Plugins - WooCommerce - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (5679 entries)

en: 
    %%C%1$d%%n compatible plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n compatible plugins found%2$s
pt[0]: 
    %%C%1$d%%n plugin compatível encontrado%2$s
pt[1]: 
    %%C%1$d%%n plugins compatíveis encontrados%2$s

en: 
    %%C%1$d%%n incompatible plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n incompatible plugins found%2$s
pt[0]: 
    %%C%1$d%%n plugin incompatível encontrado%2$s
pt[1]: 
    %%C%1$d%%n plugins incompatíveis encontrados%2$s

en: 
    %%C%1$d%%n uncertain plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n uncertain plugins found%2$s
pt[0]: 
    %%C%1$d%%n plugin incerto encontrado%2$s
pt[1]: 
    %%C%1$d%%n plugins incertos encontrados%2$s

en:  (%s ago)
pt:  (Há %s)

en:  <a href="%1$s">Install WooCommerce.com Update Manager</a> to update.
pt:  <a href="%1$s">Instale o WooCommerce.com Update Manager</a> para actualizar.

en:  Activate WooCommerce.com Update Manager to update.
pt:  Active o WooCommerce.com Update Manager para actualizar.

en:  Your subscription expired, <a href="%1$s" class="woocommerce-renew-subscription">renew %2$s</a>to update.
pt:  A sua subscrição expirou, <a href="%1$s" class="woocommerce-renew-subscription">renove %2$s</a>para actualizar.

en:  Your subscription expires on %1$s, <a href="%2$s" class="woocommerce-enable-autorenew">enable auto-renew</a> to continue receiving updates.
pt:  A sua subscrição expira em %1$s, <a href="%2$s" class="woocommerce-enable-autorenew">active a renovação automática</a> para continuar a receber actualizações.

en: "%1$s" was removed from the cart. %2$s
pt: "%1$s" foi removido do carrinho. %2$s

en: "%s" could not be saved. Please review, ensure it is a valid URL and try again.
pt: "%s" não foi guardado. Certifique-se de que é um URL válido e tente novamente.

en: "%s" shipping class cost
pt: Custos da classe de envio "%s"

en: "%s" tax rates
pt: Taxas de imposto "%s"

en: "From" address
pt: Endereço “De”

en: "From" name
pt: "De" Nome

en: #%s is an invalid image ID.
pt: #%s é um ID de imagem inválido.

en: %1$d out of 5
pt: %1$d de 5

en: %1$d update functions completed. Database version is %2$s
pt: %1$d actualizações concluídas. A versão da base de dados é %2$s

en: %1$s #%2$s details
pt: Detalhes da %1$s #%2$s

en: %1$s - There is a newer version of WordPress available (%2$s)
pt: %1$s . Há uma nova versão do WordPress disponível (%2$s)

en: %1$s - We recommend a minimum MySQL version of 5.6. See: %2$s
pt: %1$s - Recomendamos no mínimo a versão 5.6 do MySQL. Veja: %2$s

en: %1$s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: %2$s
pt: %1$s . Recomendamos que defina no mínimo 64MB de memória. Veja: %2$s

en: %1$s - We recommend using a prefix with less than 20 characters. See: %2$s
pt: %1$s - Recomendamos utilizar um prefixo com menos de 20 caracteres. Ver: %2$s

en: %1$s and %2$s
pt: %1$s e %2$s

en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: %1$s could not be installed (%2$s). <a href="%3$s">Please install it manually by clicking here.</a>
pt: %1$s não pode ser instalado (%2$s). <a href="%3$s">Por favor instale manualmente clicando aqui.</a>

en: %1$s ending in %2$s
pt: %1$s que termina em %2$s

en: %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
pt: %1$s que termina em %2$s (expira %3$s/%4$s)

en: %1$s for %2$s item | %1$s for %2$s items
pt[0]: %1$s por %2$s item
pt[1]: %1$s por %2$s itens

en: %1$s has been removed from your cart because it has since been modified. You can add it back to your cart <a href="%2$s">here</a>.
pt: %1$s foi removido do seu carrinho porque foi modificado desde que o adicionou. Você poderá adicionar ao carrinho de novo <a href="%2$s">aqui</a>.

en: %1$s is low in stock. There are %2$d left.
pt: %1$s tem o stock baixo. Restam %2$d.

en: %1$s is not of type %2$s
pt: %1$s não é do tipo %2$s

en: %1$s is not valid. Please enter one of the following: %2$s
pt: %1$s não é válido. Por favor, indique algum dos seguintes: %2$s

en: %1$s is not valid. You can look up the correct Eircode <a target="_blank" href="%2$s">here</a>.
pt: %1$s não é válido. Pode procurar o Eircode correcto <a target="_blank" href="%2$s">aqui</a>.

en: %1$s log file from source %2$s was deleted. | %1$s log files from source %2$s were deleted.
pt[0]: O ficheiro de registo %1$s da fonte %2$s foi eliminado.
pt[1]: Os ficheirso de registo %1$s da fonte %2$s foram eliminados.

en: %1$s refunded %2$d order (%3$d item) | %1$s refunded %2$d orders (%3$d items)
pt[0]: %1$s reembolsado em %2$d encomenda (%3$d item)
pt[1]: %1$s reembolsados em %2$d encomendas (%3$d itens)

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
pt[0]: %1$s avaliação de %2$s
pt[1]: %1$s avaliações de %2$s

en: %1$s sales in %2$s
pt: %1$s vendidos em %2$s

en: %1$s should not be called before the %2$s action.
pt: %1$s não deve ser chamado antes da acção de %2$s.

en: %1$s top seller this month (sold %2$d)
pt: %1$s mais vendido este mês (vendeu %2$d)

en: %1$s units of %2$s have been backordered in order #%3$s.
pt: %1$s unidades de %2$s estão pendentes na encomenda #%3$s.

en: %1$s version %2$s is out of date. The core version is %3$s
pt: %1$s versão %2$s está desactualizado. A versão actual é %3$s

en: %1$s was called with an invalid event type "%2$s".
pt: %1$s foi chamado com um tipo de evento inválido "%2$s".

en: %1$s was called with an invalid level "%2$s".
pt: %1$s foi chamado com um nível inválido "%2$s".

en: %1$s was installed but could not be activated. <a href="%2$s">Please activate it manually by clicking here.</a>
pt: %1$s foi instalado mas não pode ser activado. <a href="%2$s">Por favor active-o manualmente clicando aqui.</a>

en: %1$s, %2$s, %3$s, or %4$s
pt: %1$s, %2$s, %3$s ou %4$s

en: %1$s... (%2$s more)
pt: %1$s... (mais %2$s)

en: %d API key permanently revoked. | %d API keys permanently revoked.
pt[0]: A chave da API %d foi revogada permanentemente.
pt[1]: As chaves das API %d foram revogada permanentemente.

en: %d URL could not be updated. | %d URLs could not be updated.
pt[0]: %d URL não foi actualizado.
pt[1]: %d URL não foram actualizados.

en: %d approved directory URL deleted. | %d approved directory URLs deleted.
pt[0]: %d eliminado URL de pasta aprovada.
pt[1]: %d eliminados URL de pastas aprovadas.

en: %d approved directory URL enabled. | %d approved directory URLs enabled.
pt[0]: %d activado URL de pasta aprovada.
pt[1]: %d activado URL de pastas aprovadas.

en: %d batch executed. | %d batches executed.
pt[0]: %d lote executado.
pt[1]: %d lotes executados.

en: %d is not a valid order ID.
pt: %d não é um ID de encomenda válido.

en: %d is not an order or has an invalid order type.
pt: %d não é uma encomenda ou tem um tipo de encomenda inválido.

en: %d is not of a valid order type.
pt: %d não pertence a um tipo de encomenda válido.

en: %d item from your previous order is currently unavailable and could not be added to your cart. | %d items from your previous order are currently unavailable and could not be added to your cart.
pt[0]: %d item da sua encomenda anterior está actualmente indisponível e não poderá ser adicionado ao seu carrinho.
pt[1]: %d itens da sua encomenda anterior estão actualmente indisponível e não poderão ser adicionados ao seu carrinho.

en: %d left in stock
pt: %d ainda em stock

en: %d orphaned variations deleted
pt: %d variações órfãs eliminadas

en: %d permissions deleted
pt: %d permissões eliminadas

en: %d product | %d products
pt[0]: %d produto
pt[1]: %d produtos

en: %d scheduled task completed. | %d scheduled tasks completed.
pt[0]: %d tarefa agendada concluída.
pt[1]: %d tarefas agendadas concluídas.

en: %d transients rows cleared
pt: %d linhas transientes limpas

en: %d variation does not have a price. | %d variations do not have prices.
pt[0]: %d variação não tem preço.
pt[1]: %d variações não tem preço.

en: %d webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
pt[0]: %d webhook eliminado permanentemente.
pt[1]: %d webhooks eliminados permanentemente.

en: %qty% variations
pt: %qty% variações

en: %s (Copy)
pt: %s (Cópia)

en: %s (Deleted)
pt: %s (Eliminado)

en: %s (No longer exists)
pt: %s (Já não existe)

en: %s (optional)
pt: %s (opcional)

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
pt: Há %s

en: %s Review | %s Reviews
pt[0]: %s avaliação
pt[1]: %s avaliações

en: %s actions
pt: Acções da %s

en: %s activated successfully. You will now receive updates for this product.
pt: %s activado com sucesso. Irá, a partir de agora receber actualizações para este produto.

en: %s and %d other region | %s and %d other regions
pt[0]: %s e %d outra região
pt[1]: %s e %d outras regiões

en: %s approved review | %s approved reviews
pt[0]: %s avaliação aprovada
pt[1]: %s avaliações aprovadas

en: %s attribution
pt: Atribuição de %s

en: %s average gross daily sales
pt: %s vendas médias diárias brutas

en: %s average gross monthly sales
pt: %s vendas médias mensais brutas

en: %s average net daily sales
pt: %s média de vendas diárias

en: %s average net monthly sales
pt: %s média de vendas mensais

en: %s charged for shipping
pt: %s cobrado para portes de envio

en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
pt[0]: %s cupão movido para o Lixo.
pt[1]: %s cupões movidos para o Lixo.

en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
pt[0]: %s cupão não actualizado, alguém o está a editar.
pt[1]: %s cupões não actualizados, alguém os está a editar.

en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
pt[0]: %s cupão eliminado permanentemente.
pt[1]: %s cupões eliminados permanentemente.

en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
pt[0]: %s cupão recuperado do lixo.
pt[1]: %s cupões recuperados do lixo.

en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
pt[0]: %s cupão actualizado.
pt[1]: %s cupões actualizados.

en: %s coupons used in total
pt: %s cupões utilizados no total

en: %s customer review | %s customer reviews
pt[0]: %s avaliação de cliente
pt[1]: %s avaliações de clientes

en: %s data
pt: Detalhes da %s

en: %s day | %s days
pt[0]: %s dia
pt[1]: %s dias

en: %s discount
pt: desconto %s

en: %s discounts in total
pt: %s de descontos no total

en: %s does not exist.
pt: %s não existe.

en: %s download remaining | %s downloads remaining
pt[0]: %s descarregamento restante
pt[1]: %s descarregamentos restantes

en: %s expired log file was deleted. | %s expired log files were deleted.
pt[0]: O ficheiro de registo expirado %s foi eliminado.
pt[1]: Os ficheiros de registo expirados %s foram eliminados.

en: %s failed. Contact your hosting provider.
pt: %s falhou. Contacte o seu fornecedor de alojamento.

en: %s fee
pt: Custo adicional %s

en: %s field
pt: Campo %s

en: %s gross sales in this period
pt: %s vendas, neste período

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
pt[0]: %s foi adicionado ao seu carrinho.
pt[1]: %s foram adicionados ao seu carrinho.

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
pt: %s foi removido do seu carrinho porque já não pode ser comprado. Por favor, contacte-nos se necessitar de ajuda.

en: %s hour | %s hours
pt[0]: %s hora
pt[1]: %s horas

en: %s in stock
pt: %s em stock

en: %s is a required field | %s are required fields
pt[0]: %s é um campo obrigatório
pt[1]: %s são campos obrigatórios

en: %s is a required field.
pt: %s é um campo obrigatório.

en: %s is a variable product parent and cannot be added.
pt: %s é um produto variável superior e não pode ser adicionado.

en: %s is an internal meta key. Use --props to set it. | %s are internal meta keys. Use --props to set them.
pt[0]: %s é uma chave de metadados interna. Utilize --props para a definir.
pt[1]: %s são chaves de metadados internsa. Utilize --props para as definir.

en: %s is available
pt: %s está disponível

en: %s is not a valid URL.
pt: %s não é um URL válido.

en: %s is not a valid email address.
pt: %s não é um endereço de email válido.

en: %s is not a valid order property. | %s are not valid order properties.
pt[0]: %s não é uma propriedade de encomenda válida.
pt[1]: %s não são propriedades de encomenda válida.

en: %s is not a valid phone number.
pt: %s não é um número de telefone válido.

en: %s is not a valid postcode / ZIP.
pt: %s não é um código postal válido.

en: %s is out of stock.
pt: %s esgotado.

en: %s is required
pt: %s é obrigatório

en: %s item | %s items
pt[0]: %s item
pt[1]: %s itens

en: %s items
pt: Itens da %s

en: %s items purchased
pt: %s itens comprados

en: %s log file deleted. | %s log files deleted.
pt[0]: %s ficheiro de registo eliminado.
pt[1]: %s ficheiros de registo eliminados.

en: %s minute | %s minutes
pt[0]: %s minuto
pt[1]: %s minutos

en: %s month | %s months
pt[0]: %s mês
pt[1]: %s meses

en: %s must contain 2 numbers.
pt: %s deve conter 2 números.

en: %s must contain 2 valid dates.
pt: %s deve conter 2 datas válidas.

en: %s net sales in this period
pt: %s de vendas líquidas, neste período

en: %s net sales this month
pt: %s de vendas líquidas este mês

en: %s notes
pt: Notas da %s

en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
pt[0]: %s encomenda movida para o Lixo.
pt[1]: %s encomendas movidas para o Lixo.

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
pt[0]: %s encomenda não actualizada, alguém a está a editar.
pt[1]: %s encomendas não actualizadas, alguém as está a editar.

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
pt[0]: %s encomenda eliminada permanentemente.
pt[1]: %s encomendas eliminadas permanentemente.

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
pt[0]: %s encomenda recuperada do lixo.
pt[1]: %s encomendas recuperadas do lixo.

en: %s order updated. | %s orders updated.
pt[0]: %s encomenda actualizada.
pt[1]: %s encomendas actualizadas.

en: %s orders placed
pt: %s encomendas efectuadas

en: %s out of 5
pt: %s em 5

en: %s page
pt: página %s

en: %s pending review | %s pending reviews
pt[0]: %s avaliação pendente
pt[1]: %s avaliações pendentes

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
pt[0]: %s ligação a encomenda antiga
pt[1]: %s ligações a encomendas antigas

en: %s product | %s products
pt[0]: %s produto
pt[1]: %s produtos

en: %s product imported | %s products imported
pt[0]: %s produto importado
pt[1]: %s produtos importados

en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
pt[0]: %s produto movido para o lixo.
pt[1]: %s produtos movidos para o lixo.

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
pt[0]: %s produto não actualizado, alguém o está a editar.
pt[1]: %s produtos não actualizados, alguém os está a editar.

en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
pt[0]: %s produto eliminado permanentemente.
pt[1]: %s produtos eliminados permanentemente.

en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
pt[0]: %s produto recuperado do lixo.
pt[1]: %s produtos recuperados do lixo.

en: %s product updated | %s products updated
pt[0]: %s produto actualizado
pt[1]: %s produtos actualizados

en: %s product updated. | %s products updated.
pt[0]: %s produto actualizado.
pt[1]: %s produtos actualizados.

en: %s product was skipped | %s products were skipped
pt[0]: %s produto foi ignorado
pt[1]: %s produtos foram ignorados

en: %s purchases for the selected items
pt: %s compras para os itens seleccionados

en: %s quantity
pt: Quantidade de %s

en: %s rates
pt: Taxas %s

en: %s removed.
pt: %s removido.

en: %s review | %s reviews
pt[0]: %s avaliação
pt[1]: %s avaliações

en: %s sales for the selected items
pt: %s de vendas para os itens seleccionados

en: %s second | %s seconds
pt[0]: %s segundo
pt[1]: %s segundos

en: %s signups in this period
pt: %s registos neste período

en: %s subscription expired
pt: Subscrição de %s expirada

en: %s terms
pt: %s termos

en: %s week | %s weeks
pt[0]: %s semana
pt[1]: %s semanas

en: %s worth of coupons used
pt: cupões usados no total de %s

en: %s would like to connect to your store
pt: %s pretende ligar-se à sua loja

en: %s year | %s years
pt[0]: %s ano
pt[1]: %s anos

en: %s-star rating
pt: %s estrelas de classificação

en: &larr; Back to "%s" attributes
pt: &larr; Voltar para "%s" atributos

en: &ldquo;%s&rdquo; has been added to your cart
pt: &ldquo;%s&rdquo; foi adicionado ao seu carrinho

en: &ldquo;%s&rdquo; has been removed from your cart
pt: &ldquo;%s&rdquo; foi removido do seu carrinho

en: &mdash; Select &mdash;
pt: &mdash; Selecionar &mdash;

en: &nbsp;&ndash; Page %s
pt: &nbsp;&ndash; Página %s

en: '%s' is not a valid country code.
pt: '%s' não é um código válido de país.

en: '%s' is not a valid datastore.
pt: '%s' não é um armazenamento de dados válido.

en: (Deleted)
pt: (Eliminado)

en: (Public)
pt: (Público)

en: (can be backordered)
pt: (pode ser encomendado sem stock)

en: (estimated for %s)
pt: (estimado para %s)

en: (ex. VAT)
pt: (sem IVA)

en: (ex. tax)
pt: (sem imposto)

en: (incl. VAT)
pt: (com IVA)

en: (incl. tax)
pt: (com taxa)

en: (includes %1$s estimated for %2$s)
pt: (inclui %1$s estimado para %2$s)

en: (includes %s)
pt: (inclui %s)

en: + Add account
pt: + Adicionar Conta

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: 1 minute per product
pt: 1 minuto por produto

en: 1 term
pt: 1 termo

en: 1 variation
pt: 1 variação

en: 1 variation added
pt: 1 variação adicionada

en: 2 character continent code.
pt: Código do continente de 2 caracteres.

en: 2 minutes
pt: 2 minutos

en: 4 minutes
pt: 4 minutos

en: <a href='%1$s'>View all plugins</a> - <a href='%2$s'>Manage WooCommerce features</a>
pt: <a href='%1$s'>Ver todos os plugins</a> - <a href='%2$s'>Gerir funcionalidades do WooCommerce</a>

en: <a href='%s'>More information</a>
pt: <a href='%s'>Mais informações</a>

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
pt[0]: <strong>%s encomenda</strong> a aguardar processamento
pt[1]: <strong>%s encomendas</strong> a aguardar processamento

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
pt[0]: <strong>%s encomenda</strong> em espera
pt[1]: <strong>%s encomendas</strong> em espera

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
pt[0]: <strong>%s produto</strong> em stock baixo
pt[1]: <strong>%s produtos</strong> em stock baixo

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
pt[0]: <strong>%s produto</strong> esgotado
pt[1]: <strong>%s produtos</strong> esgotados

en: <strong>Heads up!</strong> The versions of the following plugins you're running haven't been tested with WooCommerce %s. Please update them or confirm compatibility before updating WooCommerce, or you may experience issues:
pt: <strong>Atenção!</strong> As versões dos seguintes plugins não foram testadas com a última versão do WooCommerce (%s). Por favor actualize-os ou confirme a compatibilidade antes de actualizar o WooCommerce ou poderá ter problemas de compatibilidade:

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
pt: <strong>Bem-vindo ao WooCommerce</strong> &#8211; Você está quase pronto para começar a vender :)

en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. Suggestions to fix this:
pt: <strong>O seu tema (%s) contém cópias de alguns modelos de ficheiros do WooCommerce desactualizados.</strong> Estes ficheiros podem necessitar de actualização para assegurar a compatibilidade com a versão actual do WooCommerce. Sugestões para corrigir:

en: <strong>You’re editing details specific to this variation.</strong> Some information, like description and images, will be inherited from the main product, <noticeLink><parentProductName/></noticeLink>.
pt: <strong>Está a editar detalhes específicos desta variação.</strong> Algumas informações, como a descrição e as imagens, serão herdadas do produto principal, <noticeLink><parentProductName/></noticeLink>.

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
pt: Um código de 2 dígitos do país, por exemplo: PT. Deixe em branco para aplicar a todos.

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
pt: Um código de 2 dígitos do estado, por exemplo: SP. Deixe em branco para aplicar a todos.

en: A Coruña
pt: Corunha

en: A cloud of your most used product tags.
pt: Uma nuvem das etiquetas de produto mais utilizadas.

en: A description for a product with at least 20 characters
pt: Uma descrição de um produto com pelo menos 20 caracteres

en: A description of the products with at least 180 characters
pt: Uma descrição dos produtos com pelo menos 180 caracteres

en: A description of the testimonial with at least 225 characters
pt: Uma descrição do testemunho com pelo menos 225 caracteres

en: A font face with slug "%s" already exists.
pt: Já existe um tipo de letra com o slug "%s".

en: A font family with slug "%s" already exists.
pt: Já existe uma família tipográfica com a slug "%s".

en: A friendly name for the webhook.
pt: Um nome amigável para o webhook.

en: A friendly summary of the response including the HTTP response code, message, and body.
pt: Um resumo amigável da resposta incluindo o código de resposta HTTP, a mensagem e o corpo.

en: A human readable description for the setting used in interfaces.
pt: Uma descrição legível por humanos para a configuração usada em interfaces.

en: A human readable label for the setting used in interfaces.
pt: Uma etiqueta legível por humanos para a configuração usada em interfaces.

en: A human-readable description of the resource.
pt: Descrição do recurso legível para humanos.

en: A link to a product sold on a different website, e.g. brand collab.
pt: Uma ligação para um produto vendido num site diferente, por exemplo, uma colaboração entre marcas.

en: A link to set a new password will be sent to your email address.
pt: A ligação para definir uma nova senha será enviada para o seu endereço de email.

en: A list of plugins to install
pt: Uma lista de plugins para instalar

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
pt: Pode ser usada uma lista de termos de taxonomia relacionados com o estado de encomendas/produtos.

en: A list of taxonomy terms used for product visibility.
pt: Lista de termos de taxonomia utilizados para a visibilidade do produto.

en: A list of your store's products.
pt: A lista dos produtos da sua loja.

en: A list of your store's top-rated products.
pt: Lista dos seus produtos melhor avaliados.

en: A list or dropdown of product categories.
pt: Uma lista ou selecção da categoria de produtos.

en: A live rate is the exact cost to ship an order, quoted directly from the shipping carrier.
pt: Uma taxa dinâmica é o custo exacto para enviar uma encomenda, orçamentada de forma directa pela empresa de transporte.

en: A minimum order amount
pt: Valor mínimo de encomenda

en: A minimum order amount AND a coupon
pt: Valor mínimo de encomenda E um cupão

en: A minimum order amount AND coupon
pt: Um montante mínimo de encomenda E um cupão

en: A minimum order amount OR a coupon
pt: Valor mínimo de encomenda OU um cupão

en: A minimum order amount OR coupon
pt: Um montante mínimo de encomenda OU um cupão

en: A note has been added to your order
pt: Foi adicionada uma nota à sua encomenda

en: A password reset email has been sent to the email address on file for your account, but may take several minutes to show up in your inbox. Please wait at least 10 minutes before attempting another reset.
pt: O email para alteração da senha foi enviado para o endereço de email da sua conta, poderá levar alguns minutos até aparecer na sua caixa de correio. Por favor, aguarde pelo menos 10 minutos antes de tentar outra alteração de senha.

en: A phrase that advertises the social media accounts of the store with at least 25 characters
pt: Uma frase que anuncia as contas das redes sociais da loja com pelo menos 25 caracteres

en: A product with this ID already exists.
pt: Um produto com este ID já existe.

en: A product with this SKU already exists.
pt: Já existe um produto com esta referência (SKU).

en: A search form for your store.
pt: Um formulário de pesquisa para a sua loja.

en: A set of products that go well together, e.g. camera kit.
pt: Um conjunto de produtos que se conjugam bem, por exemplo, um kit de câmara.

en: A shipping zone consists of the region(s) you'd like to ship to and the shipping method(s) offered. A shopper can only be matched to one zone, and we'll use their shipping address to show them the methods available in their area. To offer local pickup, configure your pickup locations in the <a href='%s'>local pickup settings</a>.
pt: Uma zona de envio consiste nas regiões para as quais você gostaria de enviar e no(s) método(s) de envio oferecidos. Um comprador só pode ser correspondido a uma zona, e usaremos o seu endereço de envio para mostrar-lhe os métodos disponíveis para a sua área. Para oferecer levantamento local, configure os seus locais de levantamento nas <a href='%s'>configurações de levantamento no local</a>.

en: A shipping zone is a geographic region where a certain set of shipping methods and rates apply.
pt: Uma zona de envio é uma região geográfica onde poderão ser definidos métodos de envio e taxas especificas para aplicar.

en: A simple offline gateway that lets you accept BACS payment.
pt: Simples gateway offline que permite aceitar pagamentos por transferência bancária (IBAN).

en: A simple offline gateway that lets you accept a check as method of payment.
pt: Simples gateway offline que permite aceitar pagamentos por cheque.

en: A simple offline gateway that lets you accept cash on delivery.
pt: Simples gateway que permite aceitar pagamentos no acto da entrega.

en: A single physical or virtual product, e.g. a t-shirt or an eBook.
pt: Um único produto físico ou virtual, por exemplo, uma t-shirt ou um livro electrónico.

en: A single word that advertises the product and is related to the following image description: [image.0]
pt: Uma única palavra que anuncia o produto e está relacionada com a seguinte descrição da imagem: [imagem.0]

en: A three word description of the products
pt: Uma descrição dos produtos em três palavras

en: A two words button text to go to the shop page
pt: Um botão com duas palavras para ir para a página da loja

en: A two words impact phrase that advertises the brand
pt: Uma frase de impacto em duas palavras que anuncia a marca

en: A two words impact phrase that advertises the products
pt: Uma frase de impacto com duas palavras que anuncia os produtos

en: A two words title that advertises the testimonial
pt: Um título de duas palavras que promove o testemunho

en: A unique identifier for the setting.
pt: Um identificador exclusivo para a configuração.

en: A unique identifier for the tool.
pt: Um identificador único para a ferramenta.

en: A unique identifier that can be used to link settings together.
pt: Um identificador único que possa ser usado para agregar configurações.

en: A valid email address is required
pt: É obrigatório um endereço de email válido

en: A valid free shipping coupon
pt: Um cupão de envio grátis válido

en: A ‘brewtiful’ experience :-)
pt: Uma experiência 'saborosa' :-)

en: AI Service is unavailable, try again later.
pt: O serviço de IA não está disponível, tente novamente mais tarde.

en: AI content generation is not allowed on this store. Update your store settings if you wish to enable this feature.
pt: A geração de conteúdos de IA não é permitida nesta loja. Actualize as definições da sua loja se pretender activar esta funcionalidade.

en: AND
pt: E

en: AOV
pt: VME

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
pt: Chave API gerada com sucesso. Certifique-se que copia as suas novas chaves agora, a chave secreta será ocultada quando sair desta página.

en: API Key updated successfully.
pt: Chave da API actualizada com sucesso.

en: API Version
pt: Versão API

en: API credentials
pt: Credenciais da API

en: API docs
pt: Documentação da API

en: API key
pt: Chave da API

en: Abort
pt: Abortar

en: About
pt: Sobre

en: About WooCommerce
pt: Sobre WooCommerce

en: Accept COD if the order is virtual
pt: Activar Pagamento Contra Entrega se a encomenda for virtual

en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay.
pt: Aceite cartões de débito e crédito em mais de 135 moedas, métodos como o Alipay e pagamento de um toque com a Apple Pay.

en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
pt: Aceite cartões de débito e de crédito em mais de 135 moedas, e métodos de pagamento como o Alipay e finalização de compras com one-touch Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Saiba mais</a>.

en: Accept for virtual orders
pt: Activar para encomendas virtuais

en: Accept payments via PayPal using account balance or credit card.
pt: Aceitar pagamentos por PayPal ou cartão de crédito.

en: Access denied
pt: Acesso Negado

en: Access expires
pt: Acesso expirado

en: Access granted
pt: Acesso permitido

en: Access restriction
pt: Restrição de Acesso

en: Access to Purchased Downloads
pt: Acesso a descarregamentos comprados

en: Account Type
pt: Tipo de conta

en: Account creation
pt: Criação de conta

en: Account details
pt: Detalhes da conta

en: Account details changed successfully.
pt: Detalhes da conta alterados com sucesso.

en: Account details:
pt: Detalhes da conta:

en: Account endpoints
pt: Endpoints da conta

en: Account erasure requests
pt: Pedidos de eliminação de conta

en: Account name
pt: Nome da conta

en: Account number
pt: Número de Identificação Bancária (NIB)

en: Account pages
pt: Páginas de conta

en: Account username
pt: Nome de utilizador da conta

en: Accounts &amp; Privacy
pt: Contas e privacidade

en: Action
pt: Acção

en: Action Group
pt: Grupo de acção

en: Action Scheduler
pt: Agendamento de acções

en: Action Status
pt: Estado da acção

en: Action [%1$s] has an invalid schedule: %2$s
pt: A acção [%1$s] tem um agendamento inválido: %2$s

en: Action [%1$s] has invalid arguments. It cannot be JSON decoded to an array. $args = %2$s
pt: A acção [%1$s] tem argumentos inválidos. O JSON não pode ser descodificado para um array. $args = %2$s

en: Action event
pt: Evento de Acção

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
pt: A acção falhou. Por favor, actualize a página e tente novamente.

en: Actions
pt: Acções

en: Activate
pt: Activar

en: Active
pt: Activo

en: Active Product Filters
pt: Filtros activos de produtos

en: Active filters
pt: Filtros activos

en: Active plugins
pt: Plugins activos

en: Active plugins.
pt: Plugins activos.

en: Add
pt: Adicionar

en: Add %s
pt: Adicionar %s

en: Add Custom Field
pt: Adicionar campo personalizado

en: Add File
pt: Adicionar Ficheiro

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Add New Approved Directory
pt: Adicionar nova directória aprovada

en: Add New Custom Field:
pt: Adicionar novo campo personalizado:

en: Add New Scheduled Action
pt: Adicionar nova acção agendada

en: Add a link and choose a label for the button linked to a product sold elsewhere.
pt: Adicione uma ligação e escolha uma etiqueta para o botão ligado a um produto vendido noutro local.

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
pt: Adicionar uma nota para sua referência, ou adicionar uma nota de cliente (o utilizador será notificado).

en: Add a product
pt: Adicionar um produto

en: Add a review
pt: Adicionar uma avaliação

en: Add and manage attributes used for product options, such as size and color.
pt: Adicione e faça a gestão dos atributos utilizados para as opções de produtos, como o tamanho e a cor.

en: Add any files you'd like to make available for the customer to download after purchasing, such as instructions or warranty info. Store-wide updates can be managed in your %1$sproduct settings%2$s.
pt: Adicione quaisquer ficheiros que pretenda disponibilizar para o cliente descarregar após a compra, tais como instruções ou informações sobre a garantia. As actualizações de toda a loja podem ser geridas nas suas %1$sdefinições de produto%2$s.

en: Add as many zones as you need &ndash; customers will only see the methods available for their address.
pt: Adicione todas as zonas que forem necessárias &ndash; Os clientes apenas verão os métodos disponíveis para a respectiva morada.

en: Add attribute
pt: Adicionar atributo

en: Add coupon
pt: Adicionar cupão

en: Add fee
pt: Adicionar custo adicional

en: Add file
pt: Adicionar ficheiro

en: Add images to product gallery
pt: Adicionar imagens à galeria de produto

en: Add item(s)
pt: Adicionar item(ns)

en: Add key
pt: Adicionar chave

en: Add manually
pt: Adicionar manualmente

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Add new %s
pt: Adicionar novo %s

en: Add new attribute
pt: Adicionar novo atributo

en: Add new category
pt: Adicionar nova categoria de produto

en: Add new coupon
pt: Adicionar novo cupão

en: Add new order
pt: Adicionar nova encomenda

en: Add new product
pt: Novo produto

en: Add new shipping class
pt: Adicionar nova classe de envio

en: Add new tag
pt: Nova etiqueta de produto

en: Add note
pt: Adicionar nota

en: Add or remove tags
pt: Adicionar ou remover etiquetas

en: Add order
pt: Adicionar encomenda

en: Add payment method
pt: Adicionar método de pagamento

en: Add price
pt: Adicionar preço

en: Add product gallery images
pt: Adicionar galeria de imagens do produto

en: Add product(s)
pt: Adicionar produto(s)

en: Add products
pt: Adicionar produtos

en: Add shipping
pt: Adicionar envio

en: Add shipping class
pt: Adicionar classe de envio

en: Add shipping class costs
pt: Adicione custos de classe de envio

en: Add shipping method
pt: Adicionar método de envio

en: Add shipping methods &amp; zones
pt: Adicionar método de envio e zonas

en: Add shipping zone
pt: Adicionar zona de envio

en: Add tax
pt: Adicionar imposto

en: Add the shipping methods you'd like to make available to customers in this zone.
pt: Adicione os métodos de envio que gostaria de disponibilizar aos clientes desta zona.

en: Add to cart
pt: Adicionar

en: Add to cart URL.
pt: URL para adicionar ao carrinho.

en: Add to cart behaviour
pt: Comportamento de "Adicionar ao carrinho"

en: Add to cart button parameters.
pt: Parâmetros do botão para adicionar ao carrinho.

en: Add to cart: &ldquo;%s&rdquo;
pt: Adiciona ao carrinho: &ldquo;%s&rdquo;

en: Add to gallery
pt: Adicionar na galeria

en: Add to menu
pt: Adicionar ao menu

en: Add webhook
pt: Adicionar webhook

en: Add your first product
pt: Crie o seu primeiro produto

en: Add your products
pt: Adicione os seus produtos

en: Add zone
pt: Adicionar zona

en: Add&nbsp;meta
pt: Adicionar meta

en: Added line items: %s
pt: Itens adicionados: %s

en: Additional content
pt: Conteúdo adicional

en: Additional context
pt: Contexto adicional

en: Additional fields to be persisted on the order.
pt: Campos adicionais a persistir na encomenda.

en: Additional help text shown to the user about the setting.
pt: Texto de ajuda adicional mostrado ao utilizador sobre a configuração.

en: Additional information
pt: Informação adicional

en: Additional rates
pt: Taxas adicionais

en: Additional tax classes
pt: Classes de imposto adicionais

en: Address | Addresses
pt[0]: Endereço
pt[1]: Morada

en: Address (optional)
pt: Morada (opcional)

en: Address changed successfully.
pt: Morada alterada com sucesso.

en: Address line 1
pt: Morada (linha 1)

en: Address line 1.
pt: Morada (linha 1).

en: Address line 2
pt: Morada (linha 2)

en: Address line 2.
pt: Morada (linha 2).

en: Address override
pt: Morada de substituição

en: Address:
pt: Morada:

en: Addresses
pt: Morada

en: Adds an option to the orders screen for removing personal data in bulk. Note that removing personal data cannot be undone.
pt: Adiciona uma opção à listagem de encomendas para remover dados pessoais em lote. Tenha atenção que a remoção de dados pessoais não pode ser anulada.

en: Adjusted stock: %s
pt: Níveis de inventários ajustados: %s

en: Admin
pt: Administração

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
pt: Categorias

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
pt: Cupões

[ctx: Admin menu name]
en: Home
pt: Página inicial

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
pt: Encomendas

[ctx: Admin menu name]
en: Products
pt: Produtos

[ctx: Admin menu name]
en: Scheduled Actions
pt: Acções agendadas

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping classes
pt: Classes de envio

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
pt: Etiquetas

en: Advanced
pt: Avançado

en: Advanced options
pt: Opções Avançadas

en: Affiliate product
pt: Produto afiliado

en: Afghan afghani
pt: Afegani do Afeganistão

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Africa
pt: África

en: After pre-tax discounts.
pt: Depois dos descontos antes de impostos.

en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you <a href="%s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
pt: Depois de publicar as suas alterações, os novos tamanhos de imagem não serão mostrados até você <a href="%s" target="_blank">Regenerar Miniaturas</a>.

en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you regenerate thumbnails. You can do this from the <a href="%1$s" target="_blank">tools section in WooCommerce</a> or by using a plugin such as <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
pt: Depois de publicar as suas alterações, os novos tamanhos de imagem não serão mostrados até você regenerar miniaturas. Devera fazê-lo a partir da <a href="%1$s" target="_blank">secção Ferramentas do WooCommerce</a> ou utilizando um plugin como o <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.

en: After publishing your changes, new image sizes will be generated automatically.
pt: Depois de publicar as suas alterações, os novos tamanhos de imagem serão regenerados automaticamente.

en: Airwallex Payments
pt: Pagamentos Airwallex

en: Alaska
pt: Alasca

en: Albania
pt: Albânia

en: Albanian lek
pt: Lek albanês

en: Alert
pt: Alerta

en: Algeria
pt: Argélia

en: Algerian dinar
pt: Dinar argelino

en: All
pt: Todos

en: All %s
pt: Todos %s

en: All Brands
pt: Todas as marcas

en: All Products
pt: Todos os produtos

en: All allowed countries
pt: Países permitidos

en: All categories
pt: Todas as categorias

en: All coupons
pt: Todos os cupões

en: All dates
pt: Todas as datas

en: All done!
pt: Concluído!

en: All levels
pt: Todos os níveis

en: All missing WooCommerce pages successfully installed
pt: Todas as páginas em falta do WooCommerce foram instaladas com sucesso

en: All products
pt: Todos os produtos

en: All ratings
pt: Todas as classificações

en: All shipping classes
pt: Todas as classes de envio

en: All sources
pt: Todas as origens

en: All tags
pt: Todas as etiquetas de produto

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Allow
pt: Permitir

en: Allow backorders?
pt: Permitir encomendas pendentes?

en: Allow customer reviews?
pt: Permitir avaliações de clientes?

en: Allow customers to pick up orders themselves. By default, when using local pickup store base taxes will apply regardless of customer address.
pt: Permite que os clientes recolham as suas encomendas. Por omissão, quando a recolha local é utilizada são aplicados impostos independentemente da morada do cliente.

en: Allow free shipping
pt: Permitir envios grátis

en: Allow one item to be bought in a single order.
pt: Permitir a compra de um único artigo numa encomenda.

en: Allow personal data to be removed in bulk from orders
pt: Permitir que os dados pessoais sejam removidos em lote nas encomendas

en: Allow purchases
pt: Permitir compras

en: Allow purchases, but notify customers
pt: Permitir compras mas notificar os clientes

en: Allow reviews.
pt: Permitir avaliações.

en: Allow usage of WooCommerce to be tracked
pt: Permitir que o uso do WooCommerce seja rastreado

en: Allow, but notify customer
pt: Permitir, mas informar o cliente

en: Allowed ZIP/post codes
pt: Códigos postais permitidos

en: Allowed emails
pt: Emails permitidos

en: Allows customers to checkout without an account.
pt: Permite que os clientes finalizem compras sem criar conta.

en: Alternatively, confirm the email address linked to the order below.
pt: Em alternativa, confirme o endereço de correio electrónico associado à encomenda abaixo.

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
pt: Em alternativa, introduza o caminho para o ficheiro CSV no servidor:

en: Always show quantity remaining in stock e.g. "12 in stock"
pt: Mostrar sempre a quantidade restante em stock (p.ex.: "12 em stock")

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Amount
pt: Valor

en: Amount Paid
pt: Montante pago

en: Amount already refunded
pt: Montante já reembolsado

en: Amount of coupons.
pt: Quantidade de cupões.

en: Amount of customers.
pt: Quantidade de clientes.

en: Amount of orders.
pt: Quantidade de encomendas.

en: Amount of products.
pt: Quantidade de produtos.

en: Amount of reviews that the product has.
pt: Número de avaliações do produto.

en: Amount of reviews that the product have.
pt: Número de avaliações do produto.

en: Amount of reviews.
pt: Quantidade de avaliações.

en: Amount of sales.
pt: Valor de vendas.

en: An account is already registered with %s. Please log in or use a different email address.
pt: Uma conta já está registada com %s. Por favor, inicie sessão ou utilize um endereço de email diferente.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
pt: Já existe uma conta com este nome de utilizador. Por favor, escolha outro.

en: An account is already registered with your email address. <a href="#" class="showlogin">Please log in.</a>
pt: Já existe uma conta com este endereço de email. <a href="#" class="showlogin">por favor inicie sessão.</a>

en: An additional, optional address line for your business location.
pt: Uma linha de morada adicional e opcional da localização do seu negócio.

en: An alphanumeric identifier for the resource unique to its type.
pt: Um identificador alfanumérico do recurso, sendo exclusivo do respetivo tipo.

en: An alphanumeric identifier for the resource.
pt: O identificador alfanumérico para este recurso.

en: An ecommerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
pt: Uma ferramenta de e-commerce que te ajuda a vender qualquer coisa. Lindamente.

en: An error has occurred when activating %s. Please try again later.
pt: Ocorreu um erro ao activar %s. Por favor tente novamente.

en: An error has occurred when deactivating the extension %1$s. Please proceed to the <a href="%2$s">Plugins screen</a> to deactivate it manually.
pt: Ocorreu um erro ao desativar a extensão %1$s. Por favor, vá à <a href="%2$s">página de plugins</a> para a desactivar manualmente.

en: An error has occurred when deactivating the subscription for %s. Please try again later.
pt: Ocorreu um erro ao desactivar a extensão %s. Por favor tente novamente.

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
pt: Ocorreu um erro no pedido e na altura não foi possível enviar os dados dos consumidores

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API.
pt: Ocorreu um erro ao tentar criar o reembolso utilizando a API da plataforma de pagamento.

en: An error occurred while backfilling order %1$d from %2$s to %3$s: %4$s
pt: Ocorreu um erro durante o preenchimento da encomenda %1$d de %2$s para %3$s: %4$s

en: An error occurred while cleaning up order %1$d: %2$s
pt: Ocorreu um erro durante a limpeza da encomenda %1$d: %2$s

en: An error occurred while computing a diff for order %1$d: %2$s
pt: Ocorreu um erro ao calcular um diff para a encomenda %1$d: %2$s

en: An identifier for the group this setting belongs to.
pt: Um identificador para o grupo a que esta configuração pertence.

en: An impact phrase that advertises the brand with at least 50 characters related to the following image description: [image.1]
pt: Uma frase de impacto que anuncia a marca com pelo menos 50 caracteres relacionados com a seguinte descrição da imagem: [imagem.1]

en: An impact phrase that advertises the featured products with at least 10 characters
pt: Uma frase de impacto que anuncia os produtos em destaque com pelo menos 10 caracteres

en: An impact phrase that advertises the fourth product collection with at least 20 characters
pt: Uma frase de impacto que anuncia a quarta colecção de produtos com pelo menos 20 caracteres

en: An impact phrase that advertises the newest additions to the store with at least 20 characters
pt: Uma frase de impacto que anuncia as mais recentes adições à loja com pelo menos 20 caracteres

en: An impact phrase that advertises the products with at least 40 characters and related to the following image description: [image.0]
pt: Uma frase de impacto que anuncia os produtos com pelo menos 40 caracteres e relacionada com a seguinte descrição da imagem: [imagem.0]

en: An impact phrase that advertises the products with at least 55 characters
pt: Uma frase de impacto que anuncia os produtos com pelo menos 55 caracteres

en: An impact phrase that advertises the third product collection with at least 20 characters
pt: Uma frase de impacto que anuncia a terceira colecção de produtos com pelo menos 20 caracteres

en: An impact phrase with that advertises the product collection with at least 20 characters
pt: Uma frase de impacto com que anuncia a coleção de produtos com pelo menos 20 caracteres

en: An invalid setting value was passed.
pt: Um valor de configuração inválido foi enviado.

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
pt: Um item que já não se encontra disponível foi removido do seu carrinho.

en: An optional zone you can use to set the shipping method(s) available to any regions that have not been listed above.
pt: Uma zona opcional que pode utilizar para definir o(s) método(s) de envio disponível(eis) para quaisquer regiões que não tenham sido listadas acima.

en: An unexpected error occurred while generating the refund.
pt: Ocorreu um erro inesperado ao gerar o reembolso.

en: Analytics
pt: Estatísticas

en: Andhra Pradesh
pt: Andra Padrexe

en: Angolan kwanza
pt: Kwanza angolano

en: Anguilla
pt: Anguila

en: Antarctica
pt: Antárctida

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Any %s
pt: Qualquer %s

en: Any %s&hellip;
pt: Qualquer %s&hellip;

en: Any &quot;%1$s&quot; method
pt: Qualquer método &quot;%1$s&quot;

en: Any category
pt: Qualquer categoria

en: Apartment, suite, etc. (optional)
pt: Morada (linha 2, opcional)

en: Apartment, suite, unit, etc.
pt: Morada (linha 2)

en: Apartment, suite, unit, etc. (optional)
pt: Morada (linha 2, opcional)

en: Application Name
pt: Nome da aplicação

en: Application authentication request
pt: Pedido de Autenticação da Aplicação

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply coupon
pt: Aplicar cupão

en: Apply minimum order rule before coupon discount
pt: Aplicar regras de valor mínimo de encomenda antes de cupões de desconto

en: Apply to all qualifying items in cart
pt: Aplicar a todos os itens qualificados no carrinho

en: Approve
pt: Aprovar

[ctx: Approved Directory URLs]
en: Search
pt: Pesquisar

en: Approved Download Directories sync: completed batch %1$d (%2$d%% complete).
pt: Sincronização de pastas aprovadas para descarregamento: processamento por lote concluído %1$d (%2$d%% concluído).

en: Approved Download Directories sync: new scan scheduled.
pt: Sincronização de pastas aprovadas para descarregamento: avaliação agendada.

en: Approved Download Directories sync: scan is complete!
pt: Sincronização de pastas aprovadas para descarregamento: avaliação concluída!

en: Approved directory URLs cannot be longer than 256 characters.
pt: Os URL de directórios aprovados não podem ter mais de 256 caracteres.

[ctx: Approved product download URLs migration]
en: invalid URL
pt: URL inválido

[ctx: Approved product download directories]
en: Directory URL
pt: URL do directório

[ctx: Approved product download directories]
en: Disable All
pt: Desactivar tudo

[ctx: Approved product download directories]
en: Enable All
pt: Activar tudo

[ctx: Approved product download directories]
en: Enabled
pt: Activado

[ctx: Approved product download directories]
en: Start Enforcing Rules
pt: Iniciar imposição de regras

[ctx: Approved product download directories]
en: Stop Enforcing Rules
pt: Parar imposição de regras

[ctx: Approved product download directories]
en: The provided ID was invalid.
pt: O ID fornecido é inválido.

[ctx: Approved product download directory views]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Todos <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Todos <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Approved product download directory views]
en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Desactivado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Desactivados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Approved product download directory views]
en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Activado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Activados <span class="count">(%s)</span>

en: Approving will share credentials with %s. Do not proceed if this looks suspicious in any way.
pt: Ao aprovar, irá partilhar as credenciais com %s. Não prossiga se isto parecer suspeito de alguma forma.

en: Archive template
pt: Modelo de arquivo

en: Are WordPress cron jobs enabled?
pt: As tarefas agendadas do WordPress estão activas?

en: Are you sure you want to clear all logs from the database?
pt: Tem certeza de que deseja limpar todos os registos da base de dados?

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
pt: Tem certeza de que deseja eliminar todas as variações? Isso não poderá ser desfeito.

en: Are you sure you want to delete this attribute?
pt: Tem certeza de que deseja eliminar este atributo?

en: Are you sure you want to delete this log?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar este registo?

en: Are you sure you want to delete this template file?
pt: Tem certeza de que deseja eliminar este ficheiro do template?

en: Are you sure you want to delete this zone? This action cannot be undone.
pt: Tem a certeza que deseja eliminar esta zona? Esta acção não pode ser anulada.

en: Are you sure you want to log out? <a href="%s">Confirm and log out</a>
pt: Tem a certeza que deseja sair? <a href="%s">Confirmar e sair</a>

en: Are you sure you want to remove the selected fees?
pt: Tem a certeza que pretende remover os custos adicionais seleccionados?

en: Are you sure you want to remove the selected items?
pt: Tem certeza que pretende eliminar os itens seleccionados?

en: Are you sure you want to remove this variation?
pt: Tem certeza de que deseja remover esta variação?

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
pt: Tem certeza de que quer revogar o acesso a este descarregamento?

en: Are you sure you wish to delete this note? This action cannot be undone.
pt: Tem a certeza que deseja eliminar esta nota? Esta acção não pode ser anulada.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
pt: Tem a certeza que pretende eliminar este reembolso? Esta acção não pode ser desfeita.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
pt: Tem a certeza que pretende eliminar esta coluna de imposto? Esta acção não pode ser desfeita.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
pt: Tem a certeza que pretende processar este reembolso? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Are you sure you're ready?
pt: Tem certeza de que está pronto?

en: Area to get templates for.
pt: Área para a qual obter modelos.

en: Argentine peso
pt: Peso Argentino

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Armed Forces (AA)
pt: Forças Armadas (AA)

en: Armed Forces (AE)
pt: Forças Armadas (AE)

en: Armed Forces (AP)
pt: Forças Armadas (AP)

en: Armenia
pt: Arménia

en: Armenian dram
pt: Dram arménio

en: Array of options (key value pairs) for inputs such as select, multiselect, and radio buttons.
pt: Lista de opções (pares de valores-chaves) para entradas como select, multiselect e botões do tipo radio.

en: Array of the response headers from the receiving server.
pt: Conjunto dos cabeçalhos de resposta do servidor receptor.

en: Aruban florin
pt: Florim arubano

en: As a reminder, here are your order details:
pt: Como lembrete, aqui estão os detalhes da sua encomenda:

en: As a single total
pt: Como total único

en: Asia
pt: Ásia

en: Asunción
pt: Assunção

en: Aswan
pt: Asuão

en: Attempting to reduce used memory...
pt: A tentar reduzir a memória usada...

en: Attribute
pt: Atributo

en: Attribute %d default
pt: Atributo %d por omissão

en: Attribute %d global
pt: Atributo %d global

en: Attribute %d name
pt: Atributo %d nome

en: Attribute %d value(s)
pt: Atributo %d valor(es)

en: Attribute %d visible
pt: Atributo %d visível

en: Attribute ID.
pt: ID do atributo.

en: Attribute does not exist.
pt: O atributo não existe.

en: Attribute name
pt: Nome do atributo

en: Attribute name.
pt: Nome do atributo.

en: Attribute position.
pt: Posição do atributo.

en: Attribute slug.
pt: Slug do atributo.

en: Attribute taxonomy name.
pt: Nome de taxonomia do atributo.

en: Attribute term.
pt: Termo de atributo.

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
pt: Os atributos podem ser associados a produtos e variações.<br/><br/><b>Nota</b>: Eliminar um termo remove-o de todos os produtos e variações ao qual está associado. Recriar um termo não o associará de novo aos produtos.

en: Attribute terms.
pt: Termos de atributo.

en: Attribute type.
pt: Tipo de atributo.

en: Attribute updated successfully
pt: Atributo actualizado com sucesso

en: Attribute value(s)
pt: Valor(es) do atributo

en: Attribute visibility
pt: Visibilidade do atributo

en: Attributes
pt: Atributos

en: Attributes let you define extra product data, such as size or color. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets.
pt: Os atributos permitem definir dados adicionais nos produtos, como tamanho ou cor. Pode usar esses atributos na barra lateral da loja, através dos widgets de “navegação em camadas”.

en: Attributes totals.
pt: Total de atributos.

en: Australia
pt: Austrália

en: Australian Capital Territory
pt: Território da Capital Australiana

en: Australian dollar
pt: Dólar Australiano

en: Austria
pt: Áustria

en: Authentication and subscription caches refreshed successfully.
pt: Caches de autenticação e subscrição actualizadas com sucesso.

en: Author
pt: Autor

en: Author URL
pt: URL do autor

en: Author: %s
pt: Autor: %s

en: Authorize
pt: Autorizar

en: Auto renews on:
pt: Auto-renova em:

en: Automated Taxes
pt: Impostos automatizados

en: Automations
pt: Automações

en: Availability
pt: Disponibilidade

en: Available downloads
pt: Descarregamentos disponíveis

en: Available on backorder
pt: Disponível por encomenda

en: Available placeholders: %s
pt: Variáveis disponíveis: %s

en: Avatar URL with image size of %d pixels.
pt: URL do avatar com imagem de %d píxeis.

en: Avatar URL.
pt: URL do avatar.

en: Avatar URLs for the object reviewer.
pt: URLs de avatar para o avaliador.

en: Average
pt: Razoável

en: Average AOV per customer.
pt: Média de Valor médio por encomenda (VME) por cliente

en: Average gross sales amount
pt: Média de vendas brutas

en: Average items per order
pt: Média de itens por encomenda

en: Average net daily sales.
pt: Média de vendas diárias líquidas.

en: Average net sales amount
pt: Montante médio de vendas mensal

en: Average number of orders.
pt: Número médio de encomendas.

en: Average order value
pt: Valor médio por encomenda

en: Average order value.
pt: Valor médio por encomenda.

en: Average rating
pt: Classificação média

en: Awaiting BACS payment
pt: Aguardando pagamento em conta

en: Awaiting product image
pt: A aguardar imagem do produto

en: Azad Kashmir
pt: Caxemira Livre

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: Azerbaijani manat
pt: Manate azerbaijanês

en: BIC
pt: BIC (Swift)

en: Back
pt: Voltar

en: Back to Attributes
pt: Voltar aos atributos

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Background process for coupon meta conversion already started, nothing done.
pt: O processo em segundo plano para a meta conversão de cupões já foi iniciado, nada mais foi feito.

en: Background process for coupon meta conversion not started, nothing done.
pt: O processo em segundo plano para a meta conversão de cupões não foi iniciado, nada foi feito.

en: Background process for coupon meta conversion started
pt: Iniciado o processo em segundo plano para a meta conversão de cupões

en: Background process for coupon meta conversion stopped
pt: Processo em segundo plano para a meta conversão de cupões interrompido

en: Background sync is enabled.
pt: A sincronização em segundo plano está activada.

en: Backordered
pt: Pendente

en: Backorders allowed?
pt: Permitir encomendas pendentes?

en: Backorders?
pt: Encomendas a fornecedores?

en: Bahamian dollar
pt: Dólar baamiano

en: Bahrain
pt: Bahrein

en: Bahraini dinar
pt: Dinar bareinita

en: Baja California
pt: Baixa Califórnia

en: Balochistan
pt: Baluchistão

en: Bangladeshi taka
pt: Taka Bengalês

en: Bank
pt: Banco

en: Bank code
pt: Código do banco

en: Bank name
pt: Nome do banco

en: Bank transfer (BACS) payments
pt: Pagamentos por transferência bancária (IBAN)

en: Bank transit number
pt: Número de transito do banco

en: Barbadian dollar
pt: Dólar Barbadense

en: Base color
pt: Cor de base

en: Basilan
pt: Basilian

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
pt: Seja o primeiro a avaliar &ldquo;%s&rdquo;

en: Before asking for help, we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
pt: Antes de pedir ajuda, recomendamos verificar o estado do sistema e identificar possíveis problemas com a sua configuração.

en: Before discount
pt: Antes do desconto

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
pt: Antes de poder realizar upload do arquivo de importação, você deve corrigir o seguinte erro:

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belarusian ruble
pt: Rublo bielorrusso

en: Belarusian ruble (old)
pt: Rublo bielorrusso (antigo)

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Belize dollar
pt: Dólar do Belize

en: Below is a list of extensions available on your WooCommerce.com account. To receive extension updates please make sure the extension is installed, and its subscription activated and connected to your WooCommerce.com account. Extensions can be activated from the <a href="%s">Plugins</a> screen.
pt: Abaixo está uma lista de extensões disponíveis na sua conta de WooCommerce.com. Para receber a actualização das extensões, verifique se a extensão está instalada, e se sua a assinatura está activa e ligada à sua conta no WooCommerce.com. As extensões podem ser activadas a partir da página dos <a href="%s">plugins</a>.

en: Benin
pt: Benim

en: Berlin
pt: Berlim

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Bermudian dollar
pt: Dólar bermudense

en: Berrechid
pt: Berréquida

en: Best Sellers
pt: Mais vendidos

en: Bestsellers
pt: Mais vendidos

en: Better security
pt: Melhor segurança

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bhutanese ngultrum
pt: Ngultrum butanês

en: Billing
pt: Facturação

en: Billing &amp; Shipping
pt: Facturação e envio

en: Billing Address
pt: Morada de facturação

en: Billing Address 1
pt: Morada de facturação 1

en: Billing Address 2
pt: Morada de facturação (linha 2)

en: Billing City
pt: Cidade de facturação

en: Billing Company
pt: Empresa de facturação

en: Billing Country / Region
pt: País / Região de facturação

en: Billing First Name
pt: Nome de facturação

en: Billing Last Name
pt: Apelido da facturação

en: Billing Phone Number
pt: Número de telefone da facturação

en: Billing Postal/Zip Code
pt: Código postal de facturação

en: Billing State
pt: Distrito de facturação

en: Billing address
pt: Morada de facturação

en: Billing address.
pt: Morada de facturação.

en: Billing details
pt: Detalhes de facturação

en: Billing email
pt: Email de facturação

en: Biscay
pt: Biscaia

en: Blog id of the record on the multisite.
pt: ID do blog no registo de multisite.

en: Body background color
pt: Cor de fundo do corpo

en: Body text color
pt: Cor do texto do corpo

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bolivian boliviano
pt: Boliviano da Bolívia

en: Bologna
pt: Bolonha

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
pt: Bonaire, Saint Eustatius e Saba

en: Bonus reasons you'll love Jetpack
pt: Mais motivos para usar o Jetpack

en: Bookings
pt: Reservas

en: Boost international sales and save on FX fees. Accept 60+ local payment methods including Apple Pay and Google Pay.
pt: Aumente as vendas internacionais e poupe nas taxas de câmbio. Aceite mais de 60 métodos de pagamento locais, incluindo o Apple Pay e o Google Pay.

en: Boost your organic sales by adding a customer referral program to your WooCommerce store.
pt: Aumente as suas vendas orgânicas adicionando um programa de referência de clientes à sua loja WooCommerce.

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
pt: Marco conversível da Bósnia e Herzegovina

en: Both
pt: Ambos

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Botswana pula
pt: Pula do Botswana

en: Boujdour
pt: Bojador

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Branch code
pt: Código da agência

en: Branch sort
pt: Código da agência

en: Brand
pt: Marca

en: Branded tracking experience
pt: Experiência de acompanhamento da marca

en: Brazil
pt: Brasil

en: Brazilian real
pt: Real Brasileiro

en: Brescia
pt: Bréscia

en: British Columbia
pt: Colúmbia Britânica

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: Browse
pt: Pesquisar

en: Browse Extensions
pt: Explorar extensões

en: Browse log files
pt: Navegue pelos ficheiros de registo

en: Browse products
pt: Ver produtos

en: Browse store
pt: Explore a loja

en: Browse the Marketplace
pt: Explorar o marketplace

en: Browser User Agent
pt: Agente do navegador do utilizador

en: Brunei dollar
pt: Dólar de Brunei

en: Built-in Tax & Duties paperwork
pt: Tramites integrados de impostos e taxas

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Bulgarian lev
pt: Lev Búlgaro

en: Bundles
pt: Pacotes

en: Burkina Faso
pt: Burquina Faso

en: Burmese kyat
pt: Quieta birmanês

en: Burundian franc
pt: Franco do Burúndi

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Button text.
pt: Texto do botão.

en: Buy &ldquo;%s&rdquo;
pt: Comprar &ldquo;%s&rdquo;

en: Buy button
pt: Botão comprar

en: Buy button text
pt: Texto do botão Comprar

en: Buy now
pt: Comprar agora

en: By connecting your site you agree to our fascinating <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and to <a href="%2$s" target="_blank">share details</a> with WordPress.com
pt: Ao ligar o seu site concorda com os nossos fascinantes <a href="%1$s" target="_blank">Termos do Serviço</a> e a <a href="%2$s" target="_blank">partilhar detalhes</a> com o WordPress.com

en: By suggesting complementary products in the cart using cross-sells, you can significantly increase the average order value. %1$sLearn more about linked products%2$s
pt: Ao sugerir produtos complementares no carrinho utilizando vendas cruzadas, pode aumentar significativamente o valor médio da encomenda. %1$sSaiba mais sobre os produtos relacionados%2$s

en: CBD and other hemp-derived products
pt: Produtos derivados de CBD e cânhamo

en: CFP franc
pt: Franco CFP

en: CSV Delimiter
pt: Delimitador CSV

en: Calculate coupon discounts sequentially
pt: Calcular cupões de desconto sequencialmente

en: Calculate shipping
pt: Calcular custos de envio

en: Calculate tax based on
pt: Calcular o imposto com base em

en: Calculation type
pt: Tipo de cálculo

en: Calculations
pt: Cálculos

en: California
pt: Califórnia

en: Camarines Sur
pt: Camarines Sul

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cambodian riel
pt: Riel do Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Can not set resource parent, taxonomy is not hierarchical.
pt: Não é possível definir o recurso superior, a taxonomia não é hierárquica.

en: Canada
pt: Canadá

en: Canadian dollar
pt: Dólar Canadiano

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel schedule
pt: Cancelar agendamento

en: Cancel synchronization of approved directories
pt: Cancelar a sincronização de directórias aprovadas

en: Cancel the action now to avoid it being run in future
pt: Cancelar a acção agora para evitar que corra no futuro

en: Cancel thumbnail regeneration
pt: Cancelar regeneração de miniaturas

en: Canceled
pt: Cancelada

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Cancelada <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Canceladas <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled order
pt: Encomenda cancelada

en: Cancelled order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
pt: Os emails de encomendas canceladas são enviados para o(s) destinatário(s) escolhido(s) quando as encomendas forem marcadas como canceladas (se estiverem em processamento ou a aguardar confirmação de pagamento).

en: Cancelled orders are unpaid and may have been cancelled by the store owner or customer. They will be trashed after the specified duration.
pt: As encomendas canceladas não foram pagas e podem ter sido canceladas pelo gestor ou cliente da loja. Serão movidas para o lixo após o prazo especificado.

en: Cancelled product image regeneration job.
pt: O processo de regeneração de imagens de produto foi cancelado.

en: Cannot create existing %s.
pt: Não é possível criar o %s existente.

en: Cannot create existing product review.
pt: Não é possível criar uma avaliação de produto existente.

en: Cannot create existing resource.
pt: Não é possível criar o recurso existente.

en: Cannot create order note, please try again.
pt: Não foi possível criar a nota de encomenda, por favor tente novamente.

en: Cannot create order refund, please try again.
pt: Não foi possível criar o reembolso de encomenda, por favor tente novamente.

en: Cannot set attributes due to invalid parent product.
pt: Não é possível definir atributos porque o produto principal é inválido.

en: Capabilities
pt: Capacidades

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Cape Verdean escudo
pt: Escudo cabo-verdiano

en: Capture
pt: Capturar

en: Card code
pt: Código do cartão

en: Card number
pt: Número do cartão

en: Cart
pt: Carrinho

en: Cart & Checkout Blocks
pt: Blocos de Carrinho e Finalização de compras

en: Cart Page
pt: Página do carrinho

en: Cart item does not exist.
pt: O item do carrinho não existe.

en: Cart page
pt: Página do carrinho

en: Cart totals
pt: Total no carrinho

en: Cart updated.
pt: Carrinho actualizado.

en: Cash on delivery
pt: Pagamento na entrega

en: Castellón
pt: Castelló

en: Catalog
pt: Catálogo

en: Catalog &amp; search
pt: Catálogo e pesquisa

en: Catalog visibility.
pt: Visibilidade do catálogo.

en: Catalog visibility:
pt: Visibilidade do catálogo:

en: Categories
pt: Categorias

en: Categories deleted.
pt: Categorias eliminadas.

en: Categories totals.
pt: Totais das categorias.

en: Category | Categories
pt[0]: Categoria
pt[1]: Categorias

en: Category ID
pt: ID da categoria

en: Category ID.
pt: ID da Categoria.

en: Category URL.
pt: URL da categoria.

en: Category added.
pt: Categoria adicionada.

en: Category archive display type.
pt: Tipo de visualização da página de categoria.

en: Category deleted.
pt: Categoria eliminada.

en: Category display
pt: Apresentação das categorias

en: Category link
pt: Link da categoria

en: Category name
pt: Nome da categoria

en: Category name.
pt: Nome da categoria.

en: Category not added.
pt: Categoria não adicionada.

en: Category not updated.
pt: Categoria não actualizada.

en: Category order
pt: Ordem de categoria

en: Category slug
pt: Slug da categoria

en: Category slug.
pt: Slug da categoria.

en: Category updated.
pt: Categoria actualizada.

en: Category: | Categories:
pt[0]: Categoria:
pt[1]: Categorias:

en: Caught exception while enqueuing action "%1$s": %2$s
pt: Apanhou uma exceção ao colocar em fila de espera a acção "%1$s": %2$s

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Cayman Islands dollar
pt: Dólar das Ilhas Caimão

en: Center
pt: Centro

en: Centimeters
pt: Centímetros

en: Central African CFA franc
pt: Franco CFA centroafricano

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

en: Chad
pt: Chade

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
pt: Chahar Mahaal e Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Chairs
pt: Cadeiras

en: Change address
pt: Alterar morada

en: Change order status to completed
pt: Alterar estado da encomenda para concluída

en: Change order status to on-hold
pt: Alterar estado da encomenda para aguarda confirmação de pagamento

en: Change order status to processing
pt: Alterar estado da encomenda para em processamento

en: Change status to cancelled
pt: Alterar estado para cancelada

en: Change status to completed
pt: Alterar estado para "concluída"

en: Change status to on-hold
pt: Alterar estado para "aguarda confirmação de pagamento"

en: Change status to processing
pt: Alterar estado para "em processamento"

en: Change status:
pt: Alterar estado:

en: Change to:
pt: Alterar para:

en: Charge a flat rate per item, or enter a cost formula to charge a percentage based cost or a minimum fee. Learn more about
pt: Cobre uma taxa fixa por item ou introduza uma fórmula de custo para cobrar um valor baseado em percentagem ou uma taxa mínima. Saiba mais sobre

[ctx: Check payment method]
en: Awaiting check payment
pt: A aguardar pagamento bancário por cheque

[ctx: Check payment method]
en: Check payments
pt: Pagamentos por cheque

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
pt: Seleccione esta caixa se não for possível usar o cupão em conjunto com outros cupões.

en: Check this box if the coupon grants free shipping. A <a href="%s" target="_blank">free shipping method</a> must be enabled in your shipping zone and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
pt: Seleccione esta opção se o cupão permite envio grátis. O <a href="%s" target="_blank">envio grátis</a> deve estar activado e configurado na zona se envio e definido para "Um cupão de envio grátis válido" (na opção "Envio grátis necessita...").

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are items in the cart that are not on sale.
pt: Seleccione esta opção se o cupão não se aplica aos itens em promoção. Cupões por item só irão funcionar se o item não estiver em promoção. Cupões por carrinho só irão funcionar se não houver itens em promoção no carrinho.

en: Checkout
pt: Finalizar compras

en: Checkout Page
pt: Página de finalização de compra

en: Checkout can be customized <a href="%s">in the Editor</a> with your active theme.
pt: A finalização da compra pode ser personalizada <a href="%s">no Editor</a> com o seu tema ativo.

en: Checkout endpoints
pt: Endpoints de Finalizar encomenda

en: Checkout page
pt: Página de finalização de compra

en: Checkout privacy policy
pt: Política de privacidade na finalização da compra

en: Child theme
pt: Tema Filho

en: Chilean peso
pt: Peso Chileno

en: Chinese yuan
pt: Yuan Chinês

en: Choose a CSV file from your computer:
pt: Escolha um ficheiro CSV do seu computador:

en: Choose a category to view stats
pt: Escolha uma categoria para ver estatísticas

en: Choose a country / region&hellip;
pt: Escolha o país / região&hellip;

en: Choose a currency&hellip;
pt: Escolha uma moeda&hellip;

en: Choose a file from your computer:
pt: Seleccione um ficheiro do seu computador:

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
pt: Escolha uma prioridade para esta taxa de imposto. Só uma taxa de correspondência por prioridade será usada. Para definir várias taxas de imposto para uma única área, necessita especificar uma prioridade diferente por taxa.

en: Choose a product to view stats
pt: Escolha um produto para ver estatísticas

en: Choose a state&hellip;
pt: Escolha um estado&hellip;

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
pt: Escolha uma classe de imposto para este produto. Classes de impostos são utilizadas para aplicar diferentes taxas de imposto para certos tipos de produtos.

en: Choose an action...
pt: Escolha uma acção…

en: Choose an image
pt: Escolher uma imagem

en: Choose an option
pt: Escolha uma opção

en: Choose countries / regions&hellip;
pt: Escolha países / regiões &hellip;

en: Choose coupons&hellip;
pt: Escolha os cupões&hellip;

en: Choose file
pt: Escolha o ficheiro

en: Choose from the most used tags
pt: Escolha entre as etiquetas mais usadas

en: Choose how long to retain personal data when it's no longer needed for processing. Leave the following options blank to retain this data indefinitely.
pt: Escolha quanto tempo quer reter dados pessoais quando não forem mais necessários para o processamento da encomenda. Deixe as seguintes opções em branco para reter esses dados indefinidamente.

en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
pt: Escolha o pagamento que deseja, pague agora, pague mais tarde ou em parcelas. Sem números de cartão de crédito, sem senhas, sem preocupações. <a href="%s" target="_blank">Saiba mais sobre a Klarna</a>.

en: Choose the shipping method you wish to add. Only shipping methods which support zones are listed.
pt: Escolha o método de envio que deseja adicionar. Apenas métodos de envio que suportem zonas serão listados.

en: Choose theme
pt: Escolher tema

en: Choose what to display on product category pages.
pt: Escolha o que mostrar nas páginas de categoria do produto.

en: Choose what to display on the main shop page.
pt: Escolha o que mostrar na página principal da loja.

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
pt: Escolha se esta é ou não uma taxa composta. Taxas compostas são aplicadas em cima de outras taxas.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
pt: Escolha se esta taxa será aplicada ou não ao envio.

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
pt: Escolha se você deseja capturar fundos imediatamente ou autorizar somente o pagamento.

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all locations you sell to.
pt: Escolha quais os países para onde pretende enviar, ou escolha enviar para todas as localizações onde vende.

en: Choose which format of email to send.
pt: Escolha que formato de email enviar.

en: Chosen attributes (for variations).
pt: Atributos escolhidos (para variações).

en: Christmas Island
pt: Ilha do Natal

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
pt: Definir cidades para esta configuração. Ponto e vírgula para separar múltiplos valores. Deixe em branco para aplicar em todas as cidades.

en: City
pt: Cidade

en: City (optional)
pt: Cidade (opcional)

en: City name.
pt: Nome da cidade.

en: City:
pt: Cidade:

en: Claim ID
pt: ID da reclamação

en: Clare
pt: Condado de Clare

en: Clean up download permissions
pt: Limpar permissões de descarregamento

en: Clean up order data from legacy tables
pt: Limpar os dados de encomendas das tabelas antigas

en: Cleanup can only be performed when HPOS is active and compatibility mode is disabled.
pt: A limpeza só pode ser efectuada quando o HPOS está activo e o modo de compatibilidade está desactivado.

en: Cleanup completed for %d order. | Cleanup completed for %d orders.
pt[0]: Limpeza concluída para a encomenda %d.
pt[1]: Limpeza concluída para as encomendas %d.

en: Cleanup completed for order %d.
pt: Limpeza concluída para a encomenda %d.

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear analytics cache
pt: Limpar cache de análises

en: Clear customer sessions
pt: Limpar sessões de clientes

en: Clear data
pt: Limpar dados

en: Clear transients
pt: Limpar transientes

en: Clearing data...
pt: Limpar dados...

en: Click here to enter your code
pt: Clique aqui e indique o código do seu cupão de desconto

en: Click here to login
pt: Clique aqui para iniciar sessão

en: Click here to reset your password
pt: Clique aqui para alterar a sua senha

en: Click here to set your new password.
pt: Clique aqui para definir a sua senha.

en: Click to toggle
pt: Clique para alternar

en: Cloning is forbidden.
pt: A clonagem está proibida.

en: Close
pt: Fechar

en: Close (Esc)
pt: Fechar (Esc)

en: Close dialog
pt: Fechar janela

en: Close modal panel
pt: Fechar painel flutuante

en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas dos Cocos

en: Code
pt: Código

en: Collect and showcase verified reviews that consumers trust.
pt: Recolha e apresente críticas verificadas em que os consumidores confiam.

en: Collect payments from customers offline.
pt: Receber pagamentos offline do seus clientes.

en: Collect sales tax
pt: Cobrar o imposto sobre as vendas

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Colombian peso
pt: Peso Colombiano

en: Color
pt: Cor

en: Column mapping
pt: Mapeamento de colunas

en: Column name
pt: Nome da coluna

en: Columns
pt: Colunas

en: Columns:
pt: Colunas:

en: Coming soon
pt: Em breve

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
pt: a,ao,as,à,às,com,como,da,das,de,do,dos,e,em,eu,ela,ele,eles,esse,está,foi,há,isso,isto,já,mas,me,meu,muito,na,nas,o,ou,pelo,pela,seu,sua,quando

en: Community forum
pt: Fórum da Comunidade

en: Community support
pt: Suporte da comunidade

en: Comorian franc
pt: Franco Comoriano

en: Comoros
pt: Comores

en: Company
pt: Empresa

en: Company (optional)
pt: Empresa (opcional)

en: Company name
pt: Nome da empresa

en: Company name.
pt: Nome da Empresa.

en: Compatibility mode enabled?: %s
pt: Modo de compatibilidade activado?: %s

en: Complete
pt: Concluída

en: Completed
pt: Concluída

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Concluída <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Concluídas <span class="count">(%s)</span>

en: Completed order
pt: Encomenda concluída

en: Completed processing action %1$s with hook: %2$s
pt: Processamento da acção %1$s concluída com hook: %2$s

en: Completed product image regeneration job.
pt: Trabalho de regeneração de imagem do produto concluído.

en: Comply with any legal obligations we have, such as calculating taxes
pt: Cumprir todas as obrigações legais que temos, como o cálculo de impostos

en: Compostela Valley
pt: Compustela Valley

en: Compound
pt: Composto

en: Configure terms
pt: Configurar termos

en: Confirm email and view order
pt: Confirme o correio electrónico e veja a encomenda

en: Confirm navigation
pt: Confirmar navegação

en: Confirm new password
pt: Confirme a nova senha

en: Congolese franc
pt: Franco Congolês

en: Congratulations on the sale.
pt: Parabéns pela venda.

en: Connect
pt: Conectar

en: Connect your store to Jetpack
pt: Ligue a sua loja ao Jetpack

en: Connect your store to Jetpack to enable extra features
pt: Ligue a sua loja ao Jetpack para activar funcionalidades extra

en: Connect your store to activate WooCommerce Services
pt: Ligue a sua loja para activar o WooCommerce Services

en: Connected to WooCommerce.com
pt: Ligado ao WooCommerce.com

en: Consumer key ending in
pt: Chave do consumidor que termina em

en: Consumer key is invalid.
pt: A Chave de consumidor é inválida.

en: Consumer secret is invalid.
pt: A Consumer Secret é inválida.

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Content…
pt: Conteúdo…

en: Context
pt: Contexto

en: Continue
pt: Continuar

en: Continue shopping
pt: Continuar compras

en: Continue with Jetpack
pt: Continuar com Jetpack

en: Continue with WooCommerce Services
pt: Continuar com os Serviços WooCommerce

en: Controls the stock status of the product.
pt: Controla o estado de stock do produto.

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
pt: Controla se o produto é listado na loja como "em stock" ou "esgotado".

en: Controls whether or not the variation is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
pt: Controla se a variação de produto é listada na loja como "em stock" ou "esgotado".

en: Conversion
pt: Conversão

en: Convert and retain customers with automated marketing that does the hard work for you.
pt: Converta e retenha clientes com marketing automatizado que faz o trabalho difícil por si.

en: Convert order coupon data to the simplified format
pt: Converta os dados do cupão de encomenda para o formato simplificado

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Copied!
pt: Copiada!

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy billing address
pt: Copiar morada de facturação

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
pt: Copiar informações de facturação para a morada de entrega? Isto irá remover todas as informações de morada de entrega existentes actualmente.

en: Copy file to theme
pt: Copiar ficheiro para o tema

en: Copy for GitHub
pt: Copie para o GitHub

en: Copy for support
pt: Copiar para suporte

en: Copy from billing address
pt: Copiar da morada de facturação

en: Copy link
pt: Copiar ligação

en: Copy to a new draft
pt: Copiar para rascunho

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
pt: A cópia para a área de transferência falhou. Por favor pressione Ctrl/Cmd+C para copiar.

en: Copying to clipboard failed. You should be able to right-click the button and copy.
pt: Falha ao copiar para a área de transferência. Poderá clicar com o botão direito e copiar.

en: Cost
pt: Valor

en: Costa Rican col&oacute;n
pt: Colón costa-riquenho

en: Could not access file.
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro.

en: Could not access the log file directory.
pt: Não foi possível aceder ao directório do ficheiro de registo.

en: Could not access the specified files.
pt: Não foi possível aceder aos ficheiros especificados.

en: Could not find any subscriptions on your WooCommerce.com account
pt: Não foi possível encontrar subscrições na sua conta WooCommerce.com

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
pt: Não foi possível conceder o acesso – o utilizador pode já ter permissão para este ficheiro ou o email de facturação não está definido. Certifique-se de que esse email é definido e de que a encomenda foi guardada.

en: Could not process change for action: "%1$s" (ID: %2$d). Error: %3$s
pt: Não foi possível processar a alteração de acção: "%1$s" (ID: %2$d). Erro: %3$s

en: Could not register pattern "%1$s" as a block pattern (invalid slug "%2$s")
pt: Não foi possível registar o padrão "%1$s" como um padrão de blocos (slug inválida "%2$s")

en: Could not register pattern "%s" as a block pattern ("Slug" field missing)
pt: Não foi possível registar o padrão "%s" como um padrão de blocos (campo "Slug" em falta)

en: Could not register pattern "%s" as a block pattern ("Title" field missing)
pt: Não foi possível registar o padrão "%s" como um padrão de blocos (campo "Título" ausente)

en: Could not start the installation process. Reason:
pt: Não foi possível iniciar o processo de instalação. Motivo:

en: Could not update the attribute.
pt: Não foi possível actualizar o atributo.

en: Could not write to template file.
pt: Impossível escrever no ficheiro do template.

en: Could not write to the temp directory. Try downloading files one at a time instead.
pt: Não foi possível escrever no directório temporário. Em vez disso, tente descarregar os ficheiros um de cada vez.

en: Count
pt: Contagem

en: Country / Region
pt: País / Região

en: Country / Region.
pt: País / Região.

en: Country / State
pt: País / Distrito

en: Country ISO 3166 code.
pt: Código de país ISO 3166.

en: Country code
pt: Código do país

en: Country code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
pt: Código de País é no formato ISO 3166-1 alpha-2.

en: Country&nbsp;code
pt: Código do país

en: Country/Region
pt: País/Região

en: Country/Region (optional)
pt: País/Região (opcional)

en: Country/Region code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
pt: Código de País/Região em formato ISO 3166-1 alpha-2.

en: County
pt: Município

en: Coupon | Coupons
pt[0]: Cupão
pt[1]: Cupões

en: Coupon "%s" does not exist!
pt: O cupão "%s" não existe!

en: Coupon amount
pt: Quantidade do cupão

en: Coupon code
pt: Código do cupão

en: Coupon code already applied!
pt: Código de cupão já aplicado!

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
pt: Já existe um cupão com este código - os clientes usarão o último cupão criado com este código.

en: Coupon code applied successfully.
pt: Código de cupão aplicado com sucesso.

en: Coupon code is required.
pt: Código do cupão é obrigatório.

en: Coupon code removed successfully.
pt: Código de cupão removido com sucesso.

en: Coupon code.
pt: Código de cupão.

en: Coupon created
pt: Cupão Criado

en: Coupon data
pt: Dados do cupão

en: Coupon deleted
pt: Cupão eliminado

en: Coupon description.
pt: Descrição do cupão.

en: Coupon does not exist!
pt: Código de desconto não existe!

en: Coupon draft updated.
pt: Rascunho de cupão actualizado.

en: Coupon expiry date
pt: Data de expiração do cupão

en: Coupon has been removed.
pt: Cupão foi removido.

en: Coupon is not valid.
pt: Cupão não é válido.

en: Coupon restored
pt: Cupão reposto

en: Coupon saved.
pt: Cupão guardado.

en: Coupon scheduled for: %s.
pt: Cupão agendado para: %s.

en: Coupon submitted.
pt: Cupão enviado.

en: Coupon type
pt: Tipo de cupão

en: Coupon type name.
pt: Nome do tipo de cupão.

en: Coupon updated
pt: Cupão actualizado

en: Coupon updated.
pt: Cupão actualizado.

en: Coupon usage limit has been reached.
pt: O limite de uso do cupão foi alcançado.

en: Coupon(s)
pt: Cupão(ões)

en: Coupon(s):
pt: Cupão(ões):

en: Coupon:
pt: Cupão:

en: Coupon: %s
pt: Cupão: %s

en: Coupons
pt: Cupões

en: Coupons are a great way to offer discounts and rewards to your customers. They will appear here once created.
pt: Os cupões são uma forma fantástica para oferecer descontos e recompensas aos seus clientes. Estes irão aparecer aqui, assim que criados.

en: Coupons by date
pt: Cupões por data

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
pt: Os cupões podem ser aplicados a partir do carrinho e página de finalização de compra.

en: Coupons discounts
pt: Descontos de cupões

en: Coupons for groups. Provides the option to have coupons that are restricted to group members or roles. Works with the free Groups plugin.
pt: Cupões para grupos. Oferece a opção de ter cupões que são restritos a membros ou papéis no grupo. Funciona com o plugin gratuito Grups.

en: Coupons line data.
pt: Dados das linhas de cupões.

en: Coupons list
pt: Lista de cupões

en: Coupons navigation
pt: Navegação de Cupões

en: Coupons totals.
pt: Total de cupões.

en: Create
pt: Criar

en: Create "store credit" coupons for customers which are redeemable at checkout.
pt: Crie cupões de "crédito de loja" para os clientes que podem ser resgatados no momento de finalizar a compra.

en: Create Product
pt: Criar produto

en: Create a new webhook
pt: Criar um novo webhook

en: Create a product
pt: Criar um produto

en: Create a unique URL that applies a discount and optionally adds one or more products to the customer's cart.
pt: Crie um URL único que aplica um desconto e, opcionalmente, adiciona um ou mais produtos ao carrinho do cliente.

en: Create account password
pt: Criar senha da conta

en: Create advertising campaigns and reach one billion global users with TikTok for WooCommerce.
pt: Crie campanhas publicitárias e alcance mil milhões de utilizadores globais com o TikTok for WooCommerce.

en: Create an API key
pt: Criar uma chave API

en: Create an account with %s
pt: Criar uma conta com %s

en: Create an account?
pt: Criar uma conta?

en: Create and save
pt: Crie e guarde

en: Create and use full text search indexes for orders. This feature only works with high-performance order storage.
pt: Crie e utilize índices de pesquisa de texto integral para encomendas. Esta funcionalidade só funciona com armazenamento de encomendas de elevado desempenho.

en: Create coupons
pt: Criar cupões

en: Create customers
pt: Criar clientes

en: Create default WooCommerce pages
pt: Criar páginas padrão do WooCommerce

en: Create orders
pt: Criar encomendas

en: Create pages
pt: Criar páginas

en: Create products
pt: Criar produtos

en: Create shipping method
pt: Criar método de envio

en: Create some products
pt: Criar alguns produtos

en: Create webhooks
pt: Criar webhooks

en: Create your first coupon
pt: Crie o seu primeiro cupão

en: Created
pt: Criado

en: Created at
pt: Criado ás

en: Creating product review failed.
pt: Falha ao criar avaliação de produto.

en: Creative format
pt: Formato criativo

en: Credit card
pt: Cartão de Crédito

en: Crimea
pt: Crimeia

en: Critical
pt: Crítico

en: Croatia
pt: Croácia

en: Croatian kuna
pt: Kuna Croácia

en: Cross-sells
pt: Vendas cruzadas

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
pt: Venda cruzada, são produtos que você promove no carrinho, com base nos produtos atuais.

en: Cuban convertible peso
pt: Peso conversível cubano

en: Cuban peso
pt: Peso cubano

en: Currency
pt: Moeda

en: Currency options
pt: Opções de Moeda

en: Currency position
pt: Posição da moeda

en: Currency position.
pt: Posição da moeda.

en: Currency symbol position for this country.
pt: Posição do símbolo de moeda para este país.

en: Currency symbol.
pt: Símbolo da moeda.

en: Currency the order was created with, in ISO format.
pt: Moeda em que a encomenda foi criada, no formato ISO.

en: Currency.
pt: Moeda.

en: Current
pt: Actual

en: Current page
pt: Página actual

en: Current page of the collection.
pt: Página actual da colecção.

en: Current password (leave blank to leave unchanged)
pt: Senha actual (deixe em branco para não modificar)

en: Current price is: %s.
pt: O preço atual é: %s.

en: Current product price.
pt: Preço actual do produto.

en: Current variation price.
pt: Preço da variação actual.

en: Currently syncing orders... %s pending
pt: A sincronizar as encomendas... %s pendente(s)

en: Custom
pt: Personalizar

en: Custom Fields
pt: Campos personalizados

en: Custom Link
pt: Link Personalizado

en: Custom base
pt: Base personalizada

en: Custom field deleted.
pt: Campo personalizado eliminado.

en: Custom field updated.
pt: Campo personalizado actualizado.

en: Custom fields
pt: Campos personalizados

en: Custom fields can be used in a variety of ways, such as sharing more detailed product information, showing more input fields, or for internal inventory organization. %1$sRead more about custom fields%2$s
pt: Os campos personalizados podem ser utilizados de várias formas, como a partilha de informações mais detalhadas sobre o produto, a apresentação de mais campos de entrada ou a organização interna do inventário. %1$sLeia mais sobre os campos personalizados%2$s

en: Custom fields can be used to add extra metadata to an order that you can %1$suse in your theme%2$s.
pt: Campos personalizados podem ser utilizados para adicionar metadados para uma encomenda que pode %1$susar no seu tema%2$s.

en: Custom ordering
pt: Ordem personalizada

en: Custom ordering position.
pt: Posição de ordenação personalizada.

en: Custom orders tables have been deleted.
pt: As tabelas dedicadas de encomendas foram eliminadas.

en: Custom:
pt: Personalizado:

en: Customer
pt: Cliente

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
pt: Emails de "Nova conta" de cliente são enviados aos clientes quando criam uma conta ao finalizar compras ou na página de conta.

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
pt: Emails de "Recuperação de senha" são enviados aos clientes para recuperar a senha.

en: Customer Data
pt: Dados do cliente

en: Customer Email
pt: Email do cliente

en: Customer ID is invalid.
pt: ID do cliente inválido.

en: Customer ID.
pt: ID do cliente.

en: Customer IP: %s
pt: IP do cliente: %s

en: Customer Name
pt: Nome do cliente

en: Customer billing address
pt: Morada de facturação do cliente

en: Customer created
pt: Cliente criado

en: Customer deleted
pt: Cliente eliminado

en: Customer details
pt: Dados do cliente

en: Customer download link
pt: Hiperligação de descarregamento de cliente

en: Customer download log
pt: Registo de descarregamentos do cliente

en: Customer download permissions have been retained.
pt: As permissões de descarregamento do cliente foram mantidas.

en: Customer downloads
pt: Descarregamentos do cliente

en: Customer first name.
pt: Nome do cliente.

en: Customer history
pt: Histórico do cliente

en: Customer information like your name, email address, and billing and shipping information.
pt: As informações do cliente como o nome, email e morada de facturação e envio.

en: Customer last name.
pt: Apelido do cliente.

en: Customer list
pt: Lista de clientes

en: Customer login name.
pt: Nome de utilizador do cliente.

en: Customer matched zone "%s"
pt: O cliente pertence à zona de entrega "%s"

en: Customer note
pt: Nota do cliente

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
pt: Emails de notas são enviados aos clientes quando adicionar uma nota à encomenda.

en: Customer notes about the order
pt: Notas do cliente sobre a encomenda

en: Customer orders
pt: Encomendas dos clientes

en: Customer password for new accounts, if applicable.
pt: Senha do cliente para novas contas, se aplicável.

en: Customer password.
pt: Senha do cliente.

en: Customer payment page &rarr;
pt: Página de pagamento do cliente &rarr;

en: Customer provided note
pt: Nota do cliente

en: Customer provided note:
pt: Nota do Cliente:

en: Customer role.
pt: Papel do cliente.

en: Customer sales
pt: Vendas por cliente

en: Customer shipping address
pt: Morada de entrega do cliente

en: Customer type name.
pt: Nome do tipo de cliente.

en: Customer updated
pt: Cliente actualizado

en: Customer's IP address.
pt: Endereço IP do cliente.

en: Customer:
pt: Cliente:

en: Customers
pt: Clientes

en: Customers do not support trashing.
pt: Os clientes não suportam a eliminação.

en: Customers totals.
pt: Total de clientes.

en: Customers vs. guests
pt: Clientes vs visitantes

en: Customers will need to spend this amount to get free shipping.
pt: Os clientes terão de gastar este montante para obterem o envio gratuito.

en: Customers will not be able to purchase physical goods from your store until a shipping method is available.
pt: Os clientes apenas poderão comprar bens físicos através da sua loja quando estiver disponível um método de envio.

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Republic
pt: Chéquia

en: Czech koruna
pt: Coroa checa

en: Cádiz
pt: Cádis

en: Dakar
pt: Dacar

en: Danish krone
pt: Coroa Dinamarquesa

en: Dashboard
pt: Painel

en: Data generated by AI for updating dummy products.
pt: Dados gerados pela IA para actualizar produtos fictícios.

en: Data resource ID.
pt: ID do recurso de dados.

en: Data resource description.
pt: Descrição do recurso de dados.

en: Data: %1$.2fMB + Index: %2$.2fMB + Engine %3$s
pt: Dados: %1$.2fMB + Índice: %2$.2fMB + Engine %3$s

en: Database
pt: Base de dados

en: Database (not recommended on live sites)
pt: Base de dados (não recomendado em sites activos)

en: Database Data Size
pt: Tamanho dos dados da base de dados

en: Database File Path
pt: Caminho do ficheiro da base de dados

en: Database Index Size
pt: Tamanho do índice da base de dados

en: Database error.
pt: Erro na base de dados.

en: Database information:
pt: Informação da base de dados:

en: Database prefix
pt: Prefixo da base de dados

en: Database prefix.
pt: Prefixo da base de dados.

en: Database settings
pt: Definições da base de dados

en: Database tables.
pt: Tabelas da base de dados.

en: Database upgrade routine has been scheduled to run in the background.
pt: A rotina de atualização da base de dados foi agendada para execução em segundo plano.

en: Database.
pt: Base de dados.

en: Date
pt: Data

en: Date Paid
pt: Data de pagamento

en: Date created:
pt: Data de criação:

en: Date modified
pt: Data de modificação

en: Date registered GMT.
pt: Data de registo GMT.

en: Date registered.
pt: Data de registo.

en: Date sale price ends
pt: Data de término do preço promocional

en: Date sale price starts
pt: Data de início do preço promocional

en: Date:
pt: Data:

en: Davao Occidental
pt: Davao Ocidental

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Debug
pt: Depuração

en: Debug log
pt: Registo de depuração

en: Debug mode
pt: Modo de depuração

en: Decimal separator
pt: Separador decimal

en: Decimal separator for displayed prices for this country.
pt: Separador decimal para os preços exibidos para este país.

en: Decimal separator.
pt: Separador decimal.

en: Decrease existing price by (fixed amount or %):
pt: Reduzir preço normal em (valor fixo ou %):

en: Decrease existing sale price by (fixed amount or %):
pt: Reduzir o preço promocional em (valor fixo ou %):

en: Decrease existing stock by:
pt: Reduzir nível de inventário em:

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
pt: Reduzir preços normais (valor fixo ou %)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
pt: Reduzir preços de promoção (valor fixo ou %)

en: Default
pt: Padrão

en: Default Date Range
pt: Intervalo de datas por omissão

en: Default Form Values
pt: Valores padrão do formulário

en: Default ISO4127 alpha-3 currency code for the country.
pt: Código de moeda ISO4127 alpha-3 por omissão para o país.

en: Default attribute
pt: Atributo por omissão

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Default customer location
pt: Localização do cliente por omissão

en: Default product category cannot be deleted.
pt: A categoria de produto por omissão não pode ser eliminada.

en: Default product sorting
pt: Ordem de produto por omissão

en: Default sort order
pt: Ordem de classificação padrão

en: Default sort order.
pt: Ordenação padrão.

en: Default sorting
pt: Ordenação padrão

en: Default sorting (custom ordering + name)
pt: Ordenação padrão (ordenação personalizada + nome)

en: Default timezone is %s - it should be UTC
pt: Fuso horário padrão é %s - deve ser UTC

en: Default timezone is UTC
pt: Fuso horário padrão é UTC

en: Default timezone.
pt: Fuso horário por omissão.

en: Default to customer billing address
pt: Por omissão para a morada de facturação do cliente

en: Default to customer shipping address
pt: Por omissão para a morada de envio do cliente

en: Default value for the setting.
pt: Valor por omissão para a configuração.

en: Default values for generated variations.
pt: Valores por omissão para as variações geradas.

en: Defaults variation attributes.
pt: Atributos da variação por omissão.

en: Define if the attribute can be used as variation.
pt: Defina se o atributo pode ser utilizado como uma variação.

en: Define if the attribute is visible on the "Additional information" tab in the product's page.
pt: Defina se o atributo é visível no separador "Informação adicional" na página do produto.

en: Define if the order is paid. It will set the status to processing and reduce stock items.
pt: Define se a encomenda está paga. Alterará o estado para em processamento e reduz stock dos itens.

en: Define if the variation is visible on the product's page.
pt: Defina se a variação é visível na página do produto.

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
pt: Defina um texto a exibir após os preços dos produtos. Pode ser por exemplo “com IVA” para explicar o seu preço. Poderá também substituir os valores usando {price_including_tax} ou {price_excluding_tax}.

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
pt: Define ou não se um produto será taxado, ou se será apenas o custo de envio.

en: Delete
pt: Eliminar

en: Delete "%s" permanently
pt: Eliminar “%s” permanentemente

en: Delete Permanently
pt: Eliminar permanentemente

en: Delete WooCommerce tax rates
pt: Eliminar taxas de imposto do WooCommerce

en: Delete all variations
pt: Eliminar todas as variações

en: Delete image
pt: Eliminar imagem

en: Delete item
pt: Eliminar item

en: Delete log
pt: Eliminar registo

en: Delete note
pt: Eliminar nota

en: Delete orphaned variations
pt: Eliminar variações órfãs

en: Delete payment method
pt: Eliminar método de pagamento

en: Delete permanently
pt: Eliminar permanentemente

en: Delete shipping
pt: Eliminar o envio

en: Delete tax rates
pt: Eliminar taxas de imposto

en: Delete template file
pt: Eliminar ficheiro do template

en: Delete this log file permanently?
pt: Eliminar este ficheiro de registo permanentemente?

en: Delete this review permanently
pt: Eliminar esta avaliação permanentemente

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Deleted %1$s and adjusted stock (%2$s)
pt: %1$s eliminado e stock ajustado (%2$s)

en: Deleted %s
pt: Eliminado %s

en: Deleted all active sessions, and %d saved carts.
pt: Eliminadas todas as sessões activas e %d carrinhos guardados.

en: Deleting a category does not delete the products in that category. Instead, products that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
pt: Eliminar uma categoria não elimina os produtos dessa categoria. Os produtos associados apenas à categoria eliminada serão associados à categoria %s.

en: Delight customers and boost organic sales with a special WooCommerce birthday email (and coupon!) on their special day.
pt: Encante os clientes e aumente as vendas orgânicas com um email especial de aniversário do WooCommerce (e um cupão!) no dia especial deles.

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Delivery URL
pt: URL Entrega

en: Delivery fee
pt: Entrega grátis

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Deny
pt: Negar

en: Department
pt: Departamento

en: Description
pt: Descrição

en: Description (optional)
pt: Descrição (opcional)

en: Description is missing.
pt: Descrição em falta.

en: Design your store with deep WooCommerce integration. If toggled on, we’ll install <a href="https://woocommerce.com/storefront/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Storefront</a>, and your current theme <em>%s</em> will be deactivated.
pt: Crie a sua loja com uma integração completa com o WooCommerce. Se for activado, instalará o <a href="https://woocommerce.com/storefront/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Storefront</a>, e o tema actual <em>%s</em> será desactivado.

en: Details for order #{order_number}
pt: Detalhes da encomenda #{order_number}

en: Details for order #{order_number} on {site_title}
pt: Detalhes da encomenda #{order_number} em {site_title}

en: Determines how this attribute's values are displayed.
pt: Determina como esses valores de atributos são exibidos.

en: Determines if hidden or visible catalog products are shown.
pt: Determina se exibe os produtos de catálogo ocultos ou visíveis.

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
pt: Determina a sequência de ordenação dos termos nas páginas de produto no site da loja. Se estiver a usar a ordenação personalizada, pode arrastar e largar os termos neste atributo.

en: Determines the type of discount that will be applied.
pt: Determina o tipo de desconto que será aplicado.

en: Device type
pt: Tipo de dispositivo

en: Did the tool run successfully?
pt: A ferramenta foi executada com sucesso?

en: Did you know you can print shipping labels at home?
pt: Sabia que pode imprimir etiquetas de envio em casa?

en: Differences found for order %d:
pt: Diferenças  encontradas para a encomenda %d:

en: Dimensions
pt: Dimensões (C x L x A)

en: Dimensions (%s)
pt: Dimensões (%s)

en: Dimensions (L&times;W&times;H) (%s)
pt: Dimensões (C&times;L&times;A) (%s)

en: Dimensions unit
pt: Unidades de medida

en: Dinagat Islands
pt: Ilhas Dinagat

en: Direct
pt: Directo

en: Direct bank transfer
pt: Transferência Bancária

en: Direct payments to email address:
pt: Pagamentos directos ao endereço de email:

en: Direct updates
pt: Actualizações directas

en: Directory size: %s
pt: Tamanho do directório: %s

en: Disable
pt: Desactivar

en: Disable rule
pt: Desactivar regra

en: Disable shipping &amp; shipping calculations
pt: Desactivar envio e calculadora de portes

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Disabled Features
pt: Funcionalidades inactivas

en: Disconnect
pt: Desassociar

en: Discount (%s)
pt: Desconto (%s)

en: Discount amount
pt: Montante de Desconto

en: Discount amount as defined in the coupon (absolute value or a percent, depending on the discount type).
pt: Montante do desconto tal como definido no cupão (valor absoluto ou uma percentagem, dependendo do tipo de desconto).

en: Discount total tax.
pt: Imposto Total do Desconto.

en: Discount total.
pt: Desconto total.

en: Discount type
pt: Tipo de desconto

en: Discount type.
pt: Tipo de desconto.

en: Discount:
pt: Desconto:

en: Discounted rates
pt: Taxas de desconto

en: Dismiss
pt: Ignorar

en: Dismiss the gateway
pt: Descartar o método de pagamento

en: Dismiss this notice
pt: Ignorar este aviso

en: Dismiss this notice.
pt: Ignorar este aviso.

en: Dismiss this suggestion
pt: Ignorar esta sugestão

en: Display a list of a customer's recently viewed products.
pt: Mostra a lista dos produtos mais vistos do cliente.

en: Display a list of active product filters.
pt: Mostra uma lista dos filtros activos.

en: Display a list of attributes to filter products in your store.
pt: Mostra uma lista de atributos para filtrar produtos na sua loja.

en: Display a list of recent reviews from your store.
pt: Mostra a lista de avaliações de produtos mais recentes da loja.

en: Display a list of star ratings to filter products in your store.
pt: Mostra lista de classificações por estrelas para filtrar produtos na sua loja.

en: Display a slider to filter products in your store by price.
pt: Mostra um slider para filtrar produtos na sua loja por preço.

en: Display name
pt: Nome a mostrar

en: Display name cannot be changed to email address due to privacy concern.
pt: O nome de exibição não pode ser alterado para endereço de email por questões de privacidade.

en: Display prices during cart and checkout
pt: Mostrar preços no carrinho e ao finalizar compra

en: Display prices in the shop
pt: Mostrar preços na loja

en: Display suggestions within WooCommerce
pt: Mostrar sugestões dentro do WooCommerce

en: Display tax totals
pt: Exibição do total de taxas

en: Display the customer shopping cart.
pt: Mostra o carrinho do cliente.

en: Display type
pt: Tipo de apresentação

en: Displays a single product.
pt: Mostrar apenas um produto.

en: Displays products filtered by a category.
pt: Mostrar produtos filtrados por categoria.

en: Displays products filtered by a tag.
pt: Mostrar produtos filtrados por etiqueta.

en: Displays search results for your store.
pt: Mostrar resultados de pesquisa na sua loja.

en: Displays whether or not WP Cron Jobs are enabled.
pt: Mostra se as tarefas agendadas do WP estão activas ou não.

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
pt: Verifica se o WordPress esta a funcionar em Modo de Depuração ou não.

en: Displays whether or not WordPress is using an external object cache.
pt: Mostra se o WordPress está a utilizar cache de objectos externa.

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
pt: Permitir que o tema actual exiba ou não o suporte WooCommerce.

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
pt: Apresenta a informação sobre se o tema actual é ou não um tema filho.

en: Displays your products.
pt: Mostrar produtos.

en: District
pt: Distrito

en: Djibouti
pt: Jibuti

en: Djiboutian franc
pt: Franco djiboutiano

en: Do not allow
pt: Não permitir

en: Do not import
pt: Não importar

en: Do you want to generate all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max %d per run).
pt: Quer criar todas as variações? Será criada uma nova variação para cada possível combinação de atributos (máx. de %d de cada vez).

en: Do you wish to save your changes first? Your changed data will be discarded if you choose to cancel.
pt: Deseja guardar as suas alterações primeiro? Os seus dados alterados serão descartados se optar por cancelar.

en: Does the product have additional options before it can be added to the cart?
pt: O produto tem opções adicionais antes de poder ser adicionado ao carrinho?

en: Does the theme declare WooCommerce support?
pt: Este tema declara suporte WooCommerce?

en: Does the theme have a woocommerce.php file?
pt: O tema tem um ficheiro woocommerce.php?

en: Does this theme have outdated templates?
pt: Este tema tem modelos desactualizados?

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
pt: O site força um Certificado SSL para transações?

en: Dominica
pt: Domínica

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Dominican peso
pt: Peso Dominicano

en: Don't allow purchases
pt: Não permitir compras

en: Don't charge for shipping.
pt: Não cobrar pelo envio.

en: Done!
pt: Feito!

en: Download | Downloads
pt[0]: Descarregamento
pt[1]: Descarregamentos

en: Download %d
pt: Descarregar %d

en: Download %d URL
pt: Descarregar %d URL

en: Download %d name
pt: Descarregar %d nome

en: Download ID
pt: ID do descarregamento

en: Download ID (MD5).
pt: ID de descarregamento (MD5).

en: Download ID.
pt: ID do descarregamento.

en: Download URL
pt: URL de descarregamento

en: Download count
pt: Contagem de descarregamentos

en: Download expiry
pt: Validade do descarregamento

en: Download expiry days
pt: Dias para expirar o descarregamento

en: Download file URL.
pt: URL do ficheiro para descarregamento.

en: Download limit
pt: Limite de descarregamento

en: Download name
pt: Nome do descarregamento

en: Download type, this controls the schema on the front-end.
pt: Tipo de descarregamento, isto controla o esquema da interface de utilizador.

en: Downloadable
pt: Descarregar/Download

en: Downloadable file name.
pt: Nome do ficheiro descarregável.

en: Downloadable files
pt: Ficheiros descarregáveis

en: Downloadable product ID.
pt: ID do produto descarregável.

en: Downloadable product permissions
pt: Permissões do produto descarregável

en: Downloadable products
pt: Produtos para descarregamento

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
pt: Produtos para descarregamento dão acesso a um ficheiro mediante compra.

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
pt[0]: Descarregado %s vez
pt[1]: Descarregado %s vezes

en: Downloads
pt: Descarregamentos

en: Downloads remaining
pt: Descarregamentos restantes

en: Downloads require login
pt: Tem de iniciar sessão para descarregar

en: Drafts <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Rascunho <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Rascunhos <span class="count">(%s)</span>

en: Drag and drop to re-order your custom zones. This is the order in which they will be matched against the customer address.
pt: Arraste e largue as suas zonas personalizadas para reordenar as mesmas. Esta é a ordem pela qual as zonas serão comparadas com a morada do cliente.

en: Drag and drop to set admin attribute order
pt: Arraste e largue para definir a ordenação de atributo no painel de administração

en: Drag and drop, or click to set admin variation order
pt: Arraste e largue ou clique para definir a ordem das variações no painel de administração

en: Drive sales with %1$sGoogle for WooCommerce%2$s
pt: Impulsione as vendas com o %1$sGoogle for WooCommerce%2$s

en: Drive sales with Google for WooCommerce
pt: Impulsione vendas com o Google for WooCommerce

en: Dropdown
pt: Selector

en: Dropin Plugins
pt: Plugins Drop-in

en: Dropins & MU plugins.
pt: Plugins dropins e obrigatórios.

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: During checkout
pt: Durante a finalização de encomenda

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
pt: Azerbaijão Oriental (آذربایجان شرقی)

en: East Caribbean dollar
pt: Dólar do Caribe Oriental

en: Eastern
pt: Província Oriental

en: Eastern Samar
pt: Samar Oriental

en: Eclectic finds, ethical delights
pt: Achados ecléticos, delícias éticas

en: Ecuador
pt: Equador

en: Edit
pt: Editar

en: Edit %s
pt: Editar %s

en: Edit %s page
pt: Editar página %s

en: Edit Approved Directory
pt: Editar directória aprovada

en: Edit Coupon
pt: Editar cupão

en: Edit Order
pt: Editar encomenda

en: Edit Product
pt: Editar produto

en: Edit Scheduled Action
pt: Editar acção agendada

en: Edit account
pt: Editar conta

en: Edit attribute
pt: Editar atributo

en: Edit category
pt: Editar categoria de produto

en: Edit coupon
pt: Editar cupão

en: Edit failed. Please try again.
pt: A edição falhou. Por favor, tente novamente.

en: Edit item
pt: Editar item

en: Edit order
pt: Editar encomenda

en: Edit page
pt: Editar página

en: Edit product
pt: Editar produto

en: Edit shipping class
pt: Editar classe de envio

en: Edit tag
pt: Editar etiqueta

en: Edit this order
pt: Editar esta encomenda

en: Edit this review
pt: Editar esta avaliação

en: Egypt
pt: Egito

en: Egyptian pound
pt: Libra Egipcía

en: Eircode
pt: Código postal

en: El Salvador
pt: Salvador

en: Email Address
pt: Endereço de email

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Email address (optional)
pt: Endereço de email (opcional)

en: Email address is invalid.
pt: O endereço de email é inválido.

en: Email address to receive payments
pt: Endereço de email para receber pagamentos

en: Email address.
pt: Endereço de email.

en: Email heading
pt: Título do email

en: Email heading (paid)
pt: Título do email (encomenda paga)

en: Email notifications
pt: Notificações por email

en: Email notifications sent from WooCommerce are listed below. Click on an email to configure it.<br>%s
pt: As notificações de email enviadas pelo WooCommerce são listadas abaixo. Clique num email para o configurar.<br>%s

en: Email of the reviewer.
pt: Email do autor da avaliação.

en: Email options
pt: Opções de email

en: Email sender options
pt: Opções de remetente

en: Email template
pt: Modelo de email

en: Email type
pt: Tipo de email

en: Email you used during checkout.
pt: Email utilizado durante a finalização de compras.

en: Emergency
pt: Emergência

en: Empty Mini-Cart Message
pt: Mensagem de esvaziar o minicarrinho

en: Empty Spam
pt: Esvaziar spam

en: Empty Trash
pt: Esvaziar o lixo

en: Empty the approved download directories list
pt: Esvaziar a lista de directórias de descarregamentos aprovadas

en: Enable
pt: Permitir

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
pt: Activar "address_override" para prevenir que as informações de morada sejam alteradas.

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
pt: Activar os botões de adicionar ao carrinho com AJAX nos arquivos

en: Enable Archives?
pt: Activar arquivos?

en: Enable Autorenew
pt: Activar renovação automática

en: Enable IPN email notifications
pt: Activar notificações IPN por email

en: Enable PayPal Standard
pt: Activar PayPal Standard

en: Enable PayPal sandbox
pt: Activar sandbox do PayPal

en: Enable WooCommerce Analytics
pt: Activar as Estatísticas do WooCommerce

en: Enable archives?
pt: Activar arquivos?

en: Enable auto-renew
pt: Activar renovação automática

en: Enable bank transfer
pt: Activar transferência bancária

en: Enable cash on delivery
pt: Activar pagamento na entrega

en: Enable check payments
pt: Activar pagamento por cheque

en: Enable coupons
pt: Permitir o uso de cupões

en: Enable debug mode
pt: Activar modo de depuração

en: Enable for shipping methods
pt: Activar para os métodos de entrega

en: Enable guest checkout (recommended)
pt: Activar a finalização de encomenda para convidados (recomendado)

en: Enable log-in during checkout
pt: Activar o início de sessão durante a finalização de encomenda

en: Enable logging
pt: Activar registo de eventos

en: Enable low stock notifications
pt: Activar notificações de "stock baixo"

en: Enable out of stock notifications
pt: Activar notificações de produtos esgotados

en: Enable product reviews
pt: Activar avaliações de produtos

en: Enable reviews
pt: Activar avaliações

en: Enable rule
pt: Activar regra

en: Enable shipping debug mode to show matching shipping zones and to bypass shipping rate cache.
pt: Active a depuração dos métodos de envio para mostrar as zonas correspondentes e para ignorar a cache.

en: Enable star rating on reviews
pt: Activar classificação por estrelas nas avaliações

en: Enable stock management
pt: Activar a gestão de stocks

en: Enable store notice
pt: Activar aviso na loja

en: Enable tax rates and calculations
pt: Activar taxas e cálculos de impostos

en: Enable taxes
pt: Activar impostos

en: Enable the shipping calculator on the cart page
pt: Permitir a calculadora de portes de envio na página do carrinho

en: Enable the use of coupon codes
pt: Activar o uso de cupões de desconto

en: Enable this email notification
pt: Activar esta notificação por email

en: Enable this feature to track and credit channels and campaigns that contribute to orders on your site
pt: Active esta funcionalidade para controlar e creditar os canais e campanhas que contribuem para as encomendas no seu site

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
pt: Active esta opção se quiser esse atributo para ter arquivos de produtos na sua loja.

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
pt: Active esta opção se o produto não é enviado ou não tem portes de envio

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
pt: Active esta opção se é dado acesso ao descarregamento de um ficheiro após a compra de um produto

en: Enable this option to enable stock management at variation level
pt: Marque esta opção para activar a gestão de stock ao nível das variações

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
pt: Active esta opção para conceder acesso a descarregamento quando as encomendas estão com o estado de "processamento", em vez de "concluída".

en: Enable tracking
pt: Activar rastreamento

en: Enable usage tracking and help improve WooCommerce
pt: Active a recolha de dados de utilização e ajude a melhorar o WooCommerce

en: Enable/Disable
pt: Activar/Desactivar

en: Enable/Disable attribute archives.
pt: Activar/Desactivar arquivo de atributos.

en: Enabled
pt: Activado

en: Enabled Features
pt: Funcionalidades activas

en: End date of sale price, as GMT.
pt: Data final do preço promocional, GMT.

en: End date of sale price, in the site's timezone.
pt: A data de fim do preço promocional, no fuso horário do site.

en: End date of sale price.
pt: Data fim do preço de promoção.

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Add payment method" page.
pt: Endpoint para a página "Finalizar encomenda &rarr; Adicionar método de pagamento".

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Order received" page.
pt: Endpoint para a página "Finalizar encomenda &rarr; Encomenda recebida".

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Pay" page.
pt: Endpoint para a página "Finalizar Encomenda &rarr; Pagar".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Addresses" page.
pt: Endpoint para a página "A Minha Conta &rarr; Moradas".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Downloads" page.
pt: Endpoint para a página "A minha conta &rarr; Descarregamentos".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Edit account" page.
pt: Endpoint para a página "Minha Conta &rarr; Editar conta".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Lost password" page.
pt: Endpoint para a página "Minha Conta &rarr; Recuperar senha”.

en: Endpoint for the "My account &rarr; Orders" page.
pt: Endpoint para a página "A minha conta &rarr; Encomendas".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Payment methods" page.
pt: Endpoint para a página "A minha conta &rarr; Métodos de pagamento".

en: Endpoint for the "My account &rarr; View order" page.
pt: Endpoint para a página "Minha Conta &rarr; Ver encomenda".

en: Endpoint for the delete payment method page.
pt: Endpoint para a página de eliminação do método de pagamento.

en: Endpoint for the setting a default payment method page.
pt: Endpoint para a página de configuração de método de pagamento por omissão.

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
pt: Endpoint para terminar a sessão. Pode adicionar aos seus menus através de uma ligação: yoursite.com/?customer-logout=true

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
pt: Endpoints são anexados aos URL da sua página para lidar com acções específicas durante o processo de finalizar compra.

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique and can be left blank to disable the endpoint.
pt: Os endpoints são adicionados aos URLs das suas páginas para lidar com acções específicas sobre as mesmas. Estes devem ser únicos e podem ser deixados em branco para ficarem inactivos.

en: Enhance your products
pt: Melhore os seus produtos

en: Enhance your store with these recommended free features.
pt: Melhore a sua loja com estas funcionalidades gratuitas recomendadas.

en: Enjoy all Facebook products combined in one extension: pixel tracking, catalog sync, messenger chat, shop functionality and Instagram shopping (coming soon)!
pt: Aproveite todos os produtos do Facebook combinados numa extensão: rastreamento de pixel, sincronização do catálogo, chat no messenger, funcionalidade de loja e compras no Instagram (em breve)!

en: Ensure result set excludes reviews assigned to specific user IDs.
pt: Verifique se o conjunto de resultados exclui avaliações atribuídos a ID de utilizadores específicos.

en: Ensure result set excludes specific IDs.
pt: Assegura que o conjunto de resultados exclui ID específicos.

en: Enter a barcode or any other identifier unique to this product. It can help you list this product on other channels or marketplaces.
pt: Introduza um código de barras ou qualquer outro identificador exclusivo deste produto. Pode ajudá-lo a listar este produto noutros canais ou marketplaces.

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
pt: Introduza o custo (sem imposto) ou a soma, exemplo. <code>10.00 * [qty]</code>.

en: Enter a coupon code to apply. Discounts are applied to line totals, before taxes.
pt: Introduza um código de cupão para aplicar. Os descontos serão aplicados ao total da linha, antes de impostos.

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
pt: Insira uma base personalizada para ser utilizada. A base deve ser configurada, caso contrário o WordPress irá utilizar a base padrão.

en: Enter a different address
pt: Introduza um endereço diferente

en: Enter a fixed amount or percentage to apply as a fee.
pt: Introduza um valor fixo ou percentagem para aplicar como custo adicional.

en: Enter a name for the new attribute term:
pt: Indique um nome para o novo atributo:

en: Enter a name for this tax rate.
pt: Insira um nome para essa taxa de imposto.

en: Enter a new password below.
pt: Insira uma nova senha em baixo.

en: Enter a number to set stock quantity at the variation level. Use a variation's 'Manage stock?' check box above to enable/disable stock management at the variation level.
pt: Introduzir um número para definir a quantidade de stock ao nível de variação. Use a caixa de selecção ‘Gerir stock’ de uma variação para activar/desactivar a gestão de stock ao nível de variação.

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
pt: Indique uma Taxa fixa (Percentagem) de até 4 casas decimais.

en: Enter a username or email address.
pt: Insira um nome de utilizador ou endereço de email.

en: Enter a value
pt: Indique um valor

en: Enter a value (fixed or %)
pt: Indique um valor (fixo ou %)

en: Enter an optional description for this variation.
pt: Introduza uma descrição opcional para esta variação.

en: Enter an optional note attached to the order confirmation message sent to the shopper.
pt: Introduza uma nota opcional anexada à mensagem de confirmação da encomenda enviada ao comprador.

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
pt: Insira uma nota opcional para enviar ao cliente após a compra.

en: Enter attachment ID or URL to an image
pt: Digite o ID do anexo multimedia ou o URL de uma imagem

en: Enter new
pt: Adicionar novo

en: Enter price (%s)
pt: Insira preço (%s)

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
pt: Indique os destinatários para este email (separados por vírgula). Por omissão %s.

en: Enter recipients (comma separated) that will receive this notification.
pt: Insira os destinatários (separados por vírgulas) que irão receber esta notificação.

en: Enter sale price (%s)
pt: Insira preço de promoção (%s)

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
pt: Insira algum texto, ou alguns atributos separando os valores por pipe (|).

en: Enter the action that will trigger this webhook.
pt: Introduza a acção que irá desencadear este webhook.

en: Enter the external URL to the product
pt: Introduza o URL externo do produto

en: Enter the external URL to the product.
pt: Indique um URL externo para o produto.

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
pt: Indique o número de dias antes da ligação de descarregamento expirar ou deixe em branco.

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your <a href="%s">PayPal API Credentials</a>.
pt: Introduza as suas credencias de API do PayPal para processar devoluções via PayPal. Aprenda como aceder às credenciais de API do PayPal <a href="%s">aqui</a>.

en: Enter your address to view shipping options.
pt: Introduza a sua morada para ver opções de envio.

en: Environment.
pt: Ambiente.

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Eritrean nakfa
pt: Nakfa da Eritreia

en: Error
pt: Erro

en: Error 404
pt: Erro 404

en: Error decoding JSON.
pt: Erro ao descodificar JSON.

en: Error during status transition.
pt: Erro durante a transição de estado.

en: Error getting remote image %s.
pt: Erro ao obter imagem remota %s.

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Error messages can contain sensitive information about your store environment. These should be hidden from untrusted visitors.
pt: As mensagens de erro podem conter informação sensível sobre o ambiente (servidor) da sua loja. Estes devem ser escondidos dos visitantes.

en: Error messages should not be shown to visitors.
pt: As mensagens de erro não devem ser exibidas aos visitantes.

en: Error processing action %1$s: %2$s
pt: Erro ao processar a acção %1$s: %2$s

en: Error processing refund. Please try again.
pt: Erro ao processar o reembolso. Por favor, tente novamente.

en: Error saving action: %s
pt: Erro ao guardar a acção: %s

en: Error:
pt: Erro:

en: Error: %s
pt: Erro: %s

en: Error: %s.
pt: Erro: %s.

en: Error: Delivery URL cannot be reached: %s
pt: Erro: O URL de entrega não responde: %s

en: Error: Delivery URL returned response code: %s
pt: Erro: O URL de entrega devolveu o seguinte código de resposta: %s

en: Error: non-existing attribute ID.
pt: Erro: ID de atributo inexistente.

en: Estonia
pt: Estónia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Ethiopian birr
pt: Birr Etíope

en: Europe
pt: Europa

en: Europe zone = Any country in Europe = Flat rate shipping
pt: Zona da Europa = Qualquer país na Europa = Envio de tarifa fixa

en: Every %d minutes
pt: Todos %d Minutos

en: Every %s
pt: Cada %s

en: Every 15 Days
pt: A cada 15 dias

en: Every minute
pt: Todos os minutos

en: Everywhere
pt: Qualquer lugar

en: Exceptional flavors, sustainable choices. The carefully curated collection of coffee pots and accessories turned my kitchen into a haven of style and taste.
pt: Sabores excepcionais, escolhas sustentáveis. A colecção cuidadosamente selecionada de cafeteiras e acessórios transformou a minha cozinha num refúgio de estilo e bom gosto.

en: Exclude categories
pt: Excluir categorias

en: Exclude products
pt: Excluir produtos

en: Exclude sale items
pt: Excluir itens em promoção

en: Exclude:
pt: Excluir:

en: Excluding selected countries
pt: Excluindo países seleccionados

en: Excluding tax
pt: Excluindo imposto

en: Existing products that match by ID or SKU will be updated. Products that do not exist will be skipped.
pt: Produtos existentes que coincidam com o ID ou REF serão actualizados. Os produtos que não existem serão ignorados.

en: Expand
pt: Expandir

en: Experimental features
pt: Funcionalidades experimentais

en: Expiration date formatted as yyyy-mm-dd.
pt: Data de expiração formatada como aaaa-mm-dd.

en: Expiration date of the receipt, formatted as yyyy-mm-dd.
pt: Data de expiração do recibo, formatada como aaaa-mm-dd.

en: Expired
pt: Expirada

en: Expired :(
pt: Expirado :(

en: Expired transients
pt: Transientes expirados

en: Expires
pt: Expira

en: Expires on:
pt: Expira a:

en: Expiring Soon
pt: Expira em breve

en: Expiring soon!
pt: Expira brevemente!

en: Expiry (MM/YY)
pt: Validade (MM/YY)

en: Expiry date
pt: Data de validade

en: Explore a new enhanced delivery method that allows you to easily offer one or more pickup locations to your customers in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
pt: Explore um novo método de entrega melhorado que lhe permite oferecer facilmente um ou mais locais de recolha aos seus clientes na <a href="%s">página de definições de recolha local</a>.

en: Export
pt: Exportar

en: Export CSV
pt: Exportar CSV

en: Export Products
pt: Exportar produtos

en: Export all categories
pt: Exportar todas as categorias

en: Export all columns
pt: Exportar todas as colunas

en: Export all products
pt: Exportar todos os produtos

en: Export custom meta?
pt: Exportar meta dados personalizados?

en: Export products to a CSV file
pt: Exportar produtos para um ficheiro CSV

en: Extensions
pt: Extensões

en: Extensions %s
pt: Extensões %s

en: Extensions can add new functionality to your product pages that make your store stand out
pt: As extensões podem adicionar novas funcionalidades ás páginas de produtos para melhorar a sua loja

en: External URL
pt: URL externo

en: External object cache
pt: Cache de objectos externa

en: External product
pt: Produto externo

en: External products cannot be backordered.
pt: Produtos externos não pode ser encomendados ao fornecedor.

en: External products cannot be stock managed.
pt: Produtos externos não podem gerir existências.

en: External/Affiliate product
pt: Externo/Produto de afiliado

en: Facebook for WooCommerce
pt: Facebook para WooCommerce

en: Facebook icon
pt: Ícone do Facebook

en: Failed
pt: Falhada

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Falhou <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Falhou <span class="count">(%s)</span>

en: Failed order
pt: Encomenda falhada

en: Failed order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked failed (if they were previously pending or on-hold).
pt: Emails de encomendas canceladas são enviados para a lista de destinatários quando as encomendas forem marcadas como canceladas (se o estado anterior estiver em processamento ou em espera).

en: Failed orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
pt: As encomendas falhadas não foram pagas e podem ter sido abandonadas pelo cliente. Serão eliminadas após a duração especificada.

en: Failed to connect with the AI endpoint: try again later.
pt: Falha na ligação com endpoint de IA: tente novamente mais tarde.

en: Failed to create FTS index on address table
pt: Falha ao criar o índice FTS na tabela de endereços

en: Failed to create FTS index on order item table
pt: Falha ao criar o índice FTS na tabela de itens de encomenda

en: Failed to download the MaxMind database.
pt: Falha ao descarregar a base de dados MaxMind.

en: Failed to fetch AI responses for products.
pt: Falha na obtenção de respostas de IA para produtos.

en: Failed to fetch AI responses.
pt: Falha na obtenção de respostas de IA.

en: Failed to fetch dummy products.
pt: Falha na obtenção de produtos de amostra.

en: Failed to fetch the site ID: The site is not registered.
pt: Falha ao obter o ID do site: O site não está registado.

en: Failed to fetch the site ID: try again later.
pt: Não foi possível obter o ID do site: tente novamente mais tarde.

en: Failed to generate the JWT token
pt: Falha ao gerar o token JWT

en: Failed to get WooCommerce patterns from the PTK: "%s"
pt: Falha ao obter padrões WooCommerce do PTK: "%s"

en: Failed to import %s product | Failed to import %s products
pt[0]: Falha ao importar %s produto
pt[1]: Falha ao importar %s produtos

en: Failed to retrieve the JWT token: Try again later.
pt: Falha ao recuperar o token JWT: Tente novamente mais tarde.

en: Failed to set the pattern content.
pt: Falha ao definir o conteúdo do padrão.

en: Failed to set the pattern images.
pt: Falha ao definir as imagens do padrão.

en: Failed to update patterns content.
pt: Falha ao actualizar o conteúdo dos padrões.

en: Falkland Islands
pt: Ilhas Falkland

en: Falkland Islands pound
pt: Libra das Malvinas

en: Fan Favorites
pt: Favoritos dos fãs

en: Fan favorites
pt: Favoritos dos fãs

en: Faroe Islands
pt: Faroé

en: Fashion, apparel, and accessories
pt: Moda, vestuário e acessórios

en: Featured
pt: Destaque

en: Featured Selling
pt: Venda em destaque

en: Featured product.
pt: Produto destacado.

en: Featured products
pt: Produtos em destaque

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Fee
pt: Custo adicional

en: Fee has already been added.
pt: A taxa já foi adicionada.

en: Fee lines data.
pt: Dados das linhas de custos adicionais.

en: Fee name
pt: Nome do custo adicional

en: Fee name is required.
pt: Nome do custo adicional é obrigatório.

en: Fee name.
pt: Nome do custo adicional.

en: Fee type
pt: Tipo de custo adicional

en: Feel free to reconnect again using the button below.
pt: Sinta-se livre para se ligar novamente usando o botão abaixo.

en: Fees:
pt: Taxas:

en: Fijian dollar
pt: Dólar Fijiano

en: File
pt: Ficheiro

en: File %d
pt: Ficheiro %d

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: File ID.
pt: ID do ficheiro.

en: File URL
pt: URL do Ficheiro

en: File URL.
pt: URL do ficheiro.

en: File details.
pt: Detalhes do ficheiro.

en: File does not exist
pt: Ficheiro não existe

en: File download method
pt: Método de descarregamento do ficheiro

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
pt: O ficheiro está vazio. Por favor, carregue algo mais substancial. Este erro também pode ser causado por ter os carregamentos desactivados no seu php.ini ou pelo post_max_size  definido como menor que o  upload_max_filesize em php.ini.

en: File name
pt: Nome do Ficheiro

en: File name.
pt: Nome do ficheiro.

en: File not found
pt: Ficheiro não encontrado

en: File rotations:
pt: Rotação de ficheiros:

en: File size
pt: Tamanho do ficheiro

en: File system (default)
pt: Sistema de ficheiros (predefinição)

en: File system settings
pt: Definições do sistema de ficheiros

en: File was not found.
pt: O ficheiro não foi encontrado.

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Filter
pt: Filtrar

en: Filter Products by Attribute
pt: Filtrar produtos por atributo

en: Filter Products by Price
pt: Filtrar produtos por preço

en: Filter Products by Rating
pt: Filtrar produtos por classificação

en: Filter by
pt: Filtrar por

en: Filter by IP address
pt: Filtrar por endereço IP

en: Filter by category
pt: Filtrar por categoria

en: Filter by coupon
pt: Filtrar por cupão

en: Filter by file
pt: Filtrar por ficheiro

en: Filter by level
pt: Filtrar por nível

en: Filter by log source
pt: Filtrar por fonte de registo

en: Filter by order
pt: Filtrar por encomenda

en: Filter by price
pt: Filtrar por preço

en: Filter by product
pt: Filtrar por produto

en: Filter by product type
pt: Filtrar por tipo de produto

en: Filter by registered customer
pt: Filtrar por cliente registado

en: Filter by review type
pt: Filtrar por tipo de avaliação

en: Filter by source
pt: Filtrar por origem

en: Filter by stock status
pt: Filtrar por estado do stock

en: Filter by user
pt: Filtrar por utilizador

en: Filter coupons
pt: Filtrar cupões

en: Filter orders
pt: Filtrar encomendas

en: Filter products
pt: Filtrar produtos

en: Filter products by minimum price
pt: Filtrar os produtos por preço mínimo

en: Finish setting up your store
pt: Termine a configuração da sua loja

en: Finish setup
pt: Concluir a configuração

en: Finland
pt: Finlândia

en: First name
pt: Nome

en: First name (optional)
pt: Nome (opcional)

en: First name.
pt: Nome.

en: First page
pt: Primeira página

en: Fixed amount
pt: Valor fixo

en: Fixed amount per product
pt: Quantia fixa por produto

en: Fixed cart discount
pt: Desconto fixo no carrinho

en: Fixed product discount
pt: Desconto fixo no produto

en: Flat Rate
pt: Taxa fixa

en: Flat rate
pt: Taxa fixa

en: Flat rate (legacy)
pt: Taxa fixa (Obsoleto)

en: Florida
pt: Flórida

en: Flush all logs
pt: Limpar todos os registos

en: Font Face installation error: %s
pt: Erro de instalação do tipo de letra: %s

[ctx: Font size name]
en: extra-large
pt: extra-grande

[ctx: Font size name]
en: large
pt: grande

[ctx: Font size name]
en: medium
pt: médio

[ctx: Font size name]
en: small
pt: pequeno

en: Food and drink
pt: Comida e bebida

en: Footer text
pt: Texto de rodapé

en: For example:
pt: Por exemplo:

en: For more information:
pt: Para mais informações:

en: Force HTTP when leaving the checkout
pt: Forçar HTTP ao sair da finalização de compra

en: Force SSL
pt: Forçar SSL

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (<a href="%s" target="_blank">an SSL Certificate is required</a>).
pt: Forçar SSL (HTTPS) na página de finalização de compra (<a href="%s" target="_blank">é necessário um certificado SSL</a>).

en: Force downloads
pt: Forçar descarregamentos

en: Force secure checkout
pt: Forçar finalizar compra segura

en: Force shipping to the customer billing address
pt: Forçar envio para a morada de facturação do cliente

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, %1$s / %2$s can be used to serve downloads instead (server requires %3$s).
pt: Forçar o descarregamento mantém os URL escondidos, mas alguns servidores podem ter dificuldades em gerir ficheiros grandes. Se %1$s / %2$s for suportado, pode ser usado como alternativa para servir os descarregamentos (o servidor requer %3$s).

en: Found %1$d updates (%2$s)
pt: Encontradas %1$d actualizações (%2$s)

en: Found %d scheduled task | Found %d scheduled tasks
pt[0]: Encontrada %d tarefa agendada
pt[1]: Encontradas %d tarefas agendadas

en: Found a bug?
pt: Encontrou um bug?

en: Found in your order confirmation email.
pt: Encontre no seu email de confirmação da encomenda.

en: France
pt: França

en: Free
pt: Grátis

en: Free Plan Available
pt: Plano gratuito disponível

en: Free Shipping
pt: Envio grátis

en: Free shipping
pt: Envio grátis

en: Free shipping (legacy)
pt: Envio grátis (obsoleto)

en: Free shipping coupon
pt: Cupão de envio grátis

en: Free shipping is a special method which can be triggered with coupons and minimum spends.
pt: Envio grátis é um método especial que pode ser activado com cupões e gastos mínimos.

en: Free shipping requires
pt: O envio gratuito requer

en: Free shipping requires...
pt: Envio grátis necessita...

en: Free!
pt: Gratuito!

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt: Terras Austrais e Antárticas Francesas

en: Friendly name for identifying this key.
pt: Nome amigável para identificar esta chave.

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
pt: Nome amigável para identificar este webhook, o padrão é Webhook criado em %s.

en: From %1$s to %2$s
pt: De %1$s a %2$s

en: From sustainably sourced teas to chic vases, this store is a treasure trove. Love knowing my purchases contribute to a greener planet.
pt: De chás de origem sustentável a vasos chiques, esta loja é um tesouro. Adoro saber que as minhas compras contribuem para um planeta mais verde.

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping and billing addresses</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
pt: No painel da sua conta pode ver as <a href="%1$s">encomendas mais recentes</a>, gerir as <a href="%2$s">moradas de envio e de facturação</a> e <a href="%3$s">editar os detalhes e a senha da conta</a>.

en: Full checkout experience with pay now, pay later and slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
pt: Finalizar as compras pagando de imediato, mais tarde ou em parcelas. Sem números de cartão de crédito, sem senhas, sem preocupações. <a href="%s" target="_blank">Saiba mais sobre a Klarna</a>.

en: Full name of continent.
pt: Nome completo do continente.

en: Full name of country.
pt: Nome completo do país.

en: Full name of currency.
pt: Nome completo da moeda.

en: Full name of state.
pt: Nome completo do estado.

en: Full refund email heading
pt: Título do email de reembolso completo

en: Full refund subject
pt: Assunto do Reembolso Completo

en: GTIN, UPC, EAN or ISBN.
pt: GTIN, UPC, EAN ou ISBN.

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
pt: GZip (gzopen) é utilizado para abrir o banco de dados GEOIP do MaxMind.

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Gambian dalasi
pt: Dalasi gambiano

en: Gateway disabled
pt: Gateway desactivada

en: Gateway image.
pt: Imagem da gateway.

en: Gateway title.
pt: Título da gateway.

en: Gathering usage data allows us to tailor your store setup experience, offer more relevant content, and help make WooCommerce better for everyone.
pt: A recolha de dados de utilização permite-nos personalizar a experiência de configuração da sua loja, oferecer conteúdos mais relevantes e ajudar a tornar o WooCommerce melhor para todos.

en: General
pt: Geral

en: General options
pt: Opções gerais

en: Generate API key
pt: Gerar chave da API

en: Generate CSV
pt: Gerar CSV

en: Generate coupon code
pt: Gerar código de cupão

en: Generate dynamic personalized coupons for your customers that increase purchase rates.
pt: Crie cupões dinâmicos e personalizados para os seus clientes que aumentam as taxas de compra.

en: Generated at
pt: Gerado por

en: Generic add/update/get meta methods should not be used for internal meta data, including "%s". Use getters and setters.
pt: Os métodos genéricos add/update/get meta não devem ser usados para metadados internos, incluindo "%s". Use getters e setters.

en: Geolocate
pt: Geo-localizar

en: Geolocate (with page caching support)
pt: Geo-localizar (com suporte a cache de páginas)

en: Geolocation enabled?
pt: Geo-localização activada?

en: Geolocation has not been configured.
pt: A geolocalização não foi configurada.

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Georgian lari
pt: Lari georgiano

en: Germany
pt: Alemanha

en: Get an alert if your store is down for even a few minutes.
pt: Receba um alerta se a sua loja estiver em baixo nem que seja por uns minutos.

en: Get backups
pt: Obter cópias de segurança

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
pt: Get cart não deverá ser chamado antes da acção wp_loaded.

en: Get insights on how your store is doing, including total sales, top products, and more.
pt: Obtenha informações sobre o desempenho da sua loja, incluindo vendas totais, produtos mais vendidos e muito mais.

en: Get paid
pt: Seja pago

en: Get started
pt: Começar

en: Get system report
pt: Obter relatório do sistema

en: Get the value of an individual field.
pt: Obter o valor de um campo individual.

en: Get your API credentials from PayPal.
pt: Obtenha as suas credênciais da API a partir do Paypal.

en: Get your products shipped
pt: Envie os seus produtos

en: Get your store up and running more quickly with our new and improved setup experience
pt: Coloque a sua loja em funcionamento mais rapidamente com a nossa nova e aprimorada experiência de configuração.

en: Ghana
pt: Gana

en: Ghana cedi
pt: Cedi ganês

en: Ghazvin (قزوین)
pt: Qazvin (قزوین)

en: Gibraltar pound
pt: Libra de Gibraltar

en: Gilgit Baltistan
pt: Gilgit-Baltistão

en: GitHub project
pt: Projecto no GitHub

en: Give away a free item to any customer with the coupon code.
pt: Ofereça um artigo gratuito a qualquer cliente que utilize o código do cupão.

en: Give your shipping class a name for easy identification
pt: Dê um nome à sua classe de envio para facilitar a identificação

en: Give your zone a name! E.g. Local, or Worldwide.
pt: Dê um nome à sua zona! Por exemplo, Local ou Mundial.

en: Giza
pt: Gizé

en: Go
pt: Ir

en: Go shopping
pt: Ir para a loja

en: Go to category
pt: Ir para a categoria

en: Go to shop
pt: Ir para a loja

en: Go to the first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to the last page
pt: Ir para a última página

en: Go to the next page
pt: Ir para a próxima página

en: Go to the previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Good
pt: Bom

en: Good news! WooCommerce Tax can automate your sales tax calculations for you.
pt: Boas notícias! O WooCommerce Tax pode automatizar os seus cálculos de imposto sobre vendas para si.

en: Grams
pt: Gramas

en: Grand total.
pt: Total global.

en: Grant access
pt: Conceder acesso

en: Grant access to downloadable products after payment
pt: Conceder acesso para descarregamento do produto após o pagamento

en: Great news! Your order has been received, and a confirmation will be sent to your email address.
pt: Boas notícias! A sua encomenda foi recebida e será enviada uma confirmação para o seu endereço de correio electrónico.

en: Greece
pt: Grécia

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Gross sales amount
pt: Total bruto de vendas

en: Gross sales in the period.
pt: Vendas brutas no período.

en: Group
pt: Grupo

en: Group type.
pt: Tipo de Grupo.

en: Grouped product
pt: Produtos agrupados

en: Grouped products
pt: Produtos agrupados

en: Grow your business
pt: Faça crescer o seu negócio

en: Grow your business on Pinterest! Use this official plugin to allow shoppers to Pin products while browsing your store, track conversions, and advertise on Pinterest.
pt: Faça crescer o seu negócio no Pinterest! Use este plugin oficial para permitir aos compradores criar Pins de produtos enquanto exploram a sua loja, acompanhe as conversões e anuncie no Pinterest.

en: Grow your store
pt: Faça a sua loja crescer

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guatemalan quetzal
pt: Quetzal guatemalense

en: Guernsey
pt: Guernesey

en: Guernsey pound
pt: Libra esterelina (Guernsey)

en: Guest
pt: Visitante

en: Guest orders
pt: Encomendas dos visitantes

en: Guest sales
pt: Vendas dos visitantes

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guinean franc
pt: Franco guineense

en: Guyana
pt: Guiana

en: Guyanese dollar
pt: Dólar guianense

en: HPOS Full text search indexes
pt: HPOS Índices de pesquisa de texto integral

en: HPOS cleanup
pt: Limpeza de HPOS

en: HPOS enabled?: %s
pt: HPOS activado?: %s

en: HTML description of the resource.
pt: Descrição HTML do recurso.

en: HTML template
pt: Modelo em HTML

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
pt: Emails HTML/Multipart utilizam DOMDocument para gerar o CSS inline dentro dos templates.

en: Haitian gourde
pt: Gourde do Haiti

en: Hamadan (همدان)
pt: Hamadã (همدان)

en: Hamburg
pt: Hamburgo

en: Hand-picked accessories
pt: Acessórios escolhidos a dedo

en: Handler
pt: Controlador

en: Hard crop?
pt: Recortar às dimensões exactas?

en: Harness data from WooCommerce to grow your business. Manage leads, customers, and segments, through automation, quotes, invoicing, billing, and email marketing. Power up your store with CRM.
pt: Aproveite os dados do WooCommerce para fazer crescer o seu negócio. Faça a gestão de leads, clientes e segmentos, através da automatização, orçamentos, facturação, cobrança e marketing por email. Potencie a sua loja com CRM.

en: Have a coupon?
pt: Tem um cupão?

en: Have an account with us? %1$sLog in here to view your order details%2$s.
pt: Tem uma conta connosco? %1$sInicie sessão aqui para ver os detalhes da sua encomenda%2$s.

en: Have an account with us? %1$sLog in here%2$s to view your order.
pt: Tem uma conta connosco? %1$sInicie sessão aqui%2$s para ver a sua encomenda.

en: Have an existing store?
pt: Tem uma loja existente?

en: Hawaii
pt: Havaí

en: Header image
pt: Imagem de cabeçalho

en: Health and beauty
pt: Saúde e beleza

en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Height
pt: Altura

en: Height (%s)
pt: Altura (%s)

en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
pt: Olá %1$s (não é %1$s? <a href="%2$s">Sair</a>)

en: Help &amp; Support
pt: Ajuda e suporte

en: Help WooCommerce improve with usage tracking
pt: Ajude a melhorar o WooCommerce com estatísticas de utilização

en: Help customers find this product by assigning it to categories, adding extra details, and managing its visibility in your store and other channels.
pt: Ajude os clientes a encontrar este produto, atribuindo-o a categorias, adicionando detalhes extra e gerindo a sua visibilidade na sua loja e noutros canais.

en: Help improve WooCommerce with usage tracking
pt: Ajude a melhorar o WooCommerce permitindo a recolha de dados de utilização

en: Here are the details of your order placed on %s:
pt: Aqui estão os detalhes da sua encomenda feita em %s:

en: Hi %s,
pt: Olá %s,

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
pt: Olá! Faça upload de um arquivo CSV contendo os impostos a serem aplicados na sua loja. Escolha um arquivo .csv para fazer upload, depois clique em "Fazer upload de arquivo e importar".

en: Hi there,
pt: Olá,

en: Hidden
pt: Escondido

en: Hide advanced options
pt: Ocultar opções avançadas

en: Hide context
pt: Ocultar contexto

en: Hide details
pt: Ocultar detalhes

en: Hide empty categories
pt: Ocultar categorias vazias

en: Hide errors from visitors
pt: Ocultar erros dos visitantes

en: Hide errors from visitors?
pt: Ocultar erros dos visitantes?

en: Hide free products
pt: Ocultar produtos gratuitos

en: Hide if cart is empty
pt: Esconder se o carrinho estiver vazio

en: Hide out of stock items from the catalog
pt: Ocultar itens esgotados no catálogo

en: Hide shipping costs until an address is entered
pt: Omitir os portes de envio até que seja indicada uma morada

en: Hide template
pt: Esconder template

en: High-Performance order storage
pt: Armazenamento de encomendas de alto desempenho

en: High-performance order storage (recommended)
pt: Armazenamento de encomendas de alto desempenho (recomendado)

en: Highlight required fields with an asterisk
pt: Realçar campos obrigatórios com um asterisco

en: Highly discounted shipping rates
pt: Descontos elevados nas taxas de envio

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
pt: Manter stock (para encomendas não pagas) durante x minutos.  Quando este limite é atingido, a encomenda pendente será cancelada. Deixe em branco para desactivar.

en: Hold stock (minutes)
pt: Manter stock (minutos)

en: Home
pt: Início

en: Home URL.
pt: URL da Página Inicial.

en: Home, furniture, and garden
pt: Casa, mobiliário e jardim

en: Homepage
pt: Página inicial

en: Homepage created
pt: Página inicial criada

en: Honduran lempira
pt: lempira das Honduras

en: Hong Kong Island
pt: Ilha de Hong Kong

en: Hong Kong dollar
pt: Dólar Hong Kong

en: Hopefully they’ll be back. Read more about <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">troubleshooting failed payments</a>.
pt: Esperemos que volte. Leia mais sobre <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">resolução de problemas com pagamentos falhados</a>.

en: House number and street name
pt: Nome da rua e número da porta

en: How log entries are being stored.
pt: Como é que as entradas de registo estão a ser armazenadas.

en: How many days log entries will be kept before being auto-deleted.
pt: Quantos dias as entradas de registo serão mantidas antes de serem eliminadas automaticamente.

en: How many notes in the database?
pt: Quantas notas na base de dados?

en: How many products should be shown per row?
pt: Quantos produtos devem ser exibidos por linha?

en: How many rows of products should be shown per page?
pt: Quantas linhas de produtos deverão ser mostradas por página?

en: How many times the coupon can be used in total.
pt: Quantidade total de utilizações possíveis do cupão.

en: How many times the coupon can be used per customer.
pt: Quantas vezes o cupão pode ser utilizado por cliente.

en: How many times this coupon can be used before it is void.
pt: Quantas vezes este cupão pode ser usado antes de expirar.

en: How many times this coupon can be used by an individual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
pt: Quantas vezes é que este cupão pode ser utilizado por um utilizador individual. Utiliza o email de facturação para visitantes e a ID do utilizador para os utilizadores com sessão iniciada.

en: How should products be sorted in the catalog by default?
pt: Como devem os produtos ser ordenados, por omissão?

en: How terms in this attribute are sorted by default.
pt: Como os termos deste atributo são classificados por omissão.

en: How to calculate delivery charges
pt: Como calcular taxas de entrega

en: How to update your database table prefix
pt: Como actualizar o prefixo da tabela da sua base de dados

en: Howdy %1$s,
    
    The payment gateway "%2$s" was just enabled on this site:
    %3$s
    
    If this was intentional you can safely ignore and delete this email.
    
    If you did not enable this payment gateway, please log in to your site and consider disabling it here:
    %4$s
    
    This email has been sent to %5$s
    
    Regards,
    All at %6$s
    %7$s
pt: Olá %1$s,
    
    A gateway de pagamento "%2$s" acabou de ser activada neste site:
    %3$s
    
    Se isto foi intencional, pode ignorar e eliminar este email.
    
    Se não activou esta gateway de pagamento, inicie sessão no seu site e considere a possibilidade de a desactivar aqui:
    %4$s
    
    Este email foi enviado para %5$s
    
    Cumprimentos,
    %6$s
    %7$s

en: Hungarian forint
pt: Florim Húngaro

en: Hungary
pt: Hungria

en: I don't know how to get a date from a %s
pt: Não sei como conseguir uma data de %s

en: I have read and agree to the website %s
pt: Li e aceito os %s da loja

en: I plan to sell both physical and digital products
pt: Eu planeio vender produtos físicos e digitais

en: I plan to sell digital products
pt: Eu planeio vender produtos digitais

en: I plan to sell physical products
pt: Eu planeio vender produtos físicos

en: I will also be selling products or services in person.
pt: Também irei vender produtos ou serviços pessoalmente.

en: ID is invalid.
pt: O ID é inválido.

en: ID of parent grouping.
pt: ID do agrupamento principal.

en: ID to reassign posts to.
pt: ID à qual reatribuir artigos.

en: ID: %d
pt: Id.: %d

en: IDs for settings sub groups.
pt: IDs para subgrupos de configurações.

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: IP address
pt: Endereço IP

en: IP address.
pt: Endereço IP.

en: IPN email notifications
pt: Notificações de pagamentos por email (IPN)

en: IPN payment completed
pt: Pagamento IPN concluído

en: ISO code of the country.
pt: Código ISO do País.

en: ISO code or name of the state, province or district.
pt: Código ISO ou nome do estado, da província ou do distrito.

en: ISO3166 alpha-2 country code.
pt: Código do país ISO3166 alpha-2.

en: ISO4217 currency code.
pt: Código da moeda ISO4217.

en: Iceland
pt: Islândia

en: Icelandic kr&oacute;na
pt: Coroa islandesa

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
pt: Se o Pagamento Contra Entrega só está disponível para determinados métodos, configure aqui. Caso contrário, deixe em branco para activar para todos os métodos.

en: If checked, free shipping would be available based on pre-discount order amount.
pt: Se activo, o envio grátis estaria disponível com base no montante de encomenda pré-desconto.

en: If enabled, this text will be shown site-wide. You can use it to show events or promotions to visitors!
pt: Se activado, este texto será mostrado em todo o site. Você poderá usá-lo para publicitar eventos ou promoções aos seus visitantes!

en: If managing stock, this controls if backorders are allowed.
pt: No caso de gerir existências, controla se são permitidas encomendas pendentes.

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
pt: Se a gestão de stocks estiver activa, isto controlará se é possível fazer encomendas. Se activado a quantidade de stock pode ser menor que 0.

en: If the payment was refunded via the API.
pt: Se o pagamento foi devolvido via API.

en: If the product is downloadable.
pt: Se o produto é descarregável.

en: If the product is virtual.
pt: Se o produto é virtual.

en: If the variation is downloadable.
pt: Se a variação é descarregável.

en: If the variation is virtual.
pt: Se a variação é virtual.

en: If the variation is visible.
pt: Se a variação é visível.

en: If this attribute has term archive pages.
pt: Se este atributo tiver páginas de arquivo de termos.

en: If true and if the free shipping method requires a coupon, this coupon will enable free shipping.
pt: Se activado e o método de envio grátis obrigar a um cupão, este cupão activará o envio grátis.

en: If true, calculates rating counts for products in the collection.
pt: Se verdadeiro, calcula as contagens de classificação de produtos da colecção.

en: If true, the coupon can only be used individually. Other applied coupons will be removed from the cart.
pt: Se verdadeiro, o cupão só pode ser utilizado individualmente. Outros cupões aplicados serão removidos do carrinho.

en: If true, the note will be shown to customers and they will be notified. If false, the note will be for admin reference only.
pt: Se true, a nota será mostrada aos clientes e eles serão notificados. Se false, a nota será apenas para referência da administração.

en: If true, this coupon will not be applied to items that have sale prices.
pt: Se activado, este cupão não será aplicado a itens que com preços promocionais.

en: If true, this note will be attributed to the current user. If false, the note will be attributed to the system.
pt: Se verdadeiro, esta nota será atribuída ao utilizador actual. Se falso, a nota será atribuída ao sistema.

en: If you are modifying WooCommerce on a parent theme that you did not build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
pt: Se estiver a modificar o tema do WooCommerce ou um tema principal que não construiu pessoalmente, recomendamos o uso de um tema dependente. Veja: <a href="%s" target="_blank">Como criar um tema dependente</a>

en: If you copied over a template file to change something, then you will need to copy the new version of the template and apply your changes again.
pt: Se copiou um ficheiro de um tema para alterar algo, então necessita de copiar a nova versão do modelo e aplicar as suas alterações de novo.

en: If you create an account, we will store your name, address, email and phone number, which will be used to populate the checkout for future orders.
pt: Se criar uma conta, guardamos o seu nome, morada, email e número de telefone, que serão utilizados para preencher os seus dados nas próximas encomendas.

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
pt: Se você definir uma página de "Termos de uso" será perguntado ao cliente se ele aceita os termos antes de finalizar a compra.

en: If you didn't make this request, just ignore this email. If you'd like to proceed:
pt: Se não fez este pedido, basta ignorar este email. Se preferir prosseguir:

en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%1$s">GitHub issues</a>. Ensure you read the <a href="%2$s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%3$s">system status report</a>.
pt: Caso encontre algum erro no código do WooCommerce pode criar um ticket no <a href="%1$s">fórum do GitHub</a>. Certifique-se que lê o <a href="%2$s">guia de contribuição</a> antes de reportar o problema. para noa ajudar a resolver o erro, seja o mais descritivo possível e inclua o seu <a href="%3$s">relatório de estado do sistema</a>.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
pt: Se já efectuou compras anteriormente na nossa loja, indique os seus dados abaixo. Se é um cliente novo, avance para a secção "Facturação".

en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. A huge thanks in advance!
pt: Se gostar do %1$s por favor classifique com %2$s. Muito obrigado!

en: If you like, you may enter custom structures for your product URLs here. For example, using <code>shop</code> would make your product links like <code>%sshop/sample-product/</code>. This setting affects product URLs only, not things such as product categories.
pt: Se preferir, pode introduzir estruturas personalizadas para os URL dos seus produtos. Por exemplo, ao usar <code>loja</code> fará com que as ligações de produtos se pareçam com <code>%sloja/produto-exemplo/</code>. Esta configuração afecta apenas as ligações de produtos, não altera outras ligações, como as categorias de produto.

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
pt: Se precisar de aceder novamente à configuração, carregue no botão abaixo.

en: If you'd like to offer <span class="help_tip" data-tip="%1$s">live rates</span> from a specific carrier (e.g. UPS) you can find a variety of extensions available for WooCommerce <a href="%2$s" target="_blank">here</a>.
pt: Se gostarias de oferecer <span class="help_tip" data-tip="%1$s">taxas dinâmicas</span> de uma transportadora específica (e.g. UPS) pode encontrar uma variedade de extensões disponíveis para o WooCommerce <a href="%2$s" target="_blank">aqui</a>.

en: If you've just placed an order, give your email a quick check for the confirmation.
pt: Se acabou de efectuar uma encomenda, verifique rapidamente a confirmação no seu email.

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
pt: Se o seu email principal do Paypal é diferente do email do Paypal inserido acima, insira o email principal da conta Paypal aqui. Isto é usado para validar pedidos IPN.

en: Ilaam (ایلام)
pt: Ilam (ایلام)

en: Ilocos Sur
pt: Ilocos Sul

en: Image
pt: Imagem

en: Image ID.
pt: ID da imagem.

en: Image URL.
pt: URL da Imagem.

en: Image alternative text.
pt: Texto alternativo da imagem.

en: Image data.
pt: Dados de imagem.

en: Image name.
pt: Nome da imagem.

en: Image of the product that the review belongs to.
pt: Imagem do produto ao qual a revisão pertence.

en: Image position. 0 means that the image is featured.
pt: Posição da imagem. 0 significa que a imagem está em destaque.

en: Image size used for products in the catalog.
pt: Tamanho das imagens utilizados para os produtos no catálogo.

en: Image size used for the main image on single product pages. These images will remain uncropped.
pt: Tamanho de imagem utilizado como imagem principal na página de produto. Estas imagens permanecerão sem recortes.

en: Image url
pt: URL da Imagem

en: Images
pt: Imagens

en: Images will be cropped into a square
pt: As imagens serão recortadas em quadrado

en: Images will be cropped to a custom aspect ratio
pt: As imagens serão recortadas para a proporção personalizada

en: Images will display using the aspect ratio in which they were uploaded
pt: As imagens não serão recortadas, utilizarão a proporcionalidade com a qual foram carregadas

en: Import
pt: Importar

en: Import <strong>products</strong> to your store via a csv file.
pt: Importar <strong>produtos</strong> para a sua loja através de um ficheiro CSV.

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
pt: Importe os <strong>impostos</strong> para a sua loja via arquivo csv.

en: Import CSV
pt: Importar CSV

en: Import Products
pt: Importar produtos

en: Import as meta data
pt: Importar como metadados

en: Import complete - imported %s tax rates.
pt: Importação concluída - importadas %s taxas de imposto.

en: Import complete!
pt: Importação concluída!

en: Import products
pt: Importar produtos

en: Import products from a CSV file
pt: Importar produtos de um ficheiro CSV

en: Import tax rates
pt: Importar taxas de impostos

en: Import your products
pt: Importar produtos

en: Importing
pt: A importar

en: Improve our store offerings
pt: Melhorar as ofertas da nossa loja

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add %1$s to the "Ignored Query Strings" option in <a href="%2$s">W3 Total Cache settings</a>.
pt: De forma a que a <strong>cache de base de dados</strong> funcione com o WooCommerce deverá adicionar %1$s à opção "Ignored Query Strings" nas <a href="%2$s">definições do W3 Total Cache</a>.

en: In reply to %s.
pt: Em resposta a %s.

en: In stock
pt: Em stock

en: In stock?
pt: Em stock?

en: In this section you should list who you’re sharing data with, and for what purpose. This could include, but may not be limited to, analytics, marketing, payment gateways, shipping providers, and third party embeds.
pt: Nesta secção, deve listar com quem você partilha os dados e com que finalidade. Isso pode incluir, mas não pode ser limitado a, Analytics, marketing, plataformas de pagamento, fornecedores de transporte e integrações de terceiros.

en: In this subsection you should list which third party payment processors you’re using to take payments on your store since these may handle customer data. We’ve included PayPal as an example, but you should remove this if you’re not using PayPal.
pt: Nesta subsecção, deve listar os processadores de pagamento de terceiros que utiliza para efectuar pagamentos na sua loja, uma vez que estes podem manipular os dados do cliente. Nós incluímos o PayPal como um exemplo, deverá removê-lo se não estiver a utilizar o PayPal.

en: In-Progress <span class="count">(%s)</span> | In-Progress <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Em progresso <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Em progresso <span class="count">(%s)</span>

en: In-progress
pt: Em progresso

en: Inactive
pt: Inactivo

en: Inactive accounts are those which have not logged in, or placed an order, for the specified duration. They will be deleted. Any orders will be converted into guest orders.
pt: Contas inactivas são aquelas que não iniciaram sessão ou efectuaram uma encomenda, no período especificado. Serão apagadas. Todas as encomendas serão convertidas em encomendas de visitante.

en: Inactive plugins
pt: Plugins inactivos

en: Inactive plugins.
pt: Plugins inactivos.

en: Inches
pt: Polegadas

en: Include downloads
pt: Inclua descarregamentos

en: Including tax
pt: Incluindo imposto

en: Incompatible webhooks warning
pt: Aviso de webhooks incompatíveis

en: Incompatible with '%s'
pt: Incompatível com '%s'

en: Incompatible with WooCommerce features
pt: Incompatível com funcionalidades do WooCommerce

en: Increase existing price by (fixed amount or %):
pt: Aumentar preço de venda existente (valor fixo ou %):

en: Increase existing sale price by (fixed amount or %):
pt: Aumentar o preço promocional em (valor fixo ou %):

en: Increase existing stock by:
pt: Aumentar nível de inventário em:

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
pt: Aumentar preço (valor ou %)

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
pt: Aumentar preços de promoção (valor fixo ou %)

en: Increasing memory allocated to PHP
pt: Aumentar a memória alocada no PHP

en: India
pt: Índia

en: Indian rupee
pt: Rupia Indiana

en: Indicates the order that will appear in queries.
pt: Indica a ordem em que aparecerá nos pedidos.

en: Individual use only
pt: Apenas uso individual

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Indonesian rupiah
pt: Rupia Indonésia

en: Indulge in the finest organic coffee beans, teas, and hand-picked accessories, all locally sourced and sustainable for a mindful lifestyle.
pt: Delicie-se com os melhores grãos de café orgânicos, chás e acessórios escolhidos a dedo, todos de origem local e sustentáveis para um estilo de vida consciente.

en: Industry.
pt: Ramo de actividade.

en: Info
pt: Informação

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
pt: Informações sobre o servidor que aloja actualmente o seu site.

en: Insert file URL
pt: Inserir a URL do ficheiro

en: Insert into product
pt: Inserir no produto

en: Insert row
pt: Inserir linha

en: Install plugins
pt: Instalar plugins

en: Installed
pt: Instalado

en: Installed Extensions without a Subscription
pt: Extensões instaladas sem assinatura

en: Instructions
pt: Instruções

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
pt: Instruções que serão adicionadas à página de obrigado e mensagens de email.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
pt: Instruções que serão adicionadas à página de agradecimento.

en: Insufficient privileges to export products.
pt: Permissões insuficientes para exportar produtos.

en: Insufficient privileges to import products.
pt: Permissões insuficientes para importar produtos.

en: Integrate your WooCommerce store with 5000+ cloud apps and services today. Trusted by 11,000+ users.
pt: Integre hoje a sua loja WooCommerce com mais de 5000 aplicações e serviços na nuvem. Com a confiança de mais de 11.000 utilizadores.

en: Integration
pt: Integração

en: Internal server error
pt: Erro interno do servidor

en: International
pt: Internacional

en: International flat rate (legacy)
pt: Taxa fixa internacional (Obsoleto)

en: Invalid %s provided.
pt: Fornecido um %s inválido.

en: Invalid ID.
pt: ID inválido.

en: Invalid URL %s.
pt: URL inválido %s.

en: Invalid action ID. No status found.
pt: ID de acção inválido. Estado não encontrado.

en: Invalid attribute ID.
pt: ID de atributo inválido.

en: Invalid billing email address
pt: Endereço de email de facturação inválido

en: Invalid business description.
pt: Descrição comercial inválida.

en: Invalid catalog visibility option.
pt: Opção de visibilidade de catálogo inválida.

en: Invalid coupon
pt: Cupão inválido

en: Invalid coupon code
pt: Código de cupão inválido

en: Invalid coupon code.
pt: Cupão de desconto inválido.

en: Invalid coupon.
pt: Cupão inválido.

en: Invalid currency code
pt: Código de moeda inválido

en: Invalid customer query.
pt: Consulta de cliente inválida.

en: Invalid customer.
pt: Cliente inválido.

en: Invalid data store.
pt: Dados de loja inválidos.

en: Invalid discount amount
pt: Valor de desconto inválido

en: Invalid discount type
pt: Tipo de desconto inválido

en: Invalid download link.
pt: Link de descarregamento inválido.

en: Invalid download log: no ID.
pt: Registo de descarregamento inválido: sem ID.

en: Invalid download log: not found.
pt: Registo de descarregamento inválido: não encontrado.

en: Invalid download.
pt: Descarregamento inválido.

en: Invalid email address
pt: Endereço de email inválido

en: Invalid email address restriction
pt: Restrição de endereço de email inválida

en: Invalid field
pt: Campo inválido

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
pt: Tipo de ficheiro inválido. O importador suporta ficheiros no formato CSV e TXT.

en: Invalid image: %s
pt: Imagem inválida: %s

en: Invalid items
pt: Itens inválidos

en: Invalid layout template ID.
pt: ID de modelo de layout inválido.

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
pt: "Nonce" inválido - O "nonce" já foi utilizado.

en: Invalid nonce verification
pt: Verificação nonce inválida

en: Invalid or duplicated GTIN, UPC, EAN or ISBN.
pt: GTIN, UPC, EAN ou ISBN inválidos ou duplicados.

en: Invalid or duplicated SKU.
pt: REF inválida ou duplicada.

en: Invalid or missing payment token fields.
pt: Campos de token de pagamento inválidos ou em falta.

en: Invalid order
pt: Encomenda inválida

en: Invalid order ID.
pt: ID de encomenda inválida.

en: Invalid order item.
pt: ID de encomenda inválido.

en: Invalid order refund ID.
pt: ID do reembolso da encomenda inválido.

en: Invalid order.
pt: Encomenda inválida.

en: Invalid parent ID
pt: ID pai inválido

en: Invalid payment gateway.
pt: Gateway de pagamento inválida.

en: Invalid payment method.
pt: Método de pagamento inválido.

en: Invalid payment token.
pt: Token de pagamento inválido.

en: Invalid permission ID.
pt: ID de permissão inválido.

en: Invalid plugin slug provided in the plugins activated rule.
pt: Slug de plugin inválido fornecido na regra de activação de plugins.

en: Invalid plugin.
pt: Plugin inválido.

en: Invalid post ID.
pt: ID de artigo inválido.

en: Invalid product
pt: Produto inválido

en: Invalid product ID
pt: ID de produto inválido

en: Invalid product ID %d.
pt: ID de produto inválido %d.

en: Invalid product ID.
pt: ID de produto inválido.

en: Invalid product review ID.
pt: ID da avaliação de produto inválido.

en: Invalid product tax status.
pt: Estado da taxa do produto inválido.

en: Invalid product type.
pt: Tipo de produto inválido.

en: Invalid product type: passed ID does not correspond to a product variation.
pt: Tipo de produto inválido: o ID passado não corresponde a uma variação do produto.

en: Invalid product.
pt: ID de produto inválido.

en: Invalid rate
pt: Taxa inválida

en: Invalid refund amount
pt: Montante de reembolso inválido

en: Invalid refund amount.
pt: Valor de reembolso inválido.

en: Invalid resource ID.
pt: ID do recurso inválido.

en: Invalid resource id for reassignment.
pt: ID de recurso inválida para reatribuição.

en: Invalid resource id.
pt: ID de recurso inválida.

en: Invalid review ID.
pt: ID da avaliação inválido.

en: Invalid review content.
pt: Conteúdo da avaliação inválido.

en: Invalid role
pt: Papel inválido

en: Invalid schedule. Cannot save action.
pt: Agendamento inválido. Impossível guardar a acção.

en: Invalid scope %s
pt: Âmbito inválido %s

en: Invalid setting group.
pt: Grupo de configurações inválido.

en: Invalid setting.
pt: Configuração inválida.

en: Invalid shipping method!
pt: Método de envio inválido!

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
pt: Assinatura inválida - Erro ao ordenar os parâmetros.

en: Invalid signature - provided signature does not match.
pt: Assinatura inválida - A assinatura fornecida não coincide.

en: Invalid signature - signature method is invalid.
pt: Assinatura inválida - O método da assinatura é inválido.

en: Invalid slug.
pt: Slug inválida.

en: Invalid table id: %s.
pt: O ID de tabela é inválido: %s.

en: Invalid tax class
pt: Classe de imposto inválida

en: Invalid timestamp.
pt: Timestamp inválido.

en: Invalid tool ID.
pt: ID da ferramenta inválido.

en: Invalid username or email.
pt: Nome de utilizador ou email inválido.

en: Invalid value posted for %s
pt: Valor inválido para %s

en: Invalid variation ID
pt: ID de variação inválido

en: Invalid webhook ID.
pt: ID do webhook inválido.

en: Invalid webhook.
pt: Webhook inválido.

en: Inventory
pt: Inventário

en: Invoice prefix
pt: Prefixo da factura

en: Iran
pt: Irão

en: Iranian rial
pt: Rial iraniano

en: Iranian toman
pt: Toman iraniano

en: Iraq
pt: Iraque

en: Iraqi dinar
pt: Dinar iraquiano

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Is DomDocument class enabled?
pt: Classe DomDocument está activa?

en: Is GZip enabled?
pt: GZip está activo?

en: Is SUHOSIN installed?
pt: SUHOSIN está instalado?

en: Is SoapClient class enabled?
pt: Classe SoapClient está activa?

en: Is WordPress debug mode active?
pt: O modo de depuração do WordPress está activo?

en: Is WordPress multisite?
pt: Este WordPress é multisite?

en: Is a global attribute?
pt: É um atributo global?

en: Is featured?
pt: Em destaque?

en: Is fsockopen/cURL enabled?
pt: fsockopen/cURL está activo?

en: Is log directory writable?
pt: Tem permissão de escrita para o directório de registos?

en: Is logging enabled?
pt: O registo está activado?

en: Is mbstring enabled?
pt: mbstring está activo?

en: Is the connection to your store secure?
pt: A sua loja tem uma ligação segura?

en: Is the customer a paying customer?
pt: O cliente é um cliente pagador?

en: Is the product in stock?
pt: O produto está em stock?

en: Is the product on sale?
pt: O produto está em promoção?

en: Is the product purchasable?
pt: É possível comprar o produto?

en: Is this theme a child theme?
pt: Este tema é um tema dependente?

en: Is your site connected to WooCommerce.com?
pt: O seu site está ligado ao WooCommerce.com?

en: Isfahan (اصفهان)
pt: Ispaão (اصفهان)

en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

en: Israeli new shekel
pt: Novo shekel israelita

en: It appears one or more database tables were missing. Attempting to re-create the missing table(s).
pt: Parece que uma ou mais tabelas da base de dados estão em falta. A tentar recriar as tabelas que faltam.

en: It was not possible to synchronize download directories following the most recent update.
pt: Não foi possível sincronizar directórios de descarregamento após a actualização mais recente.

en: It's time to celebrate – you're ready to launch your store! Woo! Hit the button to preview your store and make it public.
pt: Está na altura de celebrar - está pronto para lançar a sua loja! Faça o favor! Carregue no botão para pré-visualizar a sua loja e torná-la pública.

en: Italy
pt: Itália

en: Item #%1$s stock increased from %2$s to %3$s.
pt: Item #%1$s stock aumentado de %2$s para %3$s.

en: Item ID.
pt: ID do Item.

en: Item moved down
pt: Item movido para baixo

en: Item moved up
pt: Item movido para cima

en: Itemized
pt: Por taxa

en: Items
pt: Itens

en: Items Purchased
pt: Produtos comprados

en: Items Subtotal:
pt: Subtotal:

en: Items sold
pt: Itens vendidos

en: Items sold.
pt: Itens vendidos.

en: Ivory Coast
pt: Costa do Marfim

en: Jamaican dollar
pt: Dólar jamaicano

en: Japan
pt: Japão

en: Japanese yen
pt: Yen Japonês

en: Jersey pound
pt: Libra esterlina (Jersey)

en: Jetpack is not installed or active.
pt: Jetpack não está instalado ou activo.

en: Jetpack logo
pt: Logótipo do Jetpack

en: Join the 16 million customers who use Mailchimp. Sync list and store data to send automated emails, and targeted campaigns.
pt: Junte-se a 16 milhões de clientes que utilizam o Mailchimp. Sincronize a lista e dados da loja para enviar emails automatizados e campanhas segmentadas.

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Jordanian dinar
pt: Dinar jordaniano

en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
pt: Recebemos a sua encomenda #%s, que está agora em processamento:

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kazakhstani tenge
pt: Tenge do Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quénia

en: Kenyan shilling
pt: Shilling Queniano

en: Kerman (کرمان)
pt: Carmânia (کرمان)

en: Key
pt: Chave

en: Key details
pt: Detalhes da Chave

en: Key for the data being registered must be a string
pt: A chave dos dados a registar deve ser uma cadeia de caracteres

en: Khuzestan (خوزستان)
pt: Khuzistão (خوزستان)

en: Kilograms
pt: Kilogramas

en: Kiribati
pt: Quiribáti

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
pt: Kohkiluyeh e Buyer Ahmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Koshi
pt: Kosi

en: Kurdistan / کردستان)
pt: Curdistão / کردستان)

en: Kuwait
pt: Koweit

en: Kuwaiti dinar
pt: Dinar kuwaitiano

en: Kyiv
pt: Kiev

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: Kyrgyzstani som
pt: Som quirguiz

en: L/W/H
pt: C/L/A

en: LOCAL LOVE
pt: AMOR LOCAL

en: Lanao del Norte
pt: Lanao do Norte

en: Lanao del Sur
pt: Lanao do Sur

en: Language
pt: Idioma

en: Lao kip
pt: Kip do Laos

en: Last 7 days
pt: Últimos 7 dias

en: Last Active
pt: Última actividade

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last month
pt: Mês anterior

en: Last name
pt: Apelido

en: Last name (optional)
pt: Apelido (opcional)

en: Last name.
pt: Apelido.

en: Last order
pt: Última encomenda

en: Last order ID.
pt: ID da última encomenda.

en: Last order data.
pt: Dados da última encomenda.

en: Last page
pt: Última página

en: Last warning, are you sure?
pt: Último aviso, tem a certeza?

en: Latest
pt: Mais recentes

en: Latest version of theme.
pt: Última versão do tema.

en: Latvia
pt: Letónia

en: Launch your store
pt: Publique a sua loja

en: Learn More
pt: Saber Mais

en: Learn about new products and discounts
pt: Informe-se sobre novos produtos e descontos

en: Learn how to update
pt: Saiba como actualizar

en: Learn how to upgrade
pt: Saiba como actualizar

en: Learn more
pt: Aprenda mais

en: Learn more about coupons
pt: Saber mais sobre cupões

en: Learn more about orders
pt: Saber mais sobre encomendas

en: Learn more about shipping zones
pt: Saber mais sobre zonas de envio

en: Learn more about templates
pt: Saber mais sobre temas

en: Learn more about updates
pt: Saiba mais sobre as actualizações

en: Learn more here
pt: Saiba mais aqui

en: Leave a Reply to %s
pt: Deixe um comentário em %s

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
pt: Deixe em branco para permitir descarregamentos ilimitados.

en: Leave this box unchecked if you do not want to pull suggested extensions from WooCommerce.com. You will see a static list of extensions instead.
pt: Deixe esta caixa desmarcada se não pretender obter extensões sugeridas do WooCommerce.com. Em vez disso, verá uma lista estática de extensões.

en: Lebanese pound
pt: Libra libanesa

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Left
pt: Esquerda

en: Left with space
pt: Esquerda com espaço

en: Legacy
pt: Herdado

en: Legacy API
pt: API obsoleta

en: Legacy API v3 (deprecated)
pt: Legacy API v3 (obsoleta)

en: Legacy API v3 (⚠️ NOT AVAILABLE)
pt: Legacy API v3 (⚠️ NÃO DISPONÍVEL)

en: Legacy REST API enabled?
pt: API REST herdada activada?

en: Legacy shipping methods (flat rate, international flat rate, local pickup and delivery, and free shipping) are deprecated but will continue to work as normal for now. <b><em>They will be removed in future versions of WooCommerce</em></b>. We recommend disabling these and setting up new rates within shipping zones as soon as possible.
pt: Métodos de entrega antigos (Taxa Fixa, Taxa Fixa Internacional, Recolha Local, Envio Gratuito) foram descontinuados mas continuam a funcionar normalmente por enquanto. <b><em>Serão removidos em versões futuras do WooCommerce</em></b>. Recomendamos que os desactive e configure novas taxas de entrega na zonas de envio assim que possível.

en: Length
pt: Comprimento

en: Length (%s)
pt: Comprimento (%s)

en: Length x width x height in decimal form
pt: Comprimento x largura x altura em formato decimal

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Lesotho loti
pt: Loti de Lesoto

en: Let's go
pt: Vamos

en: Let's go!
pt: Vamos começar!

en: Lets you charge a fixed rate for shipping.
pt: Permite que escolha uma taxa fixa para o envio.

en: Level
pt: Nível

en: Level threshold
pt: Limiar do nível

en: León
pt: Leão

en: Liberia
pt: Libéria

en: Liberian dollar
pt: Dólar liberiano

en: Libya
pt: Líbia

en: Libyan dinar
pt: Dinar líbio

en: Liechtenstein
pt: Listenstaine

en: Lifetime Subscription
pt: Subscrição vitalícia

en: Limit response to resources created after a given ISO8601 compliant date.
pt: Limitar resposta a recursos publicados depois de uma data especifica no formato ISO8601.

en: Limit response to resources created before a given ISO8601 compliant date.
pt: Limita resposta para recursos criados antes de uma data compatível com a ISO8601.

en: Limit response to resources published after a given ISO8601 compliant date.
pt: Limite a resposta a recursos publicados após uma determinada data em conformidade com a norma ISO8601.

en: Limit response to resources published before a given ISO8601 compliant date.
pt: Limite a resposta a recursos publicados antes de uma determinada data em conformidade com a norma ISO8601.

en: Limit response to reviews published before a given ISO8601 compliant date.
pt: Limite a resposta a revisões publicadas antes de uma determinada data em conformidade com a norma ISO8601.

en: Limit response to specific fields. Defaults to all fields.
pt: Limita a resposta a campos específicos. Por omissão, a todos os campos.

en: Limit result set to all items except those of a particular parent ID.
pt: Limitar o conjunto de resultados a todos os itens, excepto aos filhos dos IDs dos antecessores especificados.

en: Limit result set to featured products.
pt: Limitar o conjunto de resultados a produtos em destaque.

en: Limit result set to orders assigned a specific customer.
pt: Limitar o conjunto de resultados a encomendas de um cliente específico.

en: Limit result set to orders assigned a specific product.
pt: Limitar o conjunto de resultados a encomendas com um produto específico.

en: Limit result set to orders assigned a specific status.
pt: Limitar conjunto de resultados a encomendas com um estado específico.

en: Limit result set to orders which have specific statuses.
pt: Limitar conjunto de resultados a encomendas com estados específicos.

en: Limit result set to products assigned a specific category ID.
pt: Limite o conjunto de resultados a produtos de uma categoria específica.

en: Limit result set to products assigned a specific shipping class ID.
pt: Limitar o conjunto de resultados a produtos de uma classe de envio específica.

en: Limit result set to products assigned a specific status.
pt: Limite o conjunto de resultados a produtos com um estado específico.

en: Limit result set to products assigned a specific tag ID.
pt: Limitar o conjunto de resultados a produtos de uma etiqueta específica.

en: Limit result set to products assigned a specific type.
pt: Limitar o conjunto de resultados a produtos de um tipo específico.

en: Limit result set to products based on a maximum price.
pt: Limitar o conjunto de resultados a produtos com um preço máximo.

en: Limit result set to products based on a minimum price.
pt: Limitar o conjunto de resultados a produtos com um preço mínimo.

en: Limit result set to products in stock or out of stock.
pt: Limitar o conjunto de resultados a produtos em stock ou esgotados.

en: Limit result set to products on sale.
pt: Limitar o conjunto de resultados a produtos em promoção.

en: Limit result set to products with a certain average rating.
pt: Limita os resultados para produtos com uma determinada classificação.

en: Limit result set to products with a specific SKU.
pt: Limitar o conjunto de resultados a produtos com uma REF específica.

en: Limit result set to products with a specific attribute term ID (required an assigned attribute).
pt: Limitar o conjunto de resultados a produtos com um termo de atributo específico (é necessário que tenha sido configurado um atributo).

en: Limit result set to products with a specific attribute.
pt: Limite o conjunto de resultados a produtos com um atributo específico.

en: Limit result set to products with a specific attribute. Use the taxonomy name/attribute slug.
pt: Limitar o conjunto de resultados a produtos atribuídos a um ID de termo de atributo especifico (obrigatório a atribuição de um atributo).

en: Limit result set to products with a specific slug.
pt: Limitar o conjunto de resultados a produtos com um slug especifico.

en: Limit result set to products with a specific tax class.
pt: Limitar o conjunto de resultados a produtos com uma determinada classe de imposto.

en: Limit result set to products with selected global attributes.
pt: Limita os resultados para produtos com atributos globais seleccionados.

en: Limit result set to products with specific SKU(s). Use commas to separate.
pt: Limitar o conjunto de resultados a produtos com referências (REF) específicas. Separe-as com vírgulas.

en: Limit result set to products with specified attributes.
pt: Limite o conjunto de resultados a produtos com atributos especificados.

en: Limit result set to products with specified stock status.
pt: Limitar o conjunto de resultados a produtos com um determinado estado de stock.

en: Limit result set to resources assigned to a specific product.
pt: Limitar o conjunto de resultados a recursos atribuídos a um produto específico.

en: Limit result set to resources with a specific code.
pt: Limitar o conjunto de resultados a recursos com um código específico.

en: Limit result set to resources with a specific email.
pt: Limitar o conjunto de resultados a recursos com um endereço de email específico.

en: Limit result set to resources with a specific role.
pt: Limitar o conjunto de resultados a recursos com um papel específico.

en: Limit result set to resources with a specific slug.
pt: Limitar o conjunto de resultados a recursos com um slug específico.

en: Limit result set to reviews assigned a specific status.
pt: Limitar conjunto de resultados a revisões com um estado específico.

en: Limit result set to reviews assigned to specific product IDs.
pt: Limitar o conjunto de resultados a avaliações atribuídas a ID de produtos específicos.

en: Limit result set to reviews assigned to specific user IDs.
pt: Limitar o conjunto de resultados a avaliações atribuídas a ID de utilizadores específicos.

en: Limit result set to specific IDs.
pt: Limita conjunto de resultados a ID específicos.

en: Limit result set to specific amount of suggested products.
pt: Limite o conjunto de resultados a uma quantidade específica de produtos sugeridos.

en: Limit result set to specific ids.
pt: Limitar o conjunto de resultados a ID específicos.

en: Limit result set to specific product categorie ids.
pt: Limite o conjunto de resultados a ID de categorias de produtos específicos.

en: Limit result set to specific product tag ids.
pt: Limite o conjunto de resultados a ID de etiquetas de produtos específicos.

en: Limit result set to that from a specific author email.
pt: Limita o resultado para um email de um autor específico.

en: Limit result set to those of particular parent IDs.
pt: Limitar o conjunto de resultados aos filhos dos IDs dos antecessores especificados.

en: Limit result set to webhooks assigned a specific status.
pt: Limitar o conjunto de resultados a webhooks com um estado específico.

en: Limit result to customers or internal notes.
pt: Limite o resultado a clientes ou notas internas.

en: Limit results to those matching a string.
pt: Limite os resultados aos que coincidem com uma expressão.

en: Limit to specific ZIP/postcodes
pt: Limitar a códigos postais específicos

en: Limit usage to X items
pt: Limitar o uso a X itens

en: Line #
pt: Linha #

en: Line %s
pt: Linha %s

en: Line item meta data.
pt: Metadados do item.

en: Line items data.
pt: Dados dos itens de linha.

en: Line subtotal (before discounts).
pt: Subtotal da linha (antes de descontos).

en: Line subtotal tax (before discounts).
pt: Imposto subtotal da linha (antes de descontos).

en: Line subtotal tax.
pt: Imposto subtotal da linha.

en: Line taxes.
pt: Linhas de impostos.

en: Line total (after discounts).
pt: Total da linha (após descontos).

en: Line total tax (after discounts).
pt: Importo total da linha (após descontos).

en: Line total tax.
pt: Imposto total da linha.

en: Link previous orders
pt: Ligações a encomendas antigas

en: Link to the external product
pt: Ligação ao produto externo

en: Link to the external product is an invalid URL.
pt: A ligação ao produto externo é um URL inválido.

en: Linked Products
pt: Produtos Relacionados

en: Linked products
pt: Produtos relacionados

en: List
pt: Lista

en: List 1 postcode per line
pt: Listar 1 código postal por linha

en: List additional tax classes you need below (1 per line, e.g. Reduced Rates). These are in addition to "Standard rate" which exists by default.
pt: Enumere taxas de imposto adicionais que necessite (uma por linha, por exemplo "Reduzida"). Serão taxas adicionais à Taxa "Padrão" que já existe por omissão.

en: List of allowed billing emails to check against when an order is placed. Separate email addresses with commas. You can also use an asterisk (*) to match parts of an email. For example "*@gmail.com" would match all gmail addresses.
pt: Lista de emails de facturação permitidos a verificar quando uma encomenda é feita. Separe endereços de email com vírgulas. Também pode usar um asterisco (*) para corresponder partes de um email. Por exemplo, "*@gmail.com" corresponde a todos os endereços do Gmail.

en: List of assigned attribute terms.
pt: Lista de termos de atributos atribuídos.

en: List of attribute slug(s). If a term ID is provided, this will be ignored.
pt: Lista de slug(s) de atributo. Se for fornecido o termo do ID, isso será ignorado.

en: List of attribute term IDs.
pt: Lista de ID de termos de atributo.

en: List of attributes (taxonomy terms) assigned to the product. For variable products, these are mapped to variations (see the `variations` field).
pt: Lista de atributos (termos de taxonomia) assignados ao produto. Para produtos variáveis, este são mapeados nas variações (ver campo de 'variações').

en: List of attributes.
pt: Lista de atributos.

en: List of available term names of the attribute.
pt: Lista de nomes de termos disponíveis do atributo.

en: List of billing address data.
pt: Lista de dados da morada de facturação.

en: List of cart fees.
pt: Lista de custos adicionais do carrinho.

en: List of cart items.
pt: Lista de itens do carrinho.

en: List of categories
pt: Lista de categorias

en: List of categories with their product counts
pt: Lista de categorias com contagem de produtos

en: List of categories, if applicable.
pt: Lista de categorias, se aplicável.

en: List of categories.
pt: Lista de categorias.

en: List of category IDs the coupon applies to.
pt: Lista de IDs de categoria que o cupão é aplicável.

en: List of category IDs the coupon does not apply to.
pt: Lista de IDs de categoria às quais o cupão não se aplica.

en: List of countries on this continent.
pt: Lista de países neste continente.

en: List of created resources.
pt: Lista de recursos criados.

en: List of cross-sell products IDs.
pt: Lista de IDs de produtos cruzados.

en: List of cross-sells items related to cart items.
pt: Lista de produtos de venda cruzada relacionados com os itens no carrinho.

en: List of delete resources.
pt: Lista de recursos eliminados.

en: List of downloadable files.
pt: Lista de ficheiros descarregáveis.

en: List of email addresses that can use this coupon.
pt: Lista de endereços de email que podem utilizar este cupão.

en: List of grouped products ID.
pt: Lista de IDs de produtos agrupadas.

en: List of images.
pt: Lista de imagens.

en: List of product IDs the coupon can be used on.
pt: Lista de IDs de produto nos quais o cupão pode ser utilizado.

en: List of product IDs the coupon cannot be used on.
pt: Lista de IDs de produto nos quais o cupão não pode ser utilizado.

en: List of refunds.
pt: Lista de reembolsos.

en: List of related products IDs.
pt: Lista de IDs de produtos relacionados.

en: List of sales reports.
pt: Lista de relatórios de vendas.

en: List of shipping address data.
pt: Lista de dados da morada de envio.

en: List of states in this country.
pt: Lista de estados para este país.

en: List of supported continents, countries, and states.
pt: Lista de continentes, países e estados suportados.

en: List of supported currencies.
pt: Lista de moedas suportadas.

en: List of supported states in a given country.
pt: Lista de estados suportados num determinado país.

en: List of tags.
pt: Lista de etiquetas.

en: List of top sellers products.
pt: Lista dos produtos mais vendidos.

en: List of up-sell products IDs.
pt: Lista de IDs de produtos aumenta vendas.

en: List of updated resources.
pt: Lista de recursos actualizados.

en: List of upsell products IDs.
pt: Lista de IDs de produtos aumenta vendas.

en: List of user IDs (or guest email addresses) that have used the coupon.
pt: Lista de IDs de utilizadores (ou endereços de email de visitantes) que utilizaram o cupão.

en: List of variation attributes.
pt: Lista de atributos de variação.

en: List of variations IDs.
pt: Lista de IDs de variações.

en: List of variations.
pt: Lista de variações.

en: List the regions you'd like to include in your shipping zone. Customers will be matched against these regions.
pt: Indique as regiões que gostaria de incluir na sua zona de expedição. Será feita a correspondência dos clientes com estas regiões.

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Live
pt: Visível

en: Live API password
pt: Senha API Live

en: Live API signature
pt: Assinatura API Live

en: Live API username
pt: Nome do utilizador API Live

en: Load billing address
pt: Carregar morada de facturação

en: Load shipping address
pt: Carregar morada de entrega

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
pt: Carregar informações de pagamento do cliente? Isto irá remover qualquer informação de pagamento existente.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
pt: Carregar informações de entrega do cliente? Isto irá remover qualquer informação de entrega existente.

en: Loading network orders
pt: A carregar encomendas da rede

en: Loading&hellip;
pt: A carregar&hellip;

en: Local delivery
pt: Entrega local

en: Local delivery (legacy)
pt: Entrega Local (Obsoleta)

en: Local pickup
pt: Levantamento no local

en: Local pickup (legacy)
pt: Recolha local (obsoleta)

en: Local pickup: Set up pickup locations in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
pt: Recolha local: Configure os locais de recolha na <a href="%s">página de definições de recolha local</a>.

en: Locally sourced ingredients
pt: Ingredientes de origem local

en: Location
pt: Localização

en: Location, IP address and browser type: we’ll use this for purposes like estimating taxes and shipping
pt: Localização, endereço IP e tipo de navegador: utilizaremos para estimativa de impostos e transporte

en: Locations not covered by your other zones
pt: Localizações não cobertas pelas suas outras zonas

en: Log
pt: Registo

en: Log directory size
pt: Tamanho do directório de registo

en: Log directory writable
pt: Diretório de Registos Log com permissão de escrita..

en: Log directory.
pt: Directório de Registos.

en: Log entries are stored in this database table: %s
pt: As entradas de registo são armazenadas nesta tabela da base de dados: %s

en: Log files are stored in this directory: %s
pt: Os ficheiros de registo estão armazenados neste directório: %s

en: Log in
pt: Iniciar sessão

en: Log in to Download Files
pt: Inicie sessão para descarregar ficheiros

en: Log out
pt: Terminar sessão

en: Log storage
pt: Armazenamento de registos

en: Logged in as %s
pt: Ligado como %s

en: Logger
pt: Registo

en: Logging
pt: Registo

en: Logging is disabled. It can be enabled in <a href="%s">Logs Settings</a>.
pt: O registo está desactivado. Pode ser activado em <a href="%s">Definições de registos</a>.

en: Logging.
pt: Registo.

en: Login
pt: Iniciar sessão

en: Logout
pt: Sair

en: Logs
pt: Registos

en: Logs settings
pt: Definições de registos

en: Looking for the WooCommerce Helper?
pt: Procura o WooCommerce Helper?

en: Lookup tables are regenerating
pt: A gerar tabelas de consulta rápida

en: Lost password
pt: Recuperar senha

en: Lost your password?
pt: Perdeu a sua senha?

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
pt: Perdeu a sua senha? Indique o seu nome de utilizador ou endereço de email. Receberá uma ligação para criar uma nova senha via email.

en: Low in stock
pt: Stock baixo

en: Low stock amount
pt: Valor de stock baixo

en: Low stock threshold
pt: Limite de "Stock baixo"

en: Lower Saxony
pt: Baixa Saxónia

en: Luristan (لرستان)
pt: Lorestão (لرستان)

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: LxWxH in decimal form
pt: CxLxA - Comprimento, Largura e Altura em formato decimal

en: M j, Y
pt: j \d\e F \d\e Y

en: M j, Y @ G:i
pt: j \d\e F \d\e Y @ H:i

en: MD5 hash of cart items to ensure orders are not modified.
pt: Código de validação MD5 dos itens do carrinho, para garantir que as encomendas não são modificadas.

en: MM / YY
pt: MM / AA

en: Macanese pataca
pt: Pataca de Macau

en: Macao
pt: Macau

en: Macedonian denar
pt: Dinar macedónio

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Mailchimp for WooCommerce
pt: Mailchimp para WooCommerce

en: Mailchimp icon
pt: Ícone do Mailchimp

en: Main image width
pt: Largura da imagem principal

en: Make &#8220;%s&#8221; the default category
pt: Tornar &#8220;%s&#8221; categoria por omissão

en: Make a collection of related products, enabling customers to purchase multiple items together.
pt: Crie uma colecção de produtos relacionados, permitindo aos clientes comprar vários artigos em conjunto.

en: Make a duplicate from this product
pt: Duplicar este produto

en: Make default
pt: Marcar como predefinido

en: Make sure to include the --user flag with an account that has permissions for this action.
pt: Certifique-se que inclui a flag —user com a conta com permissões para esta acção.

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order will not be shipped until the funds have cleared in our account.
pt: Efectue o seu pagamento por transferência bancária ou depósito directo na nossa conta. Por favor indique o n.º da encomenda como referência da transferência ou depósito. A sua encomenda não será enviada até confirmação do montante na nossa conta.

en: Malacca (Melaka)
pt: Malaca

en: Malagasy ariary
pt: Ariary malgaxe

en: Malawi
pt: Maláui

en: Malawian kwacha
pt: Kwacha malawiana

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Malaysian ringgit
pt: Ringgit da Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Maldivian rufiyaa
pt: Rupia maldívia

en: Manage
pt: Gerir

en: Manage WooCommerce features
pt: Gerir funcionalidades do WooCommerce

en: Manage stock
pt: Gerir stock

en: Manage stock.
pt: Gerir stock.

en: Manage stock?
pt: Gerir stock?

en: Manage suggestions
pt: Gerir sugestões

en: Manage the "%s" payment method
pt: Gerir o método de pagamento "%s"

en: Manage your store's reports and monitor key metrics with a new and improved interface and dashboard.
pt: Faça a gestão dos relatórios da sua loja e monitore as principais métricas com um novo e melhorado painel e interface.

en: Manage your subscriptions, get important product notifications, and updates, all from the convenience of your WooCommerce dashboard
pt: Gerir as suas assinaturas, receber notificações e actualizações importantes de produtos, tudo no seu painel do WooCommerce

en: Manually sent
pt: Enviado manualmente

en: Manx pound
pt: Libra de Manx

en: Map CSV fields to products
pt: Mapear campos do CSV aos produtos

en: Map to field
pt: Mapear ao campo

en: Maputo Province
pt: Província Maputo

en: Marketing tactic
pt: Táctica de marketing

en: Marketplace suggestions
pt: Sugestões do marketplace

[ctx: Marketplace suggestions]
en: Get more options
pt: Obter mais opções

en: Marrakech
pt: Marraquexe

en: Marrakech-Medina
pt: Marraquexe-Medina

en: Marrakech-Menara
pt: Marraquexe-Menara

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Match images
pt: Corresponder imagens

en: Matched Line
pt: Linha coincidente

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritanian ouguiya
pt: Ouguiya da Mauritania

en: Mauritian rupee
pt: Rúpia da Maurícia

en: Mauritius
pt: Maurícia

en: Max %s
pt: Máx %s

en: Max number of items in the cart the coupon can be applied to.
pt: Número máximo de itens no carrinho aos quais o cupão pode ser aplicado.

en: Max price
pt: Preço máximo

en: Max upload size
pt: Tamanho máximo de Upload

en: Max upload size.
pt: Tamanho máximo de carregamento.

en: MaxMind GeoIP database.
pt: Base de dados MaxMind GeoIP.

en: MaxMind Geolocation
pt: Geolocalização MaxMind

en: MaxMind License Key
pt: Código da licença MaxMind

en: Maximum depth
pt: Profundidade máxima

en: Maximum number of items to be returned in result set.
pt: Número máximo de itens a ser devolvidos no conjunto de resultados.

en: Maximum order amount allowed when using the coupon.
pt: Montante máximo de encomenda permitido ao utilizar o cupão.

en: Maximum simultaneous queues already in progress (%s queue). No additional queues will begin processing until the current queues are complete. | Maximum simultaneous queues already in progress (%s queues). No additional queues will begin processing until the current queues are complete.
pt[0]: Máximo de lotes simultâneos já em andamento (%s fila). Nenhuma acção será processada até que os lotes actuais estejam concluídos.
pt[1]: Máximo de lotes simultâneos já em andamento (%s filas). Nenhuma acção será processada até que os lotes actuais estejam concluídos.

en: Maximum size: %s
pt: Tamanho máximo: %s

en: Maximum spend
pt: Gasto máximo

en: Mayotte
pt: Maiote

en: Measurements
pt: Medidas

en: Medium
pt: Meio

en: Members of our team have access to the information you provide us. For example, both Administrators and Shop Managers can access:
pt: Os membros da nossa equipa tem acesso a informação que nos fornece. Por exemplo, os administradores e gestores de loja podem aceder a:

en: Memberships
pt: Subscrições

en: Menu order
pt: Ordem do menu

en: Menu order, used to custom sort products.
pt: Ordem do menu, utilizada para ordenar produtos de forma personalizada.

en: Menu order, used to custom sort the resource.
pt: Ordem do menu, utilizada para personalizar a ordem do recurso.

en: Message
pt: Mensagem

[ctx: Message explaining that there are no products returned from a search]
en: No products were found matching your selection.
pt: Nenhum produto foi encontrado correspondente à sua selecção.

en: Meta ID.
pt: ID dos metadados.

en: Meta data.
pt: Metadados.

en: Meta key.
pt: Chave de metadados.

en: Meta label.
pt: Etiqueta de metadados.

en: Meta value.
pt: Valor de metadados.

en: Meta: %s
pt: Metadados: %s

en: Meters
pt: Metros

en: Method
pt: Método

en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
pt: Método '%s' não implementado. Deverá ser substituído na subclasse.

en: Method ID.
pt: ID do método.

en: Method availability
pt: Método disponível

en: Method title
pt: Título do método

en: Mexican peso
pt: Peso Mexicano

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Milano
pt: Milão

en: Millimeters
pt: Milímetros

en: Min %s
pt: Mín %s

en: Min price
pt: Preço mínimo

en: Mini-Cart
pt: Minicarrinho

en: Minimal
pt: Minimalista

en: Minimum order amount
pt: Valor mínimo da encomenda

en: Minimum order amount that needs to be in the cart before coupon applies.
pt: Montante mínimo de encomenda que necessita de estar no carrinho para o cupão poder ser aplicado.

en: Minimum severity level.
pt: Nível mínimo de gravidade.

en: Minimum spend
pt: Gasto mínimo

en: Misamis Occidental
pt: Misamis Ocidental

en: Missing MaxMind Reader library!
pt: Biblioteca MaxMind Reader em falta!

en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
pt[0]: Parâmetro OAuth em falta %s
pt[1]: Parâmetros OAuth em falta %s

en: Missing parameter %s
pt: Parâmetro em falta %s

en: Missing the WooCommerce %s package
pt: Falta o pacote %s do WooCommerce

en: Missing variation data for variable product.
pt: Dados de variação em falta para produto variável.

en: Mobile
pt: Dispositivo móvel

en: Mobile app
pt: Aplicação móvel

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Moldovan leu
pt: Leu moldávio

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Money spent
pt: Dinheiro gasto

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
pt: Tögrög da Mongólia

en: Month(s)
pt: Mês(es)

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: Montserrat
pt: Monserrate

en: Monza e della Brianza
pt: Monza e Brianza

en: Moroccan dirham
pt: Dirham Marroquino

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Most discount
pt: Mais descontos

en: Most popular
pt: Mais popular

en: Most stocked
pt: Com mais stock

en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
pt: Mover &#8220;%s&#8221; para o lixo

en: Move down
pt: Mover para baixo

en: Move the "%s" payment method down
pt: Mover o método de pagamento "%s" para baixo

en: Move the "%s" payment method up
pt: Mover o método de pagamento "%s" para cima

en: Move this review to the Trash
pt: Mover esta avaliação para o lixo

en: Move to Trash
pt: Mover para o lixo

en: Move up
pt: Mover para cima

en: Mozambican metical
pt: Metical de Moçambique

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Multibyte String (mbstring) is used to convert character encoding, like for emails or converting characters to lowercase.
pt: O Multibyte String (mbstring) é utilizado para converter a codificação de caracteres, para os emails ou converter caracteres para minúsculas.

en: Multibyte string
pt: String multibyte

en: Multipart
pt: Multipart (MIME)

en: Multiple files match this ID.
pt: Vários ficheiros correspondem a este ID.

en: Municipality
pt: Município

en: Municipality / District
pt: Município/Distrito

en: Must Use Plugins
pt: Plugins obrigatórios

en: My Account
pt: A minha conta

en: My Account Page
pt: Página da minha conta

en: My Subscriptions
pt: As minhas assinaturas

en: My Subscriptions %s
pt: As minhas subscrições %s

en: My account
pt: A minha conta

en: My account page
pt: Página da minha conta

en: MySQL version
pt: Versão do MySQL

en: MySQL version string.
pt: String de versão do MySQL.

en: MySQL version.
pt: Versão MySQL.

en: Myanmar
pt: Mianmar/Birmânia

en: M’diq-Fnideq
pt: M'diq-Fnideq

en: N/A
pt: n.d.

en: Name
pt: Nome

en: Name (Last, First)
pt: Nome (Último, Primeiro)

en: Name (numeric)
pt: Nome (númerico)

en: Name (required)
pt: Nome (obrigatório)

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
pt: Nome do atributo (mostrado no front-end).

en: Name for the resource.
pt: Nome para o recurso.

en: Name of the customer for the order
pt: Nome do cliente para a encomenda

en: Name of the product that the review belongs to.
pt: Nome do produto a que a avaliação pertence.

en: Name of the reviewer.
pt: Nome do autor da avaliação.

en: Name.
pt: Nome.

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Namibian dollar
pt: Dólar da Namíbia

en: Napoli
pt: Nápoles

en: Nepalese rupee
pt: Rúpia nepalesa

en: Net Revenue
pt: Receita líquida

en: Net profit
pt: Lucro líquido

en: Net sales
pt: Vendas líquidas

en: Net sales amount
pt: Total líquido de vendas

en: Net sales in the period.
pt: Vendas líquidas no período.

en: Net sales.
pt: Vendas líquidas.

en: Net total revenue.
pt: Receita total líquida.

en: Netherlands
pt: Países Baixos

en: Netherlands Antillean guilder
pt: Florim das Antilhas Neerlandesas

en: Network enabled
pt: Rede activa

en: Never
pt: Nunca

en: Never show quantity remaining in stock
pt: Nunca mostrar a quantidade restante em stock

en: New %s
pt: Novo %s

en: New Brunswick
pt: Nova Brunswick

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: New Hampshire
pt: Nova Hampshire

en: New In
pt: Novo em

en: New Jersey
pt: Nova Jersey

en: New Mexico
pt: Novo México

en: New Order: #{order_number}
pt: Nova encomenda: #{order_number}

en: New Products
pt: Produtos mais recentes

en: New Scheduled Action
pt: Nova acção agendada

en: New South Wales
pt: Nova Gales do Sul

en: New Taiwan dollar
pt: Novo dólar taiwanês

en: New Territories
pt: Novos Territórios

en: New York
pt: Nova Iorque

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: New Zealand dollar
pt: Dólar Neozelandês

en: New account
pt: Nova conta

en: New category name
pt: Nome da nova categoria de produto

en: New coupon
pt: Novo cupão

en: New custom field name
pt: Nome do novo campo personalizado

en: New in store
pt: Novo na loja

en: New order
pt: Nova encomenda

en: New order emails are sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
pt: Emails de nova encomenda são enviados quando uma encomenda é recebida.

en: New password
pt: Nova senha

en: New password (leave blank to leave unchanged)
pt: Nova senha (deixe em branco para não modificar)

en: New passwords do not match.
pt: As novas senhas não coincidem.

en: New payment methods can only be added during checkout. Please contact us if you require assistance.
pt: Novos métodos de pagamento só podem ser adicionados durante a finalização da compra. Entre em contacto connosco se precisar de ajuda.

en: New product
pt: Novo produto

en: New product editor
pt: Novo editor de produtos

en: New sales record!
pt: Novo recorde de vendas!

en: New shipping class Name
pt: Nome da nova classe de envio

en: New tag name
pt: Nome da nova etiqueta

en: New user email address.
pt: Novo endereço de email do utilizador.

en: New user password.
pt: Nova senha do utilizador.

en: New user username.
pt: Novo nome de utilizador.

en: New:
pt: Novo:

en: Newest Scheduled Date
pt: Data agendada mais recente

en: Newfoundland and Labrador
pt: Terra Nova e Lavrador

en: Next
pt: Seguinte

en: Next (arrow right)
pt: Seguinte (seta para a direita)

en: Next image
pt: Imagem seguinte

en: Next page
pt: Página seguinte

en: Next step
pt: Passo seguinte

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
pt: Córdoba da Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Nigerian naira
pt: Naira Nigeriano

en: Niue
pt: Niuê

en: No
pt: Não

en: No &quot;%s&quot; found
pt: &quot;%s&quot; não encontrado

en: No actions found
pt: Nenhuma acção encontrada

en: No actions found in trash
pt: Nenhuma acção encontrada no lixo

en: No approved directory URLs found.
pt: Não foram encontrados URL de pastas aprovadas.

en: No approved reviews
pt: Sem avaliações aprovadas

en: No attributes currently exist.
pt: Não existem atributos definidos.

en: No billing address set.
pt: Nenhuma morada de facturação definida.

en: No business description provided for generating AI content.
pt: Não foi fornecida qualquer descrição da actividade para gerar conteúdos de IA.

en: No categories
pt: Nenhuma categoria

en: No categories found
pt: Nenhuma categoria encontrada

en: No coupons found
pt: Nenhum cupão encontrado

en: No coupons found in range
pt: Não foram encontrados cupões no intervalo

en: No coupons found in trash
pt: Nenhum cupão encontrado no lixo

en: No customer downloads found.
pt: Não foram encontrados descarregamentos do cliente.

en: No customer selected
pt: Nenhum cliente seleccionado

en: No customers found.
pt: Não foram encontrados clientes.

en: No default %s&hellip;
pt: Sem padrão %s&hellip;

en: No differences found.
pt: Não foram encontradas diferenças.

en: No downloads available yet.
pt: Ainda não há descarregamentos disponíveis.

en: No file defined
pt: Nenhum ficheiro definido

en: No images found.
pt: Não foram encontradas imagens.

en: No images provided for generating AI content.
pt: Não foram fornecidas imagens para gerar conteúdos de IA.

en: No keys found.
pt: Nenhuma chave encontrada.

en: No location by default
pt: Sem localização por omissão

en: No log files found.
pt: Não foram encontrados ficheiros de registo.

en: No low in stock products found.
pt: Não foram encontrados produtos com stock baixo.

en: No matching product exists to update.
pt: Produto não encontrado para actualizar.

en: No matching tax rates found.
pt: Nenhuma taxa de imposto foi encontrada.

en: No matching variation found.
pt: Nenhuma variação correspondente encontrada.

en: No maximum
pt: Sem máximo

en: No minimum
pt: Sem mínimo

en: No order has been made yet.
pt: Ainda não foi feita nenhuma encomenda.

en: No orders found
pt: Nenhuma encomenda encontrada

en: No orders found in trash
pt: Nenhuma encomenda encontrada no lixo

en: No orders in need of cleanup
pt: Nenhuma encomenda que necessite de limpeza

en: No orders to cleanup.
pt: Nenhuma encomenda para limpar.

en: No out of stock products found.
pt: Não foram encontrados produtos esgotados.

en: No page set
pt: Sem página definida

en: No pending reviews
pt: Não há avaliações pendentes

en: No product categories exist.
pt: Não existem categorias de produtos.

en: No product to duplicate has been supplied!
pt: Não foi seleccionado um produto para ser duplicado!

en: No products found
pt: Nenhum produto encontrado

en: No products found in range
pt: Não foram encontrados produtos no intervalo

en: No products found in trash
pt: Nenhum produto encontrado no lixo

en: No products found.
pt: Nenhum produto encontrado.

en: No products in the cart.
pt: Nenhum produto no carrinho.

en: No products were found matching your selection.
pt: Não foram encontrados produtos correspondentes à sua pesquisa.

en: No requirement
pt: Nenhum requisito

en: No restrictions
pt: Sem restrições

en: No reviews
pt: Nenhuma avaliação

en: No row(s) selected
pt: Nenhuma linha seleccionada

en: No saved methods found.
pt: Nenhum método guardado foi encontrado.

en: No schema title found for %s, skipping REST command registration.
pt: Título schema não encontrado para %s, a ignorar registo de comando REST.

en: No search results.
pt: Nenhum resultado.

en: No setting groups have been registered.
pt: Nenhum grupo de configurações foi registado.

en: No shipping address set.
pt: Nenhuma morada de entrega definida.

en: No shipping class
pt: Nenhuma classe de envio

en: No shipping class cost
pt: Custos da classe de envio "Nenhuma classe de envio"

en: No shipping classes have been created.
pt: Não foram criadas classes de envio.

en: No shipping method has been selected. Please double check your address, or contact us if you need any help.
pt: Não foi seleccionado um método de envio. Por favor confirme a sua morada, ou contacte-nos se necessitar de ajuda.

en: No shipping methods offered to this zone.
pt: Sem métodos de envio definidos para esta zona.

en: No shipping options were found for %s.
pt: Não foram encontradas opções de envio para %s.

en: No tags found
pt: Nenhuma etiqueta encontrada

en: No taxes found in this period
pt: Não foram encontrados impostos neste intervalo

en: No theme is defined for this template.
pt: Nenhum tema está definido para este modelo.

en: No updates required. Database version is %s
pt: Não são necessárias actualizações. Versão da base de dados é %s

en: No used coupons found
pt: Não foram encontrados cupões

en: No webhooks found.
pt: Não foram encontrados Webhooks.

en: No, I will enter prices exclusive of tax
pt: Não, os valores serão introduzidos sem impostos

en: Non-paying customer
pt: Cliente não pagante

en: Non-repeating
pt: Sem repetição

en: None
pt: Nenhum

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: North America
pt: América do Norte

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt: Dakota do Norte

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
pt: Coração do Norte (خراسان شمالی)

en: North Korea
pt: Coreia do Norte

en: North Korean won
pt: Won norte-coreano

en: North Rhine-Westphalia
pt: Renânia do Norte-Vestefália

en: North Sinai
pt: Sinai do Norte

en: North-Western
pt: Noroeste

en: Northern
pt: Província do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt: Comunidade das Ilhas Marianas Setentrionais

en: Northern Territory
pt: Território do Norte

en: Northwest Territories
pt: Territórios do Noroeste

en: Norway
pt: Noruega

en: Norwegian krone
pt: Coroa Norueguesa

en: Not able to attach "%s".
pt: Impossível anexar "%s".

en: Not all expected
pt: Nem todos esperavam

en: Not declared
pt: Não declarado

en: Not right now
pt: Agora não

en: Not that bad
pt: Nada mal

en: Note
pt: Nota

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
pt: Anotação adicionada à sua encomenda de {order_date} do {site_title}

en: Note left by customer during checkout.
pt: Nota inserida pelo cliente durante a finalização de encomenda.

en: Note that if this setting is changed, any log entries that have already been recorded will remain stored in their current location, but will not migrate.
pt: Note que se esta definição for alterada, quaisquer entradas de registo que já tenham sido gravadas permanecerão armazenadas na sua localização actual, mas não serão migradas.

en: Note to customer
pt: Nota para o cliente

en: Note type
pt: Tipo de nota

en: Note:
pt: Nota:

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
pt: Nota: As permissões para os itens da encomenda serão concedidas automaticamente quando o estado da encomenda estiver em processamento ou concluída.

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
pt: Nota: O WP CRON foi desactivado na sua instalação, o que pode impedir a conclusão desta actualização.

en: Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extension</a> which should be updated first before updating WooCommerce. | Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extensions</a> which should be updated first before updating WooCommerce.
pt[0]: Nota: Você tem actualmente <a href="%1$s">%2$d extensão paga</a> que deve ser actualizada antes de actualizar o WooCommerce.
pt[1]: Nota: Você tem actualmente <a href="%1$s">%2$d extensões pagas</a> que devem ser actualizadas antes de actualizar o WooCommerce.

en: Note: the refund reason will be visible by the customer.
pt: Nota: a razão do reembolso será visível para o cliente.

en: Note: you may want to further detail your cookie policy, and link to that section from here.
pt: Nota: poderá querer detalhar mais a sua política de cookies, e link para essa secção a partir daqui.

en: Notes
pt: Notas

en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
pt: Notas sobre a sua encomenda (por exemplo, informações especiais sobre a entrega).

en: Notice
pt: Notificação

en: Notification recipient(s)
pt: Destinatários(s) da notificação

en: Notification to let you know &mdash; order #%1$s belonging to %2$s has been cancelled:
pt: Informamos que a encomenda #%1$s de %2$s foi cancelada:

en: Notifications
pt: Notificações

en: Nova Scotia
pt: Nova Escócia

en: Now!
pt: Agora!

en: Number of coupons used
pt: Número de cupões usados

en: Number of coupons.
pt: Número de cupões.

en: Number of customers.
pt: Número de clientes.

en: Number of days to be added to the current date to get the expiration date.
pt: Número de dias a adicionar à data actual para obter a data de expiração.

en: Number of days to import.
pt: Número de dias para importar.

en: Number of days until access to downloadable files expires.
pt: Número de dias até o acesso aos ficheiros descarregáveis expirar.

en: Number of decimal points shown in displayed prices for this country.
pt: Número de casas decimais mostrados nos preços exibidos para este país.

en: Number of decimal points to use in each resource.
pt: Número de casas decimais a utilizar em cada recurso.

en: Number of decimals
pt: Número de casas decimais

en: Number of decimals.
pt: Número de casas decimais.

en: Number of distinct products sold.
pt: Número de produtos diferentes vendidos.

en: Number of downloads remaining.
pt: Número de descarregamentos restantes.

en: Number of downloads.
pt: Número de descarregamentos.

en: Number of items in the cart.
pt: Número de itens no carrinho

en: Number of items sold
pt: Número de itens vendidos

en: Number of items sold.
pt: Número de itens vendidos.

en: Number of low stock products.
pt: Número de produtos com stock baixo.

en: Number of objects (posts of any type) assigned to the term.
pt: Número de objectos (conteúdos de qualquer tipo) atribuídos ao termo.

en: Number of orders
pt: Número de encomendas

en: Number of orders.
pt: Número de encomendas.

en: Number of products to be added.
pt: Número de produtos a serem adicionados.

en: Number of products to show
pt: Número de produtos a mostrar

en: Number of products.
pt: Número de produtos.

en: Number of published products for the resource.
pt: Número de produtos publicados do recurso.

en: Number of reviews to show
pt: Número de opiniões a apresentar

en: Number of terms in the attribute taxonomy.
pt: Número de termos na taxonomia do atributo.

en: Number of times downloadable files can be downloaded after purchase.
pt: Número de vezes que os ficheiros podem ser descarregados depois da compra.

en: Number of times the coupon has been used already.
pt: Numero de vezes que o cupão já foi utilizado.

en: OR
pt: OU

en: OR enter path to file:
pt: OU indique o caminho para o arquivo:

en: Occidental Mindoro
pt: Mindoro Ocidental

en: Official extensions
pt: Extensões oficiais

en: Official themes
pt: Temas oficiais

en: Offline Payments
pt: Pagamentos Offline

en: Offset the result set by a specific number of items.
pt: Desvie o conjunto de resultados com base num número específico de itens.

en: Oldest Scheduled Date
pt: Data agendada mais antiga

en: Oman
pt: Omã

en: Omani rial
pt: Rial omanense

en: On Sale
pt: Em promoção

en: On backorder
pt: Por encomenda

en: On hold <span class="count">(%s)</span> | On hold <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Aguarda confirmação de pagamento <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Aguarda confirmação de pagamento <span class="count">(%s)</span>

en: On-hold
pt: Aguarda confirmação de pagamento

en: On-sale products
pt: Produtos em promoção

en: Onboarding
pt: Passos de boas-vindas

en: Once connected, your WooCommerce.com purchases will be listed here.
pt: Depois de ligado, as suas compras em WooCommerce.com serão listadas aqui.

en: Once disabled, this legacy method will no longer be available.
pt: Depois de desactivado, este método obsoleto deixará de estar disponível.

en: One per line: Option name | Additional cost [+- Percents] | Per cost type (order, class, or item) Example: <code>Priority mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
pt: Um por linha: Nome da opção | Custo adicional [+- Porcento] | Por tipo de custo (encomenda, classe ou item) Exemplo: <code>Correio Expresso | 6.95 [+ 0.2%] | encomenda</code>.

en: Only %s left in stock
pt: Só %s em stock

en: Only available when HPOS is authoritative and compatibility mode is disabled.
pt: Apenas disponível quando o HPOS é autoritário e o modo de compatibilidade está desactivado.

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
pt: Apenas clientes com sessão iniciada que compraram este produto podem deixar opinião.

en: Only show children of the current category
pt: Mostrar apenas subcategorias da categoria actual

en: Only show quantity remaining in stock when low e.g. "Only 2 left in stock"
pt: Mostrar a quantidade restante em stock apenas quando for pequena (p.ex.: "Restam apenas 2 em stock")

en: Ontario
pt: Ontário

en: Operator to compare product attribute terms.
pt: Operador para comparar os termos dos atributos do produto.

en: Operator to compare product category terms.
pt: Operador para comparar os termos da categoria do produtos.

en: Operator to compare product tags.
pt: Operador para comparar etiquetas de produtos.

en: Option name | Additional cost [+- Percents%] | Per cost type (order, class, or item)
pt: Nome da Opção | Custo Adicional [+- Percentagem%] | Por tipo de Custo (encomenda, classe, ou item)

en: Optional
pt: Opcional

en: Optional cost for local pickup.
pt: Custo opcional para entrega local.

en: Optional note to send the customer after purchase.
pt: Nota opcional a enviar ao cliente após a compra.

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show during checkout.
pt: Opcionalmente, adicione algum texto sobre a sua política de privacidade para mostrar durante a finalização da compra.

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show on account registration forms.
pt: Opcionalmente, adicione algum texto sobre a sua política de privacidade para mostrar nos formulários de registo de conta.

en: Optionally add some text for the terms checkbox that customers must accept.
pt: Opcionalmente, adicione algum texto à caixa de verificação dos termos e condições que os clientes deverão aceitar.

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
pt: Defina a taxa de imposto que incide sobre os portes de envio, ou deixe que seja calculado com base nos itens do carrinho.

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
pt: Opcionalmente, ative a opção  "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences)  e, em seguida, copie o seu token de identidade para aqui. Isto irá permitir que os pagamentos sejam verificados sem a necessidade do PayPal IPN.

en: Optionally enter the URL to a 150x50px image displayed as your logo in the upper left corner of the PayPal checkout pages.
pt: Opcionalmente, introduza o endereço para uma imagem 150x50px que será exibida como o seu logótipo no canto superior esquerdo das páginas de pagamento PayPal.

en: Options
pt: Opções

en: Or you can download a pre-built version of the plugin from the <a href="%1$s">WordPress.org repository</a> or by visiting <a href="%2$s">the releases page in the GitHub repository</a>.
pt: Ou pode descarregar uma versão compilada do plugin no <a href="%1$s">repositório do WordPress.org</a> ou visitando <a href="%2$s">a página de lançamentos no repositório do GitHub</a>.

en: Or, enter tax rate ID:
pt: Ou, adicione o ID da taxa de imposto:

en: Order | Orders
pt[0]: Encomenda
pt[1]: Encomendas

en: Order #
pt: Encomenda #

en: Order #%1$s has been marked as refunded - PayPal reason code: %2$s
pt: A encomenda #%1$s foi marcada como reembolsada. Código do motivo do PayPal: %2$s

en: Order #%1$s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %2$s
pt: Encomenda #%1$s foi marcada a aguardar confirmação de pagamento devido a uma inversão - Código PayPal da razão: %2$s

en: Order #%1$s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %2$s
pt: A encomenda #%1$s teve uma reversão cancelada. Por favor verifique o estado de pagamento e actualize o estado da encomenda aqui: %2$s

en: Order #%1$s was placed on %2$s and is currently %3$s.
pt: Encomenda #%1$s criada a %2$s e está actualmente no estado %3$s.

en: Order #%s
pt: Encomenda #%s

en: Order #%s has been marked paid by PayPal IPN, but was previously cancelled. Admin handling required.
pt: A encomenda #%s foi marcada como paga pelo PayPal, mas foi previamente cancelada. É necessária intervenção do administrador.

en: Order %1$d backfilled from %2$s to %3$s.
pt: Encomenda %1$d preenchida de %2$s a %3$s.

en: Order %1$d legacy data could not be cleaned up during batch process. Error: %2$s
pt: Os dados antigos da encomenda %1$d não puderam ser limpos durante o processamento em lote. Erro: %2$s

en: Order &ndash; %s
pt: Encomenda &ndash; %s

en: Order Attribution
pt: Atribuição de encomendas

en: Order Cancelled: #{order_number}
pt: Encomenda cancelada: #{order_number}

en: Order Date
pt: Data da encomenda

en: Order Failed: #{order_number}
pt: Encomenda falhou: #{order_number}

en: Order ID
pt: N.º da encomenda

en: Order ID.
pt: ID da encomenda.

en: Order Number
pt: Número da encomenda

en: Order Number.
pt: Número de encomenda.

en: Order Refunded: {order_number}
pt: Encomenda reembolsada: #{order_number}

en: Order Status
pt: Estado da encomenda

en: Order Total
pt: Total da encomenda

en: Order again
pt: Comprar novamente

en: Order attribution field: %s
pt: Campo de atribuição da encomenda: %s

en: Order by
pt: Ordenar por

en: Order cancelled by customer.
pt: Encomenda cancelada pelo cliente.

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
pt: Email de encomendas concluídas são enviados aos clientes quando as suas encomendas são marcadas como concluídas e, por norma, indicam que a encomenda foi enviada.

en: Order count.
pt: Contagem de encomendas.

en: Order created
pt: Encomenda criada

en: Order data storage
pt: Armazenamento de dados de encomendas

en: Order deleted
pt: Encomenda eliminada

en: Order detail emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
pt: Os emails de detalhes das encomendas são enviados aos clientes contendo a informação da encomenda e ligações para pagamento.

en: Order details
pt: Detalhes da encomenda

en: Order details manually sent to customer.
pt: Detalhes da encomenda enviados manualmente ao cliente.

en: Order draft updated.
pt: Rascunho da encomenda actualizado.

en: Order fully refunded
pt: Encomenda reembolsada na totalidade

en: Order fully refunded.
pt: Encomenda reembolsada na totalidade.

en: Order information like what was purchased, when it was purchased and where it should be sent, and
pt: Informações da encomenda, o que comprou, quando comprou e para onde será enviar, e

en: Order is invalid
pt: Encomenda inválida

en: Order is not an HPOS order.
pt: A encomenda não é uma encomenda HPOS.

en: Order item ID provided is not associated with order.
pt: ID do item da encomenda não está associado à encomenda.

en: Order key.
pt: Chave de encomenda.

en: Order legacy cleanup failed for an entire batch of orders. Aborting cleanup.
pt: A limpeza de dados de encomenda antigos falhou para um lote inteiro de encomendas. Abortar a limpeza.

en: Order legacy data cleanup has been canceled.
pt: O pedido de limpeza de dados antigos foi cancelado.

en: Order legacy data cleanup process has been started.
pt: Foi iniciado o processo de limpeza dos dados antigos da encomenda.

en: Order not editable
pt: Esta encomenda já não pode ser editada

en: Order not found
pt: Encomenda não encontrada

en: Order not found.
pt: Encomenda não encontrada.

en: Order note author.
pt: Autor da nota da encomenda.

en: Order note content.
pt: Conteúdo da nota da encomenda.

en: Order note.
pt: Nota da Encomenda.

en: Order notes
pt: Notas da encomenda

en: Order number.
pt: Número de encomenda.

en: Order number:
pt: Número de encomenda:

en: Order on-hold
pt: Encomenda em espera

en: Order received
pt: Encomenda recebida

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are refunded.
pt: Os emails de reembolso são enviados aos clientes quando as suas encomendas são marcadas como reembolsadas.

en: Order restored
pt: Encomenda reposta

en: Order saved.
pt: Encomenda guardada.

en: Order scheduled for: %s.
pt: Encomenda agendada para: %s.

en: Order sort attribute ascending or descending.
pt: Ordene os atributos de ordenação ascendente ou descendente.

en: Order sort items ascending or descending.
pt: Ordene os itens de forma ascendente ou descendente.

[ctx: Order status]
en: Cancelled
pt: Cancelada

[ctx: Order status]
en: Completed
pt: Concluída

[ctx: Order status]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Order status]
en: Failed
pt: Falhada

[ctx: Order status]
en: On hold
pt: Aguarda confirmação de pagamento

[ctx: Order status]
en: Pending payment
pt: Pagamento pendente

[ctx: Order status]
en: Processing
pt: Em processamento

[ctx: Order status]
en: Refunded
pt: Reembolsada

en: Order status changed by bulk edit:
pt: Estado da encomenda alterado por edição em massa:

en: Order status changed from %1$s to %2$s.
pt: Estado da encomenda alterado de %1$s para %2$s.

en: Order status name.
pt: Nome do estado da encomenda.

en: Order status set to %s.
pt: Estado da encomenda definido para %s.

en: Order status set to refunded. To return funds to the customer you will need to issue a refund through your payment gateway.
pt: Estado da encomenda definido como reembolsada. Para devolver fundos ao cliente, precisa de emitir um reembolso através do seu meio de pagamento.

en: Order status.
pt: Estado da encomenda.

en: Order submitted.
pt: Encomenda submetida.

en: Order summary
pt: Resumo da encomenda

en: Order total formatted for locale
pt: Total da encomenda formatado para o local

en: Order updated
pt: Encomenda actualizada

en: Order updated and sent.
pt: Encomenda actualizada e enviada.

en: Order updated.
pt: Encomenda actualizada.

en: Order updates
pt: Actualizações da encomenda

en: Orders
pt: Encomendas

en: Orders (page %d)
pt: Encomendas (página %d)

en: Orders list
pt: Lista de encomendas

en: Orders navigation
pt: Navegação de encomendas

en: Orders subject to cleanup: %d
pt: Encomendas sujeitas a limpeza: %d

en: Orders totals.
pt: Total de encomendas.

en: Organic: %s
pt: Orgânico: %s

en: Oriental Mindoro
pt: Mindoro Oriental

en: Origin
pt: Origem

en: Original price was: %s.
pt: O preço original era: %s.

en: Orphaned variations
pt: Variações órfãs

en: Other
pt: Outro

en: Other locations
pt: Outras localizações

en: Ounces
pt: Onças

en: Our bank details
pt: Os nossos dados bancários

en: Our latest and greatest
pt: Os nossos mais recentes e melhores

en: Our products
pt: Os nossos produtos

en: Our team members have access to this information to help fulfill orders, process refunds and support you.
pt: Os membros da nossa equipa têm acesso a esta informação para satisfazer encomendas, processar devoluções e apoio ao cliente.

en: Out of stock
pt: Esgotado

en: Out of stock threshold
pt: Limite de produtos esgotados

en: Out of stock visibility
pt: Visibilidade de produtos esgotados

en: Outdated templates
pt: Modelos desactualizados

en: Output just the id when the operation is successful.
pt: Retornar apenas o id quando a operação for bem-sucedida.

en: Override the "woocommerce_date_type" option that is used for the database date field considered for revenue reports.
pt: Substitua a opção "woocommerce_date_type" que é utilizada para o campo de data da base de dados considerado para os relatórios de receitas.

en: Overrides
pt: Substituições

en: Overriding existing data with an already registered key is not allowed
pt: Não é permitido substituir os dados existentes por uma chave já registada

en: Overview
pt: Resumo

en: Owner of these keys.
pt: Proprietário desta chave.

en: PDT payment completed
pt: Pagamento PDT concluído

en: PHP max execution time.
pt: Tempo máximo de execução do PHP.

en: PHP max input vars
pt: PHP Max Input Vars

en: PHP post max size
pt: Tamanho máximo de POST do PHP

en: PHP time limit
pt: Limite de tempo PHP

en: PHP version
pt: Versão do PHP

en: PHP version.
pt: Versão PHP.

en: Padova
pt: Pádova

en: Page %d
pt: Página %d

en: Page ID is set, but the page does not exist
pt: ID da página definido, mas a página não existe

en: Page contents: [%s]
pt: Conteúdos da página: [%s]

en: Page does not contain the %s shortcode.
pt: A página não contém o shortcode %s.

en: Page not set
pt: Página não definida

[ctx: Page setting]
en: Cart
pt: Carrinho

[ctx: Page setting]
en: Checkout
pt: Finalizar compras

[ctx: Page setting]
en: My account
pt: A minha conta

[ctx: Page setting]
en: Shop base
pt: Página da Loja

[ctx: Page setting]
en: Terms and conditions
pt: Termos e condições

en: Page setup
pt: Instalação de páginas

[ctx: Page slug]
en: cart
pt: carrinho

[ctx: Page slug]
en: checkout
pt: finalizar-compra

[ctx: Page slug]
en: my-account
pt: minha-conta

[ctx: Page slug]
en: shop
pt: loja

[ctx: Page title]
en: Cart
pt: Carrinho

[ctx: Page title]
en: Checkout
pt: Finalizar compras

[ctx: Page title]
en: My account
pt: A minha conta

[ctx: Page title]
en: Refund and Returns Policy
pt: Política de devolução e reembolso

[ctx: Page title]
en: Shop
pt: Loja

en: Page visibility should be <a href="%s" target="_blank">public</a>
pt: A visibilidade da página deve ser <a href="%s" target="_blank">pública</a>

en: Page where shoppers go to finalize their purchase
pt: Página onde os compradores se dirigem para finalizar a compra

en: Page where shoppers review their shopping cart
pt: Página onde os compradores revêem o seu carrinho de compras

[ctx: Pagination]
en: %1$s of %2$s
pt: %1$s de %2$s

en: Paid
pt: Pago

en: Paid on %1$s @ %2$s
pt: Pago a %1$s às %2$s

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Pakistani rupee
pt: Rúpia Paquistanesa

en: Palestinian Territory
pt: Território Palestiniano

en: Panama
pt: Panamá

en: Panamanian balboa
pt: Balboa panamenho

en: Papua New Guinea
pt: Papua-Nova Guiné

en: Papua New Guinean kina
pt: Kina de Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Paraguayan guaran&iacute;
pt: Guarani do Paraguai

en: Parent
pt: Pai

en: Parent %s
pt: Pai %s

en: Parent %s:
pt: Pai %s:

en: Parent SKU
pt: REF pai

en: Parent category
pt: Categoria superior

en: Parent category:
pt: Categoria superior:

en: Parent coupon
pt: Cupão principal

en: Parent order ID.
pt: ID de encomenda pai.

en: Parent orders
pt: Encomendas superiores

en: Parent product
pt: Produto principal

en: Parent shipping class
pt: Classe de envio pai

en: Parent shipping class:
pt: Classe de envio pai:

en: Parent theme author URL
pt: URL do autor do tema pai

en: Parent theme author URL.
pt: URL do autor do tema superior.

en: Parent theme name
pt: Nome do Tema Pai

en: Parent theme name.
pt: Nome do tema superior.

en: Parent theme version
pt: Versão do tema pai

en: Parent theme version.
pt: Versão do tema superior.

en: Parish
pt: Freguesia

en: Partial Refund: Order {order_number}
pt: Reembolso parcial: Encomenda {order_number}

en: Partial refund email heading
pt: Título do email de reembolso parcial

en: Partial refund subject
pt: Assunto do Reembolso Parcial

en: Password
pt: Senha

en: Password Reset Request
pt: Pedido de redefinição de senha

en: Password Reset Request for {site_title}
pt: Pedido de alteração de senha em {site_title}

en: Password change
pt: Alterar senha

en: Password reset email has been sent.
pt: Foi enviado um email para alteração da senha.

en: Password reset is not allowed for this user
pt: Este utilizador não tem permissão para redefinir a senha

en: Passwords do not match.
pt: As senhas não coincidem.

en: Paste the URL of an image you want to show in the email header. Upload images using the media uploader (Media > Add New).
pt: URL de uma imagem para mostrar no cabeçalho do email. Carregue imagens através da biblioteca multimédia (Multimédia > Adicionar novo).

en: Patterns AI Data
pt: Padrões de dados de IA

en: Paused
pt: Em pausa

en: Pay
pt: Pagar

en: Pay for order
pt: Pagar encomenda

en: Pay for this order
pt: Pagar esta encomenda

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
pt: Pagar com PayPal; pode pagar com cartão de crédito se não tiver uma conta PayPal.

en: Pay with cash upon delivery.
pt: Pague em dinheiro na entrega.

en: PayPal Payments
pt: Pagamentos PayPal

en: PayPal Standard does not support your store currency.
pt: O PayPal não suporta a moeda da sua loja.

en: PayPal Standard redirects customers to PayPal to enter their payment information.
pt: O PayPal Standard redirecciona os clientes para o PayPal para introduzirem as informações de pagamento.

en: PayPal acceptance mark
pt: Marca de aceitação do PayPal

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing. Turning this option off may prevent PayPal Seller protection from applying.
pt: O PayPal permite-nos enviar apenas um endereço. Se está a utilizar o PayPal para etiquetas de envio, talvez prefira enviar a morada de entrega em vez da de facturação. Ao desactivar pode estar a impedir que se aplique a protecção de vendedor do PayPal.

en: PayPal email
pt: Email do PayPal

en: PayPal email address
pt: Endereço de email do PayPal

en: PayPal email address:
pt: Endereço de email do PayPal:

en: PayPal identity token
pt: PayPal Identity Token

en: PayPal sandbox
pt: PayPal Sandbox

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a <a href="%s">developer account</a>.
pt: Paypal sandbox pode ser usado para testar os pagamentos. Registe-se com uma conta de programador <a href="%s">aqui</a>.

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
pt: O PayPal utiliza esta forma de comunicação quando envia de volta notificações de transações.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
pt: PayPal verifica as moradas portanto esta configuração pode causar erros (recomendamos manter desactivado).

en: PayU for WooCommerce
pt: PayU para WooCommerce

en: Payer PayPal address
pt: Endereço do PayPal do pagador

en: Payer first name
pt: Nome do comprador

en: Payer last name
pt: Apelido do cliente

en: Payfast
pt: PayFast

en: Paying customer
pt: Cliente pagante

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payment %s via IPN.
pt: Pagamento %s via IPN.

en: Payment Tokens
pt: Tokens de pagamento

en: Payment action
pt: Acção de Pagamento

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
pt: Pagamento autorizado. Actualize o estado da encomenda para em processamento ou concluída para capturar fundos.

en: Payment complete event failed.
pt: Evento de pagamento completo falhou.

en: Payment could not be captured - Auth ID: %1$s, Status: %2$s
pt: Não foi possível capturar o pagamento - Auth ID: %1$s, Estado: %2$s

en: Payment could not be captured: %s
pt: Não foi possível capturar o pagamento: %s

en: Payment for cancelled order %s received
pt: Pagamento para a encomenda cancelada %s recebido

en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
pt: O pagamento da encomenda #%1$s de %2$s falhou. A encomenda era a seguinte:

en: Payment for order %s refunded
pt: Pagamento da encomenda %s reembolsado

en: Payment for order %s reversed
pt: Pagamento para a encomenda %s revertido

en: Payment gateway
pt: Gateway de pagamento

en: Payment gateway ID.
pt: ID da gateway de pagamento.

en: Payment gateway description on checkout.
pt: Descrição da gateway de pagamento na finalização de compras.

en: Payment gateway enabled status.
pt: Estado da gateway de pagamento.

en: Payment gateway method description.
pt: Descrição do método de pagamento.

en: Payment gateway method title.
pt: Título do método de pagamento.

en: Payment gateway settings.
pt: Definições da gateway de pagamento.

en: Payment gateway sort order.
pt: Ordenação da gateway de pagamento.

en: Payment gateway title on checkout.
pt: Título da gateway de pagamento na finalização de compras.

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
pt: cURL pode ser utilizado por gateways de pagamento para comunicar com servidores remotos de forma a autorizar pagamentos, outros plugins poderão também utilizá-lo para comunicar com serviços remotos.

en: Payment method
pt: Método de pagamento

en: Payment method ID.
pt: ID do método de pagamento.

en: Payment method deleted.
pt: Método de pagamento eliminado.

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
pt: Descrição do método de pagamento que o cliente vai ver ao finalizar encomenda.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
pt: Descrição do método de pagamento que o seu cliente verá no website.

en: Payment method is missing.
pt: O método de pagamento está em falta.

en: Payment method successfully added.
pt: Método de pagamento adicionado com sucesso.

en: Payment method title.
pt: Título do método de pagamento.

en: Payment method:
pt: Método de pagamento:

en: Payment methods
pt: Métodos de Pagamento

en: Payment of %1$s was captured - Auth ID: %2$s, Transaction ID: %3$s
pt: Pagamento de %1$s foi capturado - Auth ID:%2$s, Transaction ID:%3$s

en: Payment pending (%s).
pt: Pagamento pendente: %s.

en: Payment to be made upon delivery.
pt: O pagamento será efetuado no momento da entrega.

en: Payment via
pt: Pagamento por

en: Payment via %s
pt: Pagamento por %s

en: Payments
pt: Pagamentos

en: Penang (Pulau Pinang)
pt: Penang

en: Pending
pt: Pendente

en: Pending orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
pt: As encomendas pendentes não foram pagas e podem ter sido abandonadas pelo cliente. Serão eliminadas após a duração especificada.

en: Pending payment <span class="count">(%s)</span> | Pending payment <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Recebida (pendente de pagamento) <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Recebidas (pendentes de pagamento) <span class="count">(%s)</span>

en: Pennsylvania
pt: Pensilvânia

en: Per class: Charge shipping for each shipping class individually
pt: Por classe: cobrar portes de envio por cada classe de envio individualmente

en: Per order: Charge shipping for the most expensive shipping class
pt: Por encomenda: cobrar portes de envio a partir da classe de envio mais cara

en: Per your %1$sstore settings%2$s, taxes are not enabled.
pt: De acordo com as suas %1$sdefinições da loja%2$s, os impostos não estão activados.

en: Percentage complete.
pt: Percentagem concluída.

en: Percentage discount
pt: Desconto em percentagem

en: Percentage of cart total
pt: Percentagem do total do carrinho

en: Perfect
pt: Perfeito

en: Period
pt: Intervalo

en: Permalink of the product that the review belongs to.
pt: Ligação permanente do produto a que a avaliação pertence.

en: Permission #%d not found.
pt: Permissão #%d não encontrada.

en: Permission ID
pt: ID de permissão

en: Permissions
pt: Permissões

en: Permissions is missing.
pt: Permissões em falta.

en: Personal data removal
pt: Remoção de dados pessoais

en: Personal data removed.
pt: Dados pessoais removidos.

en: Personal data retention
pt: Retenção de dados pessoais

en: Personal data within order %s has been retained.
pt: Os dados pessoais da encomenda %s foram mantidos.

en: Perugia
pt: Perúgia

en: Philippine peso
pt: Peso Filipino

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Phone
pt: Telefone

en: Phone (optional)
pt: Telefone (opcional)

en: Phone Number
pt: Número de telefone

en: Phone number.
pt: Telefone.

en: Physical products
pt: Produtos físicos

en: Pickup details
pt: Detalhes da recolha

en: Pitcairn
pt: Ilhas Pitcairn

en: Place order
pt: Finalizar encomenda

en: Placeholder image
pt: Imagem padrão

en: Placeholder image used to represent a product being showcased.
pt: Imagem de placeholder utilizada para representar um produto que está a ser apresentado.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 1 out of 4.
pt: Imagem de placeholder utilizada para representar os produtos apresentados sob os ícones das redes sociais. 1 em 4.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 2 out of 4.
pt: Imagem de placeholder utilizada para representar os produtos apresentados sob os ícones das redes sociais. 2 em 4.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 3 out of 4.
pt: Imagem de placeholder utilizada para representar os produtos apresentados sob os ícones das redes sociais. 3 em 4.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 4 out of 4.
pt: Imagem de placeholder utilizada para representar os produtos apresentados sob os ícones das redes sociais. 4 em 4.

en: Placeholder text to be displayed in text inputs.
pt: Texto substituto para ser exibido nas entradas de texto.

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Plain text template
pt: Modelo em texto simples

en: Please <a href="%1$s">Install the WooCommerce.com Update Manager</a> to continue receiving the updates and streamlined support included in your WooCommerce.com subscriptions. Alternatively, you can <a href="%2$s">download</a> and install it manually.
pt: Instale, por favor, o <a href="%1$s">WooCommerce.com Update Manager</a> para continuar a receber as actualizações e o suporte simplificado incluídos nas suas subscrições do WooCommerce.com. Em alternativa, pode <a href="%2$s">transferir</a> e instalar manualmente.

en: Please <a href="%1$s">activate the WooCommerce.com Update Manager</a> to continue receiving the updates and streamlined support included in your WooCommerce.com subscriptions.
pt: Por favor, <a href="%1$s">active o WooCommerce.com Update Manager</a> para continuar a receber as actualizações e o suporte simplificado incluídos nas suas subscrições do WooCommerce.com.

en: Please check your email for the order confirmation.
pt: Verifique o seu correio electrónico para obter a confirmação da encomenda.

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
pt: Seleccione um produto para adicionar ao seu carrinho&hellip;

en: Please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
pt: Por favor escolha as opções do produto em <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

en: Please choose product options&hellip;
pt: Por favor, escolha as opções do produto

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
pt: Seleccione a quantidade de itens a adicionar ao seu carrinho&hellip;

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
pt: Por favor copie e cole esta informação no seu ticket quando contactar o suporte:

en: Please create a password for your account.
pt: Por favor, crie uma senha para a sua conta.

en: Please enter a coupon code.
pt: Por favor insira um código de cupão.

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
pt: Por favor insira um prefixo para os seus números de factura. Se você usa a sua conta do PayPal para várias lojas assegure-se que este prefixo é único, já que o PayPal não vai permitir encomendas com o mesmo número.

en: Please enter a stronger password.
pt: Por favor introduza uma senha mais forte.

en: Please enter a valid Eircode.
pt: Por favor, introduza um Eircode válido.

en: Please enter a valid email address
pt: Por favor introduza um endereço de email válido

en: Please enter a valid email at checkout to use coupon code "%s".
pt: Introduza um email válido em finalizar a encomenda para utilizar o código de cupão "%s".

en: Please enter a valid email to use coupon code "%s".
pt: Introduza um email válido para utilizar o código de cupão "%s".

en: Please enter a valid order ID
pt: Por favor insira um ID de encomenda válido

en: Please enter a valid postcode / ZIP.
pt: Por favor insira um Código postal válido.

en: Please enter a value with one monetary decimal point (%s) without thousand separators and currency symbols.
pt: Digite um valor com um ponto decimal monetário (%s) sem separador de milhares nem símbolos de moeda.

en: Please enter an address to continue.
pt: Por favor introduza uma morada para continuar.

en: Please enter in a value less than the regular price.
pt: Por favor, insira um valor inferior ao do preço normal.

en: Please enter in country code with two capital letters.
pt: Por favor, insira o código do país com duas letras maiúsculas.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
pt: Por favor insira o seu endereço de email do PayPal, necessário para receber pagamentos.

en: Please enter your current password.
pt: Insira a sua senha actual.

en: Please enter your password.
pt: Por favor, insira a sua senha.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
pt: Por favor, indique os dados acima para ver os meios de pagamento disponíveis.

en: Please fill out all password fields.
pt: Preencha todos os campos de senha.

en: Please log in to your account below to continue to the payment form.
pt: Por favor inicie sessão para continuar para o formulário de pagamento.

en: Please provide a valid email address.
pt: Por favor indique um endereço de email válido.

en: Please provide a valid order ID.
pt: Por favor, forneça um ID de encomenda válido.

en: Please rate the product.
pt: Avalie este produto.

en: Please re-enter your password.
pt: Por favor insira novamente a sua senha.

en: Please read and accept the terms and conditions to proceed with your order.
pt: Por favor leia e aceite os termos e condições para proceder com a sua encomenda.

en: Please review the errors above.
pt: Reveja os erros acima.

en: Please see the <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">PayPal Privacy Policy</a> for more details.
pt: Por favor veja a <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">Política de Privacidade do PayPal</a> para mais informações.

en: Please select a rating
pt: Seleccione uma classificação

en: Please select some items.
pt: Por favor, seleccione alguns itens.

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
pt: Seleccione as opções do produto antes de o adicionar ao seu carrinho.

en: Please send a check to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
pt: Por favor, envie o seu cheque para Nome da loja, Rua da loja, Localidade da loja, Código postal da loja.

en: Please use different source (--from) and destination (--to) datastores.
pt: Utilize diferentes armazenamentos de dados de origem (--from) e de destino (--to).

en: Please, provide an attribute name.
pt: Por favor, insira um nome de atributo.

en: Plugin installed by %1$s on %2$s.
pt: Plugin instalado por %1$s em %2$s.

en: Plugin installed by %1$s on %2$s. <a target="_blank" href="%3$s">More information</a>
pt: Plugin instalado por %1$s em %2$s. <a target="_blank" href="%3$s">Mais informações</a>

en: Plugin name.
pt: Nome do plugin.

en: Plugin slug.
pt: Slug do plugin.

en: Plugin status.
pt: Estado do plugin.

en: Poland
pt: Polónia

en: Polish z&#x142;oty
pt: Zloty polaco

en: Popular tags
pt: Etiquetas de produto populares

en: Popularity
pt: Popularidade

en: Popularity (sales)
pt: Popularidade (vendas)

en: Position
pt: Posição

en: Post Type Counts
pt: Contagem do tipo de conteúdo

en: Post-purchase note
pt: Nota de pós-compra

en: Postal Code
pt: Código postal

en: Postal code
pt: Código postal

en: Postal code (optional)
pt: Código postal (opcional)

en: Postal code.
pt: Código postal.

en: Postcode
pt: Código postal

en: Postcode / ZIP
pt: Código postal

en: Postcode / ZIP.
pt: Código postal.

en: Postcode / ZIP:
pt: Código postal:

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) and ranges for numeric postcodes (e.g. 12345...12350) can also be used.
pt: Código postal para esta regra. O ponto e vírgula (;) separa vários valores. Deixe em branco para aplicar a todas as áreas. Podem também ser utilizados caracteres universais (*) e intervalos para códigos postais numéricos (por exemplo, 12345...12350).

en: Postcodes containing wildcards (e.g. CB23*) or fully numeric ranges (e.g. <code>90210...99000</code>) are also supported. Please see the shipping zones <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.
pt: Códigos postais que contenham asteriscos (ex. 013*) ou intervalos numéricos (ex. <code>1000000...8999999</code>) também são suportados. Consulte as zonas de envio na <a href="%s" target="_blank">documentação</a>) para mais informações.

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
pt: Artigo etiquetados &ldquo;%s&rdquo;

en: Pound sterling
pt: Libra Esterlina

en: Pounds
pt: Libras

en: Powerful, "all in one" solution for gift certificates, store credits, discount coupons and vouchers.
pt: Solução poderosa e "tudo em um" para certificados de presente, créditos de loja, cupões de desconto e vales.

en: Prefecture
pt: Perfeitura

en: Premium organic blends
pt: Misturas orgânicas de primeira qualidade

en: Premium support
pt: Suporte Premium

en: Preview
pt: Visualizar

en: Previous
pt: Anterior

en: Previous (arrow left)
pt: Anterior (seta para a esquerda)

en: Previous image
pt: Imagem anterior

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Price
pt: Preço

en: Price amount.
pt: Preço.

en: Price display suffix
pt: Sufixo exibido no preço

en: Price formatted in HTML.
pt: Preço em formato HTML.

en: Price:
pt: Preço:

en: Price: high to low
pt: Preço: alto para baixo

en: Price: low to high
pt: Preço: menor para maior

en: Prices entered with tax
pt: Preços inseridos com imposto

en: Pricing
pt: Preços

en: Prince Edward Island
pt: Ilha do Príncipe Eduardo

en: Priority
pt: Prioridade

en: Priority of recommendation.
pt: Prioridade da recomendação.

en: Priority.
pt: Prioridade.

en: Privacy policy
pt: Política de privacidade

en: Private note
pt: Nota privada

en: Proceed to PayPal
pt: Pagar com PayPal

en: Proceed to checkout
pt: Finalizar compra

en: Process payments and prevent fraud
pt: Processamento de pagamentos e prevenção de fraude

en: Process the action now as if it were run as part of a queue
pt: Processar a acção agora como se tivesse corrido como parte de uma fila de espera

en: Processing
pt: Em processamento

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Em Processamento <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Em Processamento <span class="count">(%s)</span>

en: Processing order
pt: A processar encomenda

en: Product | Products
pt[0]: Produto
pt[1]: Produtos

en: Product / Variation
pt: Produto/Variação

en: Product / Variation title
pt: Nome do produto / variação

[ctx: Product Attribute]
en: Product %s
pt: %s do produto

en: Product Catalog
pt: Catálogo de produtos

en: Product Categories
pt: Categorias de produto

en: Product Category
pt: Categoria de Produto

en: Product Export
pt: Exportar produto

en: Product ID or SKU is required.
pt: ID ou REF do produto é obrigatório.

en: Product ID.
pt: ID do produto.

en: Product IDs
pt: ID do Produto

en: Product Images
pt: Imagens do produto

en: Product Import
pt: Importar produto

en: Product Link
pt: Ligação do produto

en: Product SKU.
pt: REF do produto.

en: Product Search
pt: Pesquisa de produtos

en: Product Tag
pt: Etiqueta de produto

en: Product Tag Cloud
pt: Nuvem de etiquetas de produto

en: Product Title
pt: Título do produto

en: Product Type
pt: Tipo de produto

en: Product URL
pt: URL do produto

en: Product URL.
pt: URL do produto.

en: Product Variation Template
pt: Modelo de variação de produto

en: Product attribute base
pt: Base dos atributos de produtos

en: Product attributes.
pt: Atributos do produto.

en: Product backorder
pt: Produto pendente

en: Product categories
pt: Categorias de produto

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top-right of this page.
pt: As categorias de produtos da sua loja são organizadas aqui. Para alterar a ordem das categorias no front-end você pode arrastar e largar para os ordenar. Para ver mais categorias clique em "opções de visualização" no topo da página.

en: Product categories that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
pt: Categorias de produtos aos quais o cupão será aplicado ou que devem estar no carrinho para que o "desconto fixo do carrinho" seja aplicado.

en: Product categories that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
pt: Categorias de produtos aos quais o cupão não será aplicado, ou que não podem estar no carrinho para que o "desconto fixo no carrinho" seja aplicado.

en: Product category base
pt: Base das categorias de produtos

en: Product content not found.
pt: Conteúdo do produto não encontrado.

en: Product count
pt: Contagem de produtos

en: Product created
pt: Produto criado

en: Product creation failed, could not find original product: %s
pt: Falha ao tentar criar o produto, não foi possível encontrar o produto original: %s

en: Product data
pt: Dados do produto

en: Product deleted
pt: Produto eliminado

en: Product description
pt: Descrição do produto

en: Product description.
pt: Descrição do produto.

en: Product dimensions.
pt: Dimensões do produto.

en: Product display, sorting, and reports may not be accurate until this finishes. It will take a few minutes and this notice will disappear when complete.
pt: A exibição, a classificação e os relatórios do produto podem não ser precisos até que isto esteja concluído. Demorará alguns minutos e este aviso desaparecerá quando concluído.

en: Product download migration: %1$s (for product %1$d) could not be added to the list of approved download directories.
pt: Migração de descarregamento de produtos: %1$s (para o produto %1$d) não foi adicionado à lista de pastas aprovadas para descarregamento.

[ctx: Product downloads list]
en: Delete permanently
pt: Eliminar permanentemente

[ctx: Product downloads list]
en: Edit
pt: Editar

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
pt: Rascunho de produto actualizado. <a target="_blank" href="%s">Pré visualizar produto</a>

en: Product external URL. Only for external products.
pt: URL externo do produto. Apenas para produtos externos.

en: Product external button text. Only for external products.
pt: Texto do botão externo do produto. Apenas para produtos externos.

en: Product gallery
pt: Galeria de imagens do produto

en: Product height (%s).
pt: Altura do produto (%s).

en: Product image
pt: Imagem do produto

en: Product image matching by SKU
pt: Correspondência de imagem do produto por referência

en: Product image.
pt: Imagem do produto.

en: Product inventory quantity.
pt: Quantidade de inventário do produto.

en: Product inventory status.
pt: Estado de inventário do produto.

en: Product length (%s).
pt: Comprimento do produto (%s).

en: Product link.
pt: Link do produto.

en: Product lookup tables
pt: Tabela para consulta de produtos

en: Product low in stock
pt: Produto com stock baixo

en: Product name
pt: Nome do produto

en: Product name.
pt: Nome do produto.

en: Product on sale
pt: Produto em promoção

en: Product out of stock
pt: Produto esgotado

en: Product parent ID.
pt: ID do produto pai.

en: Product permalinks
pt: Ligações permanentes dos produtos

en: Product price.
pt: Preço do produto.

en: Product promotion
pt: Promoção de produtos

en: Product properties should not be accessed directly.
pt: As propriedades de produto não devem ser acedidas directamente.

en: Product ratings
pt: Classificações de produtos

en: Product regular price.
pt: Preço normal do produto.

en: Product restored
pt: Produto reposto

en: Product review field exceeds maximum length allowed.
pt: O campo de avaliação do produto excede o comprimento máximo permitido.

en: Product sale price.
pt: Preço promoção do produto.

en: Product saved.
pt: Produto guardado.

en: Product scheduled for: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">Preview product</a>
pt: Produto agendado para: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">Pré-visualizar produto</a>

en: Product search
pt: Pesquisar produto

en: Product shipping classes
pt: Classes de envio do produto

en: Product short description
pt: Breve descrição sobre o produto

en: Product short description.
pt: Descrição breve do produto.

en: Product slug.
pt: URL do produto.

en: Product status (post status).
pt: Estado do produto (post status).

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
pt: Produto registado. <a target="_blank" href="%s">Pré-visualizar produto</a>

en: Product tag base
pt: Base das etiquetas de produtos

en: Product tags
pt: Etiquetas de produto

en: Product title
pt: Título do produto

en: Product transients cleared
pt: Limpo o cache pouco usado do produto

en: Product type name.
pt: Nome do tipo de produto.

en: Product type.
pt: Tipo de produto.

en: Product updated
pt: Produto actualizado

en: Product updated.
pt: Produto actualizado.

en: Product variation attributes, if applicable.
pt: Atributos de variação do produto, se aplicável.

en: Product variations
pt: Variações de produto

en: Product weight (%s).
pt: Peso do produto (%s)

en: Product width (%s).
pt: Largura do produto (%s).

en: Product(s)
pt: Produto(s)

en: Products
pt: Produtos

en: Products in this group
pt: Produtos neste grupo

en: Products list
pt: Lista de produtos

en: Products navigation
pt: Navegação de produtos

en: Products per row
pt: Produtos por linha

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
pt: Produtos etiquetados com &ldquo;%s&rdquo;

en: Products that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
pt: Produtos aos quais o cupão será aplicado ou que precisam estar no carrinho para que o "desconto fixo no carrinho" seja aplicado.

en: Products that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
pt: Produtos aos quais o cupão não será aplicado ou que não podem estar no carrinho para que o "desconto fixo no carrinho" seja aplicado.

en: Products totals.
pt: Total de produtos.

en: Products you’ve viewed: we’ll use this to, for example, show you products you’ve recently viewed
pt: Produtos que visualizou: utilizaremos isto, por exemplo, para mostrar produtos que tenha visto recentemente

en: Profile &rarr;
pt: Perfil &rarr;

en: Protect your store from unauthorized access.
pt: Proteja a sua loja contra acessos não autorizados.

en: Province
pt: Província

en: Public url of the receipt.
pt: URL público do recibo.

en: Published
pt: Publicado

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Purchase
pt: Comprar

en: Purchase note
pt: Nota da encomenda

en: Purchased Downloads
pt: Descarregamentos comprados

en: QRCode
pt: Código QR

en: Qatar
pt: Catar

en: Qatari riyal
pt: Rial do Qatar

en: Qty
pt: Qtd

en: Quantity
pt: Quantidade

[ctx: Quantity in stock]
en: Stock
pt: Qtd Stock

en: Quantity of orders made by the customer.
pt: Quantidade de encomendas efectuadas pelo cliente.

en: Quantity ordered.
pt: Quantidade encomendada.

en: Query type
pt: Tipo de Consulta

en: Quick Edit
pt: Edição rápida

en: Quick edit this review inline
pt: Edição rápida desta avaliação

en: REST API
pt: API REST

en: REST API version used in the webhook deliveries.
pt: Versão API REST utilizado nas entregas webhook.

en: Random
pt: Aleatório

en: Rate
pt: Taxa

en: Rate %
pt: % da Taxa

en: Rate code
pt: Código da taxa

en: Rate name
pt: Nome da Taxa

en: Rate&hellip;
pt: Taxa&hellip;

en: Rate&nbsp;%
pt: Taxa&nbsp;%

en: Rated %1$d out of 5
pt: Avaliado como %1$d em 5

en: Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer rating | Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer ratings
pt[0]: Classificado com %1$s em 5 com base em %2$s classificação de cliente
pt[1]: Classificado com %1$s em 5 com base em %2$s classificações de clientes

en: Rated %s out of 5
pt: Avaliação %s de 5

en: Rates will be configurable and taxes will be calculated during checkout.
pt: As taxas são configuráveis e o imposto a pagar é calculado na finalização da compra.

en: Rating
pt: Nota

en: Ravenna
pt: Ravena

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
pt: Coração Razavi (خراسان رضوی)

en: Re-enter new password
pt: Insira a sua senha novamente

en: Re-schedule
pt: Reagendar

en: Re-schedule expired transient files cleanup
pt: Reagendar a limpeza de ficheiros transitórios expirados

en: Read
pt: Leitura

en: Read more
pt: Ler mais

en: Read more about &ldquo;%s&rdquo;
pt: Leia mais sobre &ldquo;%s&rdquo;

en: Read/Write
pt: Leitura/Escrita

en: Ready to start selling something awesome?
pt: Pronto para começar a vender algo impressionante?

en: Ready!
pt: Pronto!

en: Reason for failure
pt: Razão da falha

en: Reason for refund (optional):
pt: Razão para reembolso (opcional)

en: Reason for refund.
pt: Razão para reembolso.

en: Reasons you'll love Jetpack
pt: Razões pelas quais você vai adorar o Jetpack

en: Recalculate
pt: Recalcular

en: Recalculate totals? This will calculate taxes based on the customers country (or the store base country) and update totals.
pt: Recalcular totais? Calculará impostos baseados no país do cliente (ou do país base da loja) e actualiza os totais.

en: Receipt
pt: Recibo

en: Receipt from %s
pt: Recibo de %s

en: Receipt not found
pt: Recibo não encontrado

en: Receiver email
pt: Email do Destinatário

en: Recent Product Reviews
pt: Avaliações de produtos recentes

en: Recent orders
pt: Encomendas recentes

en: Recent reviews
pt: Avaliações recentes

en: Recently Viewed Products
pt: Produtos visualizados recentemente

en: Recently Viewed Products list
pt: Lista de produtos visualizados recentemente

en: Recipient(s)
pt: Destinatário(s)

en: Recommended
pt: Recomendado

en: Recommended for All WooCommerce Stores
pt: Recomendado para todas as lojas WooCommerce

en: Recount terms
pt: Recontar termos

en: Recurrence
pt: Recorrência

en: Red Sea
pt: Mar Vermelho

en: Redirect only
pt: Apenas redirecionar

en: Redirect to the cart page after successful addition
pt: Redirecionar para a página do carrinho ao adicionar um produto

en: Reduced rate
pt: Taxa reduzida

en: Referral: %s
pt: Referência: %s

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Refresh stats
pt: Actualizar estatísticas

en: Refreshed stats for %s
pt: Estatísticas actualizadas para %s

en: Refund
pt: Reembolso

en: Refund #%1$s - %2$s
pt: Reembolsar #%1$s - %2$s

en: Refund #%1$s - %2$s by %3$s
pt: Reembolso #%1$s - %2$s por %3$s

en: Refund %1$s via %2$s
pt: Reembolsar %1$s via %2$s

en: Refund %s manually
pt: Reembolsar %s manualmente

en: Refund &ndash; %s
pt: Reembolso &ndash; %s

en: Refund ID.
pt: ID do reembolso.

en: Refund amount
pt: Montante de Reembolso

en: Refund amount must be greater than zero.
pt: O valor de reembolso deverá ser maior que zero.

en: Refund amount.
pt: Total do reembolso.

en: Refund failed.
pt: Falhou o reembolso.

en: Refund reason.
pt: Razão do reembolso.

en: Refund the line items above. This will show the total amount to be refunded
pt: Devolver os itens das linhas acima. Isto irá mostrar o montante total a devolver

en: Refund total.
pt: Reembolso total.

en: Refunded
pt: Reembolsada

en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s
pt: Reembolsado %1$s - ID do Reembolso: %2$s

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Reembolsado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Reembolsado <span class="count">(%s)</span>

en: Refunded order
pt: Encomenda Reembolsada

en: Refunds
pt: Reembolsos

en: Regenerate
pt: Regenerar

en: Regenerate download permissions
pt: Regenerar permissões de descarregamento

en: Regenerate shop thumbnails
pt: Regenerar miniaturas de imagens da loja

en: Regenerating images for attachment ID: %s
pt: A regenerar imagens para o anexo ID: %s

en: Region
pt: Região

en: Region(s)
pt: Regiões

en: Region.
pt: Região.

en: Register
pt: Registar nova conta

en: Registration privacy policy
pt: Política de privacidade no registo

en: Regular price
pt: Preço normal

en: Regular price (%s)
pt: Preço normal (%s)

en: Regular product price.
pt: Preço normal do produto.

en: Related products
pt: Produtos Relacionados

en: Relevance
pt: Relevância

en: Remember me
pt: Manter sessão

en: Remote GET response.
pt: Resposta GET remota.

en: Remote GET successful?
pt: GET remoto com sucesso?

en: Remote Logging
pt: Registo remoto

en: Remote POST response.
pt: Resposta POST remota.

en: Remote POST successful?
pt: POST remoto com sucesso?

en: Remote get
pt: Get remoto

en: Remote post
pt: Post remoto

en: Remove
pt: Remover

en: Remove access to downloads on request
pt: Remover o acesso a downloads sob pedido

en: Remove filter
pt: Remover filtro

en: Remove image
pt: Remover imagem

en: Remove item
pt: Remover este item

en: Remove personal data
pt: Remover dados pessoais

en: Remove personal data from orders on request
pt: Remover dados pessoais das encomendas sob pedido

en: Remove product image
pt: Remover imagem do produto

en: Remove selected account(s)
pt: Remover conta(s) seleccionada(s)

en: Remove selected row(s)
pt: Remover linha(s) seleccionada(s)

en: Remove the currently scheduled action to delete expired transient files, then schedule it again for running immediately. Subsequent actions will run once every 24h.
pt: Remova a acção actualmente agendada para eliminar ficheiros transitórios expirados e, em seguida, agende-a novamente para ser executada imediatamente. As acções subsequentes serão executadas uma vez a cada 24 horas.

en: Remove the currently scheduled action to delete expired transient files. Expired files won't be automatically deleted until the 'Schedule expired transient files cleanup' tool is run again.
pt: Remova a acção actualmente agendada para eliminar ficheiros transitórios expirados. Os ficheiros expirados não serão automaticamente eliminados até que a ferramenta "Agendar limpeza de ficheiros transitórios expirados" seja novamente executada.

en: Remove this image
pt: Remover esta imagem

en: Remove this item meta?
pt: Remover este item meta?

en: Removed access to downloadable files.
pt: Acesso removido para ficheiros descarregáveis.

en: Removed customer "%s"
pt: Removido cliente “%s”

en: Removed payment token "%d"
pt: Token de pagamento removido "%d"

en: Removed personal data from %s order. | Removed personal data from %s orders.
pt[0]: Dados pessoais removidos de %s encomenda.
pt[1]: Dados pessoais removidos de %s encomendas.

en: Removed personal data from order %s.
pt: Removidos dados pessoais da encomenda %s.

en: Render response in a particular format.
pt: Processa a resposta num determinado formato.

en: Renew
pt: Renovar

en: Renew Subscription
pt: Renovar subscrição

en: Replies
pt: Respostas

en: Reply
pt: Responder

en: Reply to this review
pt: Responder a esta avaliação

en: Report a bug
pt: Reportar bug

en: Report period.
pt: Período do relatório.

en: Reports
pt: Relatórios

en: Request body.
pt: Corpo do pedido.

en: Request headers.
pt: Cabeçalhos do pedido.

en: Required
pt: Obrigatório

en: Required to be true, as resource does not support trashing.
pt: É necessário ser verdadeiro, uma vez que o recurso não é compatível com a eliminação.

en: Resend new order notification
pt: Reenviar notificação de nova encomenda

en: Reset
pt: Repor

en: Reset capabilities
pt: Restabelecer capacidades

en: Reset password
pt: Redefinir senha

en: Resource cannot be created.
pt: Não é possível criar o recurso.

en: Resource cannot be created. Check to make sure 'order' and 'name' are present.
pt: O recurso não pode ser criado. Certifique-se se ‘order’ e 'name' existem.

en: Resource does not exist.
pt: Recurso não existe.

en: Resource does not support trashing.
pt: O recurso não suporta a eliminação.

en: Respond to your requests, including refunds and complaints
pt: Responder aos seus pedidos, incluindo reembolsos e queixas

en: Rest of the world
pt: Resto do mundo

en: Restock refunded items
pt: Repor stock de itens reembolsados

en: Restore
pt: Repor

en: Restore this review from the Trash
pt: Recuperar esta avaliação do lixo

en: Restrictions
pt: Restrições

en: Resume
pt: Retomar

en: Retain cancelled orders
pt: Reter encomendas canceladas

en: Retain completed orders
pt: Reter encomendas concluídas

en: Retain completed orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
pt: Reter encomendas concluídas por uma duração especificada antes de anonimizar os dados pessoais.

en: Retain failed orders
pt: Reter encomendas falhadas

en: Retain inactive accounts
pt: Reter contas inactivas

en: Retain pending orders
pt: Reter encomendas pendentes

en: Retention period
pt: Período de retenção

en: Return sales for a specific end date, the date need to be in the %s format.
pt: Devolve vendas até uma data específica, a data deve ser no formato %s.

en: Return sales for a specific start date, the date need to be in the %s format.
pt: Devolve vendas desde uma data específica, a data deve ser no formato %s.

en: Return the default payment suggestions when woocommerce_show_marketplace_suggestions and woocommerce_setting_payments_recommendations_hidden options are set to no
pt: Regressar às sugestões de métodos de pagamento por omissão quando as opções woocommerce_show_marketplace_suggestions e woocommerce_setting_payments_recommendations_hidden estiverem definidas para não

en: Return to cart
pt: Voltar ao carrinho

en: Return to emails
pt: Voltar para emails

en: Return to payments
pt: Voltar aos métodos de pagamento

en: Return to shipping
pt: Devolver à expedição

en: Return to shop
pt: Voltar para a loja

en: Return to the file list.
pt: Regresse à lista de ficheiros.

en: Returning customer?
pt: Já tem conta no nosso site?

en: Returns
pt: Devoluções

en: Reunion
pt: Reunião

en: Revenue
pt: Receita

en: Reversal cancelled for order #%s
pt: Reversão cancelada para a encomenda #%s

en: Review
pt: Avaliação

en: Review Settings
pt: Configurações de avaliações

en: Review content.
pt: Conteúdo da avaliação.

en: Review rating (0 to 5).
pt: Classificação de avaliação (0 a 5).

en: Review shipping options
pt: Rever opções de envio

en: Review type name.
pt: Nome do tipo de avaliação.

en: Review your orders
pt: Avalie as suas encomendas

en: Reviewer email.
pt: Email do autor da avaliação.

en: Reviewer name.
pt: Nome do autor da avaliação.

en: Reviews
pt: Avaliações

en: Reviews (%d)
pt: Avaliações (%d)

en: Reviews average rating.
pt: Classificação média das avaliações.

en: Reviews can only be left by "verified owners"
pt: As avaliações apenas podem ser efectuadas por "clientes verificados"

en: Reviews totals.
pt: Total de avaliações.

en: Revision restored.
pt: Revisão reposta.

en: Revoke
pt: Revogar

en: Revoke API key
pt: Revogar chave da API

en: Revoke access
pt: Cancelar acesso

en: Revoke key
pt: Cancelar Chave

en: Rhineland-Palatinate
pt: Renânia-Palatinado

en: Right
pt: Direita

en: Right with space
pt: Direita com espaço

en: Roles successfully reset
pt: Funções redefinidas com sucesso

en: Romania
pt: Roménia

en: Romanian leu
pt: Leu Romeno

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
pt: Arredondar impostos apenas nos subtotais, em vez de arredondar em cada linha

en: Rounding
pt: Arredondamento

en: Routing number
pt: Número de roteamento

en: Rows per page
pt: Linhas por página

en: Run
pt: Iniciar

en: Run the Setup Wizard
pt: Iniciar o Assistente de Configuração

en: Run the importer
pt: Iniciar o importador

en: Running %d action | Running %d actions
pt[0]: A executar %d acção
pt[1]: A executar %d acções

en: Russia
pt: Rússia

en: Russian ruble
pt: Rublo Russo

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: Rwandan franc
pt: Franco ruandês

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
pt: S&atilde;o Tom&eacute; e Pr&iacute;ncipe

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
pt: Dobra de São Tomé e Príncipe

en: SANDBOX ENABLED. You can use sandbox testing accounts only. See the <a href="%s">PayPal Sandbox Testing Guide</a> for more details.
pt: SANDBOX ACTIVADO. Você pode usar apenas contas de teste de sandbox. Consulte o <a href="%s">Guia de testes do Sandbox do PayPal</a> para obter mais informação.

en: SKU
pt: REF

en: SKU %s
pt: REF %s

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
pt: REF refere-se a uma Unidade de Manutenção de Stock, um identificador único para cada produto distinto e serviços que podem ser adquiridos.

en: SKU:
pt: REF:

en: SSL forced?
pt: Forçar SSL?

en: STEP 1 OF 2
pt: PASSO 1 DE 2

en: STEP 2 OF 2
pt: PASSO 2 DE 2

en: SUHOSIN installed
pt: SUHOSIN Instalado

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account.
pt: Pagamentos seguros utilizando cartões de crédito ou a conta do PayPal do seu cliente.

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
pt: Pagamentos seguros utilizando cartão de crédito ou a conta PayPal do seu cliente. <a href="%s" target="_blank">Saiba mais</a>.

en: Saint Barth&eacute;lemy
pt: São Bartolomeu

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: Saint Helena pound
pt: Libra de Santa Helena

en: Saint Kitts
pt: São Cristóvão

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Neves

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Martin (Dutch part)
pt: São Martinho (Antilhas Holandesas)

en: Saint Martin (French part)
pt: São Martinho

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: São Pedro e Miquelão

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Sale
pt: Promoção

en: Sale end date
pt: Data de fim da promoção

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
pt: Data de fim da promoção (no formato YYYY-MM-DD ou deixe em branco)

en: Sale price
pt: Preço promocional

en: Sale price (%s)
pt: Preço promocional (%s)

en: Sale price dates
pt: Datas da promoção

en: Sale product price, if applicable.
pt: Preço do produto em promoção, se aplicável.

en: Sale start date
pt: Data de início da promoção

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
pt: Data de início da promoção (formato YYYY-MM-DD ou deixe em branco)

en: Sale!
pt: Promoção!

en: Sales
pt: Vendas

en: Sales amount
pt: Quantidade de vendas

en: Sales by category
pt: Vendas por categoria

en: Sales by date
pt: Vendas por data

en: Sales by product
pt: Vendas por produto

en: Sales channels
pt: Canais de venda

en: Sales of the marketing campaign.
pt: Vendas da campanha de marketing.

en: Sales reports
pt: Relatórios de vendas

en: Same as main product
pt: Igual ao produto principal

en: Same as parent
pt: Igual ao pai

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
pt: Tala samoana

en: Sample
pt: Amostra

en: Sample:
pt: Amostra:

en: San Marino
pt: São Marinho

en: Sandbox API password
pt: Senha API Sandbox

en: Sandbox API signature
pt: Assinatura API Sandbox

en: Sandbox API username
pt: Nome de utilizador API Sandbox

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Saudi riyal
pt: Riyal

en: Save
pt: Guardar

en: Save address
pt: Guardar morada

en: Save attributes
pt: Guardar Atributos

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Save changes before changing page?
pt: Guardar alterações antes de mudar de página?

en: Save time and errors with automated tax calculation and collection at checkout. Powered by WooCommerce Services and Jetpack.
pt: Poupe tempo e erros com o cálculo automatizado de impostos na finalização de compras, através dos WooCommerce Services e Jetpack.

en: Save to account
pt: Guardar na conta

en: Save webhook
pt: Guardar Webhook

en: Saxony
pt: Saxónia

en: Saxony-Anhalt
pt: Saxónia-Anhalt

en: Schedule
pt: Programar

en: Schedule expired transient files cleanup
pt: Agende a limpeza de ficheiros transitórios expirados

en: Schedule the action to delete expired transient files for running immediately. Subsequent actions will run once every 24h.
pt: Programe a acção para eliminar ficheiros transitórios expirados para execução imediata. As acções subsequentes serão executadas uma vez a cada 24 horas.

en: Scheduled
pt: Agendado

en: Scheduled Action
pt: Acção agendada

en: Scheduled Actions
pt: Acções agendadas

en: Scheduled Date
pt: Data agendada

en: Scheduled actions are hooks triggered on a certain date and time.
pt: As acções agendadas são hooks accionados numa data e hora determinadas.

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
pt: Âmbito sob o qual o pedido é efectuado; determina os campos presentes na resposta.

en: Seamless order sync and label printing
pt: Sincronização de encomendas e impressão de etiquetas sem falhas

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search %s
pt: Pesquisa por %s

en: Search Brands
pt: Pesquisar marcas

en: Search Reviews
pt: Pesquisar avaliações

en: Search Scheduled Actions
pt: Procurar acções agendadas

en: Search by similar attribute name.
pt: Pesquisar por nome de atributo similar.

en: Search by similar product name or sku.
pt: Pesquisar por nome de produto semelhante ou REF.

en: Search by similar product name, sku, or attribute value.
pt: Pesquisar por nome de produto semelhante, REF ou valor do atributo.

en: Search categories
pt: Pesquisar categoria de produto

en: Search coupons
pt: Pesquisar cupões

en: Search customers
pt: Pesquisar clientes

en: Search for a downloadable product&hellip;
pt: Pesquise por um produto para descarregamento&hellip;

en: Search for a page&hellip;
pt: Pesquisar por uma página&hellip;

en: Search for a product&hellip;
pt: Procurar um produto&hellip;

en: Search for a user&hellip;
pt: Pesquisar por um utilizador &hellip;

en: Search for:
pt: Pesquisar por:

en: Search hook, args and claim ID
pt: Procurar hook, args e solicitar ID

en: Search key
pt: Pesquisar chave

en: Search logs
pt: Pesquisar registos

en: Search or create categories…
pt: Pesquisar ou criar categorias...

en: Search orders
pt: Pesquisar encomendas

en: Search products
pt: Pesquisar produtos

en: Search products&hellip;
pt: Pesquisar produtos&hellip;

en: Search products…
pt: Pesquisar produtos…

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: Search results for "%s"
pt: Resultados da pesquisa para "%s"

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
pt: Resultados da Pesquisa por &ldquo;%s&rdquo;

en: Search results for: %s
pt: Resultados da pesquisa por: %s

en: Search results only
pt: Resultados de pesquisa apenas

en: Search results: &ldquo;%s&rdquo;
pt: Resultados da pesquisa: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search shipping classes
pt: Procurar classes de envio

en: Search tags
pt: Pesquisar etiqueta de produto

en: Search webhooks
pt: Pesquisar webhooks

en: Search within these files
pt: Pesquise nestes ficheiros

en: Search&hellip;
pt: Pesquisar&hellip;

en: Secret
pt: Secreta

en: Secret key used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to a MD5 hash from the current user's ID|username if not provided.
pt: Chave secreta utilizada para gerar um código de validação (hash) do webhook entregue e fornecida nos cabeçalhos do pedido. Se este item não for fornecido, será utilizado por omissão um código de validação MD5 do ID|nome de utilizador do utilizador atual.

en: Secure checkout
pt: Forçar finalizar compra segura

en: Secure connection (HTTPS)
pt: Ligação segura (HTTPS)

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place.
pt: Aceite cartões de crédito e débito de forma segura com comissões baixas, sem taxas surpresas (opções personalizadas disponíveis). Venda online ou em uma loja física, acompanhe vendas e stock num só lugar.

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Square</a>.
pt: Aceite cartões de crédito e de débito em segurança e com uma comissão baixa, sem taxas-surpresa (comissões personalizadas disponíveis). Venda online e em loja física, registo de vendas e de inventário num só lugar. <a href="%s" target="_blank">Saiba mais sobre o Square</a>.

en: Security
pt: Segurança

en: Security.
pt: Segurança.

en: Select
pt: Seleccionar

en: Select Page
pt: Seleccionar página

en: Select a category
pt: Seleccione uma categoria

en: Select a country / region&hellip;
pt: Seleccione um país / região&hellip;

en: Select a page&hellip;
pt: Seleccione uma página&hellip;

en: Select all
pt: Seleccionar todos

en: Select an option&hellip;
pt: Seleccione uma opção

en: Select categories&hellip;
pt: Seleccionar categorias&hellip;

en: Select fields from your CSV file to map against products fields, or to ignore during import.
pt: Seleccione os campos do seu ficheiro CSV para mapear com os campos do produto, ou para ignorar durante a importação.

en: Select none
pt: Não seleccionar nenhum

en: Select options
pt: Ver opções

en: Select options for &ldquo;%s&rdquo;
pt: Seleccione as opções para &ldquo;%s&rdquo;

en: Select products
pt: Seleccionar produtos

en: Select shipping methods
pt: Seleccione os métodos de envio

en: Select some countries
pt: Seleccione alguns países

en: Select the %1$s log file for %2$s
pt: Seleccione o ficheiro de registo %1$s para %2$s

en: Select the access type of these keys.
pt: Seleccione o tipo de acesso destas chaves.

en: Select when the webhook will fire.
pt: Seleccione quando o webhook dispara.

en: Selected attribute term name.
pt: Nome de termo de atributo seleccionado.

en: Selected countries
pt: Países seleccionados

en: Selected store theme.
pt: Tema da loja seleccionado.

en: Selecting no country / region to sell to prevents from completing the checkout. Continue anyway?
pt: Não seleccionar um pais / região para onde vender não permitirá finalizar compras. Continuar na mesma?

en: Sell to all countries
pt: Vender para todos os países

en: Sell to all countries, except for&hellip;
pt: Vender para todos os países, excepto para&hellip;

en: Sell to specific countries
pt: Vender para países específicos

en: Selling location(s)
pt: Localização(ões) de venda

en: Send notifications when an IPN is received from PayPal indicating refunds, chargebacks and cancellations.
pt: Enviar notificações quando um IPN é recebido do PayPal indicando reembolsos, rejeições e cancelamentos.

en: Send order details to customer
pt: Enviar detalhes da encomenda ao cliente

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
pt: Enviar detalhes de envio para o PayPal em vez dos detalhes de facturação.

en: Send targeted campaigns, recover abandoned carts and more with Mailchimp.
pt: Envie campanhas direccionadas, recupere carrinhos abandonados e muito mais com o Mailchimp.

en: Send targeted campaigns, recover abandoned carts and much more with Mailchimp.
pt: Envie campanhas direcionadas, recuperação de carrinhos abandonados e muito mais com o Mailchimp.

en: Send you information about your account and order
pt: Enviar-lhe informações sobre a sua conta e encomenda

en: Send you marketing messages, if you choose to receive them
pt: Enviar-lhe mensagens de marketing, se desejar recebe-las

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
pt: Separe os códigos por vírgula. São aceites caracteres genéricos, por exemplo <code>P*</code> valida um código postal do tipo PE30. Também são aceites padrões, por exemplo <code>NG1___</code> valida NG1 1AA mas não NG10 1AA

en: Separate tags with commas
pt: Separe as etiquetas de produtos com vírgulas

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Serbian dinar
pt: Dinar sérvio

en: Server environment
pt: Ambiente do Servidor

en: Server info
pt: Informação do servidor

en: Server info.
pt: Informação do servidor.

en: Session page views
pt: Visualizações de páginas de sessão

en: Set Status - In stock
pt: Definir estado - Em stock

en: Set Status - On backorder
pt: Definir estado - Por encomenda

en: Set Status - Out of stock
pt: Definir estado - Esgotado

en: Set a fixed price to cover shipping costs.
pt: Define um preço fixo para cobrir custos de envio.

en: Set default payment method
pt: Definir método de pagamento por omissão

en: Set password
pt: Definir senha

en: Set product featured image when uploaded image file name matches product SKU.
pt: Defina a imagem em destaque do produto quando o nome do ficheiro de imagem carregado corresponder à referência do produto.

en: Set product image
pt: Definir imagem do produto

en: Set regular prices
pt: Configurar preços

en: Set sale prices
pt: Configurar preços de promoção

en: Set scheduled sale dates
pt: Configurar datas de promoção

en: Set to regular price decreased by (fixed amount or %):
pt: Definir como o preço de venda reduzido em (valor fixo ou %):

en: Set up %s
pt: Configurar %s

en: Set up PayPal for me using this email:
pt: Configurar o PayPal por mim usando este email:

en: Set up Stripe for me using this email:
pt: Configurar o Stripe por mim com este email:

en: Set up additional payment options
pt: Definir opções de pagamento adicionais

en: Set up the "%s" payment method
pt: Configurar o método de pagamento "%s"

en: Set up your account for our store
pt: Configure a sua conta para a nossa loja

en: Set up your payment methods and accept credit and debit cards, cash, bank transfers and money from your Mercado Pago account. Offer safe and secure payments with Latin America’s leading processor.
pt: Aceite pagamentos com cartões de crédito e débito, dinheiro, transferência bancária e saldo no Mercado Pago. Ofereça pagamentos seguros e protegidos com o processador de pagamentos líder da América Latina.

en: Set variation image
pt: Defina a imagem da variação

en: Setting value.
pt: Valor da configuração.

en: Settings
pt: Configurações

en: Settings for WooCommerce admin reporting.
pt: Configurações para relatórios de administração do WooCommerce.

en: Settings group ID.
pt: ID do grupo de configurações.

[ctx: Settings tab label]
en: Payments
pt: Pagamentos

en: Settings.
pt: Configurações.

en: Setup shipping zones
pt: Configurar zonas de envio

en: Setup wizard
pt: Assistente de Instalação

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
pt: Algumas extensões do WooCommerce podem criar ficheiros de log/registo para facilitar a depuração de erros. O diretório deve ter permissão de escrita para que isso aconteça.

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Seychellois rupee
pt: Rúpia seichelense

en: Share
pt: Partilhar

en: Share new items on social media the moment they're live in your store.
pt: Partilhe novos itens nas redes sociais no momento em que ficam activos na sua loja.

en: Shared by %s
pt: Partilhado por %s

en: Ship to
pt: Enviar para

en: Ship to a different address?
pt: Enviar para uma morada diferente?

en: Ship to all countries
pt: Enviar para todos os países

en: Ship to all countries you sell to
pt: Enviar para todos os países onde vende

en: Ship to specific countries
pt: Enviar para países específicos

en: Ship to specific countries only
pt: Enviar apenas para países específicos

en: ShipStation icon
pt: Ícone ShipStation

en: Shipping
pt: Envio

en: Shipping Address
pt: Morada de envio

en: Shipping Address 1
pt: Morada de envio 1

en: Shipping Address 2
pt: Morada de envio (linha 2)

en: Shipping City
pt: Cidade de envio

en: Shipping Company
pt: Empresa de envio

en: Shipping Country / Region
pt: País / Região de envio

en: Shipping First Name
pt: Nome de envio

en: Shipping Label
pt: Etiqueta de envio

en: Shipping Last Name
pt: Apelido de envio

en: Shipping Method
pt: Método de envio

en: Shipping Postal/Zip Code
pt: Código postal de envio

en: Shipping State
pt: Distrito de envio

en: Shipping Zone
pt: Zona de envio

en: Shipping address
pt: Morada de envio

en: Shipping address.
pt: Morada de entrega.

en: Shipping address: we’ll ask you to enter this so we can, for instance, estimate shipping before you place an order, and send you the order!
pt: Morada de envio: iremos pedir-lhe para, por exemplo, estimar os custos de transporte antes de efectuar uma encomenda!

en: Shipping amount
pt: Montante de portes de envio

en: Shipping class
pt: Classe de envio

en: Shipping class ID.
pt: ID da classe de envio.

en: Shipping class costs
pt: Custos da classe de envio

en: Shipping class name.
pt: Nome da classe de envio.

en: Shipping class slug.
pt: Slug da classe de envio.

en: Shipping classes
pt: Classes de envio

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
pt: Classes de envio são utilizados por certos métodos de envio para agrupar produtos semelhantes.

en: Shipping costs are calculated during checkout.
pt: Os custos de envio são calculados ao finalizar a compra.

en: Shipping costs updated.
pt: O custo de envio foi actualizado.

en: Shipping destination
pt: Destino da entrega

en: Shipping details
pt: Detalhes de envio

en: Shipping instance ID.
pt: ID da instância de envio.

en: Shipping is currently enabled, but you have not added any shipping methods to your shipping zones.
pt: O envio está actualmente activado, mas você poderá não ter adicionado qualquer método de envio à(s) sua(s) zona(s) de envio.

en: Shipping is disabled.
pt: O envio está desativado.

en: Shipping lines data.
pt: Dados das linhas de envio.

en: Shipping location(s)
pt: Destino(s) de envio

en: Shipping method
pt: Método de entrega

en: Shipping method ID is required.
pt: ID do método de envio é obrigatório.

en: Shipping method ID.
pt: ID do método de entrega.

en: Shipping method could not be added. Please retry.
pt: Não foi possível adicionar método de envio. Por favor, tente novamente.

en: Shipping method customer facing title.
pt: Nome do método de envio visível ao cliente.

en: Shipping method description.
pt: Descrição do método de envio.

en: Shipping method enabled status.
pt: Estado do método de envio.

en: Shipping method instance ID.
pt: ID da instância do método de envio.

en: Shipping method name.
pt: Nome do método de entrega.

en: Shipping method settings.
pt: Configurações do método de envio.

en: Shipping method sort order.
pt: Ordem do método de envio.

en: Shipping method title.
pt: Titulo do método de envio.

en: Shipping method(s)
pt: Métodos de envio

en: Shipping methods
pt: Métodos de Envio

en: Shipping methods do not support trashing.
pt: Os métodos de envio não suportam a eliminação.

en: Shipping name
pt: Nome do método de entrega

en: Shipping only
pt: Somente transporte

en: Shipping options will be updated during checkout.
pt: As opções de envio serão actualizadas durante a finalização da compra.

en: Shipping settings
pt: Definições de envio

en: Shipping tax amount
pt: Montante de Imposto dos portes de envio

en: Shipping tax class
pt: Taxa de imposto dos portes de envio

en: Shipping tax class based on cart items
pt: Taxa de imposto dos portes de envio baseado em itens do carrinho

en: Shipping tax total.
pt: Total imposto dos custos de envio.

en: Shipping to %s.
pt: Envio para %s.

en: Shipping via %s
pt: Envio via %s

en: Shipping zone location code.
pt: Código de localização da zona de entrega.

en: Shipping zone location type.
pt: Tipo de localização da zona de envio.

en: Shipping zone name.
pt: Nome da zona de envio.

en: Shipping zone order.
pt: Ordenação da zona de envio.

en: Shipping zones
pt: Zonas de envio

en: Shipping zones do not support trashing.
pt: As zonas de envio não suportam a eliminação.

en: Shipping:
pt: Envio:

en: Shop
pt: Loja

en: Shop All
pt: Comprar tudo

en: Shop Now
pt: Comprar agora

en: Shop Page
pt: Página da loja

en: Shop and search results
pt: Loja e resultados de pesquisa

en: Shop base
pt: Base da loja

en: Shop base address
pt: Morada base da loja

en: Shop base with category
pt: Base da loja com categoria

en: Shop by Category
pt: Compre por categoria

en: Shop chairs
pt: Comprar cadeiras

en: Shop country/region
pt: País/região da loja

en: Shop now
pt: Comprar agora

en: Shop only
pt: Loja apenas

en: Shop order
pt: Ordem da loja

en: Shop page
pt: Página da loja

en: Shop page display
pt: Apresentação da página da loja

en: Shop pages
pt: Páginas da loja

en: Shop the sale
pt: Compre nos saldos

en: Short description
pt: Descrição breve

en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, <a href="%s">please read our documentation</a>. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
pt: Se necessitar de ajuda para compreender, utilizar ou extender o WooCommerce, <a href="%s">por favor leia a documentação</a>. Irá encontrar todos os tipos de recursos, incluíndo código de exemplo, tutoriais e muito mais.

en: Show
pt: Mostrar

en: Show "verified owner" label on customer reviews
pt: Mostrar "cliente verificado" na avaliação de clientes

en: Show Suggestions
pt: Mostrar sugestões

en: Show advanced options
pt: Mostrar opções avançadas

en: Show all types
pt: Mostrar todos os tipos

en: Show as dropdown
pt: Mostrar como selector

en: Show categories
pt: Mostrar categorias

en: Show categories &amp; products
pt: Mostrar categorias e produtos

en: Show context
pt: Mostrar contexto

en: Show custom fields
pt: Mostrar campos personalizados

en: Show description
pt: Mostrar descrição

en: Show details
pt: Mostrar detalhes

en: Show hidden products
pt: Mostrar produtos escondidos

en: Show hierarchy
pt: Mostrar hierarquia

en: Show if is a compound tax rate.
pt: Mostra se é uma taxa de imposto composta.

en: Show more details
pt: Ver mais detalhes

en: Show product counts
pt: Mostrar contagem de produtos

en: Show products
pt: Mostrar produtos

en: Show subcategories
pt: Mostrar subcategorias

en: Show subcategories &amp; products
pt: Mostrar subcategorias e produtos

en: Showing all %1$d result | Showing all %1$d results
pt[0]: A mostrar %d resultado
pt[1]: A mostrar todos os %d resultados

en: Showing reports for:
pt: A mostrar relatórios para:

en: Showing the single result
pt: Apenas um resultado

en: Shows if backorders are allowed.
pt: Mostra se as encomendas pendentes são permitidas.

en: Shows if the product can be bought.
pt: Mostra se o produto pode ser comprado.

en: Shows if the product is on backordered.
pt: Mostra se a encomenda do produto está pendente.

en: Shows if the product is on sale.
pt: Mostrar se o produto estiver em promoção.

en: Shows if the product need to be shipped.
pt: Mostrar se o produto necessitar de ser enviado.

en: Shows if the reviewer bought the product or not.
pt: Mostra se o autor da avaliação comprou ou não o produto.

en: Shows if the variation can be bought.
pt: Mostra se a variação pode ser comprada.

en: Shows if the variation is on backordered.
pt: Mostra se a encomenda da variação está pendente.

en: Shows if the variation is on sale.
pt: Mostra se a variação está em promoção.

en: Shows where the order was created.
pt: Mostra onde a encomenda foi criada.

en: Shows whether or not the product shipping is taxable.
pt: Mostra se o envio do produto está sujeita a impostos.

en: Shows/define if the note is only for reference or for the customer (the user will be notified).
pt: Mostra/define se a nota é apenas para referência interna ou para o cliente (o utilizador será notificado).

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Sierra Leonean leone
pt: Leone de Serra Leoa

en: Sign Up
pt: Registar

en: Signups
pt: Registos

en: Simple product
pt: Produto simples

en: Simplified shipping with:
pt: Envio simplificado com:

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
pt: Dado que o seu navegador não suporta JavaScript ou está desactivado, por favor clique no botão %1$sActualizar totais%2$s antes de finalizar a sua encomenda. Se não o fizer, pode pagar mais do que o valor acima indicado.

en: Singapore
pt: Singapura

en: Singapore dollar
pt: Dólar de Singapura

en: Single Product
pt: Produto Único

en: Sip, Shop, Savor
pt: Beba, compre, saboreie

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
pt: Sistão-Baluchistão (سیستان و بلوچستان)

en: Sit back and relax
pt: Sente-se e relaxe

en: Site URL.
pt: URL do site.

en: Site address (URL)
pt: Endereço do site (URL)

en: Site visibility
pt: Visibilidade do site

en: Size
pt: Tamanho

en: Skip setup
pt: Ignorar configuração

en: Skip this step
pt: Ignorar este passo

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
pt: Slug "%s" já está em uso. Mude-o, por favor.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
pt: Slug "%s" não é permitido, porque é um termo reservado. Mude-o, por favor.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
pt: Slug "%s" é muito longo (28 caracteres, no máximo). Reduzir, por favor.

en: Slug (unique identifier) can be left blank and auto-generated, or you can enter one
pt: O slug (identificador único) pode ser deixado em branco e gerado automaticamente, ou pode introduzir um

en: Small
pt: Pequeno

en: Social Media
pt: Redes sociais

en: Sofia
pt: Sófia

en: Sold %1$d item in the last %2$d days | Sold %1$d items in the last %2$d days
pt[0]: Vendido %1$d item nos últimos %2$d dias
pt[1]: Vendido %1$d itens nos últimos %2$d dias

en: Sold %1$s worth in the last %2$d days
pt: Vendido o total de %1$s nos últimos %2$d dias

en: Sold individually
pt: Vender individualmente

en: Sold individually?
pt: Vender Individualmente?

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Solomon Islands dollar
pt: Dólar das Ilhas Salomão

en: Somali shilling
pt: Xelim somali

en: Somalia
pt: Somália

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
pt: Alguns webservices, como de métodos de envio utilizam SOAP para obter informações de servidores remotos, por exemplo, o cálculo de portes da FedEx exige SOAP para ser instalado.

en: Someone has requested a new password for the following account on %s:
pt: Alguém solicitou uma nova senha para a seguinte conta em %s:

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
pt: Lamentamos, ocorreu um problema ao remover este cupão.

en: Sorry to see you go.
pt: Lamentamos vê-lo partir.

en: Sorry! We couldn't contact Jetpack just now 😭. Please make sure that your site is visible over the internet, and that it accepts incoming and outgoing requests via curl. You can also try to connect to Jetpack again, and if you run into any more issues, please contact support.
pt: Desculpa! Não podemos contactar o Jetpack neste momento 😭. Certifique-se de que o seu site está visível na internet e que aceita pedidos recebidos e enviados através de curl. Também pode tentar ligar ao Jetpack novamente, e se tiver mais problemas, entre em contacto com o suporte.

en: Sorry! We tried, but we couldn't connect Jetpack just now 😭. Please go to the Plugins tab to connect Jetpack, so that you can finish setting up your store.
pt: Desculpa! Nós tentamos, mas não conseguimos conectar o Jetpack bem agora. Acesse a guia Plugins para conectar o Jetpack, para que você possa terminar a configuração da sua loja.

en: Sorry! We tried, but we couldn't install Jetpack for you 😭. Please go to the Plugins tab to install it, and finish setting up your store.
pt: Lamentamos! Tentámos, mas não conseguimos instalar o Jetpack 😭. Por favor vá ao separador de Plugins para o instalar, e terminar de configurar a sua loja.

en: Sorry, "%s" is no longer in stock so this order cannot be paid for. We apologize for any inconvenience caused.
pt: Desculpe, “%s” está de momento esgotado e esta encomenda não pode ser paga. Lamentamos o inconveniente causado.

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
pt: Desculpe, mas "%s" está esgotado. Por favor, edite o seu carrinho de compras e tente novamente. Lamentamos qualquer inconveniente causado.

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
pt: Desculpe, cupão "%s" já foi aplicado e não pode ser usado emconjunto com outros cupões.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pt: Desculpe, parece que não existem métodos de pagamento disponíveis para a sua região. Entre em contacto connosco se precisar de ajuda ou quiser negociar outra forma de pagamento.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pt: Desculpe, parece que não existem métodos de pagamento disponíveis. Entre em contacto connosco se necessitar de ajuda ou quiser negociar outra forma de pagamento.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
pt: Lamentamos mas parece que o cupão "%s" é inválido. O cupão foi retirado da sua encomenda.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
pt: Desculpe, nenhum produto encontrado com os termos seleccionados. Por favor escolha uma combinação diferente.

en: Sorry, the order could not be found. Please contact us if you are having difficulty finding your order details.
pt: Desculpe, a encomenda não pode ser encontrada. Por favor contacte-nos se tem dificuldades em encontrar os detalhes da sua encomenda.

en: Sorry, there has been an error.
pt: Desculpe, ocorreu um erro.

en: Sorry, this coupon is not applicable to selected products.
pt: Desculpe, este cupão não é aplicável aos produtos seleccionados.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
pt: Desculpe, este cupão não é aplicável às categorias: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
pt: Desculpe, este cupão não é aplicável aos produtos: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
pt: Desculpe, este cupão não é aplicável ao conteúdo do seu carrinho.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
pt: Desculpe, este cupão não é válido para itens em promoção.

en: Sorry, this download has expired
pt: Desculpe, este descarregamento expirou

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
pt: Pedimos desculpa, esta encomenda é inválida e não pode ser paga.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
pt: Desculpe, este produto não pode ser comprado.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
pt: Desculpe, este produto não está disponível. Por favor escolha uma combinação diferente.

en: Sorry, we couldn't connect your store to Jetpack
pt: Lamentamos mas não foi possível ligar a sua loja ao Jetpack

en: Sorry, we do not have enough "%1$s" in stock to fulfill your order (%2$s available). We apologize for any inconvenience caused.
pt: Desculpe, não temos stock suficiente de "%1$s" para satisfazer a sua encomenda (%2$s disponíveis). Pedimos desculpa por qualquer incómodo causado.

en: Sorry, you are not allowed to batch manipulate this resource.
pt: Desculpa, você não tem permissão para manipular este recurso.

en: Sorry, you are not allowed to change the comment type.
pt: Desculpe, não tem permissão para alterar o tipo de comentário.

en: Sorry, you are not allowed to create resources.
pt: Desculpe, você não tem permissão para criar recursos.

en: Sorry, you are not allowed to delete %s.
pt: Não tem permissões para eliminar %s.

en: Sorry, you are not allowed to delete this resource.
pt: Não tem permissões para eliminar este recurso.

en: Sorry, you are not allowed to edit this resource.
pt: Desculpe, você não tem permissão para editar este recurso.

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
pt: Não tem permissão para instalar temas neste site.

en: Sorry, you are not allowed to upload this file type.
pt: Desculpe, não tem permissão para carregar este tipo de ficheiro.

en: Sorry, you cannot create dummy products.
pt: Lamentamos, mas não pode criar produtos fictícios.

en: Sorry, you cannot create new resource.
pt: Desculpe, você não pode criar novos recursos.

en: Sorry, you cannot create resources.
pt: Lamentamos, mas não pode criar recursos.

en: Sorry, you cannot delete resources.
pt: Lamentamos, mas não pode eliminar recursos.

en: Sorry, you cannot delete this resource.
pt: Desculpe, não é possível eliminar este recurso.

en: Sorry, you cannot edit this resource.
pt: Desculpa, você não pode editar este recurso.

en: Sorry, you cannot list resources.
pt: Desculpe, não pode listar os recursos.

en: Sorry, you cannot update resource.
pt: Desculpe, você não pode editar recursos.

en: Sorry, you cannot view resources.
pt: Lamentamos, mas não pode ver os recursos.

en: Sorry, you cannot view this resource.
pt: Desculpe, você não pode ver este recurso.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
pt: Lamentamos mas atingiu o limite de descarregamentos para este ficheiro

en: Sorry, your session has expired.
pt: Desculpe, a sua sessão expirou.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
pt: Desculpe, a sua sessão expirou. <a href="%s" class="wc-backward">Regresse à página inicial</a>

en: Sort by average rating
pt: Ordenar por média de classificação

en: Sort by latest
pt: Ordenar por mais recentes

en: Sort by most recent
pt: Ordenar por mais recentes

en: Sort by popularity
pt: Ordenar por popularidade

en: Sort by price (asc)
pt: Ordenar por preço (ASC)

en: Sort by price (desc)
pt: Ordenar por preço (DESC)

en: Sort by price: high to low
pt: Ordenar por preço: maior para menor

en: Sort by price: low to high
pt: Ordenar por preço: menor para maior

en: Sort by tax class.
pt: Ordenar por classe de imposto.

en: Sort by:
pt: Ordenar por:

en: Sort code
pt: Código da agência

en: Sort collection by object attribute.
pt: Ordene com base nos atributos dos objetos.

en: Sort collection by resource attribute.
pt: Ordenar a colecção pelo atributo do recurso.

en: Sorting
pt: Ordenação

[ctx: Sorting order]
en: Order
pt: Ordem

en: Source
pt: Origem

en: Source platform
pt: Plataforma de origem

en: Source type
pt: Tipo de origem

en: Source: %s
pt: Fonte: %s

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South America
pt: América do Sul

en: South Australia
pt: Austrália Meridional

en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

en: South Cotabato
pt: Cotabato do Sul

en: South Dakota
pt: Dakota do Sul

en: South Georgia/Sandwich Islands
pt: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
pt: Coração do Sul (خراسان جنوبی)

en: South Korea
pt: Coreia do Sul

en: South Korean won
pt: Won Sul-Coreano

en: South Sinai
pt: Sinai do Sul

en: South Sudan
pt: Sudão do Sul

en: South Sudanese pound
pt: Libra do Sudão do Sul

en: Southern
pt: Província do Sul

en: Southern Leyte
pt: Leyte Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Specific Countries
pt: Países Específicos

en: Specific countries
pt: Países Específicos

en: Specified file failed upload test.
pt: O ficheiro especificado falhou o teste de carregamento.

en: Sri Lanka
pt: Sri Lanca

en: Sri Lankan rupee
pt: Rúpia do Sri Lanka

en: Staff picks
pt: Escolhas da equipa

en: Standard
pt: Padrão

en: Standard product
pt: Produto padrão

en: Standard rate
pt: Percentagem base

en: Standard rates
pt: Taxas Padrão

en: Star ratings should be required, not optional
pt: Classificação por estrelas deve ser obrigatório, não opcional

en: Start Import
pt: Iniciar importação

en: Start converting
pt: Inicie a conversão

en: Start converting order coupon data to the simplified format
pt: Comece a converter os dados do cupão de encomenda para o formato simplificado

en: Start date of sale price, as GMT.
pt: A data de início do preço promocional, em GMT.

en: Start date of sale price, in the site's timezone.
pt: A data de início do preço promocional, no fuso horário do site.

en: Start date of sale price.
pt: Data início de preço promoção.

en: Start using new features that are being progressively rolled out to improve the store management experience.
pt: Comece a utilizar as novas funcionalidades que estão progressivamente a ser lançadas para melhorar a experiência de gestão da loja.

en: Started processing action %s
pt: Iniciou a acção de processamento %s

en: Starting cleanup for %d order... | Starting cleanup for %d orders...
pt[0]: A começar a limpeza para a encomenda %d...
pt[1]: A começar a limpeza para as encomendas %d...

en: State
pt: Distrito

en: State / County
pt: Distrito / Município

en: State / County or state code
pt: Distrito/Município ou código do município

en: State / Zone
pt: Distrito / Zona

en: State code
pt: Código do distrito

en: State code.
pt: Código do distrito.

en: State.
pt: Estado.

en: State/County
pt: Distrito/Município

en: State/County (optional)
pt: Estado/Condado (opcional)

en: Stats about coupons.
pt: Estatísticas de cupões.

en: Stats about orders.
pt: Estatísticas de encomendas.

en: Stats about product categories.
pt: Estatísticas de categorias de produtos.

en: Stats about product downloads.
pt: Estatísticas de descarregamentos de produtos.

en: Stats about products.
pt: Estatísticas de produtos.

en: Stats about revenue.
pt: Estatísticas da receita.

en: Stats about taxes.
pt: Estatísticas de impostos.

en: Status
pt: Estado

en: Status of note.
pt: Estado da nota.

en: Status of the review.
pt: Estado da avaliação.

en: Status report information
pt: Informação do relatório de estado do sistema

en: Status:
pt: Estado:

en: Statuses that require extra action on behalf of the store admin.
pt: Estados que requerem uma acção extra por parte do gestor da loja.

en: Statuses that should not be included when calculating report totals.
pt: Estados que não devem ser incluídos ao calcular os totais do relatório.

en: Stay in the loop
pt: Fique por dentro

en: Step
pt: Passo

en: Stock Keeping Unit
pt: Unidade de manutenção de stock

en: Stock Keeping Unit.
pt: Unidade de manutenção de stock.

en: Stock display format
pt: Formato de exibição do stock

en: Stock keeping unit, if applicable.
pt: Referência, se aplicável.

en: Stock levels increased:
pt: Níveis de inventário aumentados:

en: Stock levels reduced:
pt: Níveis de inventário reduzidos:

en: Stock management at product level.
pt: Gestão de stock ao nível do produto.

en: Stock management at variation level.
pt: Gestão de existências ao nível da variação.

en: Stock qty
pt: Quantidade em stock

en: Stock quantity
pt: Quantidade em stock

en: Stock quantity.
pt: Quantidade de stock.

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
pt: Stock disponível. Se este produto contiver variações, o valor será usado para controlar o stock de todas as variações, a menos que você defina o stock no nível da variação.

en: Stock status
pt: Estado do stock

en: Stock status.
pt: Estado do stock.

en: Stop converting
pt: Parar a conversão

en: Stop converting order coupon data to the simplified format
pt: Pare a conversão dos dados do cupão de encomenda para o formato simplificado

en: Stop sync
pt: Parar a sincronização

en: Store Address
pt: Morada da loja

en: Store Notice
pt: Aviso na loja

en: Store connected successfully.
pt: Loja ligada com sucesso.

en: Store details
pt: Detalhes da loja

en: Store email address.
pt: Guardar endereço de email.

en: Store monitoring
pt: Monitorização da loja

en: Store notice
pt: Notificação da loja

en: Store setup
pt: Configuração da loja

en: Store stats
pt: Estatísticas da loja

en: Storefront Theme
pt: Tema Storefront

en: Storefront icon
pt: Ícone do Storefront

en: Street address
pt: Morada

en: String based identifier for the term.
pt: Identificador baseado em texto para o termo.

en: String processors must be an array of valid callbacks.
pt: Os processadores de string devem ser um array de callbacks válidos.

en: Stripe email address
pt: Endereço de email do Strip

en: Stripe email address:
pt: Endereço de email do Stripe:

en: Subcategories
pt: Subcategorias

en: Subject
pt: Assunto

en: Subject (paid)
pt: Assunto (encomenda paga)

en: Submit
pt: Enviar

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Subscription for %1$s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product. <a href="%2$s">Click here</a> if you wish to deactivate the plugin as well.
pt: A subscrição de %1$s foi desactivada com sucesso. Não irá receber mais actualizações para este produto. <a href="%2$s">Clique aqui</a> se deseja também desactivar o plugin.

en: Subscription for %s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product.
pt: Assinatura de %s desactivada com sucesso. Não irá receber mais actualizações para este produto.

en: Subscription is <strong>expiring</strong> soon.
pt: A assinatura irá <strong>expirar</strong> brevemente.

en: Subscription not found
pt: Subscrição não encontrada

en: Subscription: Not available - %1$d of %2$d already in use
pt: Assinatura: Não disponível - %1$d de %2$d já em uso

en: Subscription: Unlimited
pt: Assinatura: Ilimitada

en: Subscription: Using %1$d of %2$d sites available
pt: Subscrição: %1$d site em utilização de %2$d disponíveis

en: Subscriptions
pt: Assinaturas

en: Suburb
pt: Subúrbio

en: Successfully canceled action: %s
pt: Acção cancelada com sucesso: %s

en: Successfully executed action: %s
pt: Acção executada com sucesso: %s

en: Successfully processed change for action: %s
pt: Alteração processada com sucesso na acção: %s

en: Sudan
pt: Sudão

en: Sudanese pound
pt: Libra sudanesa

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
pt: Suhosin é um sistema de proteção avançada para instalações PHP. Foi projetado para proteger os seus servidores contra uma série de problemas conhecidos em aplicações PHP e contra potenciais vulnerabilidades desconhecidas dentro dessas aplicações ou do próprio núcleo do PHP. Se activado no seu servidor, o Suhosin pode precisar ser configurado para aumentar os seus limites de envio de dados.

en: Sum of all taxes.
pt: Soma de todos as impostos.

en: Sum of line item taxes only.
pt: Apenas a soma dos impostos dos itens de linha.

en: Summary
pt: Resumo

en: Summary: Order #%d
pt: Resumo: Encomenda #%d

en: Supported features for this payment gateway.
pt: Funcionalidades suportadas para este método de pagamento.

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
pt: Suporta as seguintes variáveis: <code>[qty]</code> = número de itens, <code>[cost]</code> = custo dos itens, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Cálculo baseado em percentagem.

en: Surigao del Norte
pt: Surigao do Norte

en: Surigao del Sur
pt: Surigao do Sul

en: Surinamese dollar
pt: Dólar do Suriname

en: Sustainable blends, stylish accessories
pt: Misturas sustentáveis, acessórios elegantes

en: Sustainable business practices
pt: Prácticas empresariais sustentáveis

en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Swazi lilangeni
pt: Lilangeni swazi

en: Sweden
pt: Suécia

en: Swedish krona
pt: Coroa Sueca

en: Swiss franc
pt: Franco Suíço

en: Switching data storage while sync is incomplete is dangerous and can lead to order data corruption or loss!
pt: Mudar o armazenamento de dados enquanto a sincronização está incompleta é perigoso e pode levar à corrupção ou perda de dados de encomendas!

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Sync orders now
pt: Sincronizar as encomendas agora

en: Sync your website's data like contacts, products, and orders over Salesforce CRM with Salesforce Integration for WooCommerce.
pt: Sincronize os dados do seu site, como contactos, produtos e encomendas, através do Salesforce CRM com a Integração do Salesforce para WooCommerce.

en: Synchronization of approved product download directories is already in progress.
pt: Sincronização de pastas aprovadas para descarregamento já está em progresso.

en: Synchronize approved download directories
pt: Sincronizar as directórias de descarregamento

en: Syria
pt: Síria

en: Syrian pound
pt: Libra síria

en: System status
pt: Estado do sistema

en: Table does not exist
pt: A tabela não existe

en: Table headers.
pt: Cabeçalhos da tabela.

en: Table rows.
pt: Linhas da tabela.

en: Tag
pt: Etiqueta

en: Tag ID
pt: ID da etiqueta

en: Tag ID.
pt: ID da etiqueta.

en: Tag added.
pt: Etiqueta adicionada.

en: Tag deleted.
pt: Etiqueta eliminada.

en: Tag name
pt: Nome da etiqueta

en: Tag name.
pt: Nome da etiqueta.

en: Tag not added.
pt: Etiqueta não adicionada.

en: Tag not updated.
pt: Etiqueta não actualizada.

en: Tag slug
pt: Slug da etiqueta

en: Tag slug.
pt: Slug da etiqueta.

en: Tag updated.
pt: Etiqueta actualizada.

en: Tag: | Tags:
pt[0]: Etiqueta:
pt[1]: Etiquetas:

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Tags (comma separated)
pt: Etiquetas (separadas por vírgula)

en: Tags (space separated)
pt: Etiquetas (separadas por espaço)

en: Tags deleted.
pt: Etiquetas eliminadas.

en: Tags totals.
pt: Total de etiquetas.

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tajikistani somoni
pt: Somoni Tajaquistanês

en: Take payments in person via BACS. More commonly known as direct bank/wire transfer.
pt: Receba pagamentos por transferência bancária.

en: Take payments in person via checks. This offline gateway can also be useful to test purchases.
pt: Receba pagamentos por cheque. Este método de pagamento offline por ser útil para compras de teste.

en: Tangier-Assilah
pt: Tânger-Assila

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Tanzanian shilling
pt: Xelim tanzaniano

en: Tarfaya (EH-partial)
pt: Tarfaya (EH-parcial)

en: Task List
pt: Lista de tarefas

en: Tasmania
pt: Tasmânia

en: Tax
pt: Imposto

en: Tax amount
pt: Montante de imposto

en: Tax class
pt: Classe de imposto

en: Tax class already exists
pt: Classe de imposto já existe

en: Tax class name.
pt: Nome da classe de imposto.

en: Tax class of fee.
pt: Classe de imposto do custo adicional.

en: Tax class of product.
pt: Escalão de imposto do produto.

en: Tax class requires a valid name
pt: A classe de imposto requer um nome válido

en: Tax class slug already exists
pt: A slug de classe de imposto já existe

en: Tax class.
pt: Classe de imposto.

en: Tax lines data.
pt: Dados das linhas de imposto.

en: Tax name
pt: Nome do imposto

en: Tax options
pt: Opções de impostos

en: Tax priority.
pt: Prioridade do imposto.

en: Tax rate ID.
pt: ID taxa imposto.

en: Tax rate ID: %s
pt: ID da Taxa de Imposto: %s

en: Tax rate code.
pt: Código da taxa de imposto.

en: Tax rate label.
pt: Etiqueta da taxa de imposto.

en: Tax rate name.
pt: Nome da taxa de imposto.

en: Tax rate.
pt: Taxa de imposto.

en: Tax rates successfully deleted
pt: As taxas de imposto foram eliminadas com sucesso

en: Tax status
pt: Situação fiscal

[ctx: Tax status]
en: None
pt: Nenhum

en: Tax status of fee.
pt: Situação fiscal do custo adicional.

en: Tax status.
pt: Situação fiscal.

en: Tax subtotal.
pt: Subtotal imposto.

en: Tax total (not including shipping taxes).
pt: Total de impostos (não incluindo taxas de envio)

en: Tax total.
pt: Total imposto.

en: Taxable
pt: Tributável

en: Taxes
pt: Impostos

en: Taxes by code
pt: Impostos por código

en: Taxes by date
pt: Impostos por data

en: Taxes do not support trashing.
pt: Os impostos não suportam a eliminação.

en: Taxonomies: Product types
pt: Taxonomias: Tipos de produto

en: Taxonomies: Product visibility
pt: Taxonomias: Visibilidade do produto

en: Taxonomy does not exist.
pt: Taxonomia não existe.

[ctx: Taxonomy name]
en: Product type
pt: Tipo de produto

[ctx: Taxonomy name]
en: Product visibility
pt: Visibilidade do produto

en: Taxonomy name.
pt: Nome da taxonomia.

en: Taxonomy terms for product/order statuses.
pt: Termos de taxonomia para estados de produto/encomenda.

en: Tehran (تهران)
pt: Teerão (تهران)

en: Template file copied to theme.
pt: Ficheiro do template copiado para o tema.

en: Template file deleted from theme.
pt: Ficheiro do template eliminado do tema.

en: Template for the product variation form
pt: Modelo para o formulário de variação de produto

[ctx: Template name]
en: Mini-Cart
pt: Minicarrinho

[ctx: Template name]
en: Order Confirmation
pt: Confirmação da encomenda

[ctx: Template name]
en: Page: Cart
pt: Página: Carrinho

[ctx: Template name]
en: Page: Checkout
pt: Página: Finalizar encomenda

[ctx: Template name]
en: Page: Coming soon
pt: Página: Em breve

[ctx: Template name]
en: Product Catalog
pt: Catálogo de produtos

[ctx: Template name]
en: Product Search Results
pt: Resultados de pesquisa de produtos

[ctx: Template name]
en: Products by Attribute
pt: Produtos por atributo

[ctx: Template name]
en: Products by Category
pt: Produtos por categoria

[ctx: Template name]
en: Products by Tag
pt: Produtos por etiquetas

[ctx: Template name]
en: Single Product
pt: Produto único

en: Template overrides.
pt: Substituições de modelo.

en: Template used to display the Mini-Cart drawer.
pt: Modelo utilizado para mostrar o desenhador do minicarrinho.

en: Teramo
pt: Téramo

en: Term ID
pt: ID do Termo

en: Term counts
pt: Contagem de termos

en: Term description.
pt: Descrição do termo.

en: Term name.
pt: Nome do termo.

en: Terms
pt: Termos

en: Terms and Conditions Page
pt: Página Termos e Condições

en: Terms and conditions
pt: Termos e condições

en: Terms in the product visibility taxonomy.
pt: Termos na taxonomia de visibilidade do produto.

en: Terms successfully recounted
pt: Termos recalculados com sucesso

en: Tested up to WooCommerce version
pt: Testado até à versão do WooCommerce

en: Text to appear below the main email content.
pt: Texto a aparecer abaixo do conteúdo principal do email.

en: Thai baht
pt: Baht Tailandês

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Thank you for selling with WooCommerce.
pt: Obrigado por vender com o WooCommerce.

en: Thank you for your order
pt: Obrigado pela sua encomenda

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed, and a receipt for your purchase has been emailed to you. Log into your PayPal account to view transaction details.
pt: Obrigado pelo seu pagamento. A sua transacção foi concluída e o recibo da compra foi-lhe enviado por email. Inicie sessão na sua conta PayPal para ver os detalhes da transacção.

en: Thank you. Your order has been fulfilled.
pt: Obrigado. A sua encomenda foi recebida.

en: Thank you. Your order has been received.
pt: Obrigado. A sua encomenda foi recebida.

en: Thanks :)
pt: Obrigado :)

en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
pt: Obrigado por criar uma conta em %1$s. O seu nome de utilizador é %2$s. Pode aceder à sua área de cliente para ver encomendas, mudar a sua senha e mais em: %3$s

en: Thanks for reading.
pt: Obrigado pela leitura.

en: Thanks for shopping with us
pt: Obrigado por comprar na nossa loja

en: Thanks for shopping with us.
pt: Obrigado por comprar na nossa loja.

en: Thanks for using Jetpack! Your store is almost ready: to activate services like %s, just connect your store.
pt: Obrigado por utilizar o Jetpack! A sua loja está quase pronta: para activar serviços como %s, basta ligar a sua loja.

en: Thanks for using {site_url}!
pt: Obrigado por comprar em {site_url}!

en: Thanks for your order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received.
pt: Obrigado pela sua encomenda. A mesma encontra-se em espera até que confirmemos que recebemos o pagamento.

en: Thanks!
pt: Obrigado!

en: The "%1$s" coupon has been removed from your cart: %2$s
pt: O cupão "%1$s" foi removido do seu carrinho: %2$s

en: The "%s" payment method is currently disabled
pt: O método de pagamento "%s" está de momento desactivado

en: The "%s" payment method is currently enabled
pt: O método de pagamento "%s" está activado

en: The "WooCommerce Admin" plugin will be installed and activated
pt: O plugin "WooCommerce Admin" será instalado e activado

en: The "locations not covered by your other zones" zone cannot be updated.
pt: A zona “localização não cobertas pelas suas outras zonas” não pode ser actualizada.

en: The %s cannot be deleted.
pt: O %s não pode ser eliminado.

en: The %s class can only be run within WP CLI.
pt: A classe %s só pode ser executada através do WP CLI.

en: The %s does not support trashing.
pt: A %s não suporta ser eliminado(a).

en: The %s has already been deleted.
pt: O %s já foi eliminado.

en: The %s hook has a filter set, so some log files may have different retention settings.
pt: O hook %s tem um filtro definido, pelo que alguns ficheiros de registo podem ter definições de retenção diferentes.

en: The %s is not a valid URL
pt: %s não é um URL válido

en: The API key provided does not have read permissions.
pt: A chave API fornecida não tem permissões de leitura.

en: The API key provided does not have write permissions.
pt: A chave de API fornecida não tem permissões de escrita.

en: The CSV is invalid.
pt: O arquivo CSV é inválido.

en: The HTTP response code from the receiving server.
pt: O código de resposta HTTP do servidor receptor.

en: The HTTP response message from the receiving server.
pt: A mensagem de resposta HTTP do servidor receptor.

en: The ID for the parent of the resource.
pt: A ID do item pai do recurso.

en: The Order Confirmation template serves as a receipt and confirmation of a successful purchase. It includes a summary of the ordered items, shipping, billing, and totals.
pt: O modelo de confirmação de encomenda serve como recibo e confirmação de uma compra bem sucedida. Inclui um resumo dos itens encomendados, expedição, facturação e totais.

en: The PayFast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa’s most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs.
pt: A extensão PayFast para WooCommerce permite aceitar pagamentos por cartão de crédito e EFT, através de uma das gateways de pagamento mais populares da África do Sul. Sem taxas de instalação ou custos de subscrição mensal.

en: The URL of your %s page (along with the Page ID).
pt: O URL da sua página %s (junto com o ID da página)

en: The URL where the webhook payload is delivered.
pt: O URL onde o conteúdo do webhook é entregue.

en: The URL where the webhook was delivered.
pt: O URL onde o webhook foi entregue.

en: The WooCommerce Helper plugin is no longer needed. <a href="%s">Manage subscriptions</a> from the extensions tab instead.
pt: O complemento WooCommerce Helper não é mais necessário. <a href="%s">Gerenciar assinaturas</a> na guia de extensões.

en: The WooCommerce Legacy REST API plugin running on this site.
pt: O plugin do WooCommerce Legacy REST API está em execução neste site.

en: The WooCommerce REST API allows external apps to view and manage store data. Access is granted only to those with valid API keys.
pt: O REST API do WooCommerce permite que aplicações externas vejam e alterem dados da loja. O acesso é autorizado apenas a chaves API válidas.

en: The amount of discount. Should always be numeric, even if setting a percentage.
pt: O valor do desconto. Deverá ser sempre número, mesmo que defina uma percentagem.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
pt: Tempo (em segundos) que o seu site pode gastar numa única operação antes do tempo limite (para evitar bloqueios de servidor)

en: The assigned attribute.
pt: O atributo atribuído.

en: The attribute name.
pt: O nome do atributo.

en: The attribute taxonomy name.
pt: O nome da taxonomia do atributo.

en: The background color for WooCommerce email templates. Default %s.
pt: A cor de fundo para os modelos de email do WooCommerce. Por omissão %s.

en: The backup datastore does not support updating orders.
pt: A datastore de cópia de segurança não suporta a actualização de encomendas.

en: The base color for WooCommerce email templates. Default %s.
pt: A cor de base para os modelos de email do WooCommerce. Por omissão %s.

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
pt: Esta página base também pode ser usada nas <a href="%s">ligações permanentes dos produtos</a>.

en: The business description for a given store.
pt: A descrição comercial de uma determinada loja.

en: The button text to go to the product collection page with at least 15 characters
pt: O texto do botão para aceder à página de recolha de produtos com, pelo menos, 15 caracteres

en: The callback_url needs to be over SSL
pt: O callback_url tem de funcionar em SSL

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
pt: Os itens da sua encomenda anterior foram inseridos no seu carrinho actual.

en: The cart item product or variation ID.
pt: O produto do item do carrinho ou o ID da variação.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pt: As alterações feitas serão perdidas ao sair desta página.

en: The city in which your business is located.
pt: A cidade onde o seu negócio está localizado.

en: The claim has been lost. Aborting current batch.
pt: A reivindicação foi perdida. Abortar o lote atual.

en: The class %1$s provided by %2$s filter must implement %3$s.
pt: A classe %1$s fornecida pelo filtro %2$s deve implementar %3$s.

en: The class attached to the "woocommerce_queue_class" does not implement the WC_Queue_Interface interface. The default %s class will be used instead.
pt: A classe anexada ao "woocommerce_queue_class" não implementa a interface WC_Queue_Interface. A classe %s padrão será usada em vez disso.

en: The comment has already been trashed.
pt: O comentário já foi eliminado.

en: The content of the review.
pt: O conteúdo da avaliação.

en: The country and state or province, if any, in which your business is located.
pt: O país e distrito ou concelho, se existir, onde o seu negócio está localizado.

en: The coupon code already exists
pt: O código de cupão já existe

en: The coupon code cannot be empty.
pt: O código de cupão não pode estar vazio.

en: The coupon will expire at 00:00:00 of this date.
pt: O cupão expira às 00:00:00 desta data.

en: The current language used by WordPress. Default = English
pt: O idioma actualmente utilizado pelo WordPress. Padrão = Inglês

en: The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient. Advanced users can alternatively update via %1$sWP CLI%2$s.
pt: O processo de actualização da base de dados é executado em segundo plano e poderá levar algum tempo, por favor aguarde. Em alternativa, os utilizadores avançados podem actualizar via %1$sWP CLI%2$s.

en: The date of the customer last order, as GMT.
pt: A data da última encomenda do cliente, em GMT.

en: The date of the download, as GMT.
pt: A data do descarregamento, em GMT.

en: The date of the download, in the site's timezone.
pt: A data do descarregamento, no fuso horário da loja.

en: The date the coupon expires, as GMT.
pt: A data em que o cupão expira, em GMT.

en: The date the coupon expires, in the site's timezone.
pt: A data em que o cupão expira, no fuso horário do site.

en: The date the coupon was created, as GMT.
pt: A data em que o cupão foi criado, em GMT.

en: The date the coupon was created, in the site's timezone.
pt: A data em que o cupão foi criado, no fuso horário do site.

en: The date the coupon was last modified, as GMT.
pt: A data em que o cupão foi modificado, em GMT.

en: The date the coupon was last modified, in the site's timezone.
pt: A data quando o cupão foi modificado pela última vez, no fuso horário do site.

en: The date the customer was created, as GMT.
pt: A data em que o cliente foi criado, em GMT.

en: The date the customer was created, in the site's timezone.
pt: A data quando o cliente foi criado, no fuso horário do site.

en: The date the customer was last modified, as GMT.
pt: A data em que o cliente foi modificado, em GMT.

en: The date the customer was last modified, in the site's timezone.
pt: A data quando o cliente foi modificado pela última vez, no fuso horário do site.

en: The date the image was created, as GMT.
pt: A data em que a imagem foi criada, em GMT.

en: The date the image was created, in the site's timezone.
pt: A data quando a imagem foi criada, no fuso horário do site.

en: The date the image was last modified, as GMT.
pt: A data em que a imagem foi modificada, em GMT.

en: The date the image was last modified, in the site's timezone.
pt: A data quando a imagem foi modificada pela última vez, no fuso horário do site.

en: The date the order note was created, as GMT.
pt: A data em que a nota de encomenda foi criada, em GMT.

en: The date the order note was created, in the site's timezone.
pt: A data quando a nota da encomenda foi criada, no fuso horário do site.

en: The date the order refund was created, as GMT.
pt: A data em que o reembolso da encomenda foi criado, em GMT.

en: The date the order refund was created, in the site's timezone.
pt: A data quando o reembolso da encomenda foi criado, no fuso horário do site.

en: The date the order was completed, as GMT.
pt: A data em que a encomenda foi concluída, em GMT.

en: The date the order was completed, in the site's timezone.
pt: A data quando a encomenda foi concluída, no fuso horário do site.

en: The date the order was created, as GMT.
pt: A data em que a encomenda foi criada, em GMT.

en: The date the order was created, in the site's timezone.
pt: A data em que a encomenda foi criada, no fuso horário do site.

en: The date the order was last modified, as GMT.
pt: A data em que a encomenda foi modificada, em GMT.

en: The date the order was last modified, in the site's timezone.
pt: A data em que a encomenda foi modificada, no fuso horário do site.

en: The date the order was paid, as GMT.
pt: A data em que a encomenda foi paga, em GMT.

en: The date the order was paid, in the site's timezone.
pt: A data quando a encomenda foi paga, no fuso horário do site.

en: The date the product was created, as GMT.
pt: A data em que o produto foi criado, em GMT.

en: The date the product was created, in the site's timezone.
pt: A data quando o produto foi criado, no fuso horário do site.

en: The date the product was last modified, as GMT.
pt: A data em que o produto foi modificado, em GMT.

en: The date the product was last modified, in the site's timezone.
pt: A data quando o produto foi modificado pela última vez, no fuso horário do site.

en: The date the report end, as GMT.
pt: A data em que o relatório termina, em GMT.

en: The date the report end, in the site's timezone.
pt: A data em que o relatório termina, no fuso horário da loja.

en: The date the report start, as GMT.
pt: A data de início do relatório, em GMT.

en: The date the report start, in the site's timezone.
pt: A data de início do relatório, no fuso horário da loja.

en: The date the review was created, as GMT.
pt: A data em que a avaliação foi criada, em GMT.

en: The date the review was created, in the site's timezone in human-readable format.
pt: A data em que a avaliação foi criada, no fuso horário da loja.

en: The date the review was created, in the site's timezone.
pt: A data quando a avaliação foi criada, no fuso horário do site.

en: The date the variation was created, in the site's timezone.
pt: A data quando a variação foi criada, no fuso horário do site.

en: The date the variation was last modified, in the site's timezone.
pt: A data em que a variação foi modificada pela última vez, no fuso horário do site.

en: The date the webhook delivery was logged, as GMT.
pt: A data em que a entrega do webhook foi registada, em GMT.

en: The date the webhook delivery was logged, in the site's timezone.
pt: A data quando a entrega do webhook foi registada, no fuso horário do site.

en: The date the webhook was created, as GMT.
pt: A data em que o webhook foi criado, em GMT.

en: The date the webhook was created, in the site's timezone.
pt: A data quando o webhook foi criado, no fuso horário do site.

en: The date the webhook was last modified, as GMT.
pt: A data em que o webhook foi modificado, em GMT.

en: The date the webhook was last modified, in the site's timezone.
pt: A data quando o webhook foi modificado pela última vez, no fuso horário do site.

en: The date when download access expires, as GMT.
pt: A data em que expira o acesso para descarregar, em GMT.

en: The date when download access expires, in the site's timezone.
pt: A data quando o acesso ao descarregamento expira, no fuso horário do site.

en: The date you provided is invalid.
pt: A data introduzida é inválida.

en: The date/time the action is/was scheduled to run.
pt: A data/hora da ação está agendada para ser executada.

en: The decimal separator of displayed prices.
pt: O separador decimal na exibição de preços.

en: The default timezone for your server.
pt: O fuso horário padrão do seu servidor.

en: The delivery duration, in seconds.
pt: A duração da entrega, em segundos.

en: The downloadable file %1$s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %2$s
pt: O ficheiro para descarregamento %1$s não pode ser utilizado, não é um tipo de ficheiro permitido. Tipos de ficheiro permitidos: %2$s

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server, or is not located within an approved directory. Please contact a site administrator for help. %2$sLearn more.%3$s
pt: O ficheiro descarregável %s não pode ser utilizado porque não existe no servidor ou não está localizado num directório aprovado. Contacte um administrador do site para obter ajuda. %2$sSaiba mais.%3$s

en: The eWAY extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
pt: A extensão eWAY para WooCommerce permite que aceite pagamentos com cartão de crédito directamente na sua loja, sem redirecionar os clientes para um site externo para efectuarem o pagamento.

en: The email address for the customer.
pt: O endereço de email do cliente.

en: The extension %s has been deactivated successfully.
pt: A extensão %s foi desactivada com sucesso.

en: The field %1$s is invalid for the location %2$s.
pt: O campo %1$s é inválido para a localização %2$s.

en: The field %s is invalid.
pt: O campo %s é inválido.

en: The field %s is required.
pt: O campo %s é obrigatório.

en: The file does not exist, please try again.
pt: O ficheiro não existe, por favor tente novamente.

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
pt: O ficheiro está vazio ou a utilizar uma codificação diferente de UTF-8, por favor tente novamente com um novo ficheiro.

en: The following active plugin(s) have not declared compatibility with WooCommerce %s yet and should be updated and examined further before you proceed:
pt: O(s) seguinte(s) plugin(s) activo(s) não declara(m) compatibilidade com o WooCommerce %s ainda e deverão ser actualizados e analisados antes de continuar:

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
pt: Estas moradas serão utilizadas na página de finalização de compra como moradas por omissão.

en: The following note has been added to your order:
pt: A seguinte nota foi adicionada à sua encomenda:

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
pt: As opções a seguir afetam como os preços são exibidos no site.

en: The following plugins will be installed and activated for you:
pt: Os seguintes plugins serão instalados e activados por si:

en: The following problems were found:
pt: Foram encontrados os seguintes problemas:

en: The following wizard will help you configure your store and get you started quickly.
pt: O seguinte assistente ajudá-lo-á a configurar a sua loja e começar rapidamente a vender.

en: The font face family name is required.
pt: O nome da família do tipo de letra é obrigatório.

en: The font face font style is required.
pt: O estilo do tipo de letra é obrigatório.

en: The font face src is required.
pt: O tipo de letra src é obrigatório.

en: The font face weight is required.
pt: O peso do tipo de letra é obrigatório.

en: The font family name is required.
pt: O nome da família de fontes é obrigatório.

en: The font family preview is required.
pt: É necessária a pré-visualização da família de fontes.

en: The group "%s" does not exist. | The groups "%s" do not exist.
pt[0]: O grupo “%s” não existe.

en: The homepage URL of your site.
pt: O URL da página inicial do seu site.

en: The id for the resource.
pt: O identificador para o recurso.

en: The image upload failed: "%s", creating the product without image
pt: O carregamento da imagem falhou: "%s", criando o produto sem imagem

en: The images for a given store.
pt: As imagens de uma determinada loja.

en: The installed version of the current active theme.
pt: A versão instalada do tema actualmente activo.

en: The installed version of the parent theme.
pt: A versão instalada do tema-pai.

en: The item type.
pt: O tipo de item.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
pt: O tamanho máximo de ficheiro que pode ser carregado de uma vez.

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
pt: O tamanho máximo do ficheiro que pode ser carregado para a sua instalação WordPress.

en: The legacy REST API is NOT enabled
pt: A REST API legacy NÃO está activada

en: The legacy REST API is enabled
pt: A API REST legacy está activada

en: The logging handler class.
pt: A classe de tratamento do registo.

en: The logical relationship between attributes when filtering across multiple at once.
pt: A relação lógica entre atributos ao filtrar vários de uma só vez.

en: The main body background color. Default %s.
pt: A cor de fundo do corpo. Por omissão %s.

en: The main body text color. Default %s.
pt: A cor do texto do corpo. Por omissão %s.

en: The maximum allowed setting is %d
pt: A configuração máxima permitida é %d

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
pt: A quantidade máxima de memória (RAM) que o seu site pode usar de uma só vez.

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
pt: O número máximo de itens individuais que este cupão pode ser aplicado quando usar descontos em produtos. Deixe em branco para aplicar a todos os itens aplicáveis no carrinho.

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
pt: O número máximo de variáveis que seu servidor pode usar numa única função para evitar sobrecargas.

en: The maximum spend for this coupon is %s.
pt: O gasto máximo deste cupão é %s.

en: The metaboxhidden_product meta from the user metas.
pt: O meta metaboxhidden_product dos metadados do utilizador.

en: The minimum allowed setting is %d
pt: A configuração mínima permitida é %d

en: The minimum severity level of logs that will be stored.
pt: O nível mínimo de gravidade dos registos que serão armazenados.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
pt: O valor mínimo de encomenda para este cupão é %s.

en: The name of the current active theme.
pt: Nome do tema actualmente activo.

en: The name of the parent theme.
pt: O nome do tema-pai.

en: The number of days log entries are retained.
pt: O número de dias em que as entradas de registo são mantidas.

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
pt: O número de casas decimais visiveis nos preços.

en: The number of search results has reached the limit of %s. Try refining your search.
pt: O número de resultados da pesquisa atingiu o limite de %s. Tente refinar a sua pesquisa.

en: The number of unique pages viewed by the customer prior to this order.
pt: O número de páginas únicas visualizadas pelo cliente antes desta encomenda.

en: The object cannot be deleted.
pt: O objecto não pode ser eliminado.

en: The object does not support trashing. Set '%s' to delete.
pt: O objecto não suporta ser movido para o lixo. Defina '%s' para ser eliminado.

en: The object has already been trashed.
pt: O objecto já foi movido para o lixo.

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
pt: As opções disponíveis são &quot;Activo&quot; (a entregar), &quot;Em pausa&quot; (não está a  entregar) ou &quot;Desactivado&quot; (não esta a entregar por causa de falhas na entrega).

en: The order ID.
pt: ID da encomenda.

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the "Place order" button at the bottom of the page.
pt: Os totais da encomenda foram actualizados. Por favor, confirme a sua encomenda, clicando no botão "Confirmar encomenda" no final da página.

en: The organic coffee beans are a revelation. Each sip feels like a journey. Beautifully crafted accessories add a touch of elegance to my home.
pt: Os grãos de café orgânicos são uma revelação. Cada gole parece uma viagem. Acessórios trabalhados adicionam um toque de elegância à minha casa.

en: The parent theme developers URL.
pt: O URL do autor do tema-pai.

en: The patterns dictionary is missing.
pt: O dicionário de padrões está em falta.

en: The payment gateway for this order does not exist.
pt: O serviço de pagamento para esta encomenda não existe.

en: The payment gateway for this order does not support automatic refunds.
pt: O serviço de pagamento usado para pagar esta encomenda não suporta reembolso automático.

en: The position of the currency symbol.
pt: A posição do símbolo da moeda.

en: The postal code, if any, in which your business is located.
pt: O código postal, se existir, onde o seu negócio está localizado.

en: The product review cannot be deleted.
pt: A avaliação do produto não pode ser eliminada.

en: The product review does not support trashing.
pt: As revisões de produtos não suportam a eliminação.

en: The provided handler %1$s does not implement %2$s.
pt: O handler %1$s fornecido não implementa %2$s.

en: The requested plugin `%s` could not be activated.
pt: Os plugins solicitado '%s' não pode ser activado.

en: The requested plugin `%s` could not be installed.
pt: O plugin solicitado '%s' não pode ser instalado.

en: The requested plugin `%s` could not be installed. Plugin API call failed.
pt: O plugin solicitado ‘%s’ não pode ser instalado. A chamada à API de plugins falhou.

en: The requested theme `%s` could not be installed.
pt: O tema solicitado '%s' não pode ser instalado.

en: The requested theme `%s` could not be installed. Theme API call failed.
pt: O tema solicitado ‘%s’ não pode ser instalado. A chamada à API de temas falhou.

en: The requested theme could not be activated.
pt: O tema solicitado não pode ser activado.

en: The resource cannot be deleted.
pt: O recurso não pode ser eliminado.

en: The response body from the receiving server.
pt: A corpo da resposta do servidor receptor.

en: The root URL of your site.
pt: A URL do root do seu site.

en: The sale will start at 00:00:00 of "From" date and end at 23:59:59 of "To" date.
pt: A promoção começará às 00:00:00 da data "De" e terminará às 23:59:59 da data "Para".

en: The search term definition failed.
pt: A definição do termo de pesquisa falhou.

en: The secret key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers.
pt: A chave secreta é utilizada para gerar um código de validação (hash) do webhook entregue e fornecida nos cabeçalhos do pedido.

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
pt: As definições de tamanho desta imagem foram desactivadas porque os seus valores estão a ser substituídos por um filtro.

en: The size of the log directory.
pt: O tamanho do directório de registo.

en: The status of the note (e.g. unactioned, actioned).
pt: O estado da nota (por exemplo, unactioned, actioned).

en: The stock has not been updated because the value has changed since editing. Product %1$d has %2$d units in stock.
pt: O stock não foi actualizado porque o valor foi alterado desde a edição. Produto %1$d tem %2$d unidades em stock.

en: The street address for your business location.
pt: A morada da localização do seu negócio.

en: The term ID, or 0 if the attribute is not a global attribute.
pt: O ID do termo, ou 0 se o atributo não for um atributo global.

en: The term name.
pt: O nome do termo.

en: The term slug.
pt: A slug do termo.

en: The text to appear in the footer of all WooCommerce emails.
pt: O texto que aparece no rodapé de todos os emails enviados pelo WooCommerce.

en: The theme developers URL.
pt: O URL do autor do tema.

en: The thousand separator of displayed prices.
pt: O separador de milhares na exibição de preços.

en: The total size of the files in the log directory.
pt: O tamanho total dos ficheiros no directório de registo.

en: The type of the note (e.g. error, warning, etc.).
pt: O tipo de nota (por exemplo: erro, aviso, etc.).

en: The unit lengths are defined in for this country.
pt: As unidades de comprimento são definidas para este país.

en: The unit weights are defined in for this country.
pt: A unidade de peso definida para este país.

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
pt: A versão MySQL instalada no seu servidor de alojamento.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
pt: A versão PHP instalada no seu servidor de alojamento.

en: The version of WooCommerce installed on your site.
pt: A versão do WooCommerce instalada no seu site.

en: The version of WordPress installed on your site.
pt: A versão do WordPress instalada no seu site.

en: The version of cURL installed on your server.
pt: A versão da função cURL instalada no seu servidor.

en: Theme
pt: Tema

en: Theme author URL.
pt: URL do autor do tema.

en: Theme installation message.
pt: Mensagem de instalação do tema.

en: Theme installation status.
pt: Estado de instalação do tema.

en: Theme name.
pt: Nome do tema.

en: Theme slug.
pt: Slug do tema.

en: Theme status.
pt: Estado do tema.

en: Theme version.
pt: Versão do tema.

en: Theme.
pt: Tema.

en: Themes
pt: Temas

en: There are currently no logs to view.
pt: Não existem registos para visualizar.

en: There are no currencies matching these parameters.
pt: Não há moedas correspondentes a esses parâmetros.

en: There are no locations matching these parameters.
pt: Não há localizações que correspondam a esses parâmetros.

en: There are no notes yet.
pt: Ainda não existem notas.

en: There are no orders to verify, aborting.
pt: Não há encomendas para confirmar. A cancelar.

en: There are no product reviews yet.
pt: Este produto ainda não recebeu opiniões.

en: There are no reviews yet.
pt: Ainda não existem avaliações.

en: There are no shipping options available. Please ensure that your address has been entered correctly, or contact us if you need any help.
pt: Não há métodos de envio disponíveis. Por favor verifique a sua morada, ou contacte-nos se precisar de ajuda.

en: There are some issues with the items in your cart. Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
pt: Ocorreram alguns problemas com os itens no seu carrinho. Por favor volte à página de carrinho e resolva estes problemas antes de finalizar a encomenda.

en: There are too many concurrent batches, but the run is forced to continue.
pt: Há muitos lotes simultâneos, mas a execução é forçada a continuar.

en: There are too many concurrent batches.
pt: Há muitos lotes simultâneos.

en: There was a failure fetching this action
pt: Houve uma falha na obtenção desta acção

en: There was an error activating this plugin.
pt: Ocorreu um erro ao activar este plugin.

en: There was an error activating this theme.
pt: Ocorreu um erro ao activar este tema.

en: There was an error calling %1$s: %2$s
pt: Ocorreu um erro ao chamar %1$s: %2$s

en: There was an error calling %s
pt: Houve um erro chamando %s

en: There was an error calling this tool. There is no callback present.
pt: Houve um erro ao chamar esta ferramenta. Não há retorno presente.

en: There was an error connecting to Square.
pt: Ocorreu um erro a conectar com o Square.

en: There was an error connecting to WooCommerce.com. Please try again.
pt: Ocorreu um erro a conectar a WooCommerce.com. Por favor, tente novamente.

en: There was an error connecting your subscription. Please try again.
pt: Ocorreu um erro ao ligar a sua subscrição. Por favor, tente novamente.

en: There was an error disconnecting your subscription. Please try again.
pt: Ocorreu um erro ao desligar a sua subscrição. Por favor, tente novamente.

en: There was an error generating your API Key.
pt: Ocorreu um erro ao gerar a sua chave de API.

en: There was an error getting the install URL for this product.
pt: Ocorreu um erro ao obter o URL de instalação para este produto.

en: There was an error running the action scheduler: %s
pt: Ocorreu um erro ao executar o programador de acções: %s

en: There's %d webhook that is configured to be delivered using the Legacy REST API, which has been removed from WooCommerce. This webhook will fail to be sent. | There are %d webhooks that are configured to be delivered using the Legacy REST API, which has been removed from WooCommerce. These webhooks will fail to be sent.
pt[0]: Há um webhook %d que está configurado para ser entregue usando a Legacy API REST, que foi removida do WooCommerce. Este webhook não será enviado.
pt[1]: Há webhook %d que estão configurados para serem entregues usando a Legacy API REST, que foi removida do WooCommerce. Estes webhook não serão enviados.

en: These costs can optionally be added based on the <a href="%s">product shipping class</a>.
pt: Estes custos podem ser adicionados opcionalmente baseando-se na <a href="%s">classe de envio de produto</a>.

en: These costs can optionally be added based on the <a target="_blank" href="%s">product shipping class</a>. Learn more about <a target="_blank" href="https://woocommerce.com/document/flat-rate-shipping/#shipping-classes">setting shipping class costs</a>.
pt: Estes custos podem, opcionalmente, ser adicionados com base na <a target="_blank" href="%s">classe de envio do produto</a>. Saiba mais sobre a <a target="_blank" href="https://woocommerce.com/document/flat-rate-shipping/#shipping-classes">definição dos custos da classe de envio</a>.

en: These features are either experimental or incomplete, enable them at your own risk!
pt: Estas funcionalidades são experimentais ou incompletas, active-as por sua conta e risco!

en: These options let you change the appearance of the WooCommerce checkout.
pt: Estas opções permitem alterar a apresentação da finalização de compra do WooCommerce.

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
pt: Estas páginas são necessárias para que o WooCommerce saiba onde enviar os clientes para finalizar encomenda.

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
pt: Tarifas adicionais são opções de envio extra com custos adicionais (baseado na taxa fixa).

en: This action cannot be reversed. Are you sure you wish to erase personal data from the selected orders?
pt: Esta acção não pode ser revertida. De certeza que pretende remover dados pessoais das encomendas seleccionadas?

en: This controls how stock quantities are displayed on the frontend.
pt: Isto controla como é que as quantidades de stock são apresentadas no site.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
pt: Isto controla a descrição que o utilizador vê ao finalizar compras.

en: This controls the position of the currency symbol.
pt: Isto controla a posição do simbolo monetário.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
pt: Isto controla o título que o utilizador vê ao finalizar de compras.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
pt: Isto controla qual a moeda que será utilizada e quais as gateways de pagamento.

en: This controls what unit you will define lengths in.
pt: Isto controla qual unidade de tamanho será utilizada.

en: This controls what unit you will define weights in.
pt: Isto controla qual unidade de peso será utilizada.

en: This controls which shipping address is used by default.
pt: Isto controla que morada de entrega é utilizada por omissão.

en: This coupon has expired.
pt: Este cupão expirou.

en: This data will be deleted in %s.
pt: Estes dados serão eliminados em %s.

en: This determines where log entries are saved.
pt: Isto determina onde são guardadas as entradas de registo.

en: This email address is already registered.
pt: Este endereço de email já se encontra registado.

en: This field allows you to set the maximum spend (subtotal) allowed when using the coupon.
pt: Este campo permite definir um valor máximo de compras para utilizar o cupão.

en: This field allows you to set the minimum spend (subtotal) allowed to use the coupon.
pt: Este campo permite definir um valor mínimo de compras para utilizar o cupão.

en: This file does not exist.
pt: Este ficheiro não existe.

en: This function should not be called before plugins_loaded.
pt: Esta função não deve ser chamada antes de plugins_loaded.

en: This function should not be called before woocommerce_init.
pt: Esta função não deve ser chamada antes de woocommerce_init.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
pt: Esta é uma loja de teste &mdash; encomendas não serão fornecidas.

en: This is a featured product
pt: Este é um produto destacado

en: This is an order notification sent to customers containing order details after payment.
pt: Esta é uma notificação de encomenda enviada aos clientes contendo os detalhes da encomenda após pagamento.

en: This is not your download link.
pt: Este não é o seu link de descarregamento.

en: This is the Customer Lifetime Value, or the total amount you have earned from this customer's orders.
pt: Este é o valor do cliente ao longo do tempo, ou seja, o montante total que ganhou com as encomendas deste cliente.

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
pt: Este é o URL ou caminho absoluto para o ficheiro que os clientes terão acesso. Os URL inseridos já devem estar codificados.

en: This is the WooCommerce shop page. The shop page is a special archive that lists your products. <a href="%s">You can read more about this here</a>.
pt: Esta é a página da loja do WooCommerce. A página da loja é um ficheiro especial que lista os seus produtos. <a href="%s">Saiba mais sobre este assunto aqui</a>.

en: This is the attachment ID, or image URL, used for placeholder images in the product catalog. Products with no image will use this.
pt: Este é o ID do anexo multimedia ou URL da imagem usado por omissão no catálogo de produtos. Produtos sem imagem utilizarão esta.

en: This is the default category and it cannot be deleted. It will be automatically assigned to products with no category.
pt: Esta é a categoria por omissão e não pode ser eliminada. Será definida automaticamente para produtos sem categoria.

en: This is the name of the download shown to the customer.
pt: Este é o nome do descarregamento apresentado ao cliente.

en: This is the sum of the "Tax rows" shipping tax amount within your orders.
pt: Esta é a soma do montante de imposto dos portes de envio nas "Linhas de Imposto" dentro das encomendas.

en: This is the sum of the "Tax rows" tax amount within your orders.
pt: Esta é a soma do montante de taxas das "Linhas de imposto" dentro das encomendas.

en: This is the sum of the 'Order total' field within your orders.
pt: Esta é a soma do campo 'Total das encomendas' dentro das suas encomendas.

en: This is the sum of the 'Shipping total' field within your orders.
pt: Esta é a soma dos campos "Portes de Envio" nas suas encomendas.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
pt: Esta é a soma do total de encomendas após qualquer devolução e excluindo envios e impostos.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
pt: Esta é a soma do total de encomendas após qualquer devolução e incluíndo envios e impostos.

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
pt: Esta é a soma total de imposto (imposto de portes de envio + imposto do produto).

en: This is where store orders are stored.
pt: Isto é onde as encomendas são armazenadas.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
pt: Aqui pode adicionar novos cupões para os clientes usarem na sua loja.

en: This is where your business is located. Tax rates and shipping rates will use this address.
pt: Isto é onde o seu negócio está localizado. As taxas de imposto e taxas de envio irão utilizar esta morada.

en: This key is invalid or has already been used. Please reset your password again if needed.
pt: Esta senha expirou ou já foi usada. Por favor, inicia uma nova redefinição de senha.

en: This lets you choose which products are part of this group.
pt: Permite você escolher quais produtos fazem parte deste grupo.

en: This method is deprecated in 2.6.0 and will be removed in future versions - we recommend disabling it and instead setting up a new rate within your <a href="%s">Shipping zones</a>.
pt: Este método está obsoleto desde a versão 2.6.0 e será removido em versões futuras - recomendo que o desactive e utilize uma nova taxa de envio nas <a href="%s">Zonas de Envio</a>.

en: This method should not be called before plugins_loaded.
pt: Este método não deve ser chamado antes plugins_loaded.

en: This month
pt: Este mês

en: This option determines a customers default location. The MaxMind GeoLite Database will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
pt: Esta opção determina a localização por omissão de um cliente. A Base de dados GeoLite da MaxMind será descarregada periodicamente para o seu diretório wp-content se estiver a utilizar a geo-localização.

en: This option determines which address is used to calculate tax.
pt: Esta opção determinda que morada é utilizada para cálculo de impostos.

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
pt: Esta opção é importante já que afectará a forma como os valores serão introduzidos. Alterar esta opção não actualizará produtos existentes.

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
pt: Esta opção permite limitar em quais países está disponível para vender.

en: This option will delete ALL of your tax rates, use with caution. This action cannot be reversed.
pt: Esta opção irá eliminar TODAS as suas taxas de impostos, utilize com cuidado. Esta acção não poderá ser revertida.

en: This order cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
pt: Esta encomenda não pode ser paga. Por favor contacte-nos se necessita de ajuda.

en: This order is no longer editable.
pt: Esta encomenda já não pode ser editada.

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
pt: O estado desta encomenda é &ldquo;%s&rdquo;&mdash; que não pode ser paga. Por favor, contacte-nos se necessitar de ajuda.

en: This password reset key is for a different user account. Please log out and try again.
pt: Esta chave de redefinição de senha é para uma conta de utilizador diferente. Por favor saia e tente novamente.

en: This payment method was successfully set as your default.
pt: Este método de pagamento será usado por omissão.

en: This product cannot be added to the cart.
pt: Este produto não pode não pode ser adicionado ao carrinho.

en: This product has been activated.
pt: Este produto foi activado.

en: This product has options, such as size or color. You can manage each variation's images, downloads, and other details individually.
pt: Este produto tem opções, como o tamanho ou a cor. Pode gerir as imagens, transferências e outros detalhes de cada variação individualmente.

en: This product has options, such as size or color. You can now manage each variation's inventory and other details individually.
pt: Este produto tem opções, como o tamanho ou a cor. Agora pode gerir o inventário e outros detalhes de cada variação individualmente.

en: This product has options, such as size or color. You can now manage each variation's shipping settings and other details individually.
pt: Este produto tem opções, como o tamanho ou a cor. Agora pode gerir individualmente as definições de envio e outros detalhes de cada variação.

en: This product has produced sales and may be linked to existing orders. Are you sure you want to delete it?
pt: Este produto produziu vendas e pode estar associado a encomendas existentes. De certeza que o pretende eliminar?

en: This product is already active.
pt: Este produto já está activo.

en: This product is already installed.
pt: Este produto já está instalado.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
pt: Este produto está esgotado e indisponível.

en: This product is not installed.
pt: Este produto não está instalado.

en: This product is protected and cannot be purchased.
pt: Este produto está protegido e não pode ser comprado.

en: This product requires shipping or pickup
pt: Este produto requer envio ou recolha

en: This product will not trigger your customer's shipping calculator in cart or at checkout. This product also won't require your customers to enter their shipping details at checkout. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Read more about virtual products</a>.
pt: Este produto não activará a calculadora de envio do seu cliente no carrinho de compras ou no passo de finalizar encomenda. Este produto também não exigirá que os seus clientes introduzam os seus dados de envio em finalizar encomenda. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Leia mais sobre produtos virtuais</a>.

en: This report link has expired. %1$sClick here to view the filtered report%2$s.
pt: Este link do relatório expirou. %1$sClique aqui para ver o relatório filtrado%2$s.

en: This resource cannot be created.
pt: Não é possível criar este recurso.

en: This sample language includes the basics around what personal data your store may be collecting, storing and sharing, as well as who may have access to that data. Depending on what settings are enabled and which additional plugins are used, the specific information shared by your store will vary. We recommend consulting with a lawyer when deciding what information to disclose on your privacy policy.
pt: Este exemplo inclui o básico relativamente aos dados pessoais que a sua loja poderá estar a colectar, armazenar e partilhar, bem como quem pode ter acesso a esses dados. Dependendo das configurações activas e quais plugins adicionais são utilizados, as informações específicas partilhadas pela sua loja irão variar. Recomendamos consultoria com um advogado ao decidir quais informações divulgar na sua política de privacidade.

en: This section controls the display of your website privacy policy. The privacy notices below will not show up unless a %s is set.
pt: Esta secção controla a exibição da política de privacidade do seu site. As mensagens em baixo não serão exibidas a não ser que uma %s esteja definida.

en: This section lets you customize the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>.
pt: Esta secção permite personalizar os emails do WooCommerce. <a href="%s" target="_blank">Clique para visualizar o modelo de email</a>.

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
pt: Esta seção mostra todos os arquivos que estão substituindo as páginas de template padrão WooCommerce.

en: This section shows information about this status report.
pt: Esta secção mostra informações sobre este relatório de estado do sistema.

en: This sets how many days log entries will be kept before being auto-deleted.
pt: Define o número de dias que as entradas de registo serão mantidas antes de serem eliminadas automaticamente.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
pt: Isto define a página base da sua loja - é o lugar onde o arquivo do produto estará.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
pt: Isto define o simbolo exibido na casa decimal nos preços.

en: This sets the minimum severity level of logs that will be stored. Lower severity levels will be ignored. "None" means all logs will be stored.
pt: Define o nível mínimo de gravidade dos registos que serão armazenados. Os níveis de gravidade inferiores serão ignorados. "Nenhum" significa que todos os registos serão armazenados.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
pt: Isso define o número de casas decimais mostrado nos preços apresentados.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
pt: Isto define o simbolo que separa a casa dos milhares nos preços.

en: This setting cannot be changed here because it is being set by a filter on the %s hook.
pt: Esta definição não pode ser alterada aqui porque está a ser definida por um filtro no hook %s.

en: This setting cannot be changed here because it is defined in the %1$s constant, probably in your %2$s file.
pt: Esta definição não pode ser alterada aqui porque está definida na constante %1$s, provavelmente no seu ficheiro %2$s.

en: This setting cannot be changed here because it is defined in the %s constant.
pt: Esta definição não pode ser alterada aqui porque está definida na constante %s.

en: This setting determines which shop pages products will be listed on.
pt: Esta definição determina em que páginas da loja o produto será mostrado.

en: This setting does not apply to guest purchases.
pt: Esta definição não se aplica a compras de visitantes sem registo.

en: This shipping method does not have any settings to configure.
pt: Este método de envio não tem definições para configurar.

en: This subscription has expired. Contact the owner to <strong>renew</strong> the subscription to receive updates and support.
pt: A assinatura expirou. Contacte o dono para <strong>renovar</strong> a assinatura para receber actualizações e suporte.

en: This subscription has expired. Please <strong>renew</strong> to receive updates and support.
pt: Esta subscrição expirou. Por favor <strong>renove</strong> para receber actualizações e suporte.

en: This subscription is expiring soon. Please <strong>renew</strong> to continue receiving updates and support.
pt: Esta subscrição expira em breve. Por favor <strong>renove</strong> para continuar a receber actualizações e suporte.

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: %s.
pt: Este template foi substituído pelo seu tema e pode ser encontrado em: %s.

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
pt: Este texto será mostrado no botão que liga ao produto externo.

en: This tool allows you to generate and download a CSV file containing a list of all products.
pt: Esta ferramenta permite gerar e descarregar um ficheiro CSV contendo uma lista de todos os produtos.

en: This tool allows you to import (or merge) product data to your store from a CSV or TXT file.
pt: Esta ferramenta permite-lhe importar (ou actualizar) dados de produtos na sua loja através de um ficheiro CSV ou TXT.

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
pt: Esta ferramenta irá limpar todos os transientes expirados a partir do WordPress.

en: This tool will clear the data from legacy order tables in WooCommerce.
pt: Esta ferramenta irá limpar os dados das tabelas de encomendas antigas no WooCommerce.

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
pt: Esta ferramenta irá limpar o cache pouco usado de produtos/loja.

en: This tool will delete all customer session data from the database, including current carts and saved carts in the database.
pt: Esta ferramenta irá eliminar todos os dados de sessão do cliente da base de dados, incluindo carrinhos de compras actuais e gravados na base de dados.

en: This tool will delete all variations which have no parent.
pt: Esta ferramenta irá eliminar todas as variações que não têm nenhum pai.

en: This tool will delete expired download permissions and permissions with 0 remaining downloads.
pt: Essa ferramenta irá eliminar permissões de descarregamento expiradas e permissões com 0 descarregamentos restantes.

en: This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
pt: Esta ferramenta instalará todas as páginas WooCommerce em falta. Páginas já definidas e configuradas não serão substituídas.

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
pt: Essa ferramenta irá recontar os termos dos produtos - útil quando são alteradas as configurações de forma que os produtos ficam escondidos do catálogo.

en: This tool will regenerate product lookup table data. This process may take a while.
pt: Esta ferramenta irá gerar novamente os dados da tabela de consulta rápida de produtos. Esse processo pode demorar um pouco.

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
pt: Esta ferramenta irá redefinir os papéis do administrador, dos clientes e do gerente da loja para o padrão. Utilize caso os seus utilizadores não consigam aceder a todas as páginas administrativas do WooCommerce.

en: This tool will update your WooCommerce database to the latest version. Please ensure you make sufficient backups before proceeding.
pt: Esta ferramenta actualiza a base de dados do WooCommerce para a versão mais recente. Por favor certifique-se que tem cópia de segurança antes de proceder.

en: This variation requires shipping or pickup
pt: Esta variação requer envio ou recolha

en: This variation will not trigger your customer's shipping calculator in cart or at checkout. This product also won't require your customers to enter their shipping details at checkout. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Read more about virtual products</a>.
pt: Esta variação não activará a calculadora de envio do seu cliente no carrinho de compras ou na finalização da encomenda. Este produto também não exigirá que os seus clientes introduzam os dados de envio na finalização da encomenda. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Leia mais sobre produtos virtuais</a>.

en: This webhook has the ⚠️ symbol in front of its name in the list below. Please either edit the webhook to use a different delivery format, or install and activate <a href="%s" target="_blank">the WooCommerce Legacy REST API extension</a>. | These webhooks have the ⚠️ symbol in front of their names in the list below. Please either edit the webhooks to use a different delivery format, or install and activate <a href="%s" target="_blank">the WooCommerce Legacy REST API extension</a>.
pt[0]: Este webhook tem o símbolo ⚠️ na frente do seu nome na lista abaixo. Edite o webhook para usar um formato de entrega diferente ou instale e active <a href="%s" target="_blank">a extensão WooCommerce Legacy REST API</a>.
pt[1]: Estes webhook têm o símbolo ⚠️ na frente do seu nome na lista abaixo. Edite os webhook para usar um formato de entrega diferente ou instale e active <a href="%s" target="_blank">a extensão WooCommerce Legacy REST API</a>.

en: This will be how your name will be displayed in the account section and in reviews
pt: Isto será como o seu nome será mostrado na sua conta e avaliações

en: This will convert <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. The conversion will happen overtime in the background (via Action Scheduler). There are currently %d entries that can be converted.
pt: Isto irá converter as meta entradas do item de encomenda <code>coupon_data</code> em entradas simplificadas <code>coupon_info</code>. A conversão ocorrerá em segundo plano (via Action Scheduler). Existem actualmente %d entradas que podem ser convertidas.

en: This will convert <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. The conversion will happen overtime in the background (via Action Scheduler). There are currently no entries to convert.
pt: Isto irá converter as meta entradas do item de encomenda <code>coupon_data</code> em entradas simplificadas <code>coupon_info</code>. A conversão ocorrerá em segundo plano (via Action Scheduler). Actualmente não há entradas para converter.

en: This will give "%1$s" %2$s access which will allow it to:
pt: Isto dará "%1$s" %2$s acesso que o deixará:

en: This will regenerate all shop thumbnails to match your theme and/or image settings.
pt: Isto irá regenerar todas as miniaturas da loja para coincidir com as opções das suas imagens e/ou tema.

en: This will stop the background process that converts <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. There are currently %d entries that can be converted.
pt: Isto irá interromper o processo em segundo plano que converte as meta entradas do item de encomenda <code>coupon_data</code> em entradas simplificadas <code>coupon_info</code>. Existem actualmente %d entradas que podem ser convertidas.

en: Thousand separator
pt: Separador de milhares

en: Thousand separator.
pt: Separador de milhares.

en: Thousands separator for displayed prices in this country.
pt: Separador de milhares para preços exibidos neste país.

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Thumbnail URL.
pt: URL da miniatura.

en: Thumbnail cropping
pt: Recorte de miniaturas

en: Thumbnail image
pt: Imagem em miniatura

en: Thumbnail regeneration has been scheduled to run in the background.
pt: Regeneração de miniaturas agendado para correr em segundo plano.

en: Thumbnail regeneration is running in the background. Depending on the amount of images in your store this may take a while.
pt: A regeneração de miniaturas está a correr em segundo plano. Dependendo da quantidade de imagens na sua loja, poderá demorar algum tempo.

en: Thumbnail sizes for responsive images.
pt: Tamanhos de miniatura para imagens responsivas.

en: Thumbnail srcset for responsive images.
pt: srcset de miniatures para imagens responsivas.

en: Thumbnail width
pt: Largura da miniatura

en: TikTok for WooCommerce
pt: TikTok para WooCommerce

en: Timestamp
pt: Data/Hora

en: Tip: By suggesting complementary products in the cart using cross-sells, you can significantly increase the average order value.
pt: Sugestão: Ao sugerir produtos complementares no carrinho utilizando vendas cruzadas, pode aumentar significativamente o valor médio da encomenda.

en: Tip: Upsells are products that are extra profitable or better quality or more expensive. Experiment with combinations to boost sales.
pt: Dica: os aumenta vendas são produtos que são mais rentáveis, de melhor qualidade ou mais caros. Experimente combinações para aumentar as vendas.

en: Title
pt: Título

en: Title of the note.
pt: Título da nota.

en: Title:
pt: Título:

en: To allow logging, make %s writable.
pt: Para permitir o registo, dê permissões de escrita a %s.

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or <a href="%2$s">cancel and return to %1$s</a>
pt: Para conectar-se a %1$s necessita de iniciar sessão. Inicie a sessão na sua loja abaixo, ou <a href="%2$s">cancele e regresse a %1$s</a>

en: To edit this order change the status back to "Pending payment"
pt: Para editar esta encomenda mude o estado de volta para "Pendente de pagamento"

en: To enable this update you need to <strong>activate</strong> this subscription.
pt: Para activar esta actualização precisa de <strong>activar</strong> esta subscrição.

en: To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
pt: Para activar esta actualização precisa de <strong>comprar</strong> uma nova subscrição.

en: To manipulate product variations you should use the /products/&lt;product_id&gt;/variations/&lt;id&gt; endpoint.
pt: Para manipular as variações do produto, você deve usar o endpoint /products/&lt;product_id&gt;/variations/&lt;id&gt;.

en: To opt out, leave this box unticked. Your store remains untracked, and no data will be collected. Read about what usage data is tracked at: %s.
pt: Se pretende desactivar o rastreio, deixe esta opção desactivada. A sua loja permanecerá sem rastreio e nenhum dado será recolhido. Leia sobre que dados de utilização são registados em: %s.

en: To override and edit this email template copy %1$s to your theme folder: %2$s.
pt: Para substituir e editar este modelo de email copie %1$s para a pasta do seu tema: %2$s.

en: To receive updates and support for this extension, you need to <strong>purchase</strong> a new subscription or consolidate your extensions to one connected account by <strong><a href="%1$s" title="Sharing Docs">sharing</a> or <a href="%2$s" title="Transferring Docs">transferring</a></strong> this extension to this connected account.
pt: Para receber atualizações e suporte para esta extensão, precisa de <strong>comprar</strong> uma nova assinatura ou consolidar as suas extensões numa conta associada <strong><a href="%1$s" title="Documentação de Partilha">partilhada</a> ou <a href="%2$s" title="Documentação de Transferência">transferir</a></strong> esta extensão para essa conta associada.

en: To set your password, visit the following address:
pt: Para definir a sua senha, visite este endereço:

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
pt: Para fazer o acompanhamento da sua encomenda, por favor indique o número de identificação na caixa abaixo e pressione o botão "Acompanhar". Este número ter-lhe-á sido indicado no recibo e na mensagem de confirmação que recebeu.

en: To view this page, you must either %1$slogin%2$s or verify the email address associated with the order.
pt: Para ver esta página, efectue o %1$slogin%2$s ou confirme o endereço de email associado à encomenda.

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
pt: Alternar &quot;Descarregar/Download&quot;

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
pt: Alternar &quot;Activado&quot;

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
pt: Alternar &quot;Gerir stock&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
pt: Alternar &quot;Virtual&quot;

en: Toggle featured
pt: Alternar destaque

en: Toggle fullscreen
pt: Alternar ecrã inteiro

en: Tokelau
pt: Toquelau

en: Tongan pa&#x2bb;anga
pt: Pa'anga de Tonga

en: Tool description.
pt: Descrição da ferramenta.

en: Tool does not exist.
pt: A ferramenta não existe.

en: Tool name.
pt: Nome da ferramenta.

en: Tool ran.
pt: Ferramenta executada.

en: Tool return message.
pt: Mensagem de retorno da ferramenta.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Top Coupons - Number of Orders
pt: Top cupões - número de encomendas

en: Top Customers - Total Spend
pt: Top clientes - total gasto

en: Top categories - Items sold
pt: Categorias principais - Itens vendidos

en: Top earners
pt: Top de rendimentos

en: Top freebies
pt: Top gratuitos

en: Top products - Items sold
pt: Top produtos - itens vendidos

en: Top rated products
pt: Produtos mais vendidos

en: Top sellers
pt: Mais vendidos

en: Topic
pt: Topico

en: Torino
pt: Turim

en: Total Database Size
pt: Tamanho total da base de dados

en: Total Net sales of all items sold.
pt: Vendas líquidas totais de todos os itens vendidos.

en: Total Spend
pt: Total gasto

en: Total amount for this fee.
pt: Total para este custo adicional.

en: Total amount spent.
pt: Montante total despendido.

en: Total available to refund
pt: Total disponível para reembolso

en: Total charged for shipping.
pt: Total cobrado para envio.

en: Total charged for taxes.
pt: Total cobrado em impostos.

en: Total discount amount for the order.
pt: Valor total do desconto da ordem.

en: Total discount tax amount for the order.
pt: Montante total do imposto do desconto da encomenda.

en: Total distinct customers.
pt: Total de clientes distintos.

en: Total number of non-cancelled, non-failed orders for this customer, including the current one.
pt: Número total de encomendas não canceladas e não falhadas para este cliente, incluindo a actual.

en: Total number of purchases.
pt: Número total de compras.

en: Total of coupons used.
pt: Total de cupões utilizados.

en: Total of items purchased.
pt: Total de itens comprados.

en: Total of orders placed.
pt: Total de encomendas efectuadas.

en: Total of refunded orders.
pt: Total de encomendas reembolsadas.

en: Total of returns.
pt: Total de reembolsos.

en: Total of shipping.
pt: Total de envio.

en: Total of taxes.
pt: Total de impostos.

en: Total orders
pt: Total de encomendas

en: Total post count.
pt: Contagem total de "posts".

en: Total price of any applied fees.
pt: Preço total de quaisquer custos adicionais aplicados.

en: Total revenue
pt: Receita total

en: Total sales
pt: Total de vendas

en: Total sales minus shipping and tax.
pt: Total de vendas menos portes de envio e impostos.

en: Total sales.
pt: Total de vendas.

en: Total shipping
pt: Total de portes de envio

en: Total shipping amount for the order.
pt: Montante total de custos de envio da encomenda.

en: Total shipping tax amount for the order.
pt: Montante total do imposto de custos de envio da encomenda.

en: Total spend.
pt: Total gasto.

en: Total tax
pt: Total de impostos

en: Total tax amount for this fee.
pt: Total de impostos para este custo adicional.

en: Total tax on fees.
pt: Total de impostos em custos adicionais.

en: Total tax.
pt: Total de impostos.

en: Total weight (in grams) of all products in the cart.
pt: Peso total (em gramas) de todos os produtos no carrinho.

en: Totals
pt: Total

en: Totals.
pt: Totais.

en: Town / City
pt: Localidade

en: Town / District
pt: Localidade / Distrito

en: Town / Village
pt: Localidade

en: Track
pt: Acompanhar

en: Transaction ID
pt: ID da Transação

en: Transfer existing products to your new store — just import a CSV file.
pt: Transfira produtos existentes para a sua nova loja — simplesmente importe um ficheiro CSV.

en: Transformed my daily routine with unique, eco-friendly treasures. Exceptional quality and service. Proud to support a store that aligns with my values.
pt: Transformei a minha rotina diária com tesouros ecológicos únicos. Qualidade e serviço excecionais. Orgulho em apoiar uma loja que se alinha com os meus valores.

en: Transnistrian ruble
pt: Rublo transnístrio

en: Trash
pt: Lixo

en: Trashed
pt: Movido para o Lixo

en: Trinidad and Tobago
pt: Trindade e Tobago

en: Trinidad and Tobago dollar
pt: Dólar de Trinidad e Tobago

en: True if the cart needs shipping. False for carts with only digital goods or stores with no shipping methods set-up.
pt: Verdadeiro se os itens do carrinho precisam de envio. Falso para carrinhos apenas com produtos digitais ou lojas sem configuração de métodos de envio.

en: True if this attribute is used by product variations.
pt: Verdadeiro se este atributo for usado para variações do produto.

en: True the prices included tax during checkout.
pt: Mostra se os preços incluem impostos durante a finalização da compra.

en: True to force the creation of a new receipt even if one already exists and has not expired yet.
pt: Verdadeiro para forçar a criação de um novo recibo, mesmo que já exista um e ainda não tenha expirado.

en: Try again
pt: Tente novamente

en: Try the new product editor (Beta)
pt: Experimentar o novo editor de produtos (Beta)

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Tunisian dinar
pt: Dinar Tunisiano

en: Turkey
pt: Turquia

en: Turkish lira
pt: Lira Turca

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Turkmenistan manat
pt: Manat turcomano

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turcas e Caicos

en: Turn your product images into stunning videos that engage and convert audiences - no video experience required.
pt: Transforme as imagens dos seus produtos em vídeos impressionantes que envolvem e convertem audiências - não é necessária experiência em vídeo.

en: Type
pt: Tipo

en: Type of attribute.
pt: Tipo de atributo.

en: Type of interval.
pt: Tipo de intervalo.

en: Type of note.
pt: Tipo de nota.

en: Type of setting.
pt: Tipo de configuração.

en: URL could not be added (probable database error).
pt: URL não foi adicionado (provável erro na base de dados).

en: URL could not be updated (probable database error).
pt: URL não foi actualizada (provável erro na base de dados).

en: URL to edit the order
pt: URL para editar a encomenda

en: URL was successfully added.
pt: URL adicionado com sucesso.

en: URL was successfully updated.
pt: URL actualizado com sucesso.

en: URL where the webhook payload is delivered.
pt: URL onde o webhook será entregue.

en: US domestic zone = All US states = Flat rate shipping
pt: Zona nacional (Estados Unidos) = Todos os estados dos Estados Unidos = Envio de tarifa fixa

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
pt: Geórgia

en: UTC DateTime when the coupon expires.
pt: Data/hora (UTC) em que o cupão expira.

en: Ugandan shilling
pt: Xelim ugandês

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Ukrainian hryvnia
pt: Grívnia Ucraniana

en: Un-schedule
pt: Anular o agendamento

en: Un-schedule expired transient files cleanup
pt: Anular o agendamento da limpeza de ficheiros transitórios expirados

en: Unable to accept more than %s items for this request.
pt: Não é possível aceitar mais do que %s itens para este pedido.

en: Unable to add payment method to your account.
pt: Não foi possível adicionar o método de pagamento à sua conta.

en: Unable to claim actions. Database error.
pt: Não é possível pedir acções. Erro na base de dados.

en: Unable to create backup post for order %d.
pt: Não é possível criar uma cópia de segurança para a encomenda %d.

en: Unable to create order.
pt: Não foi possível criar a encomenda.

en: Unable to insert download log entry in database.
pt: Não é possível inserir entrada no registo de descarregamento na base de dados.

en: Unable to mark failure on action %s. Database error.
pt: Não é possível marcar falha na acção %s. Erro na base de dados.

en: Unable to reduce stock for item %s.
pt: Não é possível reduzir o stock para o item %s.

en: Unable to restore stock for item %s.
pt: Não é possível restaurar o stock para o item %s.

en: Unable to retrieve database information. Usually, this is not a problem, and it only means that your install is using a class that replaces the WordPress database class (e.g., HyperDB) and WooCommerce is unable to get database information.
pt: Não é possível recuperar as informações da base de dados. Geralmente isto não é um problema e significa apenas que a sua instalação está a usar uma classe que substitui a classe da base de dados do WordPress (por exemplo, HyperDB) e o WooCommerce não consegue obter informações da base de dados.

en: Unable to save action.
pt: Não é possível guardar a acção.

en: Unable to start synchronization. The link you followed may have expired.
pt: Não é possível iniciar a sincronização. A ligação que seguiu pode ter expirado.

en: Unable to stop synchronization. The link you followed may have expired.
pt: Não é possível parar a sincronização. A ligação que seguiu pode ter expirado.

en: Unable to unlock claim %s. Database error.
pt: Não é possível desbloquear pedido %s. Erro na base de dados.

en: Unable to unlock claim on action %s. Database error.
pt: Não é possível desbloquear o pedido na acção %s. Erro na base de dados.

en: Unable to use image "%s".
pt: Não foi possível usar a imagem "%s".

en: Unapprove
pt: Reprovar

en: Uncropped
pt: Sem recorte

en: Understanding the status report
pt: Entender o relatório de estado do sistema

en: Undo
pt: Anular

en: Undo?
pt: Anular?

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
pt: Infelizmente <strong>não enviamos %s</strong>. Insira uma morada de entrega alternativa.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
pt: Infelizmente a sua encomenda não pode ser processada porque o banco/emissor recusou a transacção. Por favor, efectue a compra novamente.

en: Unique ID for the instance.
pt: ID exclusivo para a instância.

en: Unique ID for the resource.
pt: ID exclusivo para o recurso.

en: Unique ID for the zone.
pt: ID exclusivo para a zona.

en: Unique identifier for the attribute of the terms.
pt: Identificador exclusivo para os atributos dos termos.

en: Unique identifier for the attribute.
pt: Identificador único para o atributo.

en: Unique identifier for the object.
pt: Identificador único para o objecto.

en: Unique identifier for the product that the review belongs to.
pt: Identificador exclusivo do produto ao qual a avaliação pertence.

en: Unique identifier for the product.
pt: Identificador único do produto.

en: Unique identifier for the resource.
pt: Identificador exclusivo do recurso.

en: Unique identifier for the variable product.
pt: Identificador exclusivo para o produto variável.

en: Unique identifier for the variation.
pt: Identificador exclusivo para a variação.

en: Unique identifier for the webhook.
pt: Identificador exclusivo para o webhook.

en: Unique identifier of the order.
pt: Identificador único da encomenda.

en: Unique identifier.
pt: Identificador único.

en: Unique slug for the resource.
pt: Slug exclusiva para o recurso.

en: Unique slug/reference for the attribute; must be no more than 28 characters.
pt: Slug/referência única para o atributo, deve ser mais curta do que 28 caracteres.

en: Unique transaction ID.
pt: ID único de transacção.

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Arab Emirates dirham
pt: Dirham Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom (UK)
pt: Reino Unido (UK)

en: United States (US)
pt: Estados Unidos (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: United States (US) dollar
pt: Dólares Americanos (USD)

en: Units in stock
pt: Unidades em stock

en: Unknown
pt: Desconhecida

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Unknown request method.
pt: Método de pedido desconhecido.

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Unlimited usage
pt: Utilização ilimitada

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
pt: Encomenda cancelada por falta de pagamento - tempo limite ultrapassado.

en: Unserializing instances of this class is forbidden.
pt: Não é permitida a exclusão de instâncias da classe.

en: Unsynced orders: %d
pt: Encomendas não sincronizadas: %d

en: Update
pt: Actualizar

en: Update %s
pt: Actualizar %s

en: Update Available
pt: Actualização disponível

en: Update WooCommerce Database
pt: Actualizar base de dados WooCommerce

en: Update cart
pt: Actualizar carrinho

en: Update category
pt: Actualizar categoria de produto

en: Update country / region
pt: Actualizar país / região

en: Update database
pt: Actualizar base de dados

en: Update existing products
pt: Actualizar produtos existentes

en: Update now
pt: Actualizar agora

en: Update shipping class
pt: Actualizar classe de envio

en: Update status event failed.
pt: Evento de actualização de estado falhou.

en: Update tag
pt: Actualizar etiqueta de produto

en: Update totals
pt: Actualizar

en: Update your theme to the latest version. If no update is available contact your theme author asking about compatibility with the current WooCommerce version.
pt: Actualize o seu tema para a última versão. Se não estiver disponível uma actualização, contacte o autor do tema e questione sobre a compatibilidade com a versão actual do WooCommerce.

en: Updated
pt: Actualizado

en: Updated at
pt: Actualizado às

en: Updates the list of Approved Product Download Directories. Note that triggering this tool does not impact whether the Approved Download Directories list is enabled or not.
pt: Actualiza a lista de directórias de descarregamento aprovadas. Observe que o accionar esta ferramenta não afecta se a lista de directórias de descarregamento está activa ou não.

en: Updating database
pt: A actualizar base de dados

en: Updating product review failed.
pt: Falha ao actualizar avaliação de produto.

en: Updating review failed.
pt: A atualização da avaliação falhou.

en: Updating review status failed.
pt: A atualização do estado da avaliação falhou.

en: Upgrade
pt: Actualizar

en: Upload CSV file
pt: Carregar ficheiro CSV

en: Upload a new file
pt: Carregar um novo ficheiro

en: Upload an image
pt: Carregar Imagem

en: Upload file and import
pt: Carregar ficheiro e importar

en: Upload/Add image
pt: Upload/Adicionar imagem

en: Uploaded theme.
pt: Tema carregado.

en: Uploaded to this product
pt: Carregado para este produto

en: Upsells
pt: Aumenta vendas

en: Upsells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
pt: Aumenta vendas, são produtos que você recomenda em vez do produto visualizado. Por exemplo: Produtos mais rentáveis, com maior qualidade ou mais recomendados.

en: Upsells are typically products that are extra profitable or better quality or more expensive. Experiment with combinations to boost sales. %1$sLearn more about linked products%2$s
pt: Os aumenta vendas são normalmente produtos mais rentáveis, de melhor qualidade ou mais caros. Experimente combinações para aumentar as vendas. %1$sSaiba mais sobre os produtos relacionados%2$s

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Uruguayan peso
pt: Peso uruguaio

en: Usage / Limit
pt: Uso / Limite

en: Usage Tracking
pt: Rastreamento de uso

en: Usage limit per coupon
pt: Limite de utilizações por cupão

en: Usage limit per user
pt: Limite de uso por utilizador

en: Usage limits
pt: Limites de utilização

en: Usage restriction
pt: Restrições de utilização

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
pt: Use <code>[qty]</code> para o número de itens, <br/><code>[cost]</code> para o custo total dos itens, e <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> para cálculo com base em percentagem.

en: Use WP Query arguments to modify the response; private query vars require appropriate authorization.
pt: Utilize argumentos da Consulta do WP para modificar a resposta; as variáveis de consulta privadas requerem uma autorização apropriada.

en: Use WooCommerce Shipping (powered by WooCommerce Services & Jetpack) to save time at the post office by printing your shipping labels at home.
pt: Use o WooCommerce Shipping (desenvolvido por WooCommerce Services & Jetpack) para poupar tempo nos correios imprimindo as suas etiquetas de envio em casa.

en: Use a new payment method
pt: Utilizar novo método de pagamento

en: Use as product image
pt: Definir como imagem do produto

en: Use global attributes to allow shoppers to filter and search for this product. Use custom attributes to provide detailed product information.
pt: Utilize atributos globais para permitir que os compradores filtrem e pesquisem este produto. Utilize atributos personalizados para fornecer informações detalhadas sobre o produto.

en: Use image
pt: Usar imagem

en: Use previous column mapping preferences?
pt: Utilizar configurações de mapeamento de colunas anterior?

en: Use shipping classes to customize the shipping rates for different groups of products, such as heavy items that require higher postage fees.
pt: Utilize as classes de envio para personalizar as taxas de envio para diferentes grupos de produtos, tais como artigos pesados que requerem taxas de envio mais elevadas.

en: Used for variations
pt: Utilizado para variações

en: Used-up download permissions
pt: Permissões de descarregamento utilizadas

en: User
pt: Utilizador

en: User ID of user who created the refund.
pt: ID do utilizador que criou o reembolso.

en: User ID who owns the order. 0 for guests.
pt: ID do utilizador que efectuou a encomenda. 0 para visitantes.

en: User ID.
pt: ID do utilizador.

en: User Name
pt: Nome de utilizador

en: User agent of the customer.
pt: Agente de Utilizador do cliente.

en: User email
pt: Email do utilizador

en: User is missing.
pt: Utilizador em falta.

[ctx: User role]
en: Customer
pt: Cliente

[ctx: User role]
en: Shop manager
pt: Gestor de loja

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Username is required.
pt: Nome de utilizador é obrigatório.

en: Username isn't editable.
pt: O nome de utilizador não é editável.

en: Username or email
pt: Nome de utilizador ou email

en: Username or email address
pt: Nome de utilizador ou email

en: Username.
pt: Nome de utilizador.

en: Username: %s
pt: Utilizador: %s

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
pt: Os utilizadores terão que gastar este montante para obter envio grátis (caso esteja activado acima).

en: Uzbekistan
pt: Usbequistão

en: Uzbekistani som
pt: Som uzbeque

en: VAT
pt: IVA

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
pt: Erro de validação: o IPN do PayPal respondeu de um endereço de email diferente (%s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
pt: Erro de validação: os montantes no Paypal não correspondem (amt %s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
pt: Erro de validação: As quantidades no PayPal não conferem (total %s)

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
pt: Erro de validação: as moedas no Paypal não correspondem (código %s).

en: Value
pt: Valor

en: Value (required)
pt: Valor (obrigatório)

en: Value of the coupon.
pt: Valor do cupão.

en: Value of type %s was posted to the order attribution callback
pt: O valor do tipo %s foi publicado no callback de atribuição da encomenda

en: Value(s)
pt: Valor(es)

en: Vanuatu vatu
pt: Vatu de Vanuatu

en: Variable product
pt: Produto variável

en: Variation #%1$s of %2$s
pt: Variação #%1$s de %2$s

en: Variation ID, if applicable.
pt: ID da variação, se aplicável.

en: Variation ID.
pt: ID da variação.

en: Variation ID:
pt: ID de variação:

en: Variation URL.
pt: URL da variação.

en: Variation attribute name.
pt: Nome de atributo de variação.

en: Variation attribute value.
pt: Valor do atributo de variação.

en: Variation cannot be imported: Missing parent ID or parent does not exist yet.
pt: A variação não pode ser importada: Falta ID do produto pai ou não existe ainda.

en: Variation cannot be imported: Parent product cannot be a product variation
pt: A variação não pode ser importada: O produto principal não pode ser uma variação de produto

en: Variation description.
pt: Descrição da variação.

en: Variation details
pt: Detalhes da variação

en: Variation dimensions.
pt: Dimensões da variação.

en: Variation height (%s).
pt: Altura da variação (%s).

en: Variation image data.
pt: Dados de imagem da variação.

en: Variation length (%s).
pt: Comprimento da variação (%s).

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
pt: Ordem no menu de variações (determina a posição na lista de variações)

en: Variation options
pt: Opções de variações

en: Variation price (required)
pt: Preço da variação (obrigatório)

en: Variation regular price.
pt: Preço normal da variação.

en: Variation sale price.
pt: Preço promocional da variação.

en: Variation status.
pt: Estado das variações.

en: Variation weight (%s).
pt: Peso da variação (%s).

en: Variation width (%s).
pt: Largura da variação (%s).

en: Variations
pt: Variações

en: Variations (and their attributes) that do not have prices will not be shown in your store.
pt: Variações (e seus atributos) que não têm preços não serão mostradas em sua loja.

en: Vatican
pt: Vaticano

en: Venezia
pt: Veneza

en: Venezuelan bol&iacute;var
pt: Bolívar venezuelano

en: Verify
pt: Confirmar

en: Verify base database tables
pt: Verificar tabelas principais da base de dados

en: Verify database
pt: Verificar base de dados

en: Verify if all base database tables are present.
pt: Verificar se todas as tabelas principais da base de dados estão presentes.

en: Version
pt: Versão

en: Version %s is <strong>available</strong>.
pt: Versão %s <strong>disponível</strong>.

en: Version %s is <strong>available</strong>. To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
pt: A versão %s está <strong>disponível</strong>. Para activar esta actualização precisa de <strong>comprar</strong> uma nova subscrição.

en: Version of WooCommerce which last updated the order.
pt: Versão do WooCommerce que fez a última actualização à encomenda.

en: Version:
pt: Versão:

en: Very poor
pt: Muito fraca

en: Vietnam
pt: Vietname

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
pt: Dong vietnamita

en: View
pt: Ver

en: View &amp; Customize
pt: Ver e personalizar

en: View Action
pt: Ver acção

en: View WooCommerce API docs
pt: Ver documentação da API do WooCommerce

en: View WooCommerce documentation
pt: Ver documentação do WooCommerce

en: View WooCommerce settings
pt: Ver definições do WooCommerce

en: View affected templates
pt: Ver modelos afectados

en: View all
pt: Ver todas

en: View and manage coupons
pt: Ver e gerir cupões

en: View and manage customers
pt: Ver e gerir clientes

en: View and manage orders and sales reports
pt: Ver e gerir encomendas e relatórios de vendas

en: View and manage products
pt: Ver e gerir produtos

en: View cart
pt: Ver carrinho

en: View coupon
pt: Visualizar cupões

en: View coupons
pt: Ver cupões

en: View customers
pt: Ver clientes

en: View import log
pt: Ver registo de importação

en: View order
pt: Ver encomenda

en: View order: %s
pt: Ver encomenda: %s

en: View orders
pt: Ver encomendas

en: View orders and sales reports
pt: Ver encomendas e relatórios de vendas

en: View other orders &rarr;
pt: Ver outras encomendas &rarr;

en: View product
pt: Ver produto

en: View products
pt: Ver produtos

en: View products in the &ldquo;%s&rdquo; group
pt: Ver produto no grupo &ldquo;%s&rdquo;

en: View progress &rarr;
pt: Ver progresso &rarr;

en: View progress →
pt: Ver progresso ⟶

en: View report
pt: Ver relatório

en: View tax rates
pt: Ver taxas de imposto

en: View template
pt: Ver template

en: View/Edit
pt: Ver/Editar

en: Viewing log file %s
pt: Ver ficheiro de registo %s

en: Views
pt: Visualizações

en: Virginia
pt: Virgínia

en: Virtual products are intangible and are not shipped.
pt: Produtos virtuais são imateriais, portanto, não são enviados.

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Visibility in catalog
pt: Visibilidade no catálogo

en: Visible on the product page
pt: Visível na página do produto

en: Visit %s admin area:
pt: Visite %s área de administração:

en: Visit Dashboard
pt: Visitar painel

en: Visit Store
pt: Visitar loja

en: Visit community forums
pt: Visite os fóruns da comunidade

en: Visit plugin homepage
pt: Visitar a página do plugin

en: Visit premium customer support
pt: Visite o fórum de suporte premium

en: Visitors
pt: Visitantes

en: WC database version.
pt: Versão da base de dados do WC.

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Warning
pt: Aviso

en: Was onboarding completed or skipped?
pt: Os seus passos de boas-vindas foram completados ou saltou-os?

en: We accept payments through PayPal. When processing payments, some of your data will be passed to PayPal, including information required to process or support the payment, such as the purchase total and billing information.
pt: Aceitamos pagamentos via PayPal. Ao processar os pagamentos, alguns dos seus dados são enviados ao PayPal, sendo informação necessária para processar e gerir o pagamento, como o total da encomenda e a informação de facturação.

en: We collect information about you during the checkout process on our store.
pt: Recolhemos informações sobre si durante o processo de finalização de compra na nossa loja.

en: We couldn't find a subscription for this product.
pt: Não foi possível encontrar uma subscrição para este produto.

en: We generally store information about you for as long as we need the information for the purposes for which we collect and use it, and we are not legally required to continue to keep it. For example, we will store order information for XXX years for tax and accounting purposes. This includes your name, email address and billing and shipping addresses.
pt: Em geral, armazenamos informações sobre si enquanto precisamos desses dados para os motivos que os colectamos, e não somos obrigados, por lei, a continuar a mantê-los. Por exemplo, armazenaremos informações por XXX anos para fins fiscais e contabilísticos. Isso inclui o seu nome, endereço de email, morada de facturação e envio.

en: We have finished processing your order.
pt: A sua encomenda foi processada.

en: We hope to see you again soon.
pt: Esperamos ver-te novamente em breve.

en: We look forward to fulfilling your order soon.
pt: Esperamos satisfazer a sua encomenda em breve.

en: We look forward to seeing you soon.
pt: Esperamos que volte em breve.

en: We recently asked you if you wanted more information about WooPayments. Run your business and manage your payments in one place with the solution built and supported by WooCommerce.
pt: Recentemente, perguntamos se queria mais informações sobre o WooPayments. Administre os seus negócios e faça a gestão dos seus pagamentos num único lugar com a solução criada e suportada pelo WooCommerce.

en: We recommend using ShipStation to save time at the post office by printing your shipping labels at home. Try ShipStation free for 30 days.
pt: Recomendamos o uso do ShipStation para poupar tempo nos Correios imprimindo as etiquetas de envio em casa. Experimente o ShipStation gratuitamente por 30 dias.

en: We share information with third parties who help us provide our orders and store services to you; for example --
pt: Partilhamos informações com terceiros que nos ajudam a processar as suas encomendas; por exemplo --

en: We show contextual suggestions for official extensions that may be helpful to your store.
pt: Iremos mostrar sugestões contextuais para extensões oficiais que podem ser úteis para a sua loja.

en: We strongly recommend creating a backup of your site before updating.
pt: É altamente recomendável criar uma cópia de segurança do seu site antes de proceder à actualização.

en: We were unable to process your order, please try again.
pt: Não nos foi possível processar a sua encomenda, por favor tente novamente.

en: We were unable to verify the email address you provided. Please try again.
pt: Não foi possível verificar o endereço de email indicado. Por favor, tente novamente.

en: We will also store comments or reviews, if you choose to leave them.
pt: Guardamos comentários ou avaliações.

en: We'll use %1$s for product weight and %2$s for product dimensions.
pt: Usaremos %1$s para o peso do produto e %2$s para as dimensões do produto.

en: We're here for you — get tips, product updates, and inspiration straight to your mailbox.
pt: Estamos aqui para você - receba dicas, atualizações de produtos e inspiração diretamente para sua caixa de correio.

en: We've created two Shipping Zones - for %s and for the rest of the world. Below you can set Flat Rate shipping costs for these Zones or offer Free Shipping.
pt: Criamos duas zonas de envio - para %s e para o resto do mundo. Abaixo pode definir os custos de envio de taxa fixa para estas zonas ou oferecer portes grátis.

en: We've made things simpler and easier to manage moving forward. From now on you can manage all your WooCommerce purchases directly from the Extensions menu within the WooCommerce plugin itself. <a href="%s">View and manage</a> your extensions now.
pt: Fizemos as coisas mais simples e mais fáceis de gerir. De agora em diante, você pode gerir todas as suas compras no WooCommerce.com directamente do menu Extensões do plugin WooCommerce. <a href="%s">Ver e gerir</a> as suas extensões agora.

en: Web admin
pt: Administrador web

en: Webhook actions
pt: Acções do Webhook

en: Webhook created on %s
pt: Webhook criado em %s

en: Webhook created successfully.
pt: Webhook criado com sucesso.

en: Webhook data
pt: Dados do Webhook

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://.
pt: O URL de entrega do webhook deve ser um URL válido começando por http:// ou https://.

en: Webhook delivery URL.
pt: URL de entrega do webhook.

en: Webhook event.
pt: Evento do webhook.

en: Webhook resource.
pt: Recurso do webhook.

en: Webhook status must be valid.
pt: O estado do webhook deve ser válido.

en: Webhook status.
pt: Estado do webhook.

en: Webhook topic is required and must be valid.
pt: O tópico do webhook é obrigatório e deve ser válido.

en: Webhook topic must be valid.
pt: O tópico do webhook deve ser válido.

en: Webhook topic unknown. Please select a valid topic.
pt: Tópico webhook desconhecido. Por favor, escolha um tópico válido.

en: Webhook topic.
pt: Tópico do webhook.

en: Webhook updated successfully.
pt: Webhook actualizado com sucesso.

en: Webhooks are event notifications sent to URLs of your choice. They can be used to integrate with third-party services which support them.
pt: Webhooks são notificações de eventos enviados para um URL à sua escolha. Eles podem ser utilizados para integrar em serviços de terceiros.

en: Webhooks do not support trashing.
pt: Os webhooks não suportam a eliminação.

en: Week(s)
pt: Semana(s)

en: Weight
pt: Peso

en: Weight (%s)
pt: Peso (%s)

en: Weight in decimal form
pt: Peso em formato decimal

en: Weight unit
pt: Unidade de peso

en: Welcome to
pt: Bem-vindo ao

en: Welcome to the store
pt: Bem-vindo à loja

en: Welcome to {site_title}
pt: Bem-vindo ao {site_title}

en: West African CFA franc
pt: Franco CFA ocidental

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
pt: Azerbaijão Ocidental (آذربایجان غربی)

en: West Coast
pt: Costa Oeste dos Estados Unidos

en: West Virginia
pt: Virgínia Ocidental

en: Western
pt: Província Ocidental

en: Western Australia
pt: Austrália Ocidental

en: Western Sahara
pt: Sara Ocidental

en: We’ll also use cookies to keep track of cart contents while you’re browsing our site.
pt: Também utilizamos cookies para manter o conteúdo do carrinho enquanto navega no nosso site.

en: What ZIP/post codes are available for local delivery?
pt: Que códigos postais estão disponíveis para entrega local?

en: What ZIP/post codes are available for local pickup?
pt: Que códigos postais estão disponíveis para levantamento no local?

en: What currency do you accept payments in?
pt: Em que moeda vai aceitar pagamentos?

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
pt: Qual a moeda em que os preços são listados no catálogo e quais a gateways de pagamentos aceites.

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
pt: Qual a taxa que você deseja cobrar para a entrega local, exceptuando a opção de envio grátis. Deixe em branco para desactivar.

en: What is PayPal?
pt: O que é o PayPal?

en: What our customers say
pt: O que dizem os nossos clientes

en: What running the tool will do.
pt: O que irá acontecer com a execução da ferramenta.

en: What type of products do you plan to sell?
pt: Que tipo de produtos planeia vender?

en: What we collect and store
pt: O que recolhemos e armazenamos

en: What we share with others
pt: O que partilhamos com outros

en: What would you like to charge for flat rate shipping?
pt: Quanto quer cobrar pela taxa fixa de envio?

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
pt: Quando aplicar múltiplos cupões, aplica o primeiro cupão sob o valor total e o segundo cupão sobre o valor com desconto, e assim consecutivamente.

en: When handling an %s, should access to downloadable files be revoked and download logs cleared?
pt: Ao manipular um %s, os acessos aos ficheiros descarregáveis devem ser revogados e os registos de descarregamento limpos?

en: When handling an %s, should personal data within orders be retained or removed?
pt: Ao manipular um %s, os dados pessoais das encomendas devem ser retidos ou removidos?

en: When limiting response using after/before, which date column to compare against.
pt: Ao limitar a resposta usando antes/depois, qual a coluna de data para comparar.

en: When out of stock
pt: Quando esgotado

en: When product stock reaches this amount the stock status will change to "out of stock" and you will be notified via email. This setting does not affect existing "in stock" products.
pt: Quando o stock de um produto atingir este valor o estado do stock passará para "esgotado" e será notificado via email. Esta definição não afecta produtos definidos como "em stock".

en: When product stock reaches this amount you will be notified via email.
pt: Quando o stock do produto atingir este valor será notificado via email.

en: When true, the payment gateway API is used to generate the refund.
pt: Quando true, a API da gateway de pagamento é utilizada para gerar o reembolso.

en: When you purchase from us, we’ll ask you to provide information including your name, billing address, shipping address, email address, phone number, credit card/payment details and optional account information like username and password. We’ll use this information for purposes, such as, to:
pt: Ao comprar na nossa loja, serão pedidas informações como o seu nome, endereço de facturação, endereço de envio, endereço de email, número de telefone, detalhes do cartão de crédito e de pagamento, e outras informações opcionais da sua conta, como utilizador e senha. Estas informações serão utilizadas para fins como:

en: When you receive a new order, it will appear here.
pt: Quando receber uma nova encomenda, esta aparecerá aqui.

en: Where is your store based?
pt: Onde está estabelecida a sua loja?

en: Whether or not the store was connected to WooCommerce.com during the extension flow.
pt: Se a loja foi ligada ao WooCommerce.com durante o processo de extensões.

en: Whether or not this is a compound rate.
pt: Define se é ou não uma taxa composta.

en: Whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
pt: Define se a taxa é aplicável aos custos de envio.

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
pt: Caso tenha ou não activado o WordPress Multisite.

en: Whether the coupon grants free shipping or not.
pt: Se o cupão concede ou não transporte gratuito.

en: Whether the product being updated is the last one in the loop
pt: Se o produto que está a ser actualizado é o último no loop

en: Whether the product is visible in the catalog
pt: Se o produto está visível no catálogo

en: Whether to bypass trash and force deletion.
pt: Ignorar reciclagem e forçar eliminação.

en: Whether to hide resources not assigned to any products.
pt: Oculta ou mostra os recursos que não tenham qualquer produto.

en: Which columns should be exported?
pt: Quais colunas devem ser exportadas?

en: Which product category should be exported?
pt: Qual a categoria de produto que deve ser exportada?

en: Which product types should be exported?
pt: Quais os tipos de produtos devem ser exportados?

en: While you visit our site, we’ll track:
pt: Enquanto você visita o nosso site, vamos registar:

en: Who on our team has access
pt: Quem na nossa equipa tem acesso

en: Width
pt: Largura

en: Width (%s)
pt: Largura (%s)

en: With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies – with no setup costs or monthly fees – and you can now accept in-person payments with the Woo mobile app.
pt: Com o WooPayments pode aceitar com segurança os maiores cartões de crédito, Apple Pay e pagamentos em mais de 100 moedas – sem custos de activação ou taxas mensais – e pode agora adicionar pagamentos em pessoa com a aplicação móvel Woo.

en: With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies. Track cash flow and manage recurring revenue directly from your store’s dashboard - with no setup costs or monthly fees.
pt: Com o WooPayments pode aceitar com segurança os maiores cartões de crédito, Apple Pay e pagamentos em mais de 100 moedas. Acompanhe os fluxos financeiros e gira os pagamentos recorrentes a partir do painel da sua loja - sem custos de activação ou taxas mensais.

en: With a wide range of designer chairs to elevate your living space.
pt: Com uma vasta gama de cadeiras de design para elevar o seu espaço.

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
pt: Assistente de Instalação do WooCommerce

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
pt: API do Woocommerce. Utilize uma consumer key no campo nome de utilizador e um consumer secret no campo de senha.

en: WooCommerce Admin icon
pt: Ícone de administração do WooCommerce

en: WooCommerce Blocks development mode requires files to be built. From the root directory, run %1$s to ensure your node version is aligned, run %2$s to install dependencies, %3$s to build the files or %4$s to build the files and watch for changes.
pt: O modo de desenvolvimento dos blocos do WooCommerce requer a criação de ficheiros. A partir do directório raiz, execute %1$s para garantir que a versão do seu node está alinhada, execute %2$s para instalar dependências, %3$s para compilar os ficheiros ou %4$s para compilar os ficheiros e observar as alterações.

en: WooCommerce Customer Data
pt: Dados do cliente WooCommerce

en: WooCommerce Customer Downloads
pt: Descarregamentos de clientes WooCommerce

en: WooCommerce Customer Orders
pt: Encomendas do cliente WooCommerce

en: WooCommerce Customer Payment Tokens
pt: Tokens de pagamento do cliente WooCommerce

en: WooCommerce Endpoint
pt: WooCommerce endpoint

en: WooCommerce Endpoints
pt: Endpoints do WooCommerce

en: WooCommerce Extensions
pt: Extensões WooCommerce

en: WooCommerce Legacy REST API package
pt: Pacote de WooCommerce Legacy REST API

en: WooCommerce Network Orders
pt: Encomendas WooCommerce da rede

en: WooCommerce PayFast Gateway
pt: WooCommerce PayFast gateway

en: WooCommerce Recent Reviews
pt: Avaliações recentes WooCommerce

en: WooCommerce Services icon
pt: Ícone de WooCommerce Services

en: WooCommerce Setup
pt: Configuração do WooCommerce

en: WooCommerce Status
pt: Estado do WooCommerce

en: WooCommerce Store Identifier.
pt: Identificador de loja WooCommerce.

en: WooCommerce action names associated with the webhook.
pt: Nome da acção do WooCommerce associada a este webhook.

en: WooCommerce can accept both online and offline payments. <a href="%s" target="_blank">Additional payment methods</a> can be installed later.
pt: O WooCommerce pode aceitar ambos os pagamentos, on-line e off-line. Podem ser instalados mais tarde <a href="%s" target="_blank">métodos de pagamento adicionais</a>.

en: WooCommerce database update
pt: Actualização da base de dados do WooCommerce

en: WooCommerce database update complete. Thank you for updating to the latest version!
pt: A actualização da base de dados do WooCommerce foi concluída. Obrigado por actualizar para a última versão!

en: WooCommerce database update done
pt: Actualização da base de dados do WooCommerce concluída

en: WooCommerce database update in progress
pt: Actualização da base de dados do WooCommerce em curso

en: WooCommerce database update required
pt: Actualização de base de dados do WooCommerce necessária

en: WooCommerce database version
pt: Versão da base de dados do WooCommerce

en: WooCommerce eWAY Gateway
pt: WooCommerce eWAY gateway

en: WooCommerce endpoints
pt: Endpoints WooCommerce

en: WooCommerce extensions
pt: WooCommerce - Extensões

en: WooCommerce has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
pt: O WooCommerce foi actualizado! Para manter tudo a funcionar sem problemas, actualizamos a base de dados para a última versão.

en: WooCommerce has detected that some of your active plugins are incompatible with currently enabled WooCommerce features. Please <a>review the details</a>.
pt: O WooCommerce detectou que alguns dos seus plugins activos são incompatíveis com funcionalidades do WooCommerce actualmente activas. Por favor <a>avalie os detalhes</a>.

en: WooCommerce installed the Legacy REST API plugin but failed to activate it, see context for more details.
pt: O WooCommerce instalou o plugin Legacy REST API, mas não conseguiu activá-lo. Consulte o contexto para obter mais detalhes.

en: WooCommerce is updating product data in the background
pt: O WooCommerce está a actualizar os dados dos produtos em segundo plano

en: WooCommerce is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
pt: O WooCommerce está a actualizar a base de dados em segundo plano. O processo de actualização da base de dados poderá levar algum tempo, por favor aguarde.

en: WooCommerce pages
pt: Páginas WooCommerce

en: WooCommerce pages.
pt: Páginas do WooCommerce.

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
pt: Os plugins do WooCommerce utilizam este método de comunicação durante a verificação de actualizações.

en: WooCommerce products (CSV)
pt: Produtos WooCommerce (CSV)

en: WooCommerce settings
pt: Opções WooCommerce

en: WooCommerce status
pt: Estado do WooCommerce

en: WooCommerce support
pt: Suporte WooCommerce

en: WooCommerce tax rates (CSV)
pt: Taxas de imposto WooCommerce (CSV)

en: WooCommerce transients
pt: Transientes do WooCommerce

en: WooCommerce version
pt: Versão do WooCommerce

en: WooCommerce version.
pt: Versão do WooCommerce.

en: WooCommerce webhooks that use the Legacy REST API are unsupported
pt: Os webhooks do WooCommerce que utilizam a API REST antiga não são suportados

en: WooCommerce.com Usage Tracking Documentation
pt: Documentação de rastreamento de uso no WooCommerce.com

en: WooCommerce.com support
pt: Suporte WooCommerce.com

en: WordPress address (URL)
pt: Endereço WordPress (URL)

en: WordPress cron
pt: Tarefas agendadas do WordPress

en: WordPress debug mode
pt: Modo de depuração do WordPress

en: WordPress environment
pt: Ambiente WordPress

en: WordPress language.
pt: Idioma do WordPress.

en: WordPress memory limit
pt: Limite de memória do WordPress

en: WordPress memory limit.
pt: Limite de memória do WordPress.

en: WordPress posts storage (legacy)
pt: Armazenamento de conteúdos do WordPress (antigo)

en: WordPress requirements
pt: Requisitos WordPress

en: WordPress version
pt: Versão do WordPress

en: WordPress version.
pt: Versão do WordPress.

en: WordPress.org project
pt: Página no WordPress.org

en: Write
pt: Escrita

en: Write a short title advertising a testimonial from a customer
pt: Escreva um título curto a promover um testemunho de um cliente

en: Write a short welcome message here
pt: Escreva aqui uma breve mensagem de boas-vindas

en: Write just 4 words to advertise testimonials from customers
pt: Escreva apenas 4 palavras para promover testemunhos de clientes

en: Write the testimonial from a customer with approximately 150 characters
pt: Escreva o testemunho de um cliente com aproximadamente 150 caracteres

en: Write title…
pt: Escrever título...

en: Y/m/d
pt: d/m/Y

en: Yards
pt: Jardas

en: Year
pt: Ano

en: Year(s)
pt: Ano(s)

en: Yemen
pt: Iémen

en: Yemeni rial
pt: Rial iemenita

en: Yes
pt: Sim

en: Yes please
pt: Sim, por favor

en: Yes please!
pt: Sim, por favor!

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
pt: Sim, os valores serão introduzidos com impostos

en: Yes, export all custom meta
pt: Sim, exportar todos os meta dados personalizados

en: You are not allowed to make this request. Please make sure you are logged in.
pt: Não tem autorização para efectuar este pedido. Certifique-se de que tem sessão iniciada.

en: You attempted to edit an order that does not exist. Perhaps it was deleted?
pt: Tentou editar uma encomenda que não existe. Talvez tenha sido eliminada?

en: You can add multiple shipping methods within this zone. Only customers within the zone will see them.
pt: Pode adicionar vários métodos de envio nesta zona. Apenas os clientes dentro da zona verão os mesmos.

en: You can also:
pt: Você também pode:

en: You can manually run queued updates here.
pt: Pode executar manualmente as actualizações programadas aqui.

en: You can only have 1 %s in your cart.
pt: Só pode ter 1 %s no seu carrinho.

en: You can switch order data storage <strong>only when the posts and orders tables are in sync</strong>. There's currently %s order out of sync. | You can switch order data storage <strong>only when the posts and orders tables are in sync</strong>. There are currently %s orders out of sync.
pt[0]: Pode alternar o armazenamento de dados de encomendas <strong>apenas quando as tabelas de conteúdos e encomendas estiverem sincronizadas</strong>. Actualmente, há %s encomenda por sincronizar.
pt[1]: Pode alternar o armazenamento de dados de encomendas <strong>apenas quando as tabelas de conteúdos e encomendas estiverem sincronizadas</strong>. Actualmente, há %s encomendas por sincronizar.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
pt: Você não pode adicionar &quot;%s&quot; ao carrinho porque o produto está esgotado.

en: You cannot add another "%s" to your cart.
pt: Não pode adicionar mais "%s" ao carrinho.

en: You cannot add that amount of &quot;%1$s&quot; to the cart because there is not enough stock (%2$s remaining).
pt: Você não pode adicionar esta quantidade de &quot;%1$s&quot; porque a quantidade em stock não é suficiente (restante %2$s).

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %1$s in stock and you already have %2$s in your cart.
pt: Não pode adicionar essa quantidade ao carrinho &mdash; apenas temos %1$s em stock e já tem %2$s no seu carrinho.

en: You cannot add the same tax rate twice!
pt: Não pode adicionar a mesma taxa de imposto duas vezes!

en: You do not have permission to access this page
pt: Você não tem permissão para aceder a esta página

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
pt: Não tem permissão para atribuir chaves API ao utilizador seleccionado.

en: You do not have permission to edit API Keys
pt: Não tem permissão para editar chaves de API

en: You do not have permission to edit Webhooks
pt: Você não tem permissão para editar Webhooks

en: You do not have permission to edit this API Key
pt: Não tem permissão para editar esta chave de API

en: You do not have permission to edit this order
pt: Não tem permissão para editar esta encomenda

en: You do not have permission to install plugins.
pt: Sem permissão para instalar plugins.

en: You do not have permission to manage log entries.
pt: Não tem permissão para gerir as entradas do registo.

en: You do not have permission to manage log files.
pt: Não tem permissão para gerir ficheiros de registo.

en: You do not have permission to manage logging settings.
pt: Não tem permissão para gerir as definições de registo.

en: You do not have permission to modify the list of approved directories for product downloads.
pt: Não tem permissões para modificar a lista de pastas aprovadas para o descarregamento de produtos.

en: You do not have permission to revoke API Keys
pt: Não tem permissão para revogar chaves de API

en: You do not have permission to revoke this API Key
pt: Não tem permissão para revogar esta chave de API

en: You do not have permission to update Webhooks
pt: Você não tem permissão para editar Webhooks

en: You don&#8217;t have permission to do this.
pt: Não tem permissão para fazer isto.

en: You don't have permission to create a new order
pt: Não tem permissão para criar uma nova encomenda

en: You have not set up this type of address yet.
pt: Ainda não configurou este tipo de morada.

en: You have received the following WooCommerce log message: | You have received the following WooCommerce log messages:
pt[0]: Você recebeu a seguinte mensagem de registo do WooCommerce:
pt[1]: Você recebeu as seguintes mensagens de registo do WooCommerce:

en: You have successfully connected your store to WooCommerce.com
pt: Associou com sucesso a sua loja ao WooCommerce.com

en: You have successfully disconnected your store from WooCommerce.com
pt: Dissociou com sucesso a sua loja de WooCommerce.com

en: You may also like&hellip;
pt: Também pode gostar&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
pt: Você pode estar interessado em&hellip;

en: You may be interested in…
pt: Pode estar interessado em…

en: You may need to manually restore the item's stock.
pt: Talvez seja necessário restaurar manualmente o stock do item.

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
pt: Tem de %1$siniciar sessão%2$s para enviar uma avaliação.

en: You must be logged in to checkout.
pt: Deve estar autenticado para finalizar a encomenda.

en: You must be logged in to download files.
pt: Tem de estar autenticado para descarregar os ficheiros.

en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
pt: Você precisará fazer manualmente um reembolso através do seu método de pagamento depois de utilizar isto.

en: You're ready to add products to your store.
pt: Está pronto para adicionar produtos à sua loja.

en: You're ready to start selling!
pt: Você está pronto a começar a vender!

en: Your CSV needs to include columns in a specific order. %1$sClick here to download a sample%2$s.
pt: O CSV deve incluir colunas em uma ordem específica. %1$sClique aqui para baixar uma amostra%2$s.

en: Your account was created successfully and a password has been sent to your email address.
pt: A sua conta foi criada com sucesso e a sua senha foi enviada para o seu endereço de email.

en: Your account was created successfully. Your login details have been sent to your email address.
pt: A sua conta foi criada com sucesso. Os seus dados de início de sessão foram enviados para o seu endereço de email.

en: Your cart is currently empty!
pt: O seu carrinho está vazio!

en: Your cart is currently empty.
pt: O seu carrinho está vazio.

en: Your changed data will be lost if you leave this page without saving.
pt: Os dados alterados serão perdidos se abandonar esta página sem guardar alterações.

en: Your changes have been saved.
pt: As suas alterações foram guardadas.

en: Your changes were not saved. Please retry.
pt: As alterações não foram guardadas. Por favor tente novamente.

en: Your current password is incorrect.
pt: A sua senha actual é incorrecta.

en: Your customers will see the name of this shipping method during checkout.
pt: Os seus clientes verão o nome deste método de envio durante a finalização da encomenda.

en: Your installation of WooCommerce is incomplete. If you installed WooCommerce from GitHub, %1$splease refer to this document%2$s to set up your development environment.
pt: A instalação do WooCommerce está incompleta. Se instalou o WooCommerce a partir do GitHub, %1$sleia este documento%2$s para configurar o seu ambiente de desenvolvimento.

en: Your installation of WooCommerce is incomplete. If you installed WooCommerce from GitHub, please refer to this document to set up your development environment: https://github.com/woocommerce/woocommerce/wiki/How-to-set-up-WooCommerce-development-environment
pt: A sua instalação do WooCommerce está incompleta. Se instalou o WooCommerce a partir do GitHub, leia este documento para configurar o seu ambiente de desenvolvimento: https://github.com/woocommerce/woocommerce/wiki/How-to-set-up-WooCommerce-development-environment

en: Your order
pt: A sua encomenda

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
pt: A sua encomenda não pode ser cancelada. Por favor, contacte-nos se necessitar de ajuda.

en: Your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
pt: A sua encomenda não pode ser processada porque o banco/comerciante de origem recusou a sua transacção. Por favor, tente efectuar a sua compra novamente.

en: Your order has been cancelled.
pt: A sua encomenda foi cancelada.

en: Your order on %s has been partially refunded. There are more details below for your reference:
pt: A sua encomenda em %s foi parcialmente reembolsada. Existem mais detalhes em baixo para sua referência:

en: Your order on %s has been refunded. There are more details below for your reference:
pt: A sua encomenda em %s foi reembolsada. Existem mais detalhes em baixo para sua referência:

en: Your order was cancelled.
pt: A sua encomenda foi cancelada.

en: Your order was refunded %s.
pt: A sua encomenda foi reembolsada %s.

en: Your password has been reset successfully.
pt: A sua senha foi redefinida com sucesso.

en: Your personal data will be used to process your order, support your experience throughout this website, and for other purposes described in our %s.
pt: Os seus dados pessoais serão utilizados para processar a sua encomenda, para melhorar a sua experiência em toda a loja e para os propósitos descritos na nossa %s.

en: Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our %s.
pt: Os seus dados pessoais serão utilizados para melhorar a sua experiência por toda a loja, para gerir o acesso à sua conta e para os propósitos descritos na nossa %s.

en: Your products are now being imported...
pt: Os seus produtos estão a ser importados…

en: Your rating
pt: A sua classificação

en: Your review
pt: A sua avaliação sobre o produto

en: Your review is awaiting approval
pt: O seu comentário aguarda aprovação

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
pt: O seu servidor não tem fsockopen e cURL ativos. A IPN do PayPal e outros scripts que comunicam com outros servidores não funcionarão. Contacte o seu fornecedor de alojamento.

en: Your server does not have the %s class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
pt: O seu servidor não possui a class %s activada - Os emails HTML/Multipart e algumas extensões não irão funcionar sem DOMDocument.

en: Your server does not have the %s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
pt: O seu servidor não tem a classe %s activada - alguns serviços de pagamento que utilizem SOAP podem não funcionar como esperado.

en: Your server does not support the %s function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind.
pt: O seu servidor não é compatível com a função %s - A mesma é necessária para utilizar a base de dados GeoIP da MaxMind.

en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
pt: O seu servidor não suporta a(s) função(ções) %s - é necessário para melhor codificação de caracteres. Serão utilizadas alternativas para o efeito.

en: Your settings have been saved.
pt: As suas configurações foram guardadas.

en: Your site might be on a private network. Jetpack can only connect to public sites. Please make sure your site is visible over the internet, and then try connecting again 🙏.
pt: O seu site pode estar numa rede privada. O Jetpack só se consegue ligar a sites públicos. Tenha a certeza que o seu site está visível na internet, e então tente ligar de novo 🙏.

en: Your store address is required to set the origin country for shipping, currencies, and payment options.
pt: O endereço da sua loja é necessário para definir o país de origem para o envio, moedas e opções de pagamento.

en: Your store does not appear to be using a secure connection. We highly recommend serving your entire website over an HTTPS connection to help keep customer data secure. <a href="%s">Learn more here.</a>
pt: A sua loja não parece estar a utilizar uma ligação segura. Recomendamos que active um certificado SSL e sirva o seu website via HTTPS de forma a manter os dados dos clientes seguros. <a href="%s">Leia mais aqui.</a>

en: Your store is almost ready! To activate services like %s, just connect with Jetpack.
pt: A sua loja está quase pronta! Para activar serviços como %s, ligue-se com o Jetpack.

en: Your store is not using HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Learn more about HTTPS and SSL Certificates</a>.
pt: A sua loja não está a usar HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Saiba mais sobre HTTPS e certificados SSL</a>.

en: Your subscription has been connected.
pt: A sua subscrição foi ligada.

en: Your subscription has been disconnected.
pt: A sua subscrição foi desligada.

en: Your theme has a woocommerce.php file, you will not be able to override the woocommerce/archive-product.php custom template since woocommerce.php has priority over archive-product.php. This is intended to prevent display issues.
pt: O seu tema tem um ficheiro woocommerce.php, pelo que não poderá substituir o modelo personalizado woocommerce/archive-product.php (o ficheiro woocommerce.php tem prioridade sobre o ficheiro archive-product.php). Isto destina-se a evitar problemas de apresentação.

en: Your {site_title} account has been created!
pt: A sua conta em {site_title} foi criada!

en: Your {site_title} order #{order_number} has been partially refunded
pt: A sua encomenda #{order_number} em {site_title} foi parcialmente reembolsada

en: Your {site_title} order #{order_number} has been refunded
pt: A sua encomenda #{order_number} em {site_title} foi reembolsada

en: Your {site_title} order has been received!
pt: A sua encomenda em {site_title} foi recebida!

en: Your {site_title} order is now complete
pt: A sua encomenda em {site_title} está concluída

en: You’ve received the following order from %s:
pt: Recebeu uma encomenda de %s:

en: Yukon Territory
pt: Yukon

en: ZIP Code
pt: Código postal

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zambian kwacha
pt: Kwacha zambiano

en: Zamboanga del Norte
pt: Zamboanga do Norte

en: Zamboanga del Sur
pt: Zamboanga do Sul

en: Zero rate
pt: Taxa zero

en: Zimbabwe
pt: Zimbabué

en: Zone
pt: Zona

en: Zone ID.
pt: ID de zona.

en: Zone does not exist!
pt: A zona não existe!

en: Zone name
pt: Nome da zona

en: Zone regions
pt: Regiões da zona

en: Zoom in/out
pt: Aumentar/Diminuir

en: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log message | [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log messages
pt[0]: [%1$s] %2$s: %3$s Mensagem de registo do WooCommerce
pt[1]: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log messages

en: [%1$s] Payment gateway "%2$s" enabled
pt: [%1$s] Gateway de pagamento "%2$s" activado

en: [Failed] Some installed plugins are incompatible. Please review the plugins by going to WooCommerce > Settings > Advanced > Features and see the "Order data storage" section.
pt: [Falha] Alguns plugins instalados são incompatíveis. Por favor, reveja os plugins indo a WooCommerce > Configurações > Avançado > Funcionalidades e verificando a secção "Armazenamento de dados de encomendas".

en: [Order #%1$s] (%2$s)
pt: [Encomenda #%1$s] (%2$s)

en: [Order #%s]
pt: [Encomenda #%s]

en: [Remove]
pt: [Remover]

en: [deleted]
pt: [eliminado]

en: [{site_title}]: New order #{order_number}
pt: [{site_title}]: Nova encomenda #{order_number}

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has been cancelled
pt: [{site_title}]: A encomenda #{order_number} foi cancelada

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
pt: [{site_title}]: A encomenda #{order_number} falhou

en: [{site_title}]: Your {report_name} Report download is ready
pt: [{site_title}]: O descarregamento do seu relatório {report_name} está pronto

en: a group of regions that can be assigned different shipping methods and rates.
pt: um grupo de regiões às quais podem ser atribuídos diferentes métodos e taxas de envio.

en: account erasure request
pt: pedido de eliminação de conta

en: action canceled
pt: acção cancelada

en: action complete
pt: acção concluída

en: action complete via %s
pt: acção concluída via %s

en: action created
pt: acção criada

en: action failed via %1$s: %2$s
pt: acção falhada via %1$s: %2$s

en: action failed: %s
pt: acção falhada: %s

en: action ignored
pt: acção ignorada

en: action ignored via %s
pt: acção ignorada via %s

en: action reset
pt: restaurar acção

en: action started
pt: acção iniciada

en: action_args should not be overwritten when calling wc_get_template.
pt: action_args não deve ser substituído ao chamar wc_get_template.

en: added on %1$s at %2$s
pt: adicionada em %1$s às %2$s

en: advanced costs
pt: custos avançados

en: and
pt: e

en: automated taxes
pt: impostos automatizados

en: automated taxes and discounted shipping labels
pt: impostos automatizados e etiquetas de envio com desconto

en: automated taxes icon
pt: ícone de impostos automatizados

en: billing address
pt: morada de facturação

[ctx: block description]
en: A block that displays a taxonomy field, allowing searching, selection, and creation of new items
pt: Um bloco que apresenta um campo de taxonomia, permitindo a pesquisa, selecção e criação de novos itens

[ctx: block description]
en: A block that shows the reviews for a product.
pt: Um bloco que mostra as avaliações de um produto.

[ctx: block description]
en: A checkbox and an input to type a password to view a product.
pt: Uma caixa de selecção e um campo de texto para escrever uma senha para ver um produto.

[ctx: block description]
en: A checkbox to manage the catalog visibility of the product.
pt: Uma caixa de verificação para gerir a visibilidade do catálogo do produto.

[ctx: block description]
en: A field to select product tags.
pt: Um campo para seleccionar etiquetas de produtos.

[ctx: block description]
en: A group of headers and associated expandable content.
pt: Um grupo de cabeçalhos e conteúdo expansível associado.

[ctx: block description]
en: A product price block with currency display.
pt: Um bloco de preços de produtos com mostra de moeda.

[ctx: block description]
en: A reusable checkbox for the product editor.
pt: Uma caixa de verificação reutilizável para o editor de produtos.

[ctx: block description]
en: A reusable number field for the product editor.
pt: Um campo numérico reutilizável para o editor de produtos.

[ctx: block description]
en: A select field for use in the product editor.
pt: Um campo de selecção para utilização no editor de produtos.

[ctx: block description]
en: A single accordion that displays a header and expandable content.
pt: Um único acordeão que apresenta um cabeçalho e conteúdo expansível.

[ctx: block description]
en: A text field for use in the product editor.
pt: Um campo de texto para utilizar no editor de produtos.

[ctx: block description]
en: A text-area field for use in the product editor.
pt: Um campo de área de texto para utilizar no editor de produtos.

[ctx: block description]
en: Accordion Panel
pt: Painel de acordeão

[ctx: block description]
en: Accordion header.
pt: Cabeçalho de acordeão.

[ctx: block description]
en: Allow customers proceed to Checkout.
pt: Permitir que os clientes avancem para a finalização de compras.

[ctx: block description]
en: Allow customers to add a note to their order.
pt: Permitir que os clientes adicionem uma nota à sua encomenda.

[ctx: block description]
en: Allow customers to breeze through with quick payment options.
pt: Permite que os clientes paguem de forma rápida com opções de pagamento rápidas.

[ctx: block description]
en: Allow customers to create an account after their purchase.
pt: Permitir que os clientes criem uma conta após a compra.

[ctx: block description]
en: Allow customers to place their order.
pt: Permitir que os clientes insiram encomendas.

[ctx: block description]
en: Block that displays the 'Your cart' part of the Mini-Cart Title block.
pt: Bloco que mostra a parte 'Teu carrinho' no bloco de título do minicarrinho.

[ctx: block description]
en: Block that displays the cart button when the Mini-Cart has products.
pt: Bloco que mostra o botão do carrinho quando o minicarrinho tem produtos.

[ctx: block description]
en: Block that displays the checkout button when the Mini-Cart has products.
pt: Bloco que mostra o botão de finalização de compras quando o minicarrinho tem produtos.

[ctx: block description]
en: Block that displays the footer of the Mini-Cart block.
pt: Bloco que mostra o rodapé no bloco de minicarrinho.

[ctx: block description]
en: Block that displays the items counter part of the Mini-Cart Title block.
pt: Bloco que mostra o contador de items no bloco de título do minicarrinho.

[ctx: block description]
en: Block that displays the products table of the Mini-Cart block.
pt: Bloco que mostra a tabela de produtos no bloco de minicarrinho.

[ctx: block description]
en: Block that displays the shopping button when the Mini-Cart is empty.
pt: Bloco que mostra o botão da loja quando o minicarrinho está vazio.

[ctx: block description]
en: Block that displays the title of the Mini-Cart block.
pt: Bloco que mostra o título no bloco de minicarrinho

[ctx: block description]
en: Blocks that are displayed when the Mini-Cart is empty.
pt: Blocos que são mostrados quando o minicarrinho está vazio.

[ctx: block description]
en: Collect your customer's shipping address.
pt: Recolha a morada de envio do seu cliente.

[ctx: block description]
en: Container with collapsible inner blocks.
pt: Contentor com blocos interiores colapsáveis.

[ctx: block description]
en: Contains blocks that display the content of the Mini-Cart.
pt: Contém blocos que mostram o conteúdo do minicarrinho.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a product.
pt: Contém os elementos de bloco usados para renderizar um produto.

[ctx: block description]
en: Contains the products table and other custom blocks of filled mini-cart.
pt: Contém a tabela de produtos e outros blocos personalizados do minicarrinho cheio.

[ctx: block description]
en: Display a "thank you" message, or a sentence regarding the current order status.
pt: Mostra uma mensagem de “obrigado” ou uma frase relacionadas com o estado da encomenda actual.

[ctx: block description]
en: Display a button for shoppers to quickly view their cart.
pt: Mostra um botão para os compradores verem o seu carrinho de forma rápida.

[ctx: block description]
en: Display a collection of products from your store.
pt: Apresenta uma colecção de produtos de sua loja.

[ctx: block description]
en: Display a dropdown to select a variation to add to cart.
pt: Exibir um selector para selecionar uma variação a adicionar ao carrinho.

[ctx: block description]
en: Display a grid of products from your selected categories.
pt: Mostrar uma grelha de produtos das categorias selecionadas.

[ctx: block description]
en: Display a grid of products with selected tags.
pt: Mostra uma grelha de produtos das etiquetas seleccionadas.

[ctx: block description]
en: Display a grid of your all-time best selling products.
pt: Mostra uma grelha dos produtos mais vendidos desde sempre.

[ctx: block description]
en: Display a grid of your newest products.
pt: Apresentar uma grelha dos seus produtos mais recentes.

[ctx: block description]
en: Display a grid of your top rated products.
pt: Mostra uma grelha dos produtos com as melhores avaliações.

[ctx: block description]
en: Display a product's description, attributes, and reviews.
pt: Apresenta a descrição, os atributos e as avaliações de um produto.

[ctx: block description]
en: Display a product’s SKU, categories, tags, and more.
pt: Mostrar a referência, categorias, etiquetas e mais de um produto.

[ctx: block description]
en: Display a selection of hand-picked products in a grid.
pt: Mostra uma grelha com uma selecção de produtos escolhidos manualmente.

[ctx: block description]
en: Display a single product.
pt: Mostrar um único produto.

[ctx: block description]
en: Display accepted payment methods.
pt: Mostrar métodos de pagamento aceites.

[ctx: block description]
en: Display additional checkout fields from the 'contact' and 'order' locations.
pt: Mostrar campos de finalização de compra adicionais a partir das localizações "contacto" e "adicional".

[ctx: block description]
en: Display links to purchased downloads.
pt: Apresenta ligações para os descarregamentos comprados.

[ctx: block description]
en: Display next and previous buttons.
pt: Apresenta os botões seguinte e anterior.

[ctx: block description]
en: Display products from your store in a grid layout.
pt: Mostrar os produtos da sua loja num layout de grelha.

[ctx: block description]
en: Display related products.
pt: Mostrar produtos relacionados.

[ctx: block description]
en: Display the Large Image of a product.
pt: Mostra a maior imagem de um produto.

[ctx: block description]
en: Display the Thumbnails of a product.
pt: Mostra as miniaturas de um produto.

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product
pt: Mostra a classificação média de um produto

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product with stars
pt: Apresentar a classificação média de um produto com estrelas

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product.
pt: Apresenta a avaliação média de um produto.

[ctx: block description]
en: Display the currently active filters.
pt: Mostra os filtros aplicados de momento.

[ctx: block description]
en: Display the downloadable products section.
pt: Apresenta a secção de produtos descarregáveis.

[ctx: block description]
en: Display the items purchased and order totals.
pt: Mostra os itens adquiridos e os totais de encomendas.

[ctx: block description]
en: Display the list of additional field values from the current order.
pt: Apresenta a lista de valores de campos adicionais da encomenda actual.

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation billing address.
pt: Apresenta o endereço de facturação da confirmação da encomenda.

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation billing section.
pt: Apresenta a secção de facturação da confirmação da encomenda.

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation shipping address.
pt: Apresenta o endereço de envio da confirmação da encomenda.

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation shipping section.
pt: Mostrar a secção de envio da confirmação da encomenda.

[ctx: block description]
en: Display the order details section.
pt: Mostra a secção de detalhes das encomendas.

[ctx: block description]
en: Display the order summary on the order confirmation page.
pt: Mostra o resumo da encomenda na página de confirmação da encomenda.

[ctx: block description]
en: Display the review count of a product
pt: Mostra a contagem de avaliações de um produto

[ctx: block description]
en: Displays WooCommerce page content.
pt: Mostra o conteúdo da página do WooCommerce.

[ctx: block description]
en: Displays additional information provided by third-party extensions for the current order.
pt: Apresenta informações adicionais fornecidas por extensões de terceiros para a encomenda actual.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product collection by rating.
pt: Permitir que os clientes filtrem a coleção de produtos por classificação.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by choosing a price range.
pt: Permitir aos clientes filtrar a grelha de produtos por um intervalo de preços

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by rating.
pt: Permitir aos clientes filtrar a grelha de produtos por classificação.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by selecting one or more attributes, such as color.
pt: Permitir aos clientes filtrar a grelha de produtos seleccionando um ou mais atributos, como a cor.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by stock status.
pt: Permitir aos clientes filtrar a grelha de produtos pelo estado de stock.

[ctx: block description]
en: Highlight a product or variation.
pt: Destacar um produto ou variação.

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products displayed on the page.
pt: Permita que os compradores filtrem os produtos apresentados na página.

[ctx: block description]
en: Notice description
pt: Descrição do aviso

[ctx: block description]
en: Payment options for your store.
pt: Opções de pagamento para a sua loja.

[ctx: block description]
en: Render additional fields in the 'Additional information' location.
pt: Renderize campos adicionais na localização "Informações adicionais".

[ctx: block description]
en: Renders classic WooCommerce shortcodes.
pt: Processa os shortcodes clássicos do WooCommerce.

[ctx: block description]
en: Select between shipping or local pickup.
pt: Seleccionar entre envio ou recolha em local.

[ctx: block description]
en: Show all product categories as a list or dropdown.
pt: Mostrar todas as categorias de produtos como uma lista ou selecção.

[ctx: block description]
en: Showcase your products relevant images and media.
pt: Mostras as imagens e multimédia relevantes dos seus produtos

[ctx: block description]
en: Shows cart items.
pt: Mostrar itens do carrinho.

[ctx: block description]
en: Shows local pickup locations.
pt: Mostrar localizações de recolha local.

[ctx: block description]
en: Shows the Cross-Sells block.
pt: Mostra o bloco de vendas cruzadas.

[ctx: block description]
en: Shows the Cross-Sells products.
pt: Mostra os produtos de venda cruzada.

[ctx: block description]
en: Shows the cart fee row.
pt: Mostra a linha de custos adicionais do carrinho

[ctx: block description]
en: Shows the cart subtotal row.
pt: Mostrar a linha do subtotal no carrinho.

[ctx: block description]
en: Shows the cart taxes row.
pt: Mostrar a linha de impostos no carrinho.

[ctx: block description]
en: Shows the subtotal, fees, discounts, shipping and taxes.
pt: Mostra o subtotal, as taxas, os descontos, o envio e os impostos.

[ctx: block description]
en: Stock management minimum quantity.
pt: Quantidade mínima de gestão de stock.

[ctx: block description]
en: The contents of this block will display when there are no products found.
pt: Os conteúdos deste bloco serão mostrados quando não forem encontrados produtos.

[ctx: block description]
en: The linked product list.
pt: A lista de produtos ligados.

[ctx: block description]
en: The product attributes.
pt: Os atributos do produto.

[ctx: block description]
en: The product available quantity.
pt: A quantidade disponível do produto.

[ctx: block description]
en: The product custom fields toggle.
pt: O botão de alternância dos campos personalizados do produto.

[ctx: block description]
en: The product custom fields.
pt: Os campos personalizados de produto.

[ctx: block description]
en: The product description.
pt: A descrição do produto.

[ctx: block description]
en: The product details section description.
pt: A descrição da secção de detalhes do produto.

[ctx: block description]
en: The product downloads.
pt: Os descarregamentos de produtos

[ctx: block description]
en: The product images.
pt: As imagens do produto.

[ctx: block description]
en: The product list.
pt: A lista de produtos.

[ctx: block description]
en: The product name.
pt: O nome do produto.

[ctx: block description]
en: The product radio.
pt: O botão de opção rádio do produto.

[ctx: block description]
en: The product schedule sale fields.
pt: Os campos de agendamento de promoção de produtos.

[ctx: block description]
en: The product section description.
pt: A descrição da secção do produto.

[ctx: block description]
en: The product section.
pt: A secção do produto.

[ctx: block description]
en: The product shipping class field.
pt: O campo de classe de envio do produto.

[ctx: block description]
en: The product shipping dimensions fields.
pt: Os campos das dimensões de envio do produto.

[ctx: block description]
en: The product sku.
pt: A ref. de produto.

[ctx: block description]
en: The product subsection description.
pt: A descrição da subsecção do produto.

[ctx: block description]
en: The product subsection.
pt: A subsecção do produto.

[ctx: block description]
en: The product summary.
pt: O resumo do produto.

[ctx: block description]
en: The product tab.
pt: O separador do produto.

[ctx: block description]
en: The product toggle.
pt: O botão de alternar o produto.

[ctx: block description]
en: The product variations items.
pt: Itens das variações do produto.

[ctx: block description]
en: The product variations options.
pt: As opções de variações de produto

[ctx: block description]
en: Visually highlight a product category and encourage prompt action.
pt: Destaque visualmente uma categoria de produto e incentive a acção imediata dos utilizadores.

[ctx: block keyword]
en: Handpicked Products
pt: Produtos escolhidos manualmente

[ctx: block keyword]
en: My Account
pt: A minha conta

[ctx: block keyword]
en: Product Collection
pt: Colecção de produtos

[ctx: block keyword]
en: Products (Beta)
pt: Produtos (Beta)

[ctx: block keyword]
en: attributes
pt: atributos

[ctx: block keyword]
en: catalog
pt: catálogo

[ctx: block keyword]
en: checkbox
pt: caixa de seleção

[ctx: block keyword]
en: class
pt: classe

[ctx: block keyword]
en: custom
pt: personalizado

[ctx: block keyword]
en: description
pt: descrição

[ctx: block keyword]
en: dimensions
pt: dimensões

[ctx: block keyword]
en: downloads
pt: descarregamentos

[ctx: block keyword]
en: excerpt
pt: excerto

[ctx: block keyword]
en: fields
pt: campos

[ctx: block keyword]
en: gallery
pt: galeria

[ctx: block keyword]
en: group
pt: grupo

[ctx: block keyword]
en: image
pt: imagem

[ctx: block keyword]
en: images
pt: imagens

[ctx: block keyword]
en: input
pt: entrada

[ctx: block keyword]
en: inventory
pt: inventário

[ctx: block keyword]
en: linked
pt: ligado

[ctx: block keyword]
en: list
pt: lista

[ctx: block keyword]
en: minimum
pt: mínimo

[ctx: block keyword]
en: name
pt: nome

[ctx: block keyword]
en: notice
pt: aviso

[ctx: block keyword]
en: number
pt: número

[ctx: block keyword]
en: password
pt: senha

[ctx: block keyword]
en: price
pt: preço

[ctx: block keyword]
en: products
pt: produtos

[ctx: block keyword]
en: quantity
pt: quantidade

[ctx: block keyword]
en: radio
pt: botão de rádio

[ctx: block keyword]
en: sale
pt: promoção

[ctx: block keyword]
en: schedule
pt: agendar

[ctx: block keyword]
en: section
pt: secção

[ctx: block keyword]
en: select
pt: seleccionar

[ctx: block keyword]
en: shipping
pt: envio

[ctx: block keyword]
en: sku
pt: ref

[ctx: block keyword]
en: subsection
pt: subsecção

[ctx: block keyword]
en: summary
pt: resumo

[ctx: block keyword]
en: tab
pt: separador

[ctx: block keyword]
en: tag
pt: etiqueta

[ctx: block keyword]
en: taxonomy
pt: taxonomia

[ctx: block keyword]
en: text
pt: texto

[ctx: block keyword]
en: textarea
pt: área de texto

[ctx: block keyword]
en: title
pt: título

[ctx: block keyword]
en: variations
pt: variações

[ctx: block style label]
en: Fill
pt: Preencher

[ctx: block style label]
en: Outline
pt: Contorno

[ctx: block title]
en: Accepted Payment Methods
pt: Métodos de pagamento aceites

[ctx: block title]
en: Accordion
pt: Acordeão

[ctx: block title]
en: Accordion Group
pt: Grupo Acordeão

[ctx: block title]
en: Accordion Header
pt: Cabeçalho de acordeão

[ctx: block title]
en: Accordion Panel
pt: Painel de acordeão

[ctx: block title]
en: Actions
pt: Acções

[ctx: block title]
en: Active Filters Controls
pt: Controlos de filtros activos

[ctx: block title]
en: Add to Cart Button
pt: Botão Adicionar ao carrinho

[ctx: block title]
en: Add to Cart with Options
pt: Adicionar ao carrinho com opções

[ctx: block title]
en: Additional Field List
pt: Lista de campos adicionais

[ctx: block title]
en: Additional Fields
pt: Campos adicionais

[ctx: block title]
en: Additional Information
pt: Informação adicional

[ctx: block title]
en: Additional information
pt: Informação adicional

[ctx: block title]
en: All Products
pt: Todos os produtos

[ctx: block title]
en: Best Selling Products
pt: Produtos mais vendidos

[ctx: block title]
en: Billing Address
pt: Morada de facturação

[ctx: block title]
en: Billing Address Section
pt: Secção de endereço de facturação

[ctx: block title]
en: Cart Cross-Sells
pt: Vendas cruzadas no carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Cross-Sells Products
pt: Vendas cruzadas de produtos no carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Items
pt: Itens do carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Line Items
pt: Linha de itens no carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Totals
pt: Total do carrinho

[ctx: block title]
en: Catalog Sorting
pt: Ordenação do catálogo

[ctx: block title]
en: Checkout
pt: Finalizar compra

[ctx: block title]
en: Checkout Fields
pt: Campos de finalização de compra

[ctx: block title]
en: Checkout Totals
pt: Totais na finalização de compra

[ctx: block title]
en: Classic Shortcode
pt: Shortcode clássico

[ctx: block title]
en: Collapsible
pt: Colapsável

[ctx: block title]
en: Coming Soon
pt: Em breve

[ctx: block title]
en: Conditional
pt: Condicional

[ctx: block title]
en: Contact Information
pt: Informação de contacto

[ctx: block title]
en: Coupon Form
pt: Formulário de cupão

[ctx: block title]
en: Customer account
pt: Conta do cliente

[ctx: block title]
en: Delivery
pt: Entrega

[ctx: block title]
en: Discount
pt: Desconto

[ctx: block title]
en: Downloads Section
pt: Secção de descarregamentos

[ctx: block title]
en: Empty Cart
pt: Carrinho vazio

[ctx: block title]
en: Empty Mini-Cart view
pt: Vista do minicarrinho vazio

[ctx: block title]
en: Express Checkout
pt: Finalização de compras rápida

[ctx: block title]
en: Featured Category
pt: Categoria de destaque

[ctx: block title]
en: Featured Product
pt: Produto destacado

[ctx: block title]
en: Fees
pt: Custos adicionais

[ctx: block title]
en: Filled Mini-Cart view
pt: Vista do minicarrinho cheio

[ctx: block title]
en: Filter Block
pt: Bloco de filtro

[ctx: block title]
en: Filter by Attribute Controls
pt: Filtrar por controlos de atributo

[ctx: block title]
en: Filter by Price Controls
pt: Filtrar por controlos de preço

[ctx: block title]
en: Filter by Rating Controls
pt: Filtrar por controlos de classificação

[ctx: block title]
en: Filter by Stock Controls
pt: Filtrar por controlos de stock

[ctx: block title]
en: Hand-picked Products
pt: Produtos escolhidos manualmente

[ctx: block title]
en: Heading
pt: Cabeçalho

[ctx: block title]
en: Large Image
pt: A maior imagem

[ctx: block title]
en: Linked product list
pt: Lista de produtos ligados

[ctx: block title]
en: Mini-Cart
pt: Mini carrinho

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Footer
pt: Rodapé do minicarrinho

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Items
pt: Items no minicarrinho

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Proceed to Checkout Button
pt: Botão do minicarrinho para prosseguir para a finalização de compras

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Products Table
pt: Tabela de produtos no minicarrinho

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Shopping Button
pt: Botão de loja no minicarrinho

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title
pt: Título do minicarrinho

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title Items Counter
pt: Contador de items no título do minicarrinho

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title Label
pt: Legenda no título do minicarrinho

[ctx: block title]
en: Mini-Cart View Cart Button
pt: Botão de visualização do minicarrinho

[ctx: block title]
en: Newest Products
pt: Produtos mais recentes

[ctx: block title]
en: Next/Previous Buttons
pt: Botões seguinte/anterior

[ctx: block title]
en: No results
pt: Sem resultados

[ctx: block title]
en: Notice
pt: Aviso

[ctx: block title]
en: Order Downloads
pt: Descarregamentos comprados

[ctx: block title]
en: Order Note
pt: Nota de encomenda

[ctx: block title]
en: Order Status
pt: Estado da encomenda

[ctx: block title]
en: Order Summary
pt: Resumo da encomenda

[ctx: block title]
en: Order Totals
pt: Totais de encomendas

[ctx: block title]
en: Order Totals Section
pt: Secção de totais da encomenda

[ctx: block title]
en: Pager
pt: Paginador

[ctx: block title]
en: Payment Options
pt: Opções de pagamento

[ctx: block title]
en: Pickup Method
pt: Método de recolha

[ctx: block title]
en: Proceed to Checkout
pt: Finalizar compra

[ctx: block title]
en: Product Average Rating (Beta)
pt: Classificação média de um produto (Beta)

[ctx: block title]
en: Product Categories List
pt: Lista de categorias de produto

[ctx: block title]
en: Product Collection
pt: Colecção de produtos

[ctx: block title]
en: Product Details
pt: Detalhes do produto

[ctx: block title]
en: Product Filters (Experimental)
pt: Filtros de produtos (Experimental)

[ctx: block title]
en: Product Gallery (Beta)
pt: Galeria de produtos (Beta)

[ctx: block title]
en: Product Image
pt: Imagem do produto

[ctx: block title]
en: Product Image Gallery
pt: Imagem da galeria de produto

[ctx: block title]
en: Product Meta
pt: Metadados do produto

[ctx: block title]
en: Product Rating
pt: Avaliação do produto

[ctx: block title]
en: Product Rating Counter
pt: Contador de classificações de produto

[ctx: block title]
en: Product Rating Stars
pt: Estrelas de classificação do produto

[ctx: block title]
en: Product Results Count
pt: Contagem de resultados de produtos

[ctx: block title]
en: Product Reviews
pt: Avaliações de produto

[ctx: block title]
en: Product Tag
pt: Etiqueta de produto

[ctx: block title]
en: Product Template
pt: Modelo de produto

[ctx: block title]
en: Product attributes
pt: Atributos do produto

[ctx: block title]
en: Product catalog visibility
pt: Visibilidade do catálogo de produtos

[ctx: block title]
en: Product checkbox control
pt: Controlo da caixa de selecção do produto

[ctx: block title]
en: Product custom fields control
pt: Controlo dos campos personalizados de produto

[ctx: block title]
en: Product custom fields toggle control
pt: Controlo de alternância dos campos personalizados do produto

[ctx: block title]
en: Product description
pt: Descrição do produto

[ctx: block title]
en: Product details section description
pt: Descrição da secção de detalhes do produto

[ctx: block title]
en: Product downloads
pt: Descarregamento de produtos

[ctx: block title]
en: Product images
pt: Imagens do produto

[ctx: block title]
en: Product inventory quantity available
pt: Quantidade disponível no stock do produto

[ctx: block title]
en: Product list
pt: Lista de produtos

[ctx: block title]
en: Product name
pt: Nome do produto

[ctx: block title]
en: Product number control
pt: Controlo do número do produto

[ctx: block title]
en: Product password
pt: Senha do produto

[ctx: block title]
en: Product pricing
pt: Preço do produto

[ctx: block title]
en: Product radio control
pt: Controlo do botão de opção do produto

[ctx: block title]
en: Product regular price
pt: Preço normal do produto

[ctx: block title]
en: Product sale price
pt: Preço de promoção do produto

[ctx: block title]
en: Product schedule sale fields
pt: Campos de agendamento de promoção de produtos

[ctx: block title]
en: Product section
pt: Secção de produto

[ctx: block title]
en: Product section description
pt: Descrição da secção do produto

[ctx: block title]
en: Product select field
pt: Campo de selecção de produto

[ctx: block title]
en: Product shipping class field
pt: Campo de classe de envio do produto

[ctx: block title]
en: Product shipping dimensions fields
pt: Campos de dimensões de envio do produto

[ctx: block title]
en: Product subsection
pt: Subseção do produto

[ctx: block title]
en: Product subsection description
pt: Descrição da subsecção do produto

[ctx: block title]
en: Product summary
pt: Resumo do produto

[ctx: block title]
en: Product tab
pt: Separador do produto

[ctx: block title]
en: Product text control
pt: Controlo do texto do produto

[ctx: block title]
en: Product text field
pt: Campo de texto do produto

[ctx: block title]
en: Product textarea block
pt: Bloco de área de texto do produto

[ctx: block title]
en: Product toggle control
pt: Controlo de alternar produtos

[ctx: block title]
en: Product variations items
pt: Itens das variações do produto

[ctx: block title]
en: Product variations options
pt: Opções de variações do produto

[ctx: block title]
en: Products by Attribute
pt: Produtos por atributo

[ctx: block title]
en: Products by Category
pt: Produtos por categoria

[ctx: block title]
en: Products by Tag
pt: Produtos por etiqueta

[ctx: block title]
en: Related Products
pt: Produtos relacionados

[ctx: block title]
en: Shipping
pt: Envio

[ctx: block title]
en: Shipping Address
pt: Morada de envio

[ctx: block title]
en: Shipping Address Section
pt: Secção do endereço de envio

[ctx: block title]
en: Shipping Options
pt: Opções de envio

[ctx: block title]
en: Single Product
pt: Produto único

[ctx: block title]
en: Stock level threshold
pt: Limite do nível de stock

[ctx: block title]
en: Store Breadcrumbs
pt: Breadcrumbs da loja

[ctx: block title]
en: Store Notices
pt: Avisos na loja

[ctx: block title]
en: Taxes
pt: Impostos

[ctx: block title]
en: Taxonomy
pt: Taxonomia

[ctx: block title]
en: Terms and Conditions
pt: Termos e condições

[ctx: block title]
en: Thumbnails
pt: Miniaturas

[ctx: block title]
en: Top Rated Products
pt: Produtos com melhores avaliações

[ctx: block title]
en: Totals
pt: Totais

[ctx: block title]
en: Variation Selector (Experimental)
pt: Seletor de variações (Experimental)

[ctx: block title]
en: WooCommerce Page
pt: Página WooCommerce

en: brand
pt: marca

[ctx: breadcrumb]
en: Home
pt: Início

en: by %s
pt: por %s

en: cURL installed but unable to retrieve version.
pt: cURL está instalado mas é incapaz de obter a versão.

en: cURL version
pt: Versão do cURL

en: cURL version.
pt: Versão cURL.

[ctx: checkout-validation]
en: Billing %s
pt: %s de facturação

[ctx: checkout-validation]
en: Shipping %s
pt: %s de envio

[ctx: column name]
en: Review
pt: Avaliação

[ctx: column name]
en: Submitted on
pt: Submetido em

en: customer orders
pt: encomendas dos clientes

[ctx: database error]
en: unknown
pt: desconhecido

en: days
pt: dias

[ctx: default-slug]
en: product
pt: produto

[ctx: default-slug]
en: shop
pt: loja

en: discounted shipping labels
pt: etiquetas de envio com desconto

[ctx: district]
en: Belgrade
pt: Belgrado

en: e.g. For heavy items requiring higher postage
pt: por exemplo, para objectos pesados que exigem portes mais elevados

en: e.g. Free shipping
pt: por exemplo, envio gratuito

en: e.g. Heavy
pt: P. ex. Pesado

en: e.g. Local pickup
pt: por exemplo, recolha local

en: e.g. Standard national
pt: p.e., nacional padrão

en: e.g. heavy-packages
pt: por exemplo, pacotes pesados

en: eCheck ending in %1$s
pt: eCheck que termina em %1$s

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
pt: facturacao

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
pt: envio

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
pt: Falhou ao carregar

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
pt: A carregar mais resultados&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
pt: Nenhuma correspondência encontrada

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
pt: Por favor elimine %qty% caracteres

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
pt: Por favor elimine 1 caractere

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
pt: Por favor, insira %qty% ou mais caracteres

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
pt: Por favor, insira 1 ou mais caracteres

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
pt: A pesquisar&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
pt: Pode apenas seleccionar %qty% itens

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
pt: Só pode seleccionar 1 item

en: five star
pt: cinco estrelas

en: for %s
pt: para %s

en: g:i a
pt: G:i

en: guest orders
pt: encomendas dos visitantes

[ctx: held stock note]
en: - ...and %d more item. | - ... and %d more items.
pt[0]: - ... e mais %d Item.
pt[1]: - … e mais %d Itens.

[ctx: held stock note]
en: Stock hold of %1$s minutes applied to: %2$s
pt: Retenção de stock de %1$s minutos aplicada a: %2$s

en: l jS \o\f F Y, h:ia
pt: l j \o\f F Y, H:i

[ctx: min_price]
en: From:
pt: Desde:

en: new users
pt: novos utilizadores

[ctx: number of pages]
en: of
pt: de

en: of
pt: de

en: optional
pt: opcional

en: orders | orders
pt[0]: encomenda
pt[1]: encomendas

en: oz
pt: onça

en: payment setup
pt: configuração de pagamento

en: payment setup and automated taxes
pt: configuração de pagamento e impostos automáticos

en: payment setup and discounted shipping labels
pt: configuração de pagamento e etiquetas de envio com desconto

en: payment setup, automated taxes and discounted shipping labels
pt: configuração de pagamento, impostos automatizados e etiquetas de envio com desconto

[ctx: placeholder]
en: Buy product
pt: Comprar produto

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
pt: Desde&hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
pt: Até&hellip;

[ctx: post]
en: Failed
pt: Falhada

[ctx: post]
en: In-Progress
pt: Em progresso

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Tudo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Tudo <span class="count">(%s)</span>

en: privacy page
pt: página da política de privacidade

en: privacy policy
pt: política de privacidade

[ctx: product reviews]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Tudo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Tudo <span class="count">(%s)</span>

[ctx: product reviews]
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Aprovado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Aprovados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: product reviews]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Pendente <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Pendentes <span class="count">(%s)</span>

[ctx: product reviews]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Lixo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Lixo <span class="count">(%s)</span>

en: required
pt: obrigatório

[ctx: review]
en: Mark as spam
pt: Marcar como spam

[ctx: review]
en: Not Spam
pt: Não é spam

[ctx: review]
en: Not spam
pt: Não é spam

[ctx: review type]
en: Type
pt: Tipo

en: reviewed by %s
pt: avaliado por %s

en: shipping address
pt: morada de envio

[ctx: shipping country prefix]
en: to
pt: para

[ctx: shipping country prefix]
en: to the
pt: para o

[ctx: shipping packages]
en: Shipment %d
pt: Envio %d

[ctx: shipping packages]
en: Shipment 1
pt: Envio 1

[ctx: shipping packages]
en: Shipping
pt: Envio

[ctx: shipping packages]
en: Shipping %d
pt: Envio %d

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
pt: Encomenda

[ctx: slug]
en: brand
pt: marca

[ctx: slug]
en: product
pt: produto

[ctx: slug]
en: product-category
pt: categoria-produto

[ctx: slug]
en: product-tag
pt: produto-etiqueta

[ctx: slug]
en: uncategorized
pt: sem categoria

[ctx: status labels]
en: All
pt: Tudo

[ctx: status labels]
en: Past-due
pt: Vencida

[ctx: submit button]
en: Search
pt: Pesquisa

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s added
pt: %s adicionado

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s deleted
pt: %s eliminado

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s not added
pt: %s não adicionada

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s not updated
pt: %s não actualizado

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s updated
pt: %s actualizada

en: terms and conditions
pt: termos e condições

en: the
pt: o

en: unexpected shutdown: PHP Fatal error %1$s in %2$s on line %3$s
pt: encerramento inesperado: Erro fatal PHP %1$s em %2$s na linha %3$s

en: unknown
pt: desconhecido

[ctx: verb]
en: Trash
pt: Lixo

en: verified owner
pt: proprietário verificado

[ctx: with first and last result]
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d result | Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
pt[0]: A mostrar %1$d&ndash;%2$d de %3$d resultado
pt[1]: A mostrar %1$d&ndash;%2$d de %3$d resultados

en: yd
pt: jarda

en: İstanbul
pt: Istambul

en: — No Change —
pt: — Sem alterações —

en: — No change —
pt: — Sem alterações —

en: ℹ️ WooCommerce installed and activated <a href="%1$s">the Legacy REST API plugin</a> because this site has <a href="%2$s">the Legacy REST API enabled</a> or has <a href="%3$s">legacy webhooks defined</a>. <a href="%4$s">More information</a>
pt: ℹ️ O WooCommerce instalou e activou <a href="%1$s">o plugin Legacy REST API</a> porque este site tem <a href="%2$s">a Legacy REST API activada</a> ou tem <a href="%3$s">legacy webhooks definidos</a>. <a href="%4$s">Mais informações</a>

en: ℹ️️ The WooCommerce Legacy REST API extension is installed and active.
pt: ℹ️️ A extensão WooCommerce Legacy REST API está instalada e activa.

en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce feature '%s', it shouldn't be activated.
pt: ⚠ Este plugin é incompatível com uma funcionalidade activada do WooCommerce '%s', e não deve ser activado.

en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce features '%1$s' and '%2$s', it shouldn't be activated.
pt: ⚠ Este plugin é incompatível com funcionalidades activas do WooCommerce '%1$s' e '%2$s', e não deve ser activado.

en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce features '%1$s', '%2$s' and %3$d more, it shouldn't be activated.
pt: ⚠ Este plugin é incompatível com funcionalidades activas do WooCommerce '%1$s', '%2$s' e %3$d mais, e não deve ser activado.

en: ⚠️ Only %s files can be searched at one time. Try filtering the file list before searching.
pt: ⚠️ Só podem ser pesquisados %s ficheiros de cada vez. Tente filtrar a lista de ficheiros antes de pesquisar.

en: ⚠️ The WooCommerce Legacy REST API has been moved to <a target=”_blank” href="%1$s">a dedicated extension</a>. <b><a target=”_blank” href="%2$s">Learn more about this change</a></b>
pt: ⚠️ A WooCommerce Legacy REST API foi movida para <a target=”_blank” href="%1$s">uma extensão dedicada</a>. <b><a target=”_blank” href="%2$s">Saiba mais sobre esta mudança</a></b>

en: ⚠️ The WooCommerce Legacy REST API has been removed from WooCommerce, this will cause <a href="%1$s">webhooks on this site that are configured to use the Legacy REST API</a> to stop working. <a target="_blank" href="%2$s">A separate WooCommerce extension is available</a> to allow these webhooks to keep using the Legacy REST API without interruption. You can also edit these webhooks to use the current REST API version to generate the payload instead. <b><a target="_blank" href="%3$s">Learn more about this change.</a></b>
pt: ⚠️ A API REST antiga do WooCommerce foi removida do WooCommerce, e isso fará com que <a href="%1$s">os webhooks neste site que estão configurados para usar a API REST antiga</a> parem de funcionar. <a target="_blank" href="%2$s">Uma extensão separada do WooCommerce está disponível</a> para permitir que esses webhooks continuem a usar a API REST sem interrupção. Também pode editar esses webhooks para usar a versão actual da API REST para gerar o payload.<b><a target="_blank" href="%3$s">Saiba mais sobre esta alteração.</a></b>

en: ⚠️ This directory does not appear to be writable.
pt: ⚠️ Este directório não parece poder ser escrito.

en: ⚠️ WooCommerce attempted to install <a href="%1$s">the Legacy REST API plugin</a> because this site has <a href="%2$s">the Legacy REST API enabled</a> or has <a href="%3$s">legacy webhooks defined</a>, but the installation failed (see error details in <a href="%4$s">the WooCommerce logs</a>). Please install and activate the plugin manually. <a href="%5$s">More information</a>
pt: ⚠️ O WooCommerce tentou instalar <a href="%1$s">o plugin Legacy REST API</a> porque este site tem <a href="%2$s">a Legacy REST API activada</a> ou tem <a href="%3$s">legacy webhooks definidos</a>, mas a instalação falhou (consulte os detalhes do erro em <a href="%4$s">registos do WooCommerce</a>). Instale e active o plugin manualmente. <a href="%5$s">Mais informações</a>

en: ⚠️ WooCommerce installed <a href="%1$s">the Legacy REST API plugin</a> because this site has <a href="%2$s">the Legacy REST API enabled</a> or has <a href="%3$s">legacy webhooks defined</a>, but it failed to activate it (see error details in <a href="%4$s">the WooCommerce logs</a>). Please go to <a href="%5$s">the plugins page</a> and activate it manually. <a href="%6$s">More information</a>
pt: ⚠️ O WooCommerce instalou <a href="%1$s">o plugin Legacy REST API</a> porque este site tem <a href="%2$s">a Legacy REST API activada</a> ou tem <a href="%3$s">legacy webhooks definidos</a>, mas não conseguiu activá-lo (consulte os detalhes do erro nos <a href="%4$s">registos do WooCommerce</a>). Vá para <a href="%5$s">a página de plugins</a> e active-o manualmente. <a href="%6$s">Mais informações</a>
