar

[ctx: sample content for newsletter subscription]
en: Subscribe to the newsletter and stay connected with our community
pt: Subscreva a newsletter e mantenha-se ligado à nossa comunidade

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter landing
pt: Destino da newsletter

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home with post featured images
pt: Página inicial do portefólio com imagens de destaque dos conteúdos

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home image gallery
pt: Galeria de imagens da página inicial do portefólio

[ctx: Pattern title]
en: Business home
pt: Página inicial do negócio

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home
pt: Página inicial do blog

[ctx: Pattern title]
en: About
pt: Sobre

[ctx: search form placeholder]
en: Search...
pt: Pesquisar...

en: Search the website
pt: Pesquisar no site

en: Financial apps for families
pt: Apps financeiras para famílias

en: Latest inflation report
pt: Relatório mais recente sobre a inflação

en: Links I found useful and wanted to share.
pt: Ligações que considero úteis e que gostaria de partilhar.

en: Useful Links
pt: Ligações úteis

en: Popular Categories
pt: Categorias populares

en: About the author
pt: Sobre o autor

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
pt: Barra lateral

[ctx: search button text]
en: Search
pt: Pesquisar

[ctx: search form label]
en: Search
pt: Pesquisar

[ctx: Pattern title]
en: Search
pt: Pesquisa

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
pt: Seguinte:

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
pt: Anterior:

en: Posts
pt: Conteúdos

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
pt: Navegação de artigos

[ctx: Prefix for the post category block: in category name]
en: in
pt: em

[ctx: Prefix for the post author block: By author name]
en: by
pt: por

[ctx: Pattern title]
en: Post meta
pt: Metadados do artigo

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio hero
pt: Hero do portefólio

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
pt: Nenhum conteúdo encontrado.

[ctx: Pattern title]
en: No results
pt: Sem resultados

en: Comments
pt: Comentários

[ctx: Pattern title]
en: Comments
pt: Comentários

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: The page you are looking for does not exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
pt: A página que procura não existe ou foi transferida. Tente pesquisar utilizando o formulário abaixo.

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
pt: Página não encontrada

en: Art Gallery of Ontario, Toronto, Canada
pt: Galeria de arte de Ontário, Toronto, Canadá

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 2. Case studies that celebrate the artistry can fuel curiosity and ignite inspiration.
pt: 2. Os casos de estudo que celebram a arte podem alimentar a curiosidade e despertar a inspiração.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers. With a commitment to innovation and sustainability, Études is the bridge that transforms architectural dreams into remarkable built realities.
pt: O nosso vasto leque de serviços profissionais destina-se a uma clientela diversificada, desde proprietários a programadores comerciais. Com um compromisso com a inovação e a sustentabilidade, a Études é a ponte que transforma sonhos arquitectónicos em realidades construídas notáveis.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 1. Through Études, we aspire to redefine architectural boundaries and usher in a new era of design excellence that leaves an indelible mark on the built environment.
pt: 1. Através da Études, aspiramos a redefinir os limites da arquitectura e a inaugurar uma nova era de excelência de design que deixe uma marca indelével no ambiente construído.

en: An empty staircase under an angular roof in Darling Harbour, Sydney, Australia
pt: Uma escadaria vazia sob um telhado angular em Darling Harbour, Sydney, Austrália

[ctx: Pattern title]
en: Project layout
pt: Layout de projecto

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 4 columns
pt: Galeria desfasada, 4 colunas

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 3 columns
pt: Galeria desfasada, 3 colunas

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 2 columns
pt: Galeria desfasada, 2 colunas

[ctx: Pattern title]
en: Full screen image
pt: Imagem de ecrã inteiro

en: Social Media
pt: Redes sociais

en: Social
pt: Redes sociais

en: Privacy
pt: Privacidade

en: About
pt: Sobre

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 4 columns
pt: Rodapé com colofão, 4 colunas

en: Follow
pt: Seguir

[ctx: Example email in site footer]
en: info@example.com
pt: info@exemplo.com

en: Contact
pt: Contacto

en: Keep up, get in touch.
pt: Mantenha-se em contacto.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 3 columns
pt: Rodapé com colofão, 3 colunas

note: Translators: Designed with WordPress
en: Designed with %1$s
pt: Criado com %1$s

[ctx: Pattern title]
en: Footer with centered logo and navigation
pt: Rodapé com logótipo centrado e navegação

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
pt: Registar

[ctx: Sample text for Subscriber Description]
en: Stay in the loop with everything you need to know.
pt: Fique a par de tudo o que precisa de saber.

[ctx: Sample text for Subscriber Heading with numbers]
en: Join 900+ subscribers
pt: Junte-se a mais de 900 subscritores

[ctx: Pattern title]
en: Centered call to action
pt: Chamada para acção centrada

[ctx: Sample button text to view the services]
en: Our services
pt: Os nossos serviços

[ctx: Sample description of the services pattern]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études—the catalyst for architectural transformations that enrich the world around us.
pt: Experimente a fusão da imaginação e da experiência com Études - o catalisador de transformações arquitectónicas que enriquecem o mundo à nossa volta.

[ctx: Sample heading of the services pattern]
en: Guiding your business through the project
pt: Orientar a sua empresa durante o projecto

[ctx: Pattern title]
en: Services call to action with image on left
pt: Chamada para acção dos serviços com imagem à esquerda

en: A ramp along a curved wall in the Kiasma Museu, Helsinki, Finland
pt: Uma rampa ao longo de uma parede curva no Museu Kiasma, Helsínquia, Finlândia

[ctx: Call to action button text for the reservation button]
en: Reserve your spot
pt: Reserve o seu lugar

[ctx: RSVP call to action description]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Arch Summit, February 2025.
pt: Experimente a fusão da imaginação e da perícia com Études Arch Summit, Fevereiro de 2025.

[ctx: Button text for the third pricing level]
en: Subscribe
pt: Subscrever

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android
pt: Acesso exclusivo à aplicação <em>Études</em> para iOS e Android

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive, unlimited access to <em>Études Articles</em>.
pt: Acesso exclusivo e ilimitado aos <em>artigos Études</em>.

[ctx: Sample heading for the third pricing level]
en: Expert
pt: Avançado

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
pt: Subscrever

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 20 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
pt: Acesso a 20 artigos exclusivos da <em>Études</em> por mês.

[ctx: Sample price for the second pricing level]
en: $12
pt: 12€

[ctx: Sample heading for the second pricing level]
en: Connoisseur
pt: Intermédio

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
pt: Subscrever

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android.
pt: Acesso exclusivo à aplicação <em>Études</em> para iOS e Android.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Weekly print edition.
pt: Edição impressa semanal.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 5 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
pt: Acesso a 5 artigos exclusivos da <em>Études</em> por mês.

[ctx: Sample price for the first pricing level]
en: $0
pt: 0€

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
pt: Gratuito

[ctx: Sample description for a pricing table]
en: We offer flexible options, which you can adapt to the different needs of each project.
pt: Oferecemos opções flexíveis, que podem ser adaptadas às diferentes necessidades de cada projecto.

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
pt: Os nossos serviços

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
pt: Tabela de preços

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
pt: Preços

en: White abstract geometric artwork from Dresden, Germany
pt: Arte geométrica abstracta branca de Dresden, Alemanha

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
pt: Como funciona

[ctx: Button text of this section]
en: Download app
pt: Descarregar aplicação

[ctx: Sample list item]
en: Experience the world of architecture.
pt: Experimente o mundo da arquitectura.

[ctx: Sample list item]
en: Showcase your projects.
pt: Mostre os seus projectos.

[ctx: Sample list item]
en: Collaborate with fellow architects.
pt: Colabore com outros arquitectos.

[ctx: Sample heading]
en: Enhance your architectural journey with the Études Architect app.
pt: Melhore a sua jornada arquitectónica com a aplicação Études Architect.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with image on right
pt: Chamada para acção com imagem à direita

en: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, United States
pt: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, Estados Unidos

[ctx: Sample descriptive text for a project or post.]
en: This transformative project seeks to enhance the gallery's infrastructure, accessibility, and exhibition spaces while preserving its rich cultural heritage.
pt: Este projecto transformador procura melhorar a infra-estrutura, acessibilidade e espaços de exposição da galeria, ao mesmo tempo que preserva a riqueza do seu património cultural.

[ctx: Sample title for a project or post]
en: Art Gallery — Overview
pt: Galeria de arte — Visão geral

[ctx: Pattern title]
en: Project description
pt: Descrição do projecto

en: Building exterior in Toronto, Canada
pt: Exterior do edifício em Toronto, Canadá

[ctx: Button text of the hero section]
en: About us
pt: Sobre nós

[ctx: Content of the hero section]
en: Études is a pioneering firm that seamlessly merges creativity and functionality to redefine architectural excellence.
pt: Études é uma empresa pioneira que une perfeitamente criatividade e funcionalidade para redefinir a excelência arquitectónica.

[ctx: Heading of the hero section]
en: A commitment to innovation and sustainability
pt: Um compromisso com a inovação e a sustentabilidade

en: With asterisk
pt: Com asterisco

en: With arrow
pt: Com seta

en: Checkmark
pt: Verificação

en: Pill
pt: Comprimido

en: Arrow icon
pt: Ícone de seta

note: Author URI of the theme Translators: WordPress link.
en: https://wordpress.org
pt: https://pt.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt: a equipa do WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyfour/
pt: https://pt.wordpress.org/themes/twentytwentyfour/
